Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.492
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Λοιπόν..
    Το θέμα αφορά το δεύτερο όχημα μου, όχι το πρώτο και γενικά δεν το κινώ και πολύ..
    Ένα παλιό fiat tempra..
    Τα αμορτισέρ τα έχω από το 2004 με περίπου 75.000 χλμ στη πλάτη τους..
    Είναι τα μαύρα bilstein b4...
    Το ΚΤΕΟ όπως φαίνεται το περνάει...
    Απλά επειδή θα πάω τώρα μάλλον για ακρομπαρα και ευθυγράμμιση επειδή ακούω σαν σίδερα να χτυπάνε σε ανωμαλίες του δρόμου, συν ότι τραβάει αρκετά αριστερά, έλεγα μήπως άλλαζα και τα αμορτισέρ..
    Έχω βρει στο Σκρουτζ τα μαύρα ΚΥΒ excel-g στα 150€... Χωρίς εργατικά..
    Στο δρόμο οφείλω να πω ότι κοπανάει αρκετά σε λακούβες... Δεν φιλτράρει το δρόμο.. Και ορισμένες φορές σε ανάχωμα βρίσκει και ο προφυλακτήρας και ίσως και το Κάρτερ τη στιγμή που κανονικά δεν θα έπρεπε να βρει αν δούλευε σωστά η ανάρτηση πιστεύω...
    Η βόλτα αντέχεται μεν αλλά οριακά...
    Με το χέρι που πιέζω το αμάξωμα δεν βλέπω να αναπηδαει πολύ που μάλλον σημαίνει ότι κάτι κάνει η ανάρτηση ακόμα..
    Σε στροφές δεν έχω να πω κάτι.. Είναι οκ..
    Αλλά με χαλάει πολύ το κακό φιλτράρισμα στις ανωμαλίες του δρόμου... Σε φάση φεύγουν σφραγίσματα και σπάνε πλαστικά από το μπαμ σε λακούβα...
    Συν ότι έχω την αίσθηση ότι είμαι χαμηλά όταν κάθομαι...
    Σε σαμαρακια σαν αυτά που βάζουν μπροστά από σχολεία περνάει σχετικά οκ αν θυμάμαι καλά... Όχι ανεπαίσθητα αλλά σχετικά οκ...
    Βάσει αίσθησης μάλλον θα τα άλλαζα, αλλά μετά με αποτρέπει ότι περνάει το ΚΤΕΟ και έτσι...
    Καμιά ιδέα για το τι να κάνω;
    Τα ελατήρια είναι τα μαμά.. Και τα τοπ Μάουντ... Μόνο ψαλίδια σετ είχα αλλάξει πριν δέκα χρόνια πρπ.
    Φούσκες στα ημιαξόνια άλλαξα τώρα πριν ένα μήνα μαζί με δίσκο πλατό...
    Και γενικά όπως με συμβούλεψαν προσπαθώ να συμμαζέψω λίγο το μπροστινό σύστημα...

    Αναμένω τις συμβουλές σας..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 23-07-23 στις 21:53.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2005
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    252
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11 Mbps
    ISP
    Nova
    Router
    FRITZ!Box 7530 AX
    SNR / Attn
    26.7(dB) / 5.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σχεδόν 20 χρονών αμορτισέρ και ακόμη το σκέφτεσαι; Θα το πας να σου ελέγξουν τα πάντα όπως top mount, ζαμφόρ, ημίμπαρα, ακρόμπαρα, κρεμαγιέρα, βάσεις κλπ. Θα δεις άλλο αμάξι μετά..

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.492
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τη κρεμαγιερα την είχα αλλάξει πριν μερικά χρόνια γιατί η μαμά έχανε υγρά... Μεταχειρισμένο ανταλλακτικό φυσικά...
    Για ημιτασιον η από επισκευή δεν είχα κοιτάξει αν θυμάμαι καλά...
    Για καινούργια ούτε λόγος... Φαρμακείο...
    Και μαζί της υποθέτω μπήκαν και τα ακρομπαρα που είχε πάνω της...
    Άρα υποθέτω ότι για το θέμα των αμορτισέρ είναι ναι η απάντηση... Αν είναι να τα χτυπήσω από το Σκρουτζ... Τα bilstein δεν με ευχαρίστησαν πολύ οφείλω να πω.. Καλά ήταν στην αρχή αλλά μετά χάλια.. Monroe που είχα δοκιμάσει, τα άλλαξα πάνω στα 4-5 χρόνια γιατί ήταν πολύ πιο χάλια... Τώρα λέω να δοκιμάσω ΚΥΒ...
    Τα υπόλοιπα που λες θέλουν έλεγχο σε μαγαζί με ευθυγράμμιση, που πουλάει αμορτισέρ η γενικό συνεργείο;
    Να δω και πόσο θα κόψουν όλα αυτά βέβαια γιατί ολόκληρο το αυτοκίνητο δεν κάνει τόσο..
    Είναι και αυτός ένας παράγοντας....
    Αλλά άντε πάρε άλλο έτσι εύκολα...
    Αυτό βασικά το έχω όπως είπα σαν δεύτερο για περιπτώσεις ανάγκης κλπ..
    Τα ζαμφορ δεν είναι πάνω στα ψαλίδια; Αν ναι τα είχα αλλάξει πριν δέκα χρόνια... Έχω κάνει βέβαια καμιά 40-50Κ από τότε... Θυμάμαι τότε όταν είχα αλλάξει τα ψαλίδια ότι το αυτοκίνητο ήταν πολύ πιο ήσυχο για κάποιο διάστημα σε ανωμαλίες του δρόμου κλπ...
    Όλα όμως από ότι καταλαβαίνω καταλήγουν στο που να πάω να τα δουν όλα αυτά;
    Δεν μιλάω για τοποθεσία... Αναφέρομαι στο τύπο του μαγαζιού που πρέπει να είναι..

    - - - Updated - - -

    Α.. Και για βάσεις ποιες εννοείς; Της μηχανής; Η άλλες; Του σασμάν την είχα αλλάξει και αυτή μαζί με τα ψαλίδια...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.535
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα bilstein δεν με ευχαρίστησαν πολύ οφείλω να πω.. Καλά ήταν στην αρχή αλλά μετά χάλια.. Monroe που είχα δοκιμάσει, τα άλλαξα πάνω στα 4-5 χρόνια γιατί ήταν πολύ πιο χάλια... Τώρα λέω να δοκιμάσω ΚΥΒ...
    Η billstein είναι καλή επιλογή στα ακριβά της (για το fiat δεν ενδύκνεινται εκτός αν πάς για ράλυ),
    τα φτηνά τους είναι οικονομικό φασόν σε τρίτο κατασκευαστή.
    Τα kyb είναι τίμια επιλογή για τις ψείρες που κοστίζουν και ενώ δεν είναι αυτά που ήταν (και τι είναι...),
    τυπικά 100K Km θα τα βγάλουν και είναι ok για να πας στο SM.

    Πιθανότατα θα θέλει και ελατήρια, οπότε μετρήστε τα σχετικά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.492
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν και για ελατήρια... Γιατί ακόμα είναι τα μαμά κοντά 30 χρόνια... Με 250.000Κ συνολικά...
    Έβλεπα και για ελατήρια της ΚΥΒ χωρίς χαμήλωμα, στο ύψος του κατασκευαστή..
    Αλλά άλλοι λένε ότι ελατήρια δεν αλλάζεις, μόνο αμορτισέρ.. Η αλλάζεις μόνο αν θες χαμήλωμα...
    Δεν ξέρω..
    Θα πάω να ρωτήσω σε μερικά μαγαζιά να δω τι θα μου πούνε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.535
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά άλλοι λένε ότι ελατήρια δεν αλλάζεις, μόνο αμορτισέρ..
    Μια χαρά αλλάζεις, απλώς όχι τόσο συχνά σε σχέση με τα αμορτισέρ.
    Μετρήστε τα και αν είναι ok καλώς, αλλιώς θες και ελατήρια (όσο πιο κοντά στα oem γίνεται).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.492
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ελατήρια είχα βρει σε οεμ ύψος της ΚΥΒ πάλι... Είχε η 4αδα όσο είχαν τα αμορτισέρ η 4αδα...

    Αλλά....

    Τώρα ξέμπλεξα....

    Πήγα τις προάλλες σε αμορτισερομετρο σε λαστιχαδικο και μου τα έβγαζαν όλα 70-80+%... Έχουν μέλλον-ψωμι μου λένε ακόμα...
    Πόσο λέω; Πολύ λέει...

    Τη προηγούμενη μέτρηση του ΚΤΕΟ την έχω βάλει επάνω για σύγκριση...
    Οπότε λίγο η μέτρηση λίγο τα λόγια του μάστορα αποφάσισα να τα κρατήσω μέχρι να ψοφήσουν η έστω μέχρι το επόμενο ΚΤΕΟ η οπότε τελικά χαλάσει ξανά η ευθυγράμμιση...
    Αισθητικά δεν μου αρέσουν πολύ, αλλά αφού είναι δεύτερο αυτοκίνητο που δεν κινείται πολύ το άφησα για αργότερα....

    Του είπα επίσης του μάστορα να τσεκαρει ακρομπαρα, μου λέει οκ...
    Του λέω κάνε ευθυγράμμιση γιατί ήθελε, τράβαγε αριστερά...
    Μου λέει αααα, έχουμε θέμα....
    Τι λέω;
    Ημιμπαρα δε/αρ καπουτ...
    Φεύγεις μου λέει πας τα αλλάζεις και έρχεσαι πάλι....
    Όπως και έγινε....
    Ήμουν τυχερός εδώ γιατί παλιά είχα αλλάξει κρεμαγιερα που έτρεχε υγρά και μου είχαν μείνει τα παλιά ακρομπαρα-ημιμπαρα που τελικά ήταν οκ χωρίς τζόγο....
    Πήγα τα έβαλα πάνω, έκανα ευθυγράμμιση, πέρασα και ΚΤΕΟ.... Ξεπουπουλιαστηκα και ησύχασα από αυτό το θέμα.....

    Αλλά... Γιατί έχουμε και άλλο....
    Το αμορτισερομετρο του ΚΤΕΟ τώρα μου τα έβγαλε όλα 55% περίπου...

    Οπότε Go figure ποιον να πιστέψεις πάνω στη μέτρηση... Κάνουν άραγε καλιμπραρισμα στα μηχανήματα τους; Ποιος ξέρει...

    Για τώρα θα μείνω έτσι να μαζέψω κάποια άλλα πράγματα ηλεκτρολογικά και καυσίμου πράγματα και έχει ο Θεός.... Θέλω να καθαρίσω και το injection... Να τσεκαρω φίλτρα, τρομπες κλπ....

    Τουλάχιστον τον περασμένο μήνα είχα βάλει και φουλ πλήρωση φρεον στο a/c και δεν έκανα μπάνια μέσα στο αυτοκίνητο.....
    Φρεον το οποίο οποίο έχει διαρροή μάλλον από τις βαλβίδες πλήρωσης και μετά από 4-5+ χρόνια δεν μένει ούτε το μισό....
    Αλλά θα δω τι θα κάνω... Έχω βάλει και μπογιά που φωσφορίζει, έχω και blacklight φακό αλλά ανάθεμα αν μπορώ να βγάλω άκρη που φωσφορίζει πράσινο... Για τις βαλβίδες πλήρωσης μου φαίνεται... Κοίταξα και γύρω σωλήνες, ψυγεία κλπ και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη... Από τις βαλβίδες πλήρωσης όμως κάθε φορά που βγάζω τις τάπες ακούγεται ένα πσσιτ που δείχνει ότι μαζεύει πίεση εκεί... Θα δούμε....

    Θέλω να ρίξω και ένα οικονομικό βαψιματακι μετά.... Να το μαζέψω λίγο...
    Αλλά γενικότερα αν και το συμπαθώ αυτό το αυτοκίνητο και για άλλους προσωπικούς λόγους, δεν ξέρω αν αξίζουν όλα αυτά που επενδύω.... Δεν έχει ούτε αερόσακους, ούτε ABS...

    Από την άλλη όμως βλέπω και κάτι άλλα σαραβαλα πχ από το 60 στο δρόμο και παίρνω λίγο θάρρος...

    Τι να πω...
    Αυτά....

    Δεν αναφέρω ότι το περασμένο μήνα άλλαξα και δίσκο/πλατό, φούσκες στα ημιαξόνια, και όλους τους ιμάντες....

    Επενδύω άδικα άραγε σε βαρέλι δίχως πάτο;
    Φίλος μου λέει όσο περνάει ΚΤΕΟ μην αλλάζεις τίποτα...
    Η αν σου αρέσει τόσο πολύ το συγκεκριμένο πάρε ένα άλλο μεταχειρισμένο σε καλύτερη κατάσταση..
    Αλλά έχω κολλήσει με το δικό μου....
    Και το άλλο μετά που ξέρω τι θα βγάλει και αν θα το βρω και με αυτά που θέλω, αξεσουάρ, κινητήρα, ac με το νέο φρεον και όχι το παλιό κλπ κλπ...

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5020139994.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  20,0 KB 
ID: 249939
    https://www.kteohellas.gr/category/1...B7%CF%83-.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 31-07-23 στις 16:43.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.535
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αισθητικά δεν μου αρέσουν πολύ, αλλά αφού είναι δεύτερο αυτοκίνητο που δεν κινείται πολύ το άφησα για αργότερα....
    Ειλικρινής απορία:
    Τι αισθητική μπορεί να έχουν τα αμορτισέρ?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επενδύω άδικα άραγε σε βαρέλι δίχως πάτο;
    Εξαρτάται πώς το μετράς.
    Από την μία πλευρά έχεις ένα αυτοκίνητο που μπορεί η αξία του ως μεταχειρισμένο νάναι κανα χιλιάρικο.
    Αν σήμερα ξοδέψεις δύο να το συμμαζέψεις, αν αύριο το πουλήσεις θα πιάσει 1,5 χιλιάρικο.
    Απο αυτήν την άποψη χάνεις λεφτά καθότι τα +2 δεν θα τα πάρεις ποτέ πίσω σε πιθανή μεταπώληση
    (θα τα πάρεις πίσω έμμεσα, με την χρήση, εφόσον κάνεις τέτοια).

    Απο την άλλη πλευρά, έχεις *ήδη* το x αυτοκίνητο, που το ξέρεις,
    ξέρεις το ιστορικό του, για τους α/β/γ λόγους σου αρέσει, και κάνει για την χρήση που θες.
    Αν το μαζέψεις με 2 χιλιάρικα, έχεις ένα κουβαδάκι με συνολικό κόστος 3 χιλιάρικα (2 που ξόδεψες + 1 που θα το πούλαγες)
    για να πας αξιόπιστα απο το σημείο α' στο σημείο β'.

    3+ χιλιάρικα έχει ένα παπί σήμερα, καλό μου ακούγεται.

    Εκεί που θα διαφωνούσα είναι ότι το κάνεις σε fiat (που δεν φημίζονται ακριβώς για το δε-σπάω-δε-χαλάω τους...),
    προσωπικά θα προτιμούσα να το κάνω σε παλιό γιαπωνέζικο, αλλά πορεύεται κανείς με ότι έχει.

    Δηλαδή, μακροπρόθεσμα, θα ερχόταν πιο οικονομικά να πας να πάρεις ένα yaris ή μια corolla με 3K,
    και θάχει και αερόσακους/abs, και όπως και να το κάνεις χαλάνε λιγότερο απ'τα Ιταλικά.

    Αν ήταν δικό μου, και έγραφε χιλιόμετρα (που απ'ότι λες, μάλον δεν...),
    θα αναρωτιόμουν μήπως έχει νόημα να το γυρίσω σε lpg
    (τα καπάκια της fiat τυπικά είναι ok με το lpg) μπας και μειώσω το κόστος/Km κατά ~50%.

    Κατά τα άλλα, αφού σ'αρέσει το συγκεκριμένο, μια χαρά.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.492
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Ωραία ανάλυση! Σε ευχαριστώ..
    Πολύ χρήσιμα τα λόγια σου.
    Σοβαρά το λέω..
    Γιατί γράφοντας μπορεί να θεωρηθεί ότι το γράφω και ειρωνικά, αλλά μιλάω σοβαρά..

    Αισθητικά για τα αμορτισέρ εννοώ την αίσθηση που έχουν τα αμορτισέρ όχι εμφανισιακά...

    Το υγραέριο το έχω σκεφτεί κ εγώ, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει σε αυτοκίνητο που δεν κινείται πολύ... Χώρια που το φοβάμαι λίγο σε γηρασμένο αυτοκίνητο το υγραέριο..
    Πάντως το κιτάκι σε ατμοσφαιρικό δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβό...

    Αλλά τώρα μου προέκυψε άλλο θέμα...
    Θέματα δηλαδή....

    Τόσο καιρό που δεν πατουσα σε συνεργείο, ότι μπορούσα το έκανα μόνος η με βοήθεια φίλων, όλα σε κάποιο βαθμό έπαιζαν.... Μόλις άρχισα να πατάω σε συνεργεια, άρχισε να βγαίνει το ένα θέμα πίσω από το άλλο...
    Τυχερό; Δεν ξέρω....

    Προχτές άρχισε να μου κάνει κάτι αρρυθμίες -κλωτσηματα στο ρελαντί...
    Όχι τόσο με φορτίο από όσο καταλαβαίνω...
    Πριν 2-3 μήνες είχαν μπει μάλλον ποντικοί η γάτες και μου είχαν μασήσει μερικά καλώδια από κάποιους αισθητήρες όπως iacv & tps sensor.. Το πήρα χαμπάρι μια μέρα τυχαία που πήγα να το βάλω λίγο μπροστά και μου μπερδευε στροφές όταν πατουσα γκάζι...
    Άνοιξα μπροστά και είδα τα μαντάτα..
    Όπως είπα τα μπαλωσα και όλα οκ....

    Είχα πιο παλιά 1-2 χρόνια αλλάξει και τρόμπα βενζίνης, έκανα ανακατασκευή το assembly μόνος....

    Και πριν κάνα μήνα που το είχα πάει στο μάστορα, μου άλλαξε και τον ιμάντα χρονισμού αλλά μάλλον μου τον έχει αφήσει λασκα και χτυπάει όταν βάζω φορτίο με το air-condition.. Πρέπει να του το πάω πίσω να το δει και αυτό...

    Σε κάθε περίπτωση ψαχνω τώρα γιατί ξαφνικά απέκτησα αρρυθμίες στο ρελαντί που είναι άκρως εκνευριστικο...

    Θέλω να ρίξω κάνα καθαριστικό μπεκ στο ντεπόζιτο.. Να καθαρίσω πεταλούδα, iacv, egr κλπ κλπ, να τσεκαρω μπουζοκαλωδια, ροή καυσίμου και ότι άλλο συναφή....

    Πριν όμως προλάβω να φτάσω σε αυτά, με πρόλαβε το δυναμό....
    Δεν θυμάμαι κάποια πρόσφατη επισκευή σε αυτό, μόνο τον αυτόματο με τα καρβουνακια που είχα αλλάξει παρέα με ένα φίλο γιατί δεν φόρτωνε καλά... Όταν ήταν κρύο φόρτωνε, όταν ζεσταίνονταν η τάση έπεφτε και δεν φόρτωνε σωστά... Άλλαξα τον παλιό αυτόματο με τα φαγωμενα καρβουνακια και έφτιαξε αυτό... Σωστή τάση πάντα...
    Εδώ ίσως έπρεπε να έχω πάει σε ηλεκτρολόγο να το δει και εσωτερικά το δυναμό, διόδους κλπ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο... Αλλά αφού έφτιαξε η τάση δεν ασχολήθηκα πιο πολύ...

    Τώρα όμως έχω άλλο θέμα...
    Κανονικά όταν γύριζα το κλειδί στο διακόπτη το λαμπάκι της μπαταρίας στο ταμπλό άναβε και έσβηνε όταν έπαιρνε μπροστά ο κινητήρας.... Ακολούθως ανέβαινε και η τάση και φόρτιζε τη μπαταρία....
    Υπό νορμάλ συνθήκες αν τα έπαιζε το δυναμό έπρεπε το λαμπάκι να μου μείνει μόνιμα αναμμένο και να σταματήσει η φόρτιση...

    Εμένα τώρα το λαμπάκι δεν μου ανάβει καθόλου και το δυναμό δεν φορτώνει καθόλου... Έχω μόνο τάση μπαταρίας...

    Και σκέφτομαι τώρα εγώ... Μήπως το καμμένο λαμπάκι έδινε κάποια εντολή η feedback στο δυναμό να αρχίσει η σταματήσει τη φόρτιση; Η να ενεργοποιήσει το πηνίο; Δεν ξέρω αν το λέω καλά...

    Πάντως διάβασα ίδιο πρόβλημα σε άλλο φόρουμ που λύθηκε με αλλαγή στο λαμπάκι... Και εύχομαι να είναι αυτό...

    Θα δοκιμάσω να το αλλάξω και ελπίζω να είναι αυτό....

    Και επιπλέον που παραλίγο να ξεχάσω.. Όπως είπα μάλλον εντόπισα και από πού χάνω φρεον..
    Πήγα προχτές να ξεβιδωσω τις τάπες πλήρωσης και άκουσα ένα πσσσσιτ. Βιδωσα, ξανά ξεβιδωσα την επόμενη ημέρα και άκουσα πάλι τον ίδιο ήχο...
    Αυτές οι βαλβίδες πλήρωσης έχουν μέσα κάτι βαλβίδες σαν τα λάστιχα που αλλάζουν...
    Πρέπει να το λύσω και αυτό μια μέρα με επίσκεψη σε κατάστημα diavia που είναι και το aftermarket σύστημα που φοράω...

    Αυτά είναι τα νέα μου...
    Προτεραιότητα όμως να λύσω το θέμα με το δυναμό ώστε να μπορώ να το κινήσω...

    Εύχομαι να λυθεί με το λαμπάκι, αλλιώς να δω πόσο χρόνο θα έχω με τη μπαταρία να το πάω στον ηλεκτρολόγο....

    Σε δουλειά να βρισκόμαστε.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-08-23 στις 21:51.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.535
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το κιτάκι σε ατμοσφαιρικό δεν πρέπει να είναι πολύ ακριβό...
    Κιτάκι της προκοπής με μπέκ και σωστή τοποθέτηση + μπουζοκαλώδια/μπουζί = 1000+
    Αν κάνεις >10K Km / έτος ίσως βγάλει τα λεφτά του (σε 4-5 χρόνια...).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προχτές άρχισε να μου κάνει κάτι αρρυθμίες -κλωτσηματα στο ρελαντί...
    Υποθέτωντας σωστή πίεση βενζίνας στην μπεκιέρα, τυπικά (και διαβάζοντας τα σπλάχνα πάντα...) μπέκ ή πεταλούδα.
    Μονού σημείου είναι?
    Αλλά μπορεί να είναι και άλλα πράγματα, πρέπει να το δει άνθρωπος που καταλαβαίνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα πιο παλιά 1-2 χρόνια αλλάξει και τρόμπα βενζίνης, έκανα ανακατασκευή το assembly μόνος....
    Γίνεται μέν, χαρας τον κόπο σου δε.
    Τυπικά πάς και παίρνεις μια καινούργια από τη valeo (πχ) και κάνεις δουλειά σου.
    Άσε που η αγορά είναι γεμάτη απο μοτεράκια china που είναι για πέταμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριν κάνα μήνα που το είχα πάει στο μάστορα, μου άλλαξε και τον ιμάντα χρονισμού αλλά μάλλον μου τον έχει αφήσει λασκα και χτυπάει όταν βάζω φορτίο με το air-condition.. Πρέπει να του το πάω πίσω να το δει και αυτό...
    Ιμάντας εκκεντροφόρου πάει παρέα με τρόμπα + τανυστήρα + ράουλα.
    Ελπίζω να τα άλλαξατε και αυτά.
    Αυτού λεχθέντος, λάσκα ιμάντας εκκεντροφόρου = πηδάει δόντι = ξεχρονίζεται =
    best case: (non-interference engine) σβήνει,
    worst case (interference engine, το σύνηθες...) καρφώνει βαλβίδες και πάς για βαλβίδες/καπάκι/έμβολα.
    Δεν είναι ο ιμάντας του εκκεντροφόρου, να το δείτε όμως, μπορεί να είναι λάσκα ο ιμάντας του συμπιεστή,
    ή να είναι fubar συμπιεστής/κομπλέρ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν όμως προλάβω να φτάσω σε αυτά, με πρόλαβε το δυναμό....
    Δεν θυμάμαι κάποια πρόσφατη επισκευή σε αυτό, μόνο τον αυτόματο με τα καρβουνακια που είχα αλλάξει παρέα με ένα φίλο γιατί δεν φόρτωνε καλά... Όταν ήταν κρύο φόρτωνε, όταν ζεσταίνονταν η τάση έπεφτε και δεν φόρτωνε σωστά... Άλλαξα τον παλιό αυτόματο με τα φαγωμενα καρβουνακια και έφτιαξε αυτό... Σωστή τάση πάντα...
    Εδώ ίσως έπρεπε να έχω πάει σε ηλεκτρολόγο να το δει και εσωτερικά το δυναμό, διόδους κλπ δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο... Αλλά αφού έφτιαξε η τάση δεν ασχολήθηκα πιο πολύ...
    Επισκευάζονται μεν (αν έχεις ξεμείνει σε κανα νησί σαν τον κρούσο και είναι το δυναμό της βάρκας θα το κάνεις ),
    αλλά εργασία/μπελάς + ρουλεμάν + πλακέτα (ο ανορθωτής στην πλάτη του με τις διόδους) + ψύκτρες (καρβουνάκια) + ότι θάναι κουρασμένο,
    πας στη bosch/marelli/valeo/ότι, παίρνεις ένα καινούργιο, ξενιάζεις για τα επόμενα 200K Km.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σκέφτομαι τώρα εγώ... Μήπως το καμμένο λαμπάκι έδινε κάποια εντολή η feedback στο δυναμό να αρχίσει η σταματήσει τη φόρτιση; Η να ενεργοποιήσει το πηνίο; Δεν ξέρω αν το λέω καλά...
    Δεν το ξέρω, και με τα ηλεκτρικά των Ιταλών δεν αποκλείεται κιόλας (θάναι παράδοξο όμως...),
    ένας ηλεκτρολόγος θα ξέρει όμως.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.492
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για το υγραέριο δεν το βλέπω να τα βγάζει τα λεφτά του...
    Το χρόνο κάνα 3000 χλμ αν κάνει... Κάπου εκεί...

    Πολλαπλού ψεκασμού είναι το συγκεκριμένο... 159Β9000.
    Ο δικός του 160Α1046 δεν με καλυπτε και πήρε πόδι... Ο τελευταίος ήταν μονου σημείου.
    Κράτησα το σασμάν του παλιού μοτέρ για τις πιο κοντές σχέσεις..

    Σε ότι αφορά το μοτεράκι της αντλίας νομίζω cidat H hoffer ήταν...
    Είχα αλλάξει σχεδόν όλα, τα λάστιχα που κρατάνε τη τρόμπα, σωληνάκια, σφυχτηρακια, φιλτρα κλπ..

    Τα μοτέρ αυτά είναι δυστυχώς interference.
    Άλλαξα μόνο όλα τα λουριά και τα ρουλεμάν, τεντωτηρες. Την τρόμπα νερού προς το παρόν όχι γιατί είναι εκτός εκκεντροφόρου.
    Και μπορεί να αλλαχτεί και χώρια όταν έρθει η ώρα..
    Παίρνει κίνηση από την υδραυλική αντλία τιμονιού και το δυναμό.
    Και από τη μεγάλη τροχαλία που μου διαφεύγει η ονομασία στρόφαλος; παίρνει κίνηση το κομπρεσέρ του ac.
    Έχει και ένα μάτι εκεί μαγνητικό που μάλλον μετράει τις στροφές.
    Το χτύπημα ακούγεται από το καπάκι του εκκεντροφόρου.... Όχι από κάπου αλλού..

    Προς το παρόν πάντως σκοπός μου είναι να αλλάξω το λαμπάκι να δω τι θα γίνει ώστε να μπορέσω να κάνω τα υπόλοιπα που είπα...
    Και μετά να το πάω πίσω στο μάστορα να σφίξει το λουρί...

    Από το ταμπλό θυμάμαι φεύγει ένα καλώδιο από το λαμπάκι της μπαταρίας και πάει μέσα στο δυναμό...

    Εύχομαι να είναι το λαμπάκι και ας είναι παράδοξο.... Κανονικά έπρεπε να ανάβει αν τα είχε παίξει το δυναμό....
    Το ότι δεν ανάβει μπορεί κάτι να λέει....
    Με τη πρώτη ευκαιρία θα ξηλώσω το ταμπλό να αλλάξω το λαμπάκι και ο ύψιστος μαζί μας...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.535
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και από τη μεγάλη τροχαλία που μου διαφεύγει η ονομασία στρόφαλος;
    Ναι, στρόφαλος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει και ένα μάτι εκεί μαγνητικό που μάλλον μετράει τις στροφές.
    Υποθέτω θάναι το tdc sensor, η δουλειά του είναι να ενημερώσει την ecu πότε το μοτέρ είναι στο tdc
    (tdc = άνω νεκρό σημείο), παρεμπιπτόντως μετράει και τις στροφές, αν και συχνά τα στροφόμετρα παίρνουν σήμα απο ανάφλεξη.
    Τεςπα, δεν ξέρω τι κάνουν τα fiat, άλλα σένσορας στο στρόφαλο είτε στη πλευρά της τροχαλίας είτε στο βολάν, tdc θάναι.
    Σημειωτέον, είναι απο τα πράγματα που όταν χαλάσουν μένεις στον τόπο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χτύπημα ακούγεται από το καπάκι του εκκεντροφόρου.... Όχι από κάπου αλλού..
    Θα λύσετε και θα δείτε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς το παρόν πάντως σκοπός μου είναι να αλλάξω το λαμπάκι να δω τι θα γίνει ώστε να μπορέσω να κάνω τα υπόλοιπα που είπα...
    Καλή επιτυχία.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.492
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Δυστυχώς για εμένα το λαμπάκι της μπαταρίας στο ταμπλό δεν ήταν τελικά καμμένο.... Οπότε συνεχίζει να μην ανάβει καθόλου.. Πράγμα που δείχνει κάπου κάτι λάθος...
    Σε νεώτερη ενημέρωση, το δυναμό ξύπνησε και άρχισε να βγάζει τάση αλλά μικρότερη από ότι πριν... Δηλαδή 13.5-13.9 αντί του κανονικού 14.4... Πρόβλημα σε διόδους μέσα στο δυναμό ίσως; Αλλά τώρα μου προέκυψε άλλο θέμα... Ο κινητήρας δεν σβήνει όταν γυρνάω το κλειδί στο off....
    Βγάζοντας τη φύσα πίσω στο διακόπτη ο κινητήρας σβήνει, άρα ο διακόπτης μου τα έπαιξε κολλημένος στο on....
    Κοινώς πάω για διακόπτη που ευτυχώς έχω και θα τον αλλάξω μέσα στην εβδομάδα να δω αν θα λειτουργήσει σωστά μετά και αν θα σβήνει ο κινητήρας....
    Μετά μένει να δω με κάποιο τρόπο αν όντως από πλευράς ταμπλό είμαι οκ και αν μπορώ με κάποιο τρόπο να ανάψω προσωρινά το λαμπάκι... Και μετά επίσκεψη σε ηλεκτρολόγο για service του δυναμό που τα έχει τα χρόνια του εδώ που τα λέμε....
    Το λαμπάκι διάβαζα σε φόρουμς ότι παίρνει + από το ταμπλό και γη κάνει ο αυτόματος του δυναμό για να ανάψει. Μετά όταν πάρει μπροστά ο κινητήρας το δυναμό βγάζει τάση και ο αυτόματος κάνει τη γη + με τη διαφορά δυναμικού και σβήνει το λαμπάκι..
    Αυτό σαν θεωρία... Στη πράξη όμως για να δω αν λειτουργεί το λαμπάκι.... + Στο ταμπλό έχω... Μετά το καλώδιο που πάει από το ταμπλό στο δυναμό αν το ακουμπήσω στο σασί λογικά θα ανάψει προσωρινά το λαμπάκι ; Αυτή τη δοκιμή θέλω να κάνω βασικά να δω αν με κάποιο χειροκίνητο τρόπο καταφέρω να ανάψω το λαμπάκι να δω αν ανάβει... Όχι σαν λύση του προβλήματος..
    Μετά να δοκιμάσω και το ανταλλακτικό του διακόπτη που έχω και εφόσον λαμπάκι και διακόπτης πάνε όπως θέλω να πάνε, μετά καρφί σε ηλεκτρολογείο για service δυναμό και για ότι άλλο προκύψει...
    Οι δουλειές και τα προβλήματα δεν τελειώνουν ποτέ...
    Πριν που δεν πήγαινα σε συνεργείο και έκανα ότι μπορούσα μόνος όλα πήγαιναν κατ'ευχην... Τώρα που άρχισα να φτιάχνω διάφορα και να το μαζεύω λίγο, άρχισε το ένα θέμα πίσω από το άλλο... Τυχερό; Τι να πω.... Κάποτε θα συνέβαιναν και αυτά... Αλλά βρήκαν την ώρα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 07-08-23 στις 01:28.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

  14. #14
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.535
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    + Στο ταμπλό έχω... Μετά το καλώδιο που πάει από το ταμπλό στο δυναμό αν το ακουμπήσω στο σασί λογικά θα ανάψει προσωρινά το λαμπάκι ;
    Λογικά (αν είναι ok το κύκλωμα στο ταμπλώ, και αν έχεις σωστή γείωση/-), ναί.
    Αν θες να δοκιμάσεις το ίδιο το λαμπάκι απλώς βγάλτο και δως'του 12V,
    ή βάλε ένα καινούργιο λαμπάκι.
    Αν θες να δοκιμάσεις το κύκλωμα στο ίδιο το ταμπλώ θες να δοκιμάσεις συνέχεια στο κύκλωμα που έχει απο πίσω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε νεώτερη ενημέρωση, το δυναμό ξύπνησε και άρχισε να βγάζει τάση αλλά μικρότερη από ότι πριν... Δηλαδή 13.5-13.9 αντί του κανονικού 14.4... Πρόβλημα σε διόδους μέσα στο δυναμό ίσως;
    Αυτό, ή καρβουνάκια αν μία δίνει μια όχι.
    Αλλά μπορεί να σου διαρρέει και ac απο πλακέτα λόγω ηλικίας.
    Αν θες την γνώμη μου -> ένα καινούργιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κινητήρας δεν σβήνει όταν γυρνάω το κλειδί στο off....
    Διακόπτης.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λαμπάκι διάβαζα σε φόρουμς ότι παίρνει + από το ταμπλό και γη κάνει ο αυτόματος του δυναμό για να ανάψει. Μετά όταν πάρει μπροστά ο κινητήρας το δυναμό βγάζει τάση και ο αυτόματος κάνει τη γη + με τη διαφορά δυναμικού και σβήνει το λαμπάκι..
    Με τα ηλεκτρικά των Ιταλικών είχα δει αυτοκίνητο (punto) να κάνει τρελά επειδή είχε χαλάσει μια γείωση στην πλεξούδα
    στο πίσω φανάρι... δεν ξέρω τι καπνίζουν.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.492
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τελικά άλλαξα διακόπτη και πάλι δεν έσβηνε, έκανε τα ίδια.
    Οπότε έβαλα πάλι πίσω τον δικό του διακόπτη και επικεντρώθηκα στο λαμπάκι της μπαταρίας..
    Έβγαλα το καλώδιο από το δυναμό και το ακούμπησα στο σώμα του δυναμό..
    Έβγαλε κάτι σπίθες αλλά λαμπάκι δεν άναψε...
    Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας μου ακούστηκε σαν κάποιο μοτεράκι να δούλεψε που ιδέα δεν έχω τι ήταν αυτό.... Ασφάλεια πάντως δεν δείχνει να έκαψε καμία...
    Ε... Το λοιπόν... Αφού δεν έβγαζα άκρη έβαλα το καλώδιο από το λαμπάκι πάλι πάνω στο δυναμό.... Και.... Όσο απίστευτο και αν ακούγεται έφτιαξαν όλα....
    Άναψε τελικά πάλι το λαμπάκι της μπαταρίας όπως έπρεπε και πλέον λειτουργεί όπως πρέπει... Και το αυτοκίνητο σβήνει όπως πριν με το κλειδί...
    Αυτά..... Δεν ξέρω τι και πώς... Μη με ρωτήσεις...

    Κατά τα άλλα το πήρα μαζί μου στο εξοχικό γιατί με όλα αυτά φοβόμουν και να το μετακινήσω..

    Στο δρόμο η τάση ανά διαστήματα επαιζε 12-14 και με έπιανε κρύος ιδρώτας μη σταματήσει να φορτίζει... Οπότε την επίσκεψη σε ηλεκτρολόγο δεν τη γλυτώνω για να δω τι θα μου πει...
    Να τσεκαρει και το δυναμό εσωτερικά...
    Μετά, τον αυτόματο με τα καρβουνακια τον είχα αλλάξει πριν μερικά χρόνια...
    Αλλά όπως και να έχει θα πάω σε έναν ηλεκτρολόγο να ξηλώσει το δυναμό και να του κάνει έναν έλεγχο μέσα..

    Μετά, μου τα παιξε και η ντιζα του ταχύμετρου και δεν βλέπω ταχύτητα.... Ξανά βγάλσιμο το ταμπλό να δω τι τρέχει.. Δεύτερη φορά που μου χαλάει αυτή η ντιζα...

    Και..... Το αποκορύφωμα;
    Τρύπησε και το τελικό καζανάκι της εξάτμισης...
    Είχα βγάλει ένα ανοξείδωτο ελευθέρας που είχα γιατί έκανε θόρυβο πριν χρόνια και είχα βάλει ένα απλό για να μη κάνει θόρυβο...
    Και σκουριασε... Τρύπησε σε 3 μέρη... Μου ακουγόταν περίεργα και τη πήρα χαμπάρι τη δουλειά και έσκυψα από κάτω και είδα τα μαντάτα...
    Οπότε τώρα η θα βάλω πάλι το ανοξείδωτο πάνω και ας κάνει θόρυβο γιατί είναι ελευθέρας...
    Η θα βάλω κάποιο σιδερένιο πάλι...
    Θα δούμε....

    Αμάξι Frankenstein......
    Χωρίς λόγια....
    Και αν έχεις τύχη διαβαινε που λένε....
    Όλο και κάτι θα τύχει....
    Πρέπει να κάνω κάνα αγιασμό δεν εξηγείται...

    Το δυναμό πάντως για να το επισκευάσει πόσο να πάρει κάνα 70€;... Το καινούργιο που λες έχει 180€+ Δεν ξέρω αν αξίζει...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x
    Gre-goir-X23.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας