Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Μου έκαναν μια προσφορά από εξωτερικό συνεργάτη της vodafone για ένα πρόγραμμα ασύρματου ίντερνετ με απεριόριστα σταθερά, 400 λεπτά προς κινητά και απεριόριστο ίντερνετ. Λόγω της χαμηλής τιμής και της γρήγορης ταχύτητας του 4G σε σχέση με την adsl που έχω τώρα, έκανα αίτηση φορητότητας και περιμένω τα συμβόλαια.

    Μετά κατάλαβα πως πρόκειται για πρόγραμμα onenet παρόλο που αφορά οικιακή σύνδεση. Δίνουν public ip σε onenet πρόγραμμα? Αν ναι, έχει κάποιο κόστος? Δε με ενδιαφέρει αν είναι static ή όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xGreekGamerx : 25-07-23 στις 23:49.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4G cat19
    ISP
    Vodafone
    Router
    Huawei B818
    Αν το ζητησεις δινουν static (που ειναι και public), τι κοστιζει δεν ξερω. Ενας γειτονας το εχει αλλα ειναι με στικακι, καλα παιζει αλλα μην περιμενεις μεγαλες ταχυτητες.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Για την ταχύτητα, έκανα test με ca κλειστό από το κινητό και πιάνει 50-60down και 15up που είναι πολύ καλά σε σχέση με τα 11down και 0,9up της adsl και βγαίνει και πιο φτηνό από την adsl.
    Αν χρειαστώ μεγαλύτερη ταχύτητα θα πάρω ένα 4G ή 5G router, θα βάλω μέσα την sim και θα συνδέσω και το router τους μόνο για να δουλεύει το τηλέφωνο.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4G cat19
    ISP
    Vodafone
    Router
    Huawei B818
    προσεχε με το 50-60 down και 15up. Ο γειτονας το πρωι πιανει 30-40 down και το βραδυ πεφτει στα 5 down. Εχει μεγαλες διακυμάνσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Δεν έχω τέτοια προβλήματα με το δίκτυο της vodafone εδώ. Έχω δεύτερη κάρτα CU και ξέρω. Εδώ όλη την κίνηση την έχει η cosmote. Τώρα το καλοκαίρι πιάνει 30mbps με 5ca και n1.

    Ο γείτονας σου έχει και αυτός απεριόριστα δεδομένα? Έχει παρατηρήσει κάποιο κόφτη? Δε μου είπαν κάτι για κόφτη. Αύριο θα πάω να υπογράψω τα συμβόλαια και θα το ψάξω στους όρους αν γράφει κάτι.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4G cat19
    ISP
    Vodafone
    Router
    Huawei B818
    ναι απεριοριστα στα 24 και κατι ευρω αν θυμαμαι καλα.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.772
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
    Για την ταχύτητα, έκανα test με ca κλειστό από το κινητό και πιάνει 50-60down και 15up που είναι πολύ καλά σε σχέση με τα 11down και 0,9up της adsl και βγαίνει και πιο φτηνό από την adsl.
    Αν χρειαστώ μεγαλύτερη ταχύτητα θα πάρω ένα 4G ή 5G router, θα βάλω μέσα την sim και θα συνδέσω και το router τους μόνο για να δουλεύει το τηλέφωνο.
    H sim από το Onenet δεν παίζει σε άλλον εξοπλισμό. Δίνουν static ip αν ζητήσεις και είναι δωρεάν.
    Το έχει βάλει φίλος σε απομακρυσμένο σημείο για να βλέπει κάμερες. Παίζει μια χαρά εδώ και κανα χρόνο. Βέβαια αυτός δεν έχει unlimited νομίζω έχει 200G αλλά είναι μια χαρά πάλι για την χρήση αυτή.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Καλημέρα και καλό μήνα!

    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

    Μόλις ενεργοποιηθεί η σύνδεση θα τους πάρω τηλέφωνο να μου ενεργοποιήσουν τη static ip.

    Την Παρασκευή υπέγραψα το συμβόλαιο και τώρα περιμένω το router. Μάλλον το H268Q θα μου στείλουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    H sim από το Onenet δεν παίζει σε άλλον εξοπλισμό. Δίνουν static ip αν ζητήσεις και είναι δωρεάν.
    Το έχει βάλει φίλος σε απομακρυσμένο σημείο για να βλέπει κάμερες. Παίζει μια χαρά εδώ και κανα χρόνο. Βέβαια αυτός δεν έχει unlimited νομίζω έχει 200G αλλά είναι μια χαρά πάλι για την χρήση αυτή.
    Μια χαρά παίζει αρκεί να ξέρεις το apn

  10. #10
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Επανέρχομαι αφού έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση. Παίζει κανονικά με public ip χωρίς να κάνω εγώ κάτι οπότε δε ζήτησα static. Προτιμώ dynamic και να είμαι με ddns. Η ip είναι από το pool των σταθερών συνδέσεων και όχι των κινητών. Σε αντίθεση με την κινητή, δεν έχει symmetric nat οπότε οι p2p εφαρμογές και το online gaming παίζουν χωρίς προβλήματα.

    Φαντάζομαι παίζει και με άλλο εξοπλισμό, τουλάχιστον το internet. Η τηλεφωνία παίζει από άλλο apn αλλά ίσως θα μπορούσε να παίξει αν καταφέρεις να προωθήσεις το apn της τηλεφωνίας σε ένα vlan ώστε το H268Q να μπορεί να κάνει τη σύνδεση.

    onenetdata.gr είναι το apn του internet και onenetvoice.gr είναι το apn της τηλεφωνίας.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4G cat19
    ISP
    Vodafone
    Router
    Huawei B818
    με στικακι ηρθε? αν ανι τι ταχυτητες παινεις?

  12. #12
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Ναι με στικάκι, το k5161z. Ταχύτητες μέσα στη μέρα πιάνω 20-60mbps download και 20-30mbps upload. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις ταχύτητες και ειδικά με το upload. Πρέπει όμως να τοποθετήσεις το router δίπλα από το παράθυρο για να πιάσεις τις καλύτερες ταχύτητες.

  13. #13
    Εγγραφή
    13-09-2007
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    4G cat19
    ISP
    Vodafone
    Router
    Huawei B818
    πολυ καλα για στικακι!
    αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η wifi εμβελεια αυτου του ZTE ρουτερ. Εγω απο τον γειτονα ανετα μπαινω στο wifi του, δεν θα χρειαζομουν καν να εχω δικια μου συνδεση! μιλαμε για broadcasting wifi σταθμο.....
    Ενα Speedtest την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα

  14. #14
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Είναι πολύ καλό το router. Έχει ακόμα και δυνατότητα vpn client! Αν είχε και vpn server θα ήταν άπαιχτο αλλά νομίζω ζητάω πολλά από router παρόχου. Βέβαια ακόμα προσπαθώ να κάνω το wake on lan να δουλέψει μέσω ίντερνετ. Στο ίδιο wifi δουλεύει ακόμα και μέσω ddns άρα το πρόβλημα δεν είναι στο port forward.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2007
    Περιοχή
    Άνω Κυψέλη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    Thomson ST780 WL
    SNR / Attn
    9(dB) / 43(dB)
    Μπορείς παρακαλώ να μου πεις ποιο πακέτο είναι γιατί στην Vodafone το βρίσκω μόνο για σταθερή σύνδεση με 4G για backup.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας