Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 68
  1. #31
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα σε cluster με 4 epyc 7502 που το καθένα είχε 2 optane m2 200gb και 4 x 2TB SAS 12gb ssd πήγαινε φαινομενικα καλά.
    Όταν τα ξηλωσα όλα και έβαλα όλους τους δίσκους αυτούς σε truenas με 2 optane για l2arc και άλλους 4 για read cache σε raid10 όλα πάνω σε ένα Supermicro με 2 xeon 2960, 2πλους controllers και 512gb ram, σωστα ρυθμισμενο στα tunables, δεν διανοείσαι τη διαφορά ταχύτητας του ZFS.
    Η χαοτική διαφορά του vsan ήταν πως όση RAM και να είχες δεν μπορούσε να την εκμεταλλευτεί, έπαιρνε αυτό που πίστευε και δεν είχες τρόπο ρύθμισης. Δεν θα με πείραζε να βάλω 1tb ram σε κάθε node αλλά ήταν άχρηστο. Μην μιλήσω για το τι τράβαγα για να κάνω ένα απλό shutdown τα πάντα για να κάνω update τους esxi ή οτιδήποτε. Καλά αν έπεφτε κάνα ρευμα, έκανες το σταυρό σου μη δεν ξεκινήσει.
    Έκανα speedtest και δοκιμές με όλους τους τρόπους format και κυρίως με deduplication ενεργό όπου έπεφτε πολύ η ταχύτητα. Στο truenas με deduplication πήγαινε ακόμα πιο γρήγορα ειδικά στο ταυτοχρονο αναμα όλων των vm μου (65).

    Πολύ βαρύ και δύσκολο όπως είπα το vsan και άσε το κόστος. Με τα μισά χρήματα έφτιαξα 2 γαϊδούρια truenas και είναι και πιο γρήγορα.
    Γενικά τα updates σε HCI υποδομές έχουν αυτά τα θέματα. Πχ, και Proxmox με Ceph που ανέφερα πριν.

    Το ZFS είναι τελείως άλλη φάση. Και αν σου αρέσει αυτό που να δεις τι μπορείς να κάνεις με NetApp από το οποίο το ZFS έχει πάρει πολλά για τη βασική αρχιτεκτονική του. Βέβαια δε συγκρίνονται τα δύο από θέμα τιμής, οπότε το γεγονός ότι κάποιοι στην Sun ασχοληθηκαν να φτιάξουν κάτι σαν το WAFL της NetApp και να το δώσουν ως open source είναι μεγάλη υπόθεση για εμάς τους IT μηχανικούς

  2. #32
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά τα updates σε HCI υποδομές έχουν αυτά τα θέματα. Πχ, και Proxmox με Ceph που ανέφερα πριν.

    Το ZFS είναι τελείως άλλη φάση. Και αν σου αρέσει αυτό που να δεις τι μπορείς να κάνεις με NetApp από το οποίο το ZFS έχει πάρει πολλά για τη βασική αρχιτεκτονική του.
    Πολλά λεφτά και εκεί και μετά τα όσα έχουμε ζήσει κυρίως στην HP με τα MSA της και 3par που ήθελες 2000€ για ένα δίσκο 800gb ssd, είπα ως εδώ και μη παρέκει. Από το 19 και μετά δεν δίνω 1€ σε κανέναν τους. Το support που έχω από μικρότερες εταιρείες είναι απίστευτα καλύτερο με προσωπική επαφή κλπ. Άντε μίλα σε προβλημα με την HP ή την Dell πχ και βγάλε γρήγορα άκρη. Θα φας τη ζωή σου και στο τέλος θα πληρώσεις τα μαλλιά σου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #33
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά λεφτά και εκεί και μετά τα όσα έχουμε ζήσει κυρίως στην HP με τα MSA της και 3par που ήθελες 2000€ για ένα δίσκο 800gb ssd, είπα ως εδώ και μη παρέκει. Από το 19 και μετά δεν δίνω 1€ σε κανέναν τους. Το support που έχω από μικρότερες εταιρείες είναι απίστευτα καλύτερο με προσωπική επαφή κλπ. Άντε μίλα σε προβλημα με την HP ή την Dell πχ και βγάλε γρήγορα άκρη. Θα φας τη ζωή σου και στο τέλος θα πληρώσεις τα μαλλιά σου.
    3PAR, MSA, δευτεροκλασστες λύσεις, μην πω τριτοκλασσατες. Κάπου κάποτε μπορεί.

    Η NetApp δεν παίζεται! Δεν είναι τυχαίο πως AWS και Azure το δίνουν ως προϊόν μέσα από τα cloud τους (το πρώτο δίνει και ZFS, δεν ξέρω για το δεύτερο). Όσον αφορά το support τους με διαφορά το καλύτερο από όλες τις εταιρείες που έχω συνεργαστεί.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #34
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3PAR, MSA, δευτεροκλασστες λύσεις, μην πω τριτοκλασσατες. Κάπου κάποτε μπορεί.

    Η NetApp δεν παίζεται! Δεν είναι τυχαίο πως AWS και Azure το δίνουν ως προϊόν μέσα από τα cloud τους (το πρώτο δίνει και ZFS, δεν ξέρω για το δεύτερο). Όσον αφορά το support τους με διαφορά το καλύτερο από όλες τις εταιρείες που έχω συνεργαστεί.
    To market share της Netapp είναι ανοδικό γενικά αλλά κάτω από την 3Par και στο μισό της Dell. Κοίτα δεν λέω ότι είναι κακό, όλα καλά είναι, εγώ βαρέθηκα τα γελοία λεφτά που ζητάνε όλοι τους για τα θεοκλειστα συστηματα τους που όταν φτάσεις να θες update σε 4-5 χρόνια σου λένε πάρε το νέο το ωραίο και δώσε αλλά 50000€. Δεν παίζει αυτό το έργο πια, been there, done that.
    1000 φορές να τα δώσω στην truenas για licence με ΗΑ μέσα και με περισσότερες δυνατότητες και εξωτικό hardware βολιδα αλλά όχι proprietary hardware.

  5. #35
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά λεφτά και εκεί και μετά τα όσα έχουμε ζήσει κυρίως στην HP με τα MSA της και 3par που ήθελες 2000€ για ένα δίσκο 800gb ssd, είπα ως εδώ και μη παρέκει. Από το 19 και μετά δεν δίνω 1€ σε κανέναν τους. Το support που έχω από μικρότερες εταιρείες είναι απίστευτα καλύτερο με προσωπική επαφή κλπ. Άντε μίλα σε προβλημα με την HP ή την Dell πχ και βγάλε γρήγορα άκρη. Θα φας τη ζωή σου και στο τέλος θα πληρώσεις τα μαλλιά σου.
    Για το κόστος δε θα σχολιάσω, αλλά το support στη Dell μέχρι τώρα ήταν άψογο όποτε το έχω χρειαστεί. Μέχρι και τηλέφωνα με έχουν πάρει από μόνοι τους για firmware upgrades ή για security issues. Θα δεχτώ ότι αρκετά μηχανάκια καταλήγουν άχρηστα χωρίς support, αλλά από το support δεν έχω παράπονο από τους περισσότερους μεγάλους vendors που έχει τύχει να συνεργαστώ.

    Γενικά για το θέμα, επειδή παίζω με μερικά vmware cluster διάσπαρτα στον κόσμο, έχω πολύ περιέργεια να δω αν την επόμενη φορά που θα πρέπει να ανανεώσουμε support, θα μιλήσουμε με τους ίδιους συνεργάτες - καθώς και πόσο μεγαλύτερο θα είναι το κόστος αν πρέπει να ανανεώνουμε και την άδεια μαζί. Δυστυχώς είμαι λίγο φυλακισμένος, γιατί τρέχω συγκεκριμένα virtual appliances που πρέπει να τρέχουν σε περιβάλλοντα εγκεκριμένα από τον vendor. Η εταιρική κατεύθυνση είναι "ότι μπορεί να πάει στο cloud, πάει στο cloud" - κι αυτά έχουν ξεμείνει σε on-prem κυρίως για αυτό το λόγο. Κάποια παραδίπλα τμήματα χρησιμοποιούν αρκετά Nutanix και, με βλέπω τουλάχιστον να τους κάνω μερικές ερωτήσεις πριν το επόμενο refresh.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  6. #36
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεγονός ότι τα κόστη των μεγάλων είναι μεγάλα και το τι support θα έχεις εξαρτάται από το συμβόλαιο που θα έχεις συνάψει. Δεδομένων των συμβολαίων που είχαμε στην εταιρεία δεν είχα κανένα παράπονο από το support από HP, DELL, UniSys και Microsoft.

    Χάλαγε δίσκος στο HP EVA? Την επόμενη - μεθεπόμενη είχε έρθει ο δίσκος… Σε σοβαρή βλάβη, σηκώθηκε πτήση της DHL ειδικά για εμάς από τη Γαλλία που υπήρχε διαθέσιμο part και εντός της ημέρας λύθηκε.

    Microsoft με συμβόλαιο premier, σε πρόβλημα που είχαμε Windows 2012 R2 Datacenter, για 12 ώρες που διήρκεσε το support ticket δεν έκλεισε ποτέ η γραμμή.

    Ομοίως με τη UniSys και έναν ES7000 που δεν έκανε boot λόγο χαλασμένου HAL…

    Τα ίδια και με τη Cisco από όσο ξέρω από το NOC.

    Veritas (NetBackup) επίσης εξαιρετική συνεργασία.

    Το κυριότερο: το IT δεν είχε ευθύνη στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Σε κάθε άλλη περίπτωση (άνευ συμβολαίου) είσαι μόνος σου και τα κόστη ακόμη πιο φουσκωμένα…

  7. #37
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ δυστυχώς δεν είμαι σε τόσο μεγάλες εταιρείες όπως εσείς οπότε δεν είχα τόσο καλά SLA. Δεν πληρώνουν πολλά στο ΙΤ κομμάτι και έχουν βολευτει πως θα κόψω τον ποπο μου και θα λειτουργήσουν. Οκ εγώ φταίω εννοείται αλλά έτσι είμαι....
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #38
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κλασσικά… Στην Ελλάδα βλέπουν το IT μόνο σαν κέντρο κόστους.

    Επίσης τώρα που το θυμήθηκα, πάντα έπαιζαν πολύ μεγάλες εκπτώσεις, ειδικά όταν ήταν να μπουν στο μαγαζί σου.

    Αυτό ναι, είναι λάθος που κάνουμε πολλοί είτε από χαρακτήρα είτε από φιλότιμο… Ούτε εκτιμάται, ούτε πληρώνεται και στο τέλος μπορείς και να εκτεθείς σοβαρά.

  9. #39
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γενικά για το θέμα, επειδή παίζω με μερικά vmware cluster διάσπαρτα στον κόσμο, έχω πολύ περιέργεια να δω αν την επόμενη φορά που θα πρέπει να ανανεώσουμε support, θα μιλήσουμε με τους ίδιους συνεργάτες - καθώς και πόσο μεγαλύτερο θα είναι το κόστος αν πρέπει να ανανεώνουμε και την άδεια μαζί. Δυστυχώς είμαι λίγο φυλακισμένος, γιατί τρέχω συγκεκριμένα virtual appliances που πρέπει να τρέχουν σε περιβάλλοντα εγκεκριμένα από τον vendor.
    Αυτο δεν σου κανει?
    https://aws.amazon.com/vmware/ vmware cloud on aws

  10. #40
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο δεν σου κανει?
    https://aws.amazon.com/vmware/ vmware cloud on aws
    Δεν έχω δει το συγκεκριμένο προϊόν από AWS, αλλά είχαμε κάνει μια σύγκριση με τον cloud provider που χρησιμοποιούμε μια φορά κι έναν καιρό,. Σχετικά λίγα από τα προτερήματα του cloud για κόστος πολύ ακριβότερο από ότι θα πληρώναμε ανά VM στο native περιβάλλον του cloud. Το να δίναμε π.χ. 5000/μήνα list για 4 μεγάλα VM δεν είναι κάτι. Το να δώσουμε 30000/μήνα list ( γιατί κάπου εκεί έβγαινε ) - ειδικά τη στιγμή που θα θέλαμε να κρατήσουμε τα περισσότερα υφιστάμενα workloads στο native περιβάλλον του cloud αντί να τα πάμε στο vmware - χωρίς κάποιο απτό κέρδος ( όχι απαραίτητα χρηματικό ), δεν έχει και πολύ νόημα. Τώρα, αν αλλάξει τόσο πολύ η πολιτική της broadcom, μπορεί να μας αναγκάσει να το ξανασκεφτούμε...
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  11. #41
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εμένα πάντως στην OVH για 3 μεγάλα σερβερ για τα vm (όχι δικό τους cluster αλλά με 10gbit locallan speed) και άλλο ένα τέρας για file server (οπου θα βάλω truenas), μου βγαίνει γύρω στα 2000€ το μήνα.
    Αν πας με έτοιμες cluster λύσεις δικές τους οπουδήποτε ή vsan, η τιμή παει στο διάολο.

  12. #42
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SfH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω δει το συγκεκριμένο προϊόν από AWS, αλλά είχαμε κάνει μια σύγκριση με τον cloud provider που χρησιμοποιούμε μια φορά κι έναν καιρό,. Σχετικά λίγα από τα προτερήματα του cloud για κόστος πολύ ακριβότερο από ότι θα πληρώναμε ανά VM στο native περιβάλλον του cloud. Το να δίναμε π.χ. 5000/μήνα list για 4 μεγάλα VM δεν είναι κάτι. Το να δώσουμε 30000/μήνα list ( γιατί κάπου εκεί έβγαινε ) - ειδικά τη στιγμή που θα θέλαμε να κρατήσουμε τα περισσότερα υφιστάμενα workloads στο native περιβάλλον του cloud αντί να τα πάμε στο vmware - χωρίς κάποιο απτό κέρδος ( όχι απαραίτητα χρηματικό ), δεν έχει και πολύ νόημα. Τώρα, αν αλλάξει τόσο πολύ η πολιτική της broadcom, μπορεί να μας αναγκάσει να το ξανασκεφτούμε...
    Οτι θα ειναι ακριβο ειναι βεβαιο. Απλα επειδη ειπες οτι μπορει να παει cloud να παει. (προφανως οχι με ενα νεφρο μαζι). Η συγκεκριμενη προσεγγιση της aws εχει νοημα οταν εχεις ηδη εκει τα υπολοιπα workloads και θες και μερικα vmware για να ΜΗΝ τα εχεις on-prem. Μενει να δουμε τι θα ξεφουρνισει η broadcom σε τιμές, και μετα να γινουν οι πραξεις. Και βεβαια η αλλαγη τιμών θα επηρεασει και τους cloud providers σε καποιο βαθμο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως στην OVH για 3 μεγάλα σερβερ για τα vm (όχι δικό τους cluster αλλά με 10gbit locallan speed) και άλλο ένα τέρας για file server (οπου θα βάλω truenas), μου βγαίνει γύρω στα 2000€ το μήνα.
    Αν πας με έτοιμες cluster λύσεις δικές τους οπουδήποτε ή vsan, η τιμή παει στο διάολο.
    Αυτές ειναι τιμές για unmanaged hosts. Για epyc 7502 μιλάς? truenas με iscsi luns σε 3 hosts? Ολα μαζι στο rack με switch 10g απο πίσω?

  13. #43
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι θα ειναι ακριβο ειναι βεβαιο. Απλα επειδη ειπες οτι μπορει να παει cloud να παει. (προφανως οχι με ενα νεφρο μαζι). Η συγκεκριμενη προσεγγιση της aws εχει νοημα οταν εχεις ηδη εκει τα υπολοιπα workloads και θες και μερικα vmware για να ΜΗΝ τα εχεις on-prem. Μενει να δουμε τι θα ξεφουρνισει η broadcom σε τιμές, και μετα να γινουν οι πραξεις. Και βεβαια η αλλαγη τιμών θα επηρεασει και τους cloud providers σε καποιο βαθμο.




    Αυτές ειναι τιμές για unmanaged hosts. Για epyc 7502 μιλάς? truenas με iscsi luns σε 3 hosts? Ολα μαζι στο rack με switch 10g απο πίσω?
    Εννοείται unmanaged, μεταφέρεις εκεί το licence σου.

    Αυτό θέλω να το δοκιμάσω, αυτή τη στιγμή είμαι με 4 hosts με 2x10gb το καθένα που όλα έχουν σαν san ένα truenas.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #44
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και τι κανεις απο redundancy? Αν σκασει το host του truenass παπαλα?

  15. #45
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι κανεις απο redundancy? Αν σκασει το host του truenass παπαλα?
    Αφού έχω ρε συ ήδη στην ovh backup server με τα backup από veeam πάνω.
    Κοίτα όλα αυτά που λέω για ποιο φτηνά εμπεριέχουν πολύ προσωπική επαφή αν σκάσει κάτι για να επανελθεις αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα και φουλ redudancy και φτηνά και γρήγορα.
    Στις δικές μας ανάγκες στη δουλειά αυτό με καλύπτει με downtime 2-3 ώρες μαξ. Στη δουλειά αν μου σκάσει ο truenas που έχει τα vm μπορεί να μου πάρει και παραπάνω μέχρι να σηκώσω ένα νέο με δισκους και να κάνω restore αλλά στην ovh και στην κάθε ovh σε μισή ώρα έχεις νοικιάσει νέο και μέχρι να το στήσεις οκ θα μια ώρα σίγουρα.
    Δεν το έχω πάθει ποτέ 4 χρόνια τώρα πάντως.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας