Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    08-04-2023
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Zante
    Καλημέρα!

    Για το πρώτο έτος στα 19€ τελική και για το δεύτερο έως 20,50€ τελική λόγω προσαρμογής πληθωρισμού όπως γράφουν.
    Ήμουν σε συμβόλαιο με την πράσινη αλλά προτίμησα να πληρώσω την ποινή (περίπου 50€) και να σταματήσω. Για ανανέωση δεν το σκεφτόμουν καν.
    Τώρα για το απεριόριστο σε voda ας ελπισω ότι ισχύει ότι ανέφερε ο συνεργάτης. Πάντως πάνω στο συμβόλαιο φαίνονται μόνο οι εκπτώσεις και δεν γίνεται αναφορά σε απεριόριστο. Ίσως το αποφεύγουν να το αναγράφουν..θα δείξει.
    Το πολύ πολύ να κατεβάσω και εγώ ένα μεγάλο αρχείο για να δω
    Ευχαριστώ!!

  2. #32
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Σε αυτό δίνουν μόνο μια σιμ;
    Public ip έχει σύμφωνα με τον τίτλο ε; Ρωτάω επειδή στην ουσία είναι business πακέτο..
    Μετά, πως το παίρνει ιδιώτης;
    Η τηλεφωνια βγαίνει μέσω volte ε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    H sim από το Onenet δεν παίζει σε άλλον εξοπλισμό. Δίνουν static ip αν ζητήσεις και είναι δωρεάν.
    Το έχει βάλει φίλος σε απομακρυσμένο σημείο για να βλέπει κάμερες. Παίζει μια χαρά εδώ και κανα χρόνο. Βέβαια αυτός δεν έχει unlimited νομίζω έχει 200G αλλά είναι μια χαρά πάλι για την χρήση αυτή.
    Περιορισμός εξοπλισμού ε; Κρίμα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CptBill Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά παίζει αρκεί να ξέρεις το apn
    Ενδιαφέρον..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι αφού έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Παίζει κανονικά με public ip χωρίς να κάνω εγώ κάτι οπότε δε ζήτησα static. Προτιμώ dynamic και να είμαι με ddns. Η ip είναι από το pool των σταθερών συνδέσεων και όχι των κινητών. Σε αντίθεση με την κινητή, δεν έχει symmetric nat οπότε οι p2p εφαρμογές και το online gaming παίζουν χωρίς προβλήματα.

    Φαντάζομαι παίζει και με άλλο εξοπλισμό, τουλάχιστον το internet. Η τηλεφωνία παίζει από άλλο apn αλλά ίσως θα μπορούσε να παίξει αν καταφέρεις να προωθήσεις το apn της τηλεφωνίας σε ένα vlan ώστε το H268Q να μπορεί να κάνει τη σύνδεση.

    onenetdata.gr είναι το apn του internet και onenetvoice.gr είναι το apn της τηλεφωνίας.
    Διπλό apn;

    - - - Updated - - -

    Πολλά τα εμπόδια από ότι διαβάζω....
    Αν και με το apn του ίντερνετ μόνο δεν είναι κακή ιδέα - λύση...
    Η τηλεφωνια όμως θα πηγαίνει άδικα....
    Αν έπαιζε μέσω volte θα ήταν ωραία...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #33
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό δίνουν μόνο μια σιμ;
    Ναι. Μία sim είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Public ip έχει σύμφωνα με τον τίτλο ε; Ρωτάω επειδή στην ουσία είναι business πακέτο..
    Έχει κανονικά public ip. Εγώ μάλιστα έχω ζητήσει και static, που είναι δωρεάν σε αυτό το πακέτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά, πως το παίρνει ιδιώτης;
    Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός. Εγώ το πήρα κανονικά σαν ιδιώτης. Αν δε στο δίνουν από το 1399, ζήτα το από εξωτερικό συνεργάτη.

    Η κάρτα sim παίζει ανεξαρτήτως εξοπλισμού αρκεί να ρυθμίσεις το σωστό apn.

    Η τηλεφωνία δε γίνεται να παίζει μέσω volte γιατί σου δίνει κανονικό γεωγραφικό αριθμό (2xxxxxxxxx), μόνο μέσω voip γίνεται αυτό. Αν δε σε νοιάζει η τηλεφωνία βάζεις όποιο router θες. Αν θες και τηλεφωνία, ή κρατάς το router που σου δίνουν ή παίρνεις ένα router που να υποστηρίζει ταυτόχρονη σύνδεση με πάνω από ένα apn.

  4. #34
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Χρήσιμο πάντως που υπάρχει και αυτή η εναλλακτική για public ip...
    Το ρούτερ που δίνουν τι φρούτο είναι; Το έχουν στη σελίδα; Δεν είδα κάτι νομίζω..
    Χρησιδανειο το ρούτερ;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #35
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Το router που δίνουν είναι το H268Q που δίνουν και στις σταθερές συνδέσεις μαζί με ένα k5161z 4g usb modem. Αν έχεις καλό σήμα δουλεύει καλά. Εμένα έχει αρχίσει να μου κάνει κάποια προβλήματα με την ταχύτητα. Τους πήρα τηλέφωνο, ήρθε τεχνικός και θα μου στείλουν ένα oxygen με ενσωματωμένο 4g modem που λένε είναι καλύτερο. Το περιμένω μέσα στη βδομάδα και θα ενημερώσω όταν μου έρθει. Φαίνεται πολύ καλό πάντως το oxygen. Βλέπω έχει πολλές δυνατότητες.
    Το router το κρατάς.

  6. #36
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήσιμο πάντως που υπάρχει και αυτή η εναλλακτική για public ip...
    Το ρούτερ που δίνουν τι φρούτο είναι; Το έχουν στη σελίδα; Δεν είδα κάτι νομίζω..
    Χρησιδανειο το ρούτερ;
    Σε λιγο καιρο που θα παω στο εξοχικο που εχουμε αυτο το onenet 4g με vdsl με oxygen hpv15400, θα δοκιμασω να συνδεσω πανω το 6890LTE και να δω αν θα παιξει. Επισης αν θυμαμαι καλα το 6890 εχει επιλογη να παιξει το voip μεσω δευτερου APN, κατι που συμβαινει στην υπηρεσια που ειναι μονο με 4G

  7. #37
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Το oxygen έχει ενσωματωμένη την κάρτα sim οπότε δεν μπορείς να την βάλεις σε δικό σου εξοπλισμό. Αν έχεις με στικάκι και βάλεις την κάρτα σε αλλο εξοπλισμό παίζει κανονικά, δοκιμασμένο.

    Πάντως το oxygen είναι καλύτερο από ταχύτητες, σήμα, σταθερότητα και ping. Έχει και δύο υποδοχές για 4g κεραία όπου έχω συνδέσει τις δύο εσωτερικές 4g κεραίες που ήρθαν μαζί με το router. Αν κάποιος θέλει, μπορεί στην θέση τους να βάλει κάποια εξωτερική κεραία.

  8. #38
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λιγο καιρο που θα παω στο εξοχικο που εχουμε αυτο το onenet 4g με vdsl με oxygen hpv15400, θα δοκιμασω να συνδεσω πανω το 6890LTE και να δω αν θα παιξει. Επισης αν θυμαμαι καλα το 6890 εχει επιλογη να παιξει το voip μεσω δευτερου APN, κατι που συμβαινει στην υπηρεσια που ειναι μονο με 4G
    Όταν έχεις νέα, πες μας πως πήγε...
    Αλήθεια ποιο το νόημα να συνδέσεις το lte στο vdsl; Εννοείς χωρίς σιμ; Μετά με το voip τι θες να κάνεις; Δεν κατάλαβα καλά....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #39
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το oxygen έχει ενσωματωμένη την κάρτα sim οπότε δεν μπορείς να την βάλεις σε δικό σου εξοπλισμό. Αν έχεις με στικάκι και βάλεις την κάρτα σε αλλο εξοπλισμό παίζει κανονικά, δοκιμασμένο.

    Πάντως το oxygen είναι καλύτερο από ταχύτητες, σήμα, σταθερότητα και ping. Έχει και δύο υποδοχές για 4g κεραία όπου έχω συνδέσει τις δύο εσωτερικές 4g κεραίες που ήρθαν μαζί με το router. Αν κάποιος θέλει, μπορεί στην θέση τους να βάλει κάποια εξωτερική κεραία.
    Έχεις δίκιο…
    Είχα την εντύπωση ότι από πίσω κάπως μπορούσε να αφαιρεθεί η SIM!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έχεις νέα, πες μας πως πήγε...
    Αλήθεια ποιο το νόημα να συνδέσεις το lte στο vdsl; Εννοείς χωρίς σιμ; Μετά με το voip τι θες να κάνεις; Δεν κατάλαβα καλά....
    Τα μπουρδούκλωσα:

    1) Έλεγα στην σύνδεση στο εξοχικό να έβαζα το 6890 για VDSL και την 4G SIM για το BackUp.
    Τώρα η γραμμή αυτή παίζει με το Oxygen HPV15400 της Vodafone αντίστοιχα, δηλαδή Main: VDSL BackUp: 4G.

    2) Μετά ήθελα να πω ότι υποθετικά σε σύνδεση που μέσο πρόσβασης είναι μόνο το 4G ότι θα μπορούσε αντίστοιχα να συνδεθεί κάποιο Fritz ίσως και με 5G καθώς μέσα έχουν αν δεν κάνω λάθος μια επιλογή που σου λέει ότι αν η τηλεφωνία παίζει σε άλλο APN συμπλήρωσε το εδώ. Όπου αυτό με το διαφορετικό APN συμβαίνει στα Onenet 4g. Με αυτόν τον τρόπο κάποιος που έχει 4G Onenet θα μπορούσε να ρυθμίσει άλλο ρουτερ 5G ώστε να παίζει και το VoIP
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlexT544 : 31-03-24 στις 14:18.

  10. #40
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο…
    Είχα την εντύπωση ότι από πίσω κάπως μπορούσε να αφαιρεθεί η SIM!

    - - - Updated - - -



    Τα μπουρδούκλωσα:

    1) Έλεγα στην σύνδεση στο εξοχικό να έβαζα το 6890 για VDSL και την 4G SIM για το BackUp.
    Τώρα η γραμμή αυτή παίζει με το Oxygen HPV15400 της Vodafone αντίστοιχα, δηλαδή Main: VDSL BackUp: 4G.

    2) Μετά ήθελα να πω ότι υποθετικά σε σύνδεση που μέσο πρόσβασης είναι μόνο το 4G ότι θα μπορούσε αντίστοιχα να συνδεθεί κάποιο Fritz ίσως και με 5G καθώς μέσα έχουν αν δεν κάνω λάθος μια επιλογή που σου λέει ότι αν η τηλεφωνία παίζει σε άλλο APN συμπλήρωσε το εδώ. Όπου αυτό με το διαφορετικό APN συμβαίνει στα Onenet 4g. Με αυτόν τον τρόπο κάποιος που έχει 4G Onenet θα μπορούσε να ρυθμίσει άλλο ρουτερ 5G ώστε να παίζει και το VoIP
    Θες δηλαδή να δοκιμάσεις αν θα πιάσεις 5g με το άλλο ρούτερ; Αν και δε νομίζω να πιάσει... Η απλά να αλλάξεις συσκευή;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #41
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες δηλαδή να δοκιμάσεις αν θα πιάσεις 5g με το άλλο ρούτερ; Αν και δε νομίζω να πιάσει... Η απλά να αλλάξεις συσκευή;
    Θέλω να δοκιμάσω να βάλω το 6890 LTE και να δω αν θα παίξει.
    Επίσης, έλεγα ότι αν κάποιος είχε το 5G, θα μπορούσε να πιάσει 5G ταχύτητες με την υπηρεσία αυτή και να έχει και VoIP.

    Είναι δύο ξεχωριστά πράγματα, το ένα είναι αυτό που θέλω να δοκιμάσω στην γραμμή μου και το άλλο είναι μια εικασία.

    Για παράδειγμα, κάποιος χρήστης της υπηρεσίας αυτής που θα βάλει το FRITZ!Box 6850 5G μπορεί θεωρητικά να βάλει την κάρτα και να έχει 5G ταχύτητες αλλά και το VoIP να παίζει έτσι ώστε να ξεφορτωθεί το router της Vodafone και να έχει και 5G.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες δηλαδή να δοκιμάσεις αν θα πιάσεις 5g με το άλλο ρούτερ; Αν και δε νομίζω να πιάσει... Η απλά να αλλάξεις συσκευή;
    Θα το δοκιμάσω και αυτό, αλλά με το ZTE MU5001, να δω αν θα μπορέσει να πιάσει 5G.

  12. #42
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Έχει κανονικά 5g η κάρτα.

  13. #43
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει κανονικά 5g η κάρτα.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας