Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Σήμερα ενεργοποιήθηκε η FTTH σύνδεσή μου. Έχω δικό μου firewall (pfSense/OPNsense) και ήθελα να είναι ανεξάρτητο από το WiFi router που δίνει ο ΟΤΕ, αποφεύγοντας το PPPoE passthrough που έκανα πριν με την xDSL σύνδεση. Φυσικά στο όλο setup υπάρχει managed switch το οποίο κάνει την υλοποίηση πολύ εύκολη. Το παρακάτω διάγραμμα δείχνει ακριβώς πως πέτυχα το επιθυμητό αποτέλεσμα:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FTTH.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  40,6 KB 
ID: 249319

    Πιο συγκεκριμένα ρύθμισα τα παρακάτω:

    1. Στο switch όρισα το (γνωστό) VLAN 835 που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ.
    2. Η WAN του firewall/router μπήκε σε access port του switch στην οποία όρισα το VLAN 835.
    3. H WAN του OTE WiFi router μπήκε σε trunk port του switch στην οποία επιτρέπεται μόνο το VLAN 835.
    4. Η ethernet του ONT μπήκε και αυτή σε trunk port του switch στην οποία επιτρέπεται μόνο το VLAN 835.

    Το switch που έχω είναι ένα Cisco SG220-26. Ενδεικτικά το σχετικό configuration του switch:

    Κώδικας:
    #sh vlan 835      
      VID  |     VLAN Name    |        Untagged Ports        |        Tagged Ports          |  Type    
    -------+------------------+------------------------------+------------------------------+---------
       835 |         Internet |                         gi2  |                         gi3-4| Static 
    
    #sh run int gi2
    interface gi2
     switchport mode access
     switchport access vlan 835
     spanning-tree portfast
     description "My firewall's WAN port"
    
    #sh run int gi3
    interface gi3
     switchport trunk allowed vlan add 835
     spanning-tree portfast
     description "OTE router WAN port"
    
    #sh run int gi4
    interface gi4
     switchport trunk allowed vlan add 835
     spanning-tree portfast
     description "ONT"
    Στην ουσία το router του ΟΤΕ χρειάζεται μόνο για την τηλεφωνία (προσωπικά αδιάφορο, αλλά άλλο μέλος της οικογένειας διαφωνεί ).

    Ευπρόσδεκτες ερωτήσεις, παρατηρήσεις, κτλ
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #2
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.999
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Το firewall σου έχει μόνο μια θύρα ethernet;
    Η συνδεσμολογία που έκανες ονομάζεται router on a stick και είναι μια λύση ανάγκης οταν το firewall μας έχει μόνο μια θύρα ethernet για wan και lan. Δεν είναι η καλύτερη λύση.

    Επίσης το router του ΟΤΕ μπορεί να μπει στο lan και να πάρει ίντερνετ για την τηλεφωνία πίσω από το pfsense.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fadasma : 26-06-23 στις 22:01.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το firewall σου έχει μόνο μια θύρα ethernet;
    4 ethernet έχει. Είναι ένα από τα γνωστά κινεζοκουτάκια με Celeron (το έχω αναφέρει και στο άλλο νήμα που γράφουμε για firewalls).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνδεσμολογία που έκανες ονομάζεται router on a stick και είναι μια λύση ανάγκης οταν το firewall μας έχει μόνο μια θύρα ethernet για wan και lan. Δεν είναι η καλύτερη λύση.
    Ξέρω πολύ καλά τι είναι το router-on-a-stick και αφορά το LAN κομμάτι του setup μου. WAN και LAN είναι σε διαφορετικές πόρτες

    Το διάγραμμα είναι πολύ απλό και δείχνει μόνο το κομμάτι του WAN/PPPoE για πολλαπλές συσκευές (firewalls/routers) που το χρειάζονται για να πάρουν Internet από τον ISP (ΟΤΕ στη συγκεκριμένη περίπτωση). Έχω και άλλα VLANs για τους χρήστες, servers, UPS, κτλ στη LAN πόρτα του firewall.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το router του ΟΤΕ μπορεί να μπει στο lan και να πάρει ίντερνετ για την τηλεφωνία πίσω από το pfsense.
    Το ξέρω, αλλά όπως έγραψα και στο αρχικό μου μήνυμα προσωπικά τα ήθελα εντελώς ξεχωριστά και να μην εξαρτάται το ένα από το άλλο, όπως συνέβαινε με το PPPoE passthrough όταν είχα DSL. Όταν έτρωγε σκάλωμα το router του OTE (λίγες φορές συνέβει η αλήθεια είναι), έμενε από Internet και το pfSense (πλέον OPNsense) μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 27-06-23 στις 00:34.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #4
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.999
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ξέρω πολύ καλά τι είναι το router-on-a-stick και αφορά το LAN κομμάτι του setup μου. WAN και LAN είναι σε διαφορετικές πόρτες
    Τότε είναι λάθος το σχεδιάγραμμα γιατί φαίνεται να φεύγει μια σύνδεση από το firewall προς το switch.

    Αφού έχεις 4 πόρτες γιατί δε συνδεσες πάνω σε μια από αυτές το ont;

  5. #5
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε είναι λάθος το σχεδιάγραμμα γιατί φαίνεται να φεύγει μια σύνδεση από το firewall προς το switch.
    Απάντησα σε αυτό (έκανα edit το μήνυμά μου):

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διάγραμμα είναι πολύ απλό και δείχνει μόνο το κομμάτι του WAN/PPPoE για πολλαπλές συσκευές (firewalls/routers) που το χρειάζονται για να πάρουν Internet από τον ISP (ΟΤΕ στη συγκεκριμένη περίπτωση). Έχω και άλλα VLANs για τους χρήστες, servers, UPS, κτλ στη LAN πόρτα του firewall.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού έχεις 4 πόρτες γιατί δε συνδεσες πάνω σε μια από αυτές το ont;
    Και σε αυτό απάντησα*:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω, αλλά όπως έγραψα και στο αρχικό μου μήνυμα προσωπικά τα ήθελα εντελώς ξεχωριστά και να μην εξαρτάται το ένα από το άλλο
    Από τη στιγμή που έχω managed switch γιατί να μην το χρησιμοποιήσω ώστε να παίζουν όλα ταυτόχρονα; Έτσι αν πχ έχει πρόβλημα η γραμμή (χτυπάμε ξύλο ) δε θα μου λέει ο ISP τις γνωστές μπούρδες («Ααα, έχετε δικό σας router. Δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα, δε μπορούμε να μετρήσουμε τη γραμμή. Ο δικός σας εξοπλισμός φταίει.»). Είμαι επαγγελματίας στο χώρο και δε μπορείς να φανταστείς πόσες φορές τα έχω ακούσει αυτά ή πόσες φορές ο ένας vendor να τα ρίχνει στον άλλο (πχ, σε πρόβλημα με Carrier Ethernet/L2VPN, «το Cisco Nexus σας φταίει, ανοίχτε case με τη Cisco. Εμάς το Juniper μας είναι κομπλέ» και άντε παίρνε tcpdump για να τους πείσεις ότι τη βλακεία την έχουν κάνει αυτοί και πως η Juniper τους λέει σαχλαμάρες). Άστα.

    * Παρεμπιπτόντως έτσι το είχα, όταν ήμουν ΗΒ και είχα FTTH από ΒΤ. Ε, τώρα είπα να πρωτοτυπήσω (σιγά τα ωά δηλαδή )
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  6. #6
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.048
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Ενδιαφέρον και thanks for sharing!

    Είναι όντως ένα σχετικά εύκολο setup για κάποιον χρήστη που θέλει κάτι παραπάνω από την μεριά του και έχει τον εξοπλισμό (managed switch, firewall, APs κλπ).

    δύο καλοπροαίρετα σχόλια μόνο:

    - PPPoE δηλαδή κάνει και το pfsense και ο cosmote router (για την τηλεφωνία). Διαβάζω ότι σιγά σιγά ο cosmote καταργεί το διπλό PPPoE, ελπίζω να μην σε επηρεάσει.

    - Το wireless AP φαντάζομαι κάνει bridge και άρα το pfsense κάνει routing για τις συσκευές του AP, σωστά? Να επισημάνουμε τότε (για αυτούς που μας διαβάζουν περισσότερο - εσύ θα το γνωρίζεις και στην πράξη ήδη) ότι έτσι η κίνηση απο το internet προς τις συσκευές του AP μπαίνουν από την μια πόρτα του ONT, βγαίνουν απο την άλλη (pfsense) και ξαναβγαίνουν απο την ίδια πόρτα (pfsense) προς το AP. No big deal, απλως στα speedtest θα δείς την πόρτα αυτή να κάνει ταυτόχρονα 1 Gbit ΙΝ και 1 Gbit out (αν έχεις 1gibt σύνδεση με το internet) και ας πούμε ότι φορτώνεται κάπως το switch εις διπλούν. Κλαιν, δεν θα πάθει τίποτα με 1 Gbit full duplex

    Κάτι τέτοιο φαντάζομαι προσπαθεί να σου πει και το fadasma, αν ήταν πίσω από το pfsense τα πάντα θα ήταν πιο optimal αλλά οκ αφού έτσι το θέλεις για πλήρη ανεξαρτητοποίηση των συσκευών, καμία αντίρρηση

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μερικά σχόλια.
    α. Ετσι χανεται το qos της φωνής, μιας και θα βρεθεί να περνάει απο διαφορετικό pppoe session. Στις υλοποιησεις με διαφορετικό vlan φωνής παίζουμε με vlan priorities. Εδω δεν.
    Σε τυχον μπουκωμενο upload, θα το καταλαβει οποιος μιλαει στο τηλεφωνο. (= δεν μας νοιαζει, οσο δεν ερχεται η παντοφλα)
    β. Η λογικη ενος firewall ειναι να ελεγχει το traffic. Το να το εχουμε απεξω μας αφηνει τυφλους.
    γ. Ενα pfsense μπορει μια χαρα να βαλει το vlan id στην ethernet και να μιλησει απευθειας στο ont. Αν και θεωρητικα δεν ειναι supported , ετσι η δουλεια γινεται και με ενα απλο non-managed switch των 10 ευρω.
    δ. Δεν ειναι πολυ σιγουρο οτι δενθα εχεις θεματα με το support, γιατι θα βλεπουν 2 συνδεσεις, (πιθανοτατα η καλη,με τα σωστα credentials δεν θα εχει tr69)
    ε. Μετα απο ολο αυτό, θα κανουμε τη φωνή αναλογικη, για να την περασουμε σε fxs για να τη δωσουμε σε ασυρματο (dect=ψηφιακο).. Ντροπή. (επισης echo και χαμηλό audio) Ενα dect με ενσωματωμενο sip πισω απο το firewall ειναι σαφως καλυτερη λυση. Η αληθεια ειναι οτι δεν ασχοληθηκα να δοκιμασω gigaset απευθειας σε sip trunk cosmote, αλλα λυσεις υπάρχουν. (πχ raspbx)

    Οσο για την ανεξαρτητοποιηση των συσκευών, αφου ουτως η αλλως οταν δεν δουλευει κατι ξερουμε ποιος τρεχει. Εκτος αν πιστευουμε σοβαρα οτι καποιος αλλος απο το σπιτι θα παρει το 13888

    ΥΓ. Κατα ταλλα ετσι τοχαν οι μερακληδες και πριν ερθουν τα ont, με σκετο modem σε true bridge mode

  8. #8
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - PPPoE δηλαδή κάνει και το pfsense και ο cosmote router (για την τηλεφωνία). Διαβάζω ότι σιγά σιγά ο cosmote καταργεί το διπλό PPPoE, ελπίζω να μην σε επηρεάσει.
    Ο ΟΤΕ δίνει μέχρι 4x PPPoE sessions αν θυμάμαι καλά. Μπορείς να δώσεις κάποιο link σχετικά με το ότι θα το καταργήσει αυτό; Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Το wireless AP φαντάζομαι κάνει bridge και άρα το pfsense κάνει routing για τις συσκευές του AP, σωστά? Να επισημάνουμε τότε (για αυτούς που μας διαβάζουν περισσότερο - εσύ θα το γνωρίζεις και στην πράξη ήδη) ότι έτσι η κίνηση απο το internet προς τις συσκευές του AP μπαίνουν από την μια πόρτα του ONT, βγαίνουν απο την άλλη (pfsense) και ξαναβγαίνουν απο την ίδια πόρτα (pfsense) προς το AP. No big deal, απλως στα speedtest θα δείς την πόρτα αυτή να κάνει ταυτόχρονα 1 Gbit ΙΝ και 1 Gbit out (αν έχεις 1gibt σύνδεση με το internet) και ας πούμε ότι φορτώνεται κάπως το switch εις διπλούν. Κλαιν, δεν θα πάθει τίποτα με 1 Gbit full duplex

    Κάτι τέτοιο φαντάζομαι προσπαθεί να σου πει και το fadasma, αν ήταν πίσω από το pfsense τα πάντα θα ήταν πιο optimal αλλά οκ αφού έτσι το θέλεις για πλήρη ανεξαρτητοποίηση των συσκευών, καμία αντίρρηση
    Όχι, όχι. Το AP δεν κάνει κανένα bridge. Το firewall μου έχει WAN και LAN πόρτες. Η δεύτερη είναι trunk μέσα από την οποία περνάνε όλα τα VLANs (servers/VMs, WiFi, management interfaces του hardware, κτλ). Router-on-a-stick που είπε και ο fadasma. Στο LAN θα μπορούσε όντως να έχει θέμα με ένα μόνο 1Gb link και να μπουκώνει, αλλά η κίνηση είναι τόσο μικρή που στην πράξη δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα μπορούσα το LAN να το είχα σε LACP, αλλά σιγά τώρα. Για ένα σπιτικό/homelab περιβάλλον μιλάμε. Σε οποιαδήποτε περίπτωση εδώ επικεντρώνομαι στο WAN κομμάτι με πολλάπλους routers.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικά σχόλια.
    α. Ετσι χανεται το qos της φωνής, μιας και θα βρεθεί να περνάει απο διαφορετικό pppoe session. Στις υλοποιησεις με διαφορετικό vlan φωνής παίζουμε με vlan priorities. Εδω δεν.
    Σε τυχον μπουκωμενο upload, θα το καταλαβει οποιος μιλαει στο τηλεφωνο. (= δεν μας νοιαζει, οσο δεν ερχεται η παντοφλα)
    β. Η λογικη ενος firewall ειναι να ελεγχει το traffic. Το να το εχουμε απεξω μας αφηνει τυφλους.
    γ. Ενα pfsense μπορει μια χαρα να βαλει το vlan id στην ethernet και να μιλησει απευθειας στο ont. Αν και θεωρητικα δεν ειναι supported , ετσι η δουλεια γινεται και με ενα απλο non-managed switch των 10 ευρω.
    δ. Δεν ειναι πολυ σιγουρο οτι δενθα εχεις θεματα με το support, γιατι θα βλεπουν 2 συνδεσεις, (πιθανοτατα η καλη,με τα σωστα credentials δεν θα εχει tr69)
    ε. Μετα απο ολο αυτό, θα κανουμε τη φωνή αναλογικη, για να την περασουμε σε fxs για να τη δωσουμε σε ασυρματο (dect=ψηφιακο).. Ντροπή. (επισης echo και χαμηλό audio) Ενα dect με ενσωματωμενο sip πισω απο το firewall ειναι σαφως καλυτερη λυση. Η αληθεια ειναι οτι δεν ασχοληθηκα να δοκιμασω gigaset απευθειας σε sip trunk cosmote, αλλα λυσεις υπάρχουν. (πχ raspbx)

    Οσο για την ανεξαρτητοποιηση των συσκευών, αφου ουτως η αλλως οταν δεν δουλευει κατι ξερουμε ποιος τρεχει. Εκτος αν πιστευουμε σοβαρα οτι καποιος αλλος απο το σπιτι θα παρει το 13888

    ΥΓ. Κατα ταλλα ετσι τοχαν οι μερακληδες και πριν ερθουν τα ont, με σκετο modem σε true bridge mode
    Σημαντικά τα παραπάνω σχόλια Γενικά έχεις δίκιο στα του QoS, έλεγχο της κίνησης, κτλ, κτλ. Αλλά ξαναλέω πρόκειται για σπιτικό/homelab περιβάλλον, οπότε κλάιν. Η περισσότερη κίνηση περνάει από το LAN όταν γράφω κάτι μεγάλο στο NAS από το λαπτόπι μου (κι ανάποδα). Στο WAN άντε να υπάρξει θέμα με torrent πχ, αλλά εντάξει βάζεις έναν κόφτη στο upload του torrent client (ή στο QoS του firewall για να ισχύει για όλους τους χρήστες) για το λόγο που είπες (προσωπικά πάντα το κάνω), οπότε ΟΚ. Ούτε βγάζω κάποια σοβαρή υπηρεσία από το σερβερικό κομμάτι του setup μου προς τα έξω (μόνο OpenVPN/Wireguard πιο πολύ για το χαβαλέ, όχι ότι χρειάζεται να μπαίνω στο δίκτυο του σπιτιού απ' έξω σε καθημερινή βάση), ούτε τίποτα τέτοιο.

    Όσον αφορά τα δύο PPPoE sessions και πάλι κλάιν. Κάνω shut τo WAN στο firewall μου, οπότε ο ΟΤΕ θα βλέπει μόνο το PPPoE του δικού τους router. Παρεμπιπτόντως έχω βγάλει το CGNAT και έχω τα σωστά PPPoE credentials και στο OPNsense μου.

    Για το τελευταίο, βαριέμαι απίστευτα να κάθομαι να στήνω VoIP PBX (Asterisk, κτλ). Ούτε μου χρειάζεται, ούτε έχω χρόνο. Τα έκανα μια φορά κι έναν καιρό την εποχή που έγραφα την πτυχιακή του μεταπτυχιακού (είχα πάρει ένα θέμα σχετικά με VoIP performance σε L3 vs MPLS). Γενικά το σταθερό το χρησιμοποιεί μόνο η μάνα μου (που σύντομα θα πάει στο από κάτω διαμέρισμα, ακόμα είμαστε σε φάση αναδιοργάνωσης στο σπίτι, μεγάλη ιστορία )

    Γενικά, η όλη φάση είναι πιο πολύ για πειραματισμό/χαβαλέ και για να τα έχω ανεξάρτητα όπως είπα. Στη χειρότερη το ξαναγυρνάω σε PPPoE passthrough μέσα από το router του OTE

    ΥΓ Για το Gigaset που είπες υπάρχει το Gigaset A690 IP. Δοκιμασμένο με Modulus
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 27-06-23 στις 11:43.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  9. #9
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.048
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ δίνει μέχρι 4x PPPoE sessions αν θυμάμαι καλά. Μπορείς να δώσεις κάποιο link σχετικά με το ότι θα το καταργήσει αυτό; Πρώτη φορά διαβάζω κάτι τέτοιο.
    όχι, δυστυχώς δεν έχω κάτι solid, διάβασα σε μερικά σημεία στο φορουμ εδώ μέσα ότι κάποιοι ενώ είχαν 2 pppoe sessions ξαφνικά ένα πρωί μπορούσαν να κάνουν μόνο ένα και το δεύτερο δεν συνδεόταν ποτέ. αν ψάξω και βρω κανένα τέτοιο σχόλιο θα επανέλθω.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.958
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι, δυστυχώς δεν έχω κάτι solid, διάβασα σε μερικά σημεία στο φορουμ εδώ μέσα ότι κάποιοι ενώ είχαν 2 pppoe sessions ξαφνικά ένα πρωί μπορούσαν να κάνουν μόνο ένα και το δεύτερο δεν συνδεόταν ποτέ. αν ψάξω και βρω κανένα τέτοιο σχόλιο θα επανέλθω.
    Αυτό ^

    Κι εγώ διάβασα εδώ αναφορές από διαφορετικούς χρήστες με πρόβλημα στο δεύτερο PPoE session. Δεν έχω δει κάτι επίσημο βέβαια.
    Ανυπόγραφος

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οτι το gigaset ip ειναι δοκιμασμενο με voip παροχους, been there, done that.. Για sip trunk οτε λεω.

    Για το voip, αφου παιζεις που παιζεις, ενα freepbx distro καπου ως vm δεν ειναι κατι. Θα σου παρει 1 ωρα. (οχι τιποτε αλλο, αλλα να δικαιλογει και την υπαρξη του το συνολικο setup.
    Μανα, κατω διαμερισμα.. super. αρα να και αλλη μια γραμμη. Ευκαιρια για wan load balancing. Τι? ΟΧΙ?
    Επισης, δεν θα εχεις τη μανα σε εσωτερικο? απαπαπαπα... το σκεφτηκες καλα? :P

    Οσο για τα pppoe sessions, αφου δεν υπαρχει documentation για το ποσα υποστηριζει, δεν θα υπαρξει και για την μειωση τους. Παντως προς το παρον δεν εχει αλλαξει κατι.
    Τα 2 ειναι το minimum, για να υποστηριζονται τα reconnects. Μετα αν εχουν ορεξη βαζουν ενα process να σκοτωνει το παλαιοτερο.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι, δυστυχώς δεν έχω κάτι solid, διάβασα σε μερικά σημεία στο φορουμ εδώ μέσα ότι κάποιοι ενώ είχαν 2 pppoe sessions ξαφνικά ένα πρωί μπορούσαν να κάνουν μόνο ένα και το δεύτερο δεν συνδεόταν ποτέ. αν ψάξω και βρω κανένα τέτοιο σχόλιο θα επανέλθω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ^

    Κι εγώ διάβασα εδώ αναφορές από διαφορετικούς χρήστες με πρόβλημα στο δεύτερο PPoE session. Δεν έχω δει κάτι επίσημο βέβαια.
    Ευχαριστώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι το gigaset ip ειναι δοκιμασμενο με voip παροχους, been there, done that.. Για sip trunk οτε λεω.
    Γιατί να μην παίζει και με OTE αν έχεις τα VoIP credentials;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το voip, αφου παιζεις που παιζεις, ενα freepbx distro καπου ως vm δεν ειναι κατι. Θα σου παρει 1 ωρα. (οχι τιποτε αλλο, αλλα να δικαιλογει και την υπαρξη του το συνολικο setup.
    Μανα, κατω διαμερισμα.. super. αρα να και αλλη μια γραμμη. Ευκαιρια για wan load balancing. Τι? ΟΧΙ?
    Επισης, δεν θα εχεις τη μανα σε εσωτερικο? απαπαπαπα... το σκεφτηκες καλα? :P
    Βρε εδώ δεν έχω χρόνο ούτε να πάρω ανάσα. Ποια FreePBX και WAN load balancing μου λες; Άλλη γραμμή δεν παίζει. Η μάνα θα έχει το σταθερό με το Gigaset που είπα (ή κάτι αντίστοιχο). Η βάση πάνω, το ασύρματο κάτω (το έχω δοκιμάσει και έχει σήμα καμπάνα ). Είναι κι ο συναγερμός, αλλά αυτός έχει και failover την κινητή. Η γυναίκα μου κι εγώ με τα κινητά είμαστε. Οπότε όλοι ευχαριστημένοι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τα pppoe sessions, αφου δεν υπαρχει documentation για το ποσα υποστηριζει, δεν θα υπαρξει και για την μειωση τους. Παντως προς το παρον δεν εχει αλλαξει κατι.
    Τα 2 ειναι το minimum, για να υποστηριζονται τα reconnects. Μετα αν εχουν ορεξη βαζουν ενα process να σκοτωνει το παλαιοτερο.
    Ας ελπίσουμε ότι δε θα αλλάξει κάτι. Ούτως ή άλλως πόσοι είναι οι παλαβοί σαν και του λόγου μου για να πει ο ΟΤΕ «παίδες τέρμα το πάρτι»;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 27-06-23 στις 12:15.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το θεμα με τον οτε ειναι οτι ξεμενει απο ipv4, αυτος ειναι ο λογος που μπορει να συμβει. Καπου καποιος εγραψε και για υλοποιηση μονο μe ipv6 stack (και nat σε ipv4 στον παροχο).
    Ας ελπισουμε οτι το εχω καμερες θα συνεχιστει. Πσρολα αυτα αν δεν χρειαζομαστε pubic ip σε δευτεροτριτα sessions ας αφηνουμε τα otenet@otenet.gr που παιρνουν cgnat.

    Οσο για το sip trunk ote, επειδη εχω δει πολλα, αν δεν το δοκιμασει καποιος, τιποτε δεν ειναι σιγουρο. Ειναι λιγο περιεργο.

  14. #14
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.999
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα με τον οτε ειναι οτι ξεμενει απο ipv4, αυτος ειναι ο λογος που μπορει να συμβει. Καπου καποιος εγραψε και για υλοποιηση μονο μe ipv6 stack (και nat σε ipv4 στον παροχο).
    Ας ελπισουμε οτι το εχω καμερες θα συνεχιστει. Πσρολα αυτα αν δεν χρειαζομαστε pubic ip σε δευτεροτριτα sessions ας αφηνουμε τα otenet@otenet.gr που παιρνουν cgnat.
    Καλά όλοι ξεμένουν από IPv4. Το καλό είναι ότι η πλειονότητα (σε σπιτικούς χρήστες) παίζει με IPv4 CGNAT ή/και IPv6 (μιλώντας για ΟΤΕ). Πρόσφατα ήμουν σε συγκέντρωση της Ελληνικής κοινότητας δικτυάδων. Υπήρξε παρουσίαση σε θέματα IPv6 και διείσδυσής του σε Ευρωπαϊκό επίπεδο. Στην Ελλάδα είμαστε πολύ ψηλά (κάτι που οφείλεται πρωτίστως στον ΟΤΕ)!

    https://grnog.indico.nogalliance.org...Pv6_Status.pdf

    (slides 9 και 10)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για το sip trunk ote, επειδη εχω δει πολλα, αν δεν το δοκιμασει καποιος, τιποτε δεν ειναι σιγουρο. Ειναι λιγο περιεργο.
    Κατάλαβα. Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος megahead13 : 27-06-23 στις 12:48.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.062
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Καλα γενικα το ipv4 ναι. Ειδικοτερα ομως, η voda με τις εξαγορες cyta και hol (και οτι ειχε παρει απο το panafonet) ειναι η πιο ανετη.
    Ο οτε ζορίζεται πολύ.
    H wind επισης, Ισως με την ενοποιηση με τη forthnet να ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας