Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    15-07-2023
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια χαρά σε όλους και ελπίζω και σε δικιά μου γιατί έχω πελαγώσει! Είμαι πελάτης της Cosmote σε ίντερνετ 24mbps και σταθερό πολλά χρόνια! Παρένθεση μένω στο Κιάτο Κορινθίας και η καλύτερη ταχύτητα που έχω πιάσει είναι τα 12 mbps με τον καλό πατροπαράδοτο χαλκό!Εδώ και λίγο καιρό έσκαψε η Nova τους κεντρικούς δρόμους του Κιάτου και έβαλε οπτικές ινες.Σημερα ήρθε σπίτι μια αντιπρόσωπος της Nova και με διαβεβαίωσε ότι εφόσον γίνω πελάτης τους στο πρόγραμμα fiber 100 το ίντερνετ μου θα έχει ταχύτητες από 35 minimum έως 97 maximum και ότι αυτό θα συμβεί με το υπάρχον χάλκινο καλώδιο μέχρι το σπίτι μου και με την ίδια τιμή που πληρώνω μέχρι τώρα την Cosmote.Γνωριζω ότι το καφαο της nova είναι απέναντι από το καφαο της Cosmote που είμαι ήδη συνδεδεμένος.Επισης ακούω ότι το καφαο με τις οπτικές της Nova δουλεύει γιατί ακούγονται οι ανεμιστήρες όταν πλησιάσω.Και τώρα η ερώτηση...Υπάρχει πιθανότητα να ανέβει τόσο η ταχύτητα του ίντερνετ ή με κορόιδεψε και απλά άλλαξα πάροχο και θα έχω τα ίδια ή και χειρότερα;Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί όσο κι αν έψαξα άκρη δεν βρήκα!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εφοσον συνδεθεις σε dslam που ειναι κοντα σου κατω απο 200m, τα 100 mbit συγχρονισμου ειναι ευκολα.
    Βεβαι και ο οτε θα στο εδινρ απο το ιδιο dslam, νοικιαζοντας το απο τη nova, σε μεγαλυτερη τιμη.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sivas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά σε όλους και ελπίζω και σε δικιά μου γιατί έχω πελαγώσει! Είμαι πελάτης της Cosmote σε ίντερνετ 24mbps και σταθερό πολλά χρόνια! Παρένθεση μένω στο Κιάτο Κορινθίας και η καλύτερη ταχύτητα που έχω πιάσει είναι τα 12 mbps με τον καλό πατροπαράδοτο χαλκό!Εδώ και λίγο καιρό έσκαψε η Nova τους κεντρικούς δρόμους του Κιάτου και έβαλε οπτικές ινες.Σημερα ήρθε σπίτι μια αντιπρόσωπος της Nova και με διαβεβαίωσε ότι εφόσον γίνω πελάτης τους στο πρόγραμμα fiber 100 το ίντερνετ μου θα έχει ταχύτητες από 35 minimum έως 97 maximum και ότι αυτό θα συμβεί με το υπάρχον χάλκινο καλώδιο μέχρι το σπίτι μου και με την ίδια τιμή που πληρώνω μέχρι τώρα την Cosmote.Γνωριζω ότι το καφαο της nova είναι απέναντι από το καφαο της Cosmote που είμαι ήδη συνδεδεμένος.Επισης ακούω ότι το καφαο με τις οπτικές της Nova δουλεύει γιατί ακούγονται οι ανεμιστήρες όταν πλησιάσω.Και τώρα η ερώτηση...Υπάρχει πιθανότητα να ανέβει τόσο η ταχύτητα του ίντερνετ ή με κορόιδεψε και απλά άλλαξα πάροχο και θα έχω τα ίδια ή και χειρότερα;Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί όσο κι αν έψαξα άκρη δεν βρήκα!
    τα πράγματα είναι πολύ απλά.. μην ακούς τον κάθε μπαγλαμά που σου προτείνουν μεγαλύτερες ταχύτητες. Αυτή την στιγμή συνδέεσαι στον ΟΤΕ και δεν ξέρουμε πόσα χιλιόμετρα μακρυά είναι . σε ADSL .

    Όποιος ΚΑΙ ΝΑ ΈΦΕΡΕ VDSL κοντά σου και λειτουργεί .. μπορείς να συνδεθείς είτε cosmote είτε nova θα παίρνει από το ίδιο DSLAM . Αυτό που έχεις να κάνεις εσύ είναι να πας σε όλους τους παροχους και να δεις αν υπάρχει διαθεσιμότητα σε vdsl και σε τι ταχύτητες . αν δεν τα γράφουν τα site τους δεν θα κάνεις τίποτα άπλα θα περιμένεις .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας