Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    28-12-2004
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219999/21999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Καλησπέρα.

    Έχω μία σύνδεση COSMOTE VDSL 200 plus TV Cinema και μου έχει προκύψει εδώ και λίγες ημέρες ένα πρόβλημα το οποίο πριν λίγες ημέρες δεν το είχα. Το πρόβλημα είναι πως δεν είναι προσβάσιμες κάποιες υπηρεσίες του Synology NAS (π.χ. Web Server) και μου βγάζει ένα error μέσα στο Synology NAS το οποίο πριν δεν το είχα. Παραθέτω την πρώτη φωτογραφία που δείχνει το error μέσα από το Synology NAS.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-11 at 15.50.23.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  179,0 KB 
ID: 249643

    Επάνω μέσα στο Synology NAS μου βγάζει το error "Warning: Two or more routers were found in your network. Consult your Internet service provider to set the modem/router to Bridge Mode, or try setting your router to Bridge Mode."... Μου κάνει εντύπωση αυτό δίοτι δεν μου το έβγαζε αυτό παλιά και φαίνεται πώς πλέον κάτι δεν πάει καλά με τα port forwarding rules γιαυτό και έχω πρόβλημα να είναι προσβάσιμες οι υπηρεσίες του NAS (π.χ. Web Server) από έξω. Παραθέτω την δεύτερη φωτογραφία που είναι το Wan status page μέσα από το Speedport Plus.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-11 at 15.47.56.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  148,1 KB 
ID: 249644

    Όπως μπορεί κάποιος να διακρίνει στην πάνω φωτογραφία στην 10η σειρά βλέπω την wan ip μου που είναι 94.68.77.49 και από κάτω στην 11η σειρά βλέπω σαν Default Gateway 10.10.10.1 κάτι το οποίο μου φάνηκε παράξενω και μου κίνησε το ενδιαφέρον να τρέξω ένα traceroute. Παραθέτω στην επόμενη φωτογραφία το traceroute.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-11 155335.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  68,9 KB 
ID: 249645

    Σαν πρώτο hop βλέπω το 192.168.1.1 που είναι η εσωτερική private ip του Speedport Plus στο σπίτι μου. Σαν δεύτερο hop βλέπω όμως ξανά μία private ip διεύθυνση την 10.10.10.1 το οποίο μάλλον πρέπει να δημιουργεί το πρόβλημα και γιαυτό μου βγαίνει το error στο NAS πως έχω μάλλον δύο ρουτερ. Παλία δεν μου το έβγαζε αυτό το error και είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν είχα δει ποτε αυτην την ip 10.10.10.1 σε παλαιότερα traceroute που έκανα. Από περιέργεια έκανα ένα traceroute σε συγγενικό πρόσωπο που έχει επίσης σύνδεση από Cosmote και διαπίστωσα πως και εκεί υπάρχουν στο traceroute δύο private ip διευθύνσεις όπως και σε μένα. Googlάροντας βρήκα ένα λινκ όπου αναφέρει πώς ip διευθύνσεις τύπου 10.10.10.1 είναι Class A private ip διευθύνσεις. Παραθέτω από κάτω το λινκ.

    https://routerctrl.com/10-10-10-1/

    Τι μπορεί να συμβαίνει και πλέον δεν φαίνονται τα services του NAS προς τα έξω και αυτό με τις δύο private ip διευθύνσεις είναι μήπως κάτι καινούριο της Cosmote για να ωθήσει κάποιους σε Business συνδέσεις; Σε τηλέφωνο που έκανα στο 13888 πάντως δεν ξέρανε να μου απαντήσουν και μου είπανε πώς για να μιλήσω περαιτέρω με τεχνικό είναι χρεώσιμη υπηρεσία κάτι το οποίο το ακούω πρώτη φωρά. Υπάρχει περίπτωση να με έχουν βάλει πίσω από κανα Carrier-Grade NAT;;;

    Ευχαριστώ πολύ για κάθε βοήθεια!

  2. #2
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν είναι CGNAT και θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά το port forward. Αφού παίρνεις κανονικά public IP στο CPE σου. Αν το Synology τρέχει traceroute προς τα έξω και επειδή βλέπει 2 private subnets αρνείται να δουλέψει, τότε είναι χαζομάρα όσων το έφτιαξαν έτσι.

    Δοκίμασε αν μπορείς traceroutes από έξω προς την IP σου (π.χ. μέσω του https://tools.keycdn.com/traceroute) και δες αν και από αυτή την κατεύθυνση υπάρχει τίποτα περίεργο στο τέλος.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κλείσε το firewall μέσω My Cosmote Web

  4. #4
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Αυτο που είπε. Μπαίνεις στο My Cosmote site και απενεργοποιείς το firewall. Πριν 3-4 χρόνια και πιο παλιά ήθελε άλλη διαδικασία.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-07-12 090831.png 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  95,3 KB 
ID: 249652

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Αν έχεις σημαντικά αρχεία στο NAS θα σου πρότεινα να μην ανοίξεις καμία πόρτα και να δεις μια λύση VPN όπως το Tailscale που είναι πολύ εύχρηστο.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας