Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    07-09-2023
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το εχω σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε περίεργο. Θα δημιουργηθεί όμως κάποιο πρόβλημα; Ο εργολάβος που θα έρθει θα μπορεί να καταλάβει τι έχει γίνει και να διορθώσει το πρόβλημα και να καταχωρήσει τον κωδικό του σπιτιού μου;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioand : 08-09-23 στις 01:11.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εφοσον τεχνικα η συνδεση ειναι προβλελομενη, ειναι ο μονος που μπορει να το κανει.
    Το δοκιμαζεις

  3. #18
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioand Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το εχω σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε περίεργο. Θα δημιουργηθεί όμως κάποιο πρόβλημα; Ο εργολάβος που θα έρθει θα μπορεί να καταλάβει τι έχει γίνει και να διορθώσει το πρόβλημα και να καταχωρήσει τον κωδικό του σπιτιού μου;
    Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα γιατί η καταχώρηση στα συστήματα των παρόχων ακόμη και για τις συνδέσεις FTTH γινόταν συνήθως βάση καφάο OTE.
    Πιθανόν να είναι πιο εύκολα τα πράγματα σε όσους είναι κοντά στα A/K, όπου υπάρχει μόνο η δυνατότητα για FTTH και όχι για VDSL από καμπίνα.

    Υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις, η διαθεσιμότητα για σύνδεση FTTH να σταματάει μέχρι ένα συγκεκριμένο νούμερο του δρόμου.

    Ρίξε μία ματιά στον χάρτη εδώ.. εάν όντως έτσι τα έχουν στον δρόμο σου..
    https://www.broadband-assist.gov.gr/...14381662%7D%7D

    Πάντως ναι, δοκίμασε το εάν μπορείς να ξεπεράσεις το ζήτημα δεν χάνεις τίποτα..

    Δες παράδειγμα εδώ γι΄αυτή την τρέλα..
    FTTH μόνο σε συγκεκριμένα κτήρια του δρόμου, γιατί μόνο αυτά ανήκουν σε συγκεκριμένο καφάο OTE.
    Ακόμη και εάν χρειάστηκε να σκάψουν νέα αυλάκια για οπτικές στην αρχή των δρόμων!

    https://www.broadband-assist.gov.gr/...14798131%7D%7D
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 08-09-23 στις 09:11.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #19
    Εγγραφή
    07-09-2023
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Καλημέρα σε όλους σας! Πραγματικά χάρηκα που με βοηθάτε όσο μπορείτε το εκτιμώ!

    Το έχω παρατηρήσει και εγώ εδώ στην πόλη της Βέροιας αυτό που είπες με τους αριθμούς αλλά μου κάνει εντύπωση πως κανείς δεν ασχολήθηκε πραγματικά να μου δωσει κάποια σωστή απάντηση η να έρθει ο εργολάβος για αυτοψία να δει τι λάθος έγινε. Έχω απελπιστεί το έχω πει και παραπάνω γιατί ο ΟΤΕ ξεκάθαρος ήταν σωστος ότι παραπάνω ταχύτητα δεν γίνεται να έχω με την ήδη υπάρχουσα γραμμή, αλλά υποτίθεται ειναι έργο της Vodafone εδώ, δεν θα έπρεπε να ψάξουν παραπάνω με τα εδώ συνεργεία ώστε να με κερδίσουν και σαν πελάτη; Αλλά τώρα τι να πω. Τέλος πάντων. Το site μπαίνω και εγώ καθημερινά αλλά από τέλη Ιουλίου δεν έχει γίνει καμία αλλαγή σε νέες διευθύνσεις. Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω κάποιο φεκ η λίστα με τις επόμενες ενεργοποιήσεις ftth? Έχω ψάξει και δεν βρήκα πουθενά κάτι.

  5. #20
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Στην πόλη της Βέροιας, όντως τα έργα και τις καμπίνες VDSL τις είχε βάλει η Vodafone έως τώρα..
    Η φώτο παραπάνω είναι από το
    https://fttxgr.eu/map

    Η ενημέρωση εκεί γίνεται από χρήστες, οπότε δεν είναι 100% ενημερωμένος.

    Πάντως εάν είσαι κοντά στο κτήριο του A/K του ΟΤΕ που δεν είχανε μπει καμπίνες VDSL, (είναι το μεγάλο σηματάκι στο κέντρο στην παραπάνω φώτο)
    απ' ότι βλέπω τώρα προβλέπεται αρκετή κάλυψη με FTTH..

    https://www.broadband-assist.gov.gr/...25025985%7D%7D

    O OTE αν και κανονικά κανείς δεν του απαγορεύει, γενικά δεν ανακατεύεται σε περιοχές που κάνει έργα άλλος πάροχος.
    Κατά 1ον κοιτάει τις περιοχές που είχε αναλάβει αυτός, και ακόμη έχει να κάνει πολλά έργα σε αυτές.

    Ανακοινώσεις για νέα έργα FTTH βγαίνουν τώρα μόνο στον χάρτη αυτόν για το FTTH, ή τυχόν από τον Δήμο σου στην
    https://diavgeia.gov.gr/

    αλλά γενικά αυτό είναι στην ευχέρεια των Δήμων αν θα μπουν εκεί..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #21
    Εγγραφή
    03-10-2022
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Κι εγώ έπαθα κάτι παρόμοιο . Εδώ και λίγες μέρες έβγαλε η Vodafone 1 Gbps ταχύτητα στη γειτονιά μου . Όλα τα διπλανά σπίτια έχουν δυνατότητα εκτός από το δικό μου . Παρολ´ αυτά όταν έγιναν τα σκαψίματα πριν έξι μήνες τραβήχτηκε γραμμή μέχρι την πολυκατοικία μου . Όμως ούτε στο broadband-assist υπάρχει ο αριθμός μου . Παίζει να ξέχασε να καταγράψει τη διεύθυνση μου ο εργολάβος ; 43 και 47 έχουν ftth , ενώ το 45 όχι , αν και υπάρχει γραμμή ως το κτίριο που ανοίχτηκε με τα έργα .

  7. #22
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς, υπάρχουν και άλλες χαζομάρες!! :-/

    Εάν είναι κάπως παλιά η διαθεσιμότητα σου τσέκαρε εάν σε έχουν βάλει και εδώ που έχει κανονικά κλείσει..
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

    Ξέρω κάποια νούμερα που ενώ ήταν βάση καφάο να πάρουν FTTH, και υπάρχουν στο
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx για να πάρουν σύνδεση,
    ξέχασε να βάλει αναμονές εκεί η Wind όταν έσκαβε!

    Και τώρα δεν υπάρχουν στον νέο χάρτη!!

    Δοκίμασε να το κυνηγήσεις και εσύ, μπας και γίνει κάτι!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  8. #23
    Εγγραφή
    07-09-2023
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Καλησπέρα σε όλους!
    Συγνώμη για την αργοπορία να απαντήσω τόσες μέρες λόγω αρρώστιας αλλά τώρα επέστρεψα δυναμικά.
    Ευχαριστώ για τις βοήθειες απο όλους. Μίλησα με τον ΟΤΕ και τελικά έκανα αίτηση για το νούμερο 5 ενώ εγώ μένω στο 7. Τώρα αυτό που μου είπε η εκπρόσωπος είναι πως θα μου έρθει εξοπλισμός στο σπίτι και όταν με καλέσει ο εργολάβος θα κλείσω κανονικά το ραντεβού που θέλει. Επίσης μου είπε να μην τον ενημερώσω από την αρχή για το τι ζήτημα υπάρχει αλλά όταν θα έρθει να κάνει αυτοψία κτηρίου τότε να τον ενημερώσω με παραπάνω λεπτομέρειες για να δει το μπορεί να κάνει. Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία με κάποια παρόμοια ενέργεια.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  9. #24
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επειδη ο εξοπλισμος θα ερθει με courier, φροντισε να τον παραλαβεις καπως απο διπλα. Αν εχεις αριθμο αποστολης (τυπικα ελτα) πηγαινε παρτον εσυ

  10. #25
    Εγγραφή
    07-09-2023
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Γιατί το λες αυτό; Τι μπορεί να προκύψει;

  11. #26
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.809
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Να παει στο γειτονα και να μην σε βρει ισως?

  12. #27
    Εγγραφή
    07-09-2023
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Ααα χαχαχα όχι !το έβαλα στο κατάστημα που δουλεύω όποτε δεν πιστεύω να γίνει λάθος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioand : 12-09-23 στις 00:40.

  13. #28
    Εγγραφή
    07-09-2023
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Καλησπέρα σε όλους! Πέρασε αρκετός καιρός όποτε είχα και νεότερα. Όπως είχα πει είχε γίνει αίτηση στον αριθμό που υπάρχει εφικτοτητα για οπτική ίνα ενώ στην δίκη μου που είναι δίπλα δεν υπήρχε. Αρχικά παρέλαβα τον εξοπλισμό και μετά ηρθε άτομο από την Θεσσαλονίκη να δει την εγκατάσταση. Μια μέρα πριν με κάλεσε με ενημέρωσε για την ώρα και όντως πραγματικά ήταν εκεί. 8.30 ηρθε στην οικία μου ευγενέστατος του εξήγησα τι πρόβλημα υπάρχει και μου είπε θα τα δούμε όλα μαζί.. είδε και τις δυο περιπτώσεις που θα μπορούσε να μπει η οπτική ίνα μέσα στο σπίτι με ενημέρωσε για το τι εργασίες θα έπρεπε να γίνουν και εγώ μέσα από την ανάγκη που έχω λόγω ότι καιρό δεν έχω Ίντερνετ του είπα σκαψε ότι θέλεις γκρέμισε ότι θέλεις δεν με πειράζει αρκεί να μου βάλεις οπτική ίνα! Υπέγραψα χαρτιά και μου είπε εγώ θα το βάλω σαν λάθος διεύθυνση και θα έρθει άλλος συνάδελφος του να το ξαναδεί πιο συγκεκριμένα.. Περνάει μια μέρα και με παίρνουν από τον ΟΤΕ τηλέφωνο και μου λένε ότι ξέρετε θα ακυρωθεί η αίτηση γιατί είναι λάθος η οδός.. μα λέω ότι ο άνθρωπος που ηρθε θα έστελνε άλλον συνάδελφο του να το δει πιο καλά και ενημέρωσα οτι δεν θέλω να ακυρωθεί η αίτηση λόγω ότι πρέπει να βρεθεί μια λύση. μου κλείνει την γραμμή και λέει θα σας πάρω τηλεφωνο. Όντως μετά από δέκα λεπτά γίνεται η κλήση και με ενημερώνει ότι για να ενεργοποιηθεί η οπτική ίνα στην διεύθυνση σας πρπει να μπει το σωστό νούμερο στην αίτηση και εξηγήσω ότι το ξερω αυτό που μου λέει γιατί εγώ μένω 7 ενώ η αίτηση ήταν για 5. Μάλλον ταυτόχρονα έκανε και ερωτήσεις στην Vodafone όπου η ίδια επιβεβαίωσε ότι ακόμα δεν υπάρχει και σε λίγο καιρό θα είχα και εγώ στο νούμερο μου οπτική ίνα . Μου έστειλε και τοπογραφία δικτύου πως είναι οι οπτικές ίνες στην γειτονιά μου όπως και επίσης άκουσα ένα κουφό ότι ο πάροχος που έχει αναλάβει την οπτική ίνα η Vodafone δηλαδή το ακίνητο μου το βλέπει σαν άλλη διεύθυνση δελφων 7. Εκεί έπαθα ένα μικρό σοκ . Πέρα από όλα αυτά με την κοπέλα που μίλησα με είπε ότι θα ξανακάνω αίτηση μετά τα μέσα Δεκεμβρίου που κάτι τέτοιο με βάζει πάλι σε αναμονή και αρκετές δυσκολίες στο να μην έχω ταχύτητα στο Ίντερνετ. Δεν ξερω έχετε κάτι άλλο να προτείνεται ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα;;

    - - - Updated - - -

    Παρακάτω είναι και η εικόνα που είπα ότι μου στειλανε.. αν δειτε ακόμα και η δίκη μου γραμμή είναι πράσινη αλλά δεν έχει γίνει καταχώρηση του κωδικού του ακινήτου.. που μπορώ να μιλήσω για κάτι τέτοιο έχετε καμία γνώμη;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Θα.png  


  14. #29
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς αυτά γίνονται όταν πρέπει να ακολουθήσουν την διαδικασία βάση του τι υπάρχει καταχωρημένο στα συστήματα του καθένα..
    Και όσο περισσότεροι ανακατεύονται τόσο μεγαλύτερο το μπέρδεμα.. :-/

    Και οι εργολάβοι κάνουν μερικές φορές λάθη στα έργα τους..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #30
    Εγγραφή
    07-09-2023
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΕΡΟΙΑ
    Δυστυχώς ισχύει. Τουλάχιστον έμαθα κάτι από το μείνω στην άγνοια και να ψάχνω. Ξέρεις μήπως κάπου άλλου που μπορώ να απευθυνθώ για να γίνει καταχώρηση του κωδικού της οικίας μου;

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας