Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Καλησπέρα σας,

    Παρατήρησα πρόσφατα πως το Huawei router που δίνει η Cosmote για το Home Speed Booster πακέτο δεν έχει καθόλου ρυθμισμένο QoS και κατά συνέπεια δίνει όλο το bandwidth χωρίς προτεραιότητες σε όποιον συνδεθεί στο δίκτυο και τα online παιχνίδια κολλάνε πολύ. Βλέπω μια καρτέλα ρυθμίσεων QoS στο router αλλά είναι πολύ γενική και αόριστη. Είναι καν εφικτό για το Speed Booster router να ρυθμίσει QoS προτεραιότητες; Αν ναι, πως; Αν όχι, είναι εφικτό να συνδέσω ένα Edgerouter X που σίγουρα μπορεί με το SQM του ή δεν δέχεται καθόλου bridging το Speed Booster;

    Στην τελική το πρόβλημα μου είναι ότι το Home Speed Booster router δεν μανατζάρει καθόλου προτεραιότητες δεδομένων (παιχνίδια, ταινίες κλπ) και έχει πάρα πολύ Bufferbloat που προκαλεί μεγάλη αστάθεια Ping στα online παιχνίδια. Ανεξαρτήτως πόσο bandwidth έχω, πάντα αρκεί μόνο κάποιος να ανοίξει μια ιστοσελίδα (χωρίς να κατεβάζουν καν) για να μου πάει το Ping στα παιχνίδια από σταθερό 50 σε 140-160+ για λίγα δευτερόλεπτα (ping/lag spike), και αν παραμείνουν συνδεμένοι αυτό το lag συνεχίζει αμετάλλακτα.

    Σε Bufferbloat ελέγχους βγάζει πάντα C και ακόμα και D αποτελέσματα βαθμών τα οποία είναι φυσικά κάκιστα επίπεδα Bufferbloat. Υπάρχει τρόπος να λυθεί ή έστω να βελτιωθεί η κατάσταση;

    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.163
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gold Sarcophagus Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα online παιχνίδια κολλάνε πολύ
    Το οποίο μπορεί να ισχύει ως παρατήρηση, αλλά τεχνικά δεν λέει τπτ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gold Sarcophagus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω μια καρτέλα ρυθμίσεων QoS στο router αλλά είναι πολύ γενική και αόριστη. Είναι καν εφικτό για το Speed Booster router να ρυθμίσει QoS προτεραιότητες;
    Τα cpe των παρόχων δεν φημίζονται για τα σχετικά.
    Τυπικά αν/όταν ο isp κάνει κάτι σε qos απλώς θα κάνει tag ή θα βάλει σε μια ουρά προτεραιότητας το voip του
    ή/και την iptv του (αν προσφέρει τέτοια).
    Τα υπόλοιπα bulk.
    Γενικά μιλώντας μάλλον δεν είναι εφικτό.
    Αυτού λεχθέντος, δεν ξέρω/έχω το συγκεκριμένο cpe/υπηρεσία, οπότε κάνε μια ερώτηση στο thread του booster.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gold Sarcophagus Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι εφικτό να συνδέσω ένα Edgerouter X που σίγουρα μπορεί με το SQM του ή δεν δέχεται καθόλου bridging το Speed Booster
    booster + bridge γιόκ διότι το cpe κάνει το bonding και έχει και το sip πάνω του.
    Παρεμπιπτόντως, το ίδιο το bonding xdsl+lte πιθανότατα δημιουργεί επιπλέον bufferbloat/jitter,
    καθότι μιλάμε για 2 wans με διαφορετικό και κυμαινόμενο lattency.

    Μπορείς να συνδέσεις το ubnt "πίσω" απ'το huawei (@lan-side), αλλά:
    α) θα κάνεις double-nat, και
    β) μπορείς μεν να τρέξεις sqm στο edgerouter, αλλά δεδομένου ότι γίνεται bonding με lte,
    και δεν έχεις ιδέα τι throughput έχει το lte ανα πάσα στιγμή, δυστυχώς δεν ξέρεις τι τιμές να ρυθμίσεις.

    Προϋπόθεση για να τρέξεις επιτυχημένα sqm είναι να ξέρεις τι bandwidth έχεις στην wan.
    Στο booster έχεις bonding dsl (που μπορεί να είναι σταθερή, μπορεί και όχι, συχνά όχι στον τυπικό χρήστη booster)
    + LTE (που εξορισμού τώρα είναι 5 mbps και το επόμενο λεπτό μπορεί να είναι 20 mbps).
    Τι θα ρυθμίσεις?
    Θα μπορούσες να ρυθμίσεις λαμβάνοντας υπόψιν το worst-case scenario,
    αλλά θα αφήσεις πολύ bandwidth ανεκμετάλλευτο.

    Γίνονται κάποιες προσπάθειες κατά wrt μεριά για χρήση sqm σε lte/5g
    με scripts που μετράνε το διαθέσιμο bandwidth κάθε λίγα sec και αυτο-ρυθμίζουν τον αλγόριθμο,
    καλά πάει λένε, αλλά δεν ξέρω αν η προσπάθεια είναι production-ready.
    Δες τα fora τους και κρίνε αν σε ενδιαφέρει, ίσως παίζει ok-ish με ένα lte/5G router
    (και δεν θα έχεις το bonding, ίσως όμως γίνεται συνδυαστικά με multiwan *αν* έχεις σταθερή xdsl).
    Και θα πρέπει να μάθεις και το wrt, που δεν το λες και ακριβώς consumer-friendly.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gold Sarcophagus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελική το πρόβλημα μου είναι ότι το Home Speed Booster router δεν μανατζάρει καθόλου προτεραιότητες δεδομένων (παιχνίδια, ταινίες κλπ) και έχει πάρα πολύ Bufferbloat που προκαλεί μεγάλη αστάθεια Ping στα online παιχνίδια. Ανεξαρτήτως πόσο bandwidth έχω, πάντα αρκεί μόνο κάποιος να ανοίξει μια ιστοσελίδα (χωρίς να κατεβάζουν καν) για να μου πάει το Ping στα παιχνίδια από σταθερό 50 σε 140-160+ για λίγα δευτερόλεπτα (ping/lag spike), και αν παραμείνουν συνδεμένοι αυτό το lag συνεχίζει αμετάλλακτα.

    Σε Bufferbloat ελέγχους βγάζει πάντα C και ακόμα και D αποτελέσματα βαθμών τα οποία είναι φυσικά κάκιστα επίπεδα Bufferbloat. Υπάρχει τρόπος να λυθεί ή έστω να βελτιωθεί η κατάσταση;
    Κανένα cpe παρόχου δεν μανατζάρει προτεραιότητες,
    και κανένας πάροχος δεν θα υποστηρίξει upstream qos σε οικιακή σύνδεση.
    Τα προβλήματα που περιγράφεις, τυπικά θα σου τα έλυνε σε μεγάλο βαθμό το sqm,
    υπό την προϋπόθεση πάντα να έχεις διαθέσιμο το απαραίτητο bandwidth για να εξυπηρετηθούν οι x hosts lan-side.
    Δυστυχώς, για να τρέξεις sqm/codel/cake/whatever_qos το πρώτο που πρέπει να ξέρεις είναι πόσο bandwidth έχει η wan σου.
    Άν είχες μόνο μια (σταθερή) xdsl ή ftth θα ήταν ευκολάκι, ξέρεις (πχ) ότι έχεις 100 mbps = ρυθμίζεις το cake στα 90 mbps = άδειοι buffers,
    εφόσον εμπλέκεται lte, δεν έχεις ιδέα τι κάνει η wan.

    Λάβε υπόψιν ότι η χρήση του booster είναι λύση ανάγκης όταν δεν υπάρχει διαθέσιμη ικανή σταθερή σύνδεση,
    και τα προβλήματα που βλέπεις είναι λίγο-πολύ αναμενόμενα.

    ΙΜΗΟ, και υποθέτωντας ότι έχεις το booster διότι λόγω απόστασης/δικτύου έχεις μια πολύ αργή/ασταθή xdsl,
    πιθανότατα θα σε εξυπηρετούσε καλύτερα μια σύνδεση 5G (υποθέτωντας την ύπαρξη και καλή λήψη 5G).
    Δεν θα είναι ιδανικό, και επίσης θα είναι προβληματική η χρήση sqm (για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω),
    αλλά πιθανότατα θα είναι καλύτερο του booster.
    My 0,02€
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας