Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 37
  1. #16
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Φίλτατε sweet dreams,
    θεωρώ ότι η αντιμετώπισή σου στις γραφόμενες ανακρίβειες αποτελεί κατά κύριο λόγο την δυσκολία προσαρμογής στη νέα εποχή. Είμαι κατά κάτι περισσότερο από μια δεκαετία νεώτερός σου (αν δεν απατώμαι είσαι περίπου 65) και πολλές φορές δεν έχω το κουράγιο να αντιπαρατεθώ στη λογική του ιπτάμενου γαϊδάρου…

    Δεν είμαι τακτικός στη συγγραφή στο φόρουμ, αλλά θεωρώ ότι υπάρχουν “θησαυροί” σε θέματα τεχνολογίας.
    Ελπίζω η απόφασή σου να μην είναι τελεσίδικη

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ομολογώ ότι δε διάβασα τα σεντόνια από πάνω, αλλά θα πω τη γνώμη μου: Όταν σε ένα φόρουμ κάποιος λέει βλακείες, θα απαντήσω. Αν πάρω πίσω βλακείες για απάντηση (ή, χειρότερα, προσωπική επίθεση) απλά αγνοώ. Οι υπόλοιποι αναγνώστες του φόρουμ είτε είναι σκεπτόμενοι και θα καταλάβουν αμέσως ότι εγώ έχω δίκιο και ο άλλος είναι τρολ, είτε δεν είναι σκεπτόμενοι και δεν με ενδιαφέρουν. Έτσι απλά. Όταν κάποιος που γράφει βλακείες όμως είναι αποδεδειγμένα τρολ (και έχουμε μερικά τέτοια παραδείγματα εδώ μέσα) λογικά δεν θα ασχοληθώ καν.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πάρω πίσω βλακείες για απάντηση (ή, χειρότερα, προσωπική επίθεση) απλά αγνοώ.
    Όσο περισσότερο ενεργός είσαι, τόσο και περισσότερη βλακεία, αναίδεια και χυδαιότητα εισπράττεις.
    Πάμε λοιπόν σε θέμα χαρακτήρα πλέον, το πόσο από όλα αυτά μπορείς να ανεχτείς.
    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και η ηλικία αλλά σε μένα έχει λιγοστέψει αρκετά η υπομονή ώστε να μπορώ να ανεχτώ τέτοιους τύπους "γύρω μου".
    Υπάρχουν και διάφορα άλλα που δεν μου άρεσαν από καιρό και έχω φάει μεγάλη απογοήτευση από ανθρώπους που δεν το περίμενα.
    Διαπιστώνω ότι το καλύτερο για όλους είναι το "από μακριά κι' αγαπημένοι".
    Μπορείς και από PM να προσφέρεις βοήθεια και μάλιστα αρκετά σημαντική.
    Εκεί τουλάχιστον δεν σου απαντούν με βλακείες ούτε σε βρίζουν, μιλάς ανθρώπινα και φιλικά όπως θα έπρεπε να μιλάς σε όλο το Forum.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.771
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Πολλή γκρίνια. Με το μόνο ποστ που συμφωνώ, είναι αυτό που λέει ότι το φόρουμ φαντάζει παππουδίλα και ότι όντως όποιος είναι ποστ 1995 (δικό μου έτος γέννησης, συμπτωματικά) λέει "λολ, σιγά μη γραφτώ εκεί, θα μπω ρεντιτ".

    Κατά τα άλλα, το καλό του φόρουμ είναι ότι μπορείς να τα πεις όλα, δημόσια, να μείνουν, και η βλακεία του άλλου, και η δική σου βλακεία, και η μεταξύ σας διαφωνία.

    Προσωπικά, τραβάω τη γραμμή στο ξεκατίνιασμα και στο εμπαθές τρολάρισμα. Έχω πέσει κι εγώ ο ίδιος στην παγίδα να παραβώ αυτή τη γραμμή, και τότε επενέβησαν οι μοντς σε μεγάλο βαθμό δίκαια θεωρώ. Τώρα, για ποιο πράγμα ακριβώς παραπονούμαστε; Ότι μπορεί να πω εγώ μια μπούρδα, να επιμείνω σε αυτή, να εκνευρίσω κάποιον και να με αυνάνα; Σιγά τα ωά.

    Γενικά, μπροστά στην τρασίλα που παίζει στο φβ και ΕΙΔΙΚΑ στο τουίτερ, αλλά και σε διπλανό, μεγάλο τεχνολογικό φόρουμ, το αδσλγρ ήταν πάντα όαση ψιλο-ανθρώπινου περιβάλλοντος. Ντάξει, όσο δε μπαίνεις σε γνωστά ψεκο-τόπικ που γράφει ο καθένας το μακρύ και το κοντό του, τουλάχιστον. Αν κι αυτά έχουν πλάκα, μπαίνω να χαζέψω μερικές φορές μέχρι ποια χαζομάρα μπορεί να φτάσει να γράφει κάποιος επειδή είναι ψώνιο/εθνικιστής/δογματικός κάθε είδους.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σεβαστή η άποψη σου, αλλά δεν μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς έχει συμβεί στον άλλον.
    Άσε που δεν θα συγκρίνω το επίπεδο ενός τεχνολογικού Forum με οποιοδήποτε FB, κ.λ.π.
    Αν ξεκινήσεις έτσι δεν αξίζει και τον κόπο να ασχολείσαι με τέτοιου επιπέδου ανθρώπους και να τους βοηθάς.
    Πάει χαλάλι ο κόπος, η φαιά ουσία και οι ώρες που σπαταλάς και να είσαι σίγουρος ότι έχω σπαταλήσει πάρα πολύ από όλα εδώ μέσα.
    Υπήρξαν περιπτώσεις που βοήθησα ανθρώπους από PM και μου είπαν χίλια ευχαριστώ και μετά από λίγο καιρό μου επιτέθηκαν επειδή διόρθωσα αυτά που έλεγαν και δεν τους άρεσε.
    Μερικοί κατάλαβαν την γκάφα τους, άλλοι πάλι, όχι.
    Δυστυχώς ο Έλληνας έχει κοντή μνήμη και αυτό είναι και η πηγή του κακού για όλα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    @sweet dreams

    Δάσκαλε ήσουν το κίνητρο που μ'έκανε να ασχοληθώ με το σπορ. Θα στεναχωρηθώ αν σταματήσεις να γράφεις.
    Βλέπω έγινες και Fritzακιας!
    Απλά μην ασχολείσαι με τις κακολογίες και τις διαφωνίες τόσο έντονα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ο Έλληνας έχει κοντή μνήμη και αυτό είναι και η πηγή του κακού για όλα.
    Όχι μόνο ο Έλληνας, αλλά γενικά ο άνθρωπος.

  7. #22
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    IMHO: άν αποχωρήσεις θα είναι απώλεια για το forum,
    τουλάχιστον για κάποιους απο εμάς,
    και για όσους δεν σε βοήθησαν, και δεν τους βοήθησες, και δεν γνώρισες.
    Αν έχεις δικούς σου λόγους ok, αν είναι για μια αντιπαράθεση στο forum,
    τι να σου πω, προσωπικά δεν θα το σκεφτόμουν 2ή φορά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #23
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Ρε παιδιά ας χαλαρώσουμε λίγο (είναι και καλοκαίρι).
    Κάνουμε το χόμπι μας εδώ. Δοκιμάζουμε πράγματα, λύσεις, συσκευές κλπ Λάθη θα γίνονται και πρέπει να γίνονται. Το σημαντικό είναι να συνεχίζουμε να δοκιμάζουμε τις νέες τεχνολογίες και να ασχολούμαστε με το άθλημα.
    Τώρα αν κάποιος έχει επιχείρηση και αντί να πληρώσει έναν επαγγελματία, στηρίζεται 100% σε οποιοδήποτε community forum, τι να πω περισσότερο από ένα "καλή τύχη";

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @andresalonika & @K1m0n
    σας ευχαριστώ, τα λέμε άλλωστε και από τα PM.

    ===============================================================
    ==================================================================

    Θέλω να κάνω μια άλλη ερώτηση, γιατί ίσως να το θεωρώ μόνο εγώ περίεργο/παράξενο κάτι τέτοιο.

    Γιατί θα πρέπει να θεωρούμε όλοι μας κάτι φυσιολογικό το ότι θα μπούμε μέσα στο ADSL.gr και θα διαβάσουμε αρλούμπες και ανυπόστατα πράγματα???
    Πόση αξιοπιστία και σοβαρότητα μπορεί να έχει ένα τέτοιο site όταν θεωρείται δεδομένο ότι μέσα γράφονται ότι βλακείες μπορεί να σκεφτείς και αν κάποιος πάει να τις διορθώσει θα βγει και από τα πλευρά σπασμένος??
    Αν κάποιος δηλαδή δεν το διορθώσει, αυτή η βλακεία θα υπάρχει στο διηνεκές ώστε να μπερδεύει και να παραπληροφορεί όποιον μπαίνει και την διαβάζει??

    Δεν έχω καταλάβει την φιλοσοφία του "γράψε εσύ το δικό σου και άσε την βλακεία να υπάρχει, ο άλλος θα καταλάβει".
    Πως θα καταλάβει κάποιος αναγνώστης ο οποίος δεν κατέχει το αντικείμενο ποιο είναι το σωστό?? θα ρίξει τα χαρτιά??

    Έχουμε εθιστεί από αυτά που γράφονται και το κλίμα μ@λ@κι@ς που υπάρχει μέσα στο FB, tiktok και ότι άλλη βλακεία υπάρχει εκεί έξω και το θεωρούμε δεδομένο και φυσιολογικό να γίνονται τα ίδια και μέσα σε ένα τεχνολογικό FORUM??

    Προσωπικά διαφωνώ κάθετα.
    Θα έπρεπε να υπάρχει έλεγχος και να διαγράφονται αμέσως οι αρλούμπες, οι ανακρίβειες και οτιδήποτε ανυπόστατο θα ανέβαινε.
    Θα είχαμε αμέσως-αμέσως δύο σημαντικά οφέλη,
    ένα όφελος ότι η βλακεία δεν θα έμενε για να διαβάζεται και δεύτερο ότι αυτός που έγραψε την βλακεία θα το σκεφτόταν πολύ καλά να γράψει δεύτερη.
    Δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και μένουμε απροστάτευτοι στον καθένα που θα γράψει την αρλούμπα του ή θα μας τρολάρει??
    ΟΚ..................
    Καλή συνέχεια σε όλους .......................
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί θα πρέπει να θεωρούμε όλοι μας κάτι φυσιολογικό το ότι θα μπούμε μέσα στο ADSL.gr και θα διαβάσουμε αρλούμπες και ανυπόστατα πράγματα???
    Έτσι συμβαίνει αγαπητέ Δημήτριε σε όλα τα φόρουμ του κόσμου κι όχι μόνον εδώ. Δεν μπορείς να αλλάξεις την φύση του διαδυκτίου.
    Επίσης, οι admins και οι mods είναι εθελοντές, δεν πληρώνονται για αυτό που κάνουν.

    Δεν γίνεται λοιπόν να είναι στην τσίτα για να διορθώσουν την όποια μπαρούφα γράψει κάποιος.
    Μιλάμε για φόρουμ ενηλίκων, after all.

  11. #26
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Γιατί δε ζητάτε να μπουν likes και dislikes ώστε να ξερει κάποιος πότε κάτι είναι αρλούμπα και να μη το δοκιμάζει;

  12. #27
    Εγγραφή
    11-04-2008
    Μηνύματα
    156
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αγαπητέ sweet dreams,
    ελπίζω να το ξανασκεφτείς και να συνεχίσεις, έχεις βοηθήσει πολλούς. Αν νιώθεις ότι κουράστηκες με την κατάσταση που περιγράφεις μπορείς (για λίγο διάστημα) να μειώσεις ρυθμό και να κάνεις περισσότερο "στοχευμένες" αναρτήσεις, ουσιαστικές παρεμβάσεις και μη δίνεις σημασία στη "λόξα" του καθένα, γιατί ο καθένας μας μπορεί να έχει τη "λόξα" του.

  13. #28
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Φίλε sweet dreams σε λέω φίλο και το πιστεύω γιατί όταν έχω μιλήσει τόσες φορές μαζί σου, έχω μάθει, έχω εναντιωθεί, έχω τσακωθεί, έχω κάνει πίσω και γενικά τα πάντα που κάνουν νοήμονες άνθρωποι μαζί και μαθαίνει ο ένας από τον άλλο, τότε ειλικρινά σε θεωρώ φίλο μου όπως και τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα.
    Ναι υπάρχουν στιγμές που αυτό που δίνεις δεν είναι φανερό ότι εκτιμάται αλλά αυτό είναι η μισή αλήθεια. Το ότι παρά μα παρά πολλοί σε ένα ποστ δεν θα απαντήσουν δεν σημαίνει πως δεν το διάβασαν και δεν έμαθαν. Ακόμα και κάποιος που διαφωνεί τελείως, διαβάζει και μέσα του ξέρει την αλήθεια ασχέτως αν βγάζει εγωισμό στο φανερό.
    Στη σύγχρονη εποχή της βλακείας που ζούμε με τα FB, YT κλπ, η ύπαρξη ενός φόρουμ που στέκει σωστά στα πόδια του, είναι για μένα θησαυρός. Δεν αντέχω πλέον το How To του ΥΤ. Θεωρώ αδιανόητο πως κάνω search στη Google για κάτι και η απάντηση να είναι βίντεο!!!! αδιανόητο να μάθεις κάτι και να σου μείνει ή να εφαρμόσεις κάτι από εκεί. Θες τη λύση ή το review γραμμένα για να σου μείνουν να τα σωσεις κάπου ή να τα τυπώσεις για να τα εφαρμόσεις. Αυτό λοιπόν το βρίσκεις μόνο σε φόρουμ ή σε blog και πουθενά αλλού.

    Επειδή λοιπόν με έχει πιάσει η πολυλογια μου θα πω απλά πως δεν παίζει να τα παρατησεις, είσαι πολύ μικρός ακόμα για αυτό και έχεις να δώσεις πολλά ακόμα

  14. #29
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ αδιανόητο πως κάνω search στη Google για κάτι και η απάντηση να είναι βίντεο!!!! αδιανόητο να μάθεις κάτι και να σου μείνει ή να εφαρμόσεις κάτι από εκεί. Θες τη λύση ή το review γραμμένα για να σου μείνουν να τα σωσεις κάπου ή να τα τυπώσεις για να τα εφαρμόσεις. Αυτό λοιπόν το βρίσκεις μόνο σε φόρουμ ή σε blog και πουθενά αλλού.

    Νόμιζα ότι είμαι ο μόνος παράξενος που μου κακοφαίνεται η λύση σε videos

  15. #30
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νόμιζα ότι είμαι ο μόνος παράξενος που μου κακοφαίνεται η λύση σε videos
    Δεν είσαι βλαστημάω κάθε μέρα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας