Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Καλησπέρα!
    Έχω nova 100/10mbps με modem/router ZTE H288A.

    Ετοιμάζομαι να αγοράσω aftermarket router γιατί έχω θέματα με bufferfloat.
    Θέλω να ρωτήσω πως γίνεται το pppoe για να συνδέσω το modem/router που έχω με το καινούριο router.
    Ξέρω οτι το συνδέεις μέσω θύρα lan σε wan,αλλά δεν γνωρίζω τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να έχω VOIP και γενικά να μην έχω θέματα με την σύνδεση.
    Χρειάζεται κάτι παραπάνω όπως κάποιους κωδικούς; Θα έχω θέματα με double NAT; Έψαξα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάποιο guide.

    Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 1312widow : 04-07-23 στις 20:21.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1312widow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    Έχω nova 100/10mbps με modem/router ZTE H288A.

    Ετοιμάζομαι να αγοράσω aftermarket router γιατί έχω θέματα με bufferfloat.
    Θέλω να ρωτήσω πως γίνεται το pppoe για να συνδέσω το modem/router που έχω με το καινούριο router.
    Ξέρω οτι το συνδέεις μέσω θύρα lan σε wan,αλλά δεν γνωρίζω τι ρυθμίσεις χρειάζονται για να έχω VOIP και γενικά να μην έχω θέματα με την σύνδεση.
    Χρειάζεται κάτι παραπάνω όπως κάποιους κωδικούς; Θα έχω θέματα με double NAT; Έψαξα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάποιο guide.

    Ευχαριστώ!
    Ζήτα να σου δωσουν το ZYXEL VMG8623-T50B. Σε σχέση με το speedport plus απο Cosmote που ειχα πριν δεν εχει σχεδον καθολου bufferbloat.

  3. #3
    Δυστυχώς έχω ζητήσει και αρνούνται να μου δώσουνε καινούριο, οπότε δεν έχω άλλη επιλογή.
    Από οτι καταλαβαίνω τα modem/router είναι μόνα τους σε pppoe mode, απλά πρέπει να ζητήσω τους κωδικούς η μπορώ να τους βρω online;

    EDIT : Πέτυχα άνθρωπο στην γραμμή και έκανε αίτηση, περιμένω τηλέφωνο και αμα μου ρίξουν πάλι άκυρο ενημερώνω. Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 1312widow : 04-07-23 στις 21:24.

  4. #4
    Καλημέρα και πάλι!

    Λοιπόν ακόμα δεν μου έχουνε στείλει modem, κάθε φορά λένε θα σου έρθει μήνυμα και δεν έρχεται τίποτα.
    Κάθε φορά ο επόμενος λέει δεν έχει γίνει κάποια αίτηση θα κάνω εγώ, αυτό έχει γίνει 5 φορές σερί.

    Έτσι και εγώ δοκίμασα να βάλω ένα edgerouter x και δυστυχώς παρόλο που τα πράγματα είναι καλύτερα ακόμα έχω spikes όταν υπάρχει κόσμος στο internet.
    Φαντάζομαι οτι πρέπει να αλλαχτεί και το modem γιατί δημιουργεί προβλήματα ;

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.956
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Τι ρυθμίσεις έχεις κάνει στο edgerouter;
    Πρέπει να βάλεις χαμηλά το download γύρω στο 85Mbps και 8Mbps το upload για να έχεις μικρό bufferbloat.
    Επίσης αν δεν μπορείς να το συνδέσεις με PPPoE (που είναι το ιδανικό), συνδεσε το με DHCP και βάλε την IP του σε DMZ στο router της nova.

  6. #6
    Έχω το ΖΤΕ σε bridge και το edgerouter με PPPoE. Έχω δοκιμάσει και χαμηλότερα. Στα τεστ καλό ειναι το bufferfloat.
    Το θέμα είναι οτι έχω τρελά ping spikes οταν κάποιος βλέπει youtube/twitch/σειρές online ακόμα.
    Στην αρχή που ανοίγουν βαράω 100αρια+ και μετά είναι σταθερά τουλάχιστον 20+ παραπάνω.

    Κατάφερα να πάρω το modem/router της zyxel,σε 2 μέρες θα είναι εδώ. Ελπίζω να βοηθήσει.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.956
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1312widow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το ΖΤΕ σε bridge και το edgerouter με PPPoE. Έχω δοκιμάσει και χαμηλότερα. Στα τεστ καλό ειναι το bufferfloat.
    Το θέμα είναι οτι έχω τρελά ping spikes οταν κάποιος βλέπει youtube/twitch/σειρές online ακόμα.
    Στην αρχή που ανοίγουν βαράω 100αρια+ και μετά είναι σταθερά τουλάχιστον 20+ παραπάνω.

    Κατάφερα να πάρω το modem/router της zyxel,σε 2 μέρες θα είναι εδώ. Ελπίζω να βοηθήσει.
    Αν το bufferfloat test βγαίνει καλό, ίσως φταίει η nova για τα θέματα που έχεις. Ψάξτο πριν δώσεις άδικα λεφτά για καλύτερο εξοπλισμό.
    Ζήτησε από κάποιο φίλο να σου δανείσει ένα router ή αν έχεις τεχνικές γνώσεις βάλε το pfsense σε κάποιο υπολογιστή και δοκίμασε με αυτό.

    Το edgerouter Χ παίζει άνετα σε γραμμή 100/10 δεν φταίει αυτό.

  8. #8
    Το edgerouter έχει βοηθήσει, το ερώτημα είναι άμα έχει κάποιο πρόβλημα το ΖΤΕ και γίνεται αυτό και γιαυτό ζήτησα αντικατάσταση στο βασικό modem/router.
    Η γραμμή δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 1312widow : 10-07-23 στις 23:44.

  9. #9
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.956
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    ΖΤΕ σε bridge mode είναι σαν να μην υπάρχει.
    Το μόνο που κάνει είναι να συγχρονίζει στα 100/10 Mbps.

    Αυτό το τεστ θα σου δώσει χρήσιμα στοιχεία για τη γραμμή σου όπως αν έχεις μεγάλο jitter

    https://speed.cloudflare.com/

  10. #10
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    Σήμερα μου στέλνουνε την αντικατάσταση, το zyxel αυτήν την φορα.
    Αναμένω να δω αμα θα αλλάξει κάτι και ενημερώνω.

    - - - Updated - - -

    Ήρθε το new modem, όταν ανοίγω twitch το ms απο 110 που πήγαινε πάει max 60.
    Και σε γενικές γραμμές σταθεροποιείται μετά απο 3 σεκ.
    Με λίγα λόγια ήτανε το ZTE από οτι φαίνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 1312widow : 11-07-23 στις 17:36.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας