Σελ. 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 159
  1. #106
    Εγγραφή
    24-10-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΘΥΜΝΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να το μεταφέρεις πριν λήξει απλά πληρώνεις πάλι στον νέο registrar.
    Σωστά, αλλά δεν χάνεις αυτό το χρόνο που έχεις ήδη πληρώσει στον προηγούμενο, πχ αν το domain λήγει το Δεκέμβριο και το μεταφέρω τώρα σε άλλη εταιρία και πληρώσω για ένα χρόνο, μεταφέρεται και ανανεώνεται μέχρι το Δεκέμβριο του 24. Την contabo την προτείνω κυρίως για hosting και από εκεί και πέρα, αν θέλει κάποιος μεταφέρει και το domain του εκεί (.com .net κτλ). Για .gr domain ήταν πολύ καλή και σε τιμές και σε όλα η multihosting, αλλά την αγόρασε και αυτή το παπάκι όταν μεγάλωσε αρκετά. Ας πούμε τη http://fasthosting.gr για κάτι εναλλακτικά από το παπάκι. Ή οποιονδήποτε άλλο επίσημο καταχωρητή από τη λίστα της εεττ που βρίσκεται παραπάνω. Αν όχι όλοι, οι περισσότεροι τον ίδιο πίνακα ελέγχου χρησιμοποιούν (WHMCS). Αν μιλάμε για domains .com .net κτλ, καλή και σε τιμές εταιρία είναι η https://www.namecheap.com και καλό είναι να μην κολλάμε σε μια εταιρία στα domain names και να υπάρχει ανταγωνισμός, γιατί καταλήγει υπέρ του πελάτη και πέφτουν οι τιμές.

  2. #107
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lokoki Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλό είναι να μην κολλάμε σε μια εταιρία στα domain names και να υπάρχει ανταγωνισμός, γιατί καταλήγει υπέρ του πελάτη και πέφτουν οι τιμές.

    Σωστά. Αν μιλάμε για domains είναι στάνταρ οι υποχρεώσεις. Για φιλοξενία site όποιον κι αν προτείνεις αδικούνται δεκάδες άλλοι. Και χωρίς να αναφέρονται και απαιτήσεις...
    hnesne

  3. #108
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Τη namecheap τη χρησιμοποιώ κι εγώ για ενα προσωπικό domain. Καλή είναι, αν και δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για να εκφέρω περαιτέρω άποψη.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  4. #109
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αυτές οι εταιρείες που προτείνετε έχουν δικές τους εγκαταστάσεις ή νοικιάζουν από άλλους.
    πχ ξέρω διάφορες εταιρείες που πουλάνε πακέτα hosting αλλά στην ουσία νοικιάζουν στο papaki.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #110
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι σημαινει δικες τους εγκαταστασεις?

    Ιδιοκτητα datacenter? Ιδιοκτητους servers? Νοικιασμενους dedicated servers? Και ολα αυτα ειναι managed? Απο ποιόν και μέχρι που φτάνει η ευθυνη του παρόχου και που του πελάτη.

    Ειναι τόσες πολλες οι παραμετροι που θα γραψουμε σεντονια και παλι θα αδικουμε πολλους.

  6. #111
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Ακριβώς έτσι. Ξέρω πολλές περιπτώσεις που resellers παρέχουν καλύτερες υπηρεσίες από ό,τι η ίδια η εταιρεία που έχει δικούς της τους servers/το datacenter κ.λπ. Γιατί απλά αν ζητήσεις κάτι από την hetzner (τυχαία από τις γνωστές εταιρείες που έχουν δικούς τους servers, datacenters) θα σου πει πάρε την υπηρεσία όπως είναι κι αν σου αρέσει, δεν έχω διάθεση να αλλάξω κάτι. Ή θα σου πει να πάρεις το managed αντίστοιχο πακέτο με πολύ μεγαλύτερο κόστος. Αν το ζητήσεις από την OVH (πάλι τυχαία, η hetzner είναι από τις φτηνότερες αλλά σε σχέση με την OVH θεωρείται μπουτίκ) δεν θα μπει καν στον κόπο να σου απαντήσει.

    Αυτό που ενδιαφέρει είναι ο συνδυασμός υπηρεσίας/υποστήριξης/αξιοπιστίας/κόστους, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lokoki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πούμε τη http://fasthosting.gr για κάτι εναλλακτικά από το παπάκι.
    Δεν ξέρω την εταιρεία. Πολύ αρνητικό που έχουν καλά κρυμμένες τις υπηρεσίες και τις τιμές τους. Το site παιδικό, άλλα ελληνικά, άλλα αγγλικά, ενώ έχει ελληνικό domain δεν έχει ελληνικά στη λίστα με τις γλώσσες. Αλλά και όλα τα άλλα να ήταν λυμένα, δεν θα έδινα ούτε ευρώ σε site που δεν αναφέρει εμφανώς επωνυμία εταιρείας και διεύθυνση έδρας. Αν είναι legit, προσπάθησαν πολύ να βάλουν όλα αυτά τα red flags στο site τους.
    hnesne

  7. #112
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Είναι και η iphost και η Dataways, αλλά δεν έχω άποψη για αυτές. Ο κουμπάρος μου είναι ευχαριστημένος από τους πρώτους.
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  8. #113
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Για την ipHost:
    - Χρόνια ευχαριαστημένος πελάτης τους σε domain συγκεκριμένα, έχουν βοηθήσει σε εύκολα και σε δύσκολα
    - Αν δεν κάνω λάθος, έχουν τις καλύτερες τιμές για domain στην ελληνική αγορά και διαφημίζουν τιμές ΜΕ ΦΠΑ. Σύγκριση με νορμάλ τιμές και όχι με προσφορές περιορισμένης διάρκειας για την αρχική μόνο κατοχύρωση
    - Δεν παρέχουν 24ωρο support. Κατά τα άλλα, σωστοί και αποτελεσματικοί.
    - Έχουν λίγο ασάφεια στις υπηρεσίες που παρέχουν, δεν εξηγούν πώς και τι και δεν έχουν και κάποιο knowledgebase με διαδικασίες τους
    - Έχουν βρεθεί πριν πολλά χρόνια στη λάθος πλευρά (κατά την ταπεινή δική μου άποψη) της πρώτης διαμάχης στο πεδίο των ελληνικών domain
    hnesne

  9. #114
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Ο κουμπάρος μου έχει και hosting σε αυτούς για μια πλατφόρμα και υπηρεσίες που πουλάει μέσω αυτής. Οπότε για αυτόν είναι πολύ σημαντικό. Με άλλους είχε προβλήματα απ' όσο μου είχε πει (νομίζω είχε περάσει και από Hetzner).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  10. #115
    Εγγραφή
    24-10-2010
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    72
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΡΕΘΥΜΝΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι εταιρείες που προτείνετε έχουν δικές τους εγκαταστάσεις ή νοικιάζουν από άλλους.
    πχ ξέρω διάφορες εταιρείες που πουλάνε πακέτα hosting αλλά στην ουσία νοικιάζουν στο papaki.
    Η contabo έχει δικά της datacenter, είναι γερμανική και δημιουργήθηκε πριν 11 περίπου χρόνια. Είναι ο βασικός ανταγωνιστής της hetzner, επειδή από την αρχή είχε καλύτερα μηχανήματα - servers στη μισή τιμή. Κυρίως προσφέρουν servers σε παπάκια, αλλά έχουν και το share hosting που για αυτό μιλάμε εδώ πιστεύω. Χρησιμοποίησα unmanaged servers για περίπου 10 χρόνια και πάντα είχα up την ip τους, από εκεί και πέρα ήταν δικό μου θέμα αν έπαιζαν τα sites που είχα σε αυτούς.Το share hosting όμως είναι managed servers, άρα δεν σας απασχολεί, θα διαχειριστούν αυτοί το ότι χρειαστεί στους servers. Για εμένα είναι πολύ καλοί επαγγελματίες. Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες στη σελίδα τους. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να κάνω διαφήμιση σε κανένα, τη γνώμη μου λέω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω την εταιρεία. Πολύ αρνητικό που έχουν καλά κρυμμένες τις υπηρεσίες και τις τιμές τους. Το site παιδικό, άλλα ελληνικά, άλλα αγγλικά, ενώ έχει ελληνικό domain δεν έχει ελληνικά στη λίστα με τις γλώσσες. Αλλά και όλα τα άλλα να ήταν λυμένα, δεν θα έδινα ούτε ευρώ σε site που δεν αναφέρει εμφανώς επωνυμία εταιρείας και διεύθυνση έδρας. Αν είναι legit, προσπάθησαν πολύ να βάλουν όλα αυτά τα red flags στο site τους.
    Founder & CEO είναι ο Κάρολος Τσιλιγκιριάν έχει και την Greek internet marketing https://www.gimagency.gr δες τους εκεί ποιοί είναι. Το hosting το έχουν ψιλοπαρατήσει τα τελευταία χρόνι, αλλά συνεχίζουν να είναι επίσημοι καταχωρητές .gr domains γιατί φαντάζομαι θα έχουν αρκετούς πελάτες από την εποχή που με κάθε μεταφορά gr domain σου έκεναν δώρο τα επόμενα 2 χρόνια (προ δεκαετίας). Αν προχωρήσεις τη διαδικασία παραγγελίας domain θα δείς πόσο κοστίζει πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία και είμαι σίγουρος πως είναι φθηνότερα από το παπάκι. Και αυτό είναι το θέμα στα domains, από που θα το πάρεις σε καλύτερη τιμή.

  11. #116
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.308
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lokoki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Founder & CEO είναι ο Κάρολος Τσιλιγκιριάν έχει και την Greek internet marketing https://www.gimagency.gr δες τους εκεί ποιοί είναι. Το hosting το έχουν ψιλοπαρατήσει τα τελευταία χρόνι, αλλά συνεχίζουν να είναι επίσημοι καταχωρητές .gr domains γιατί φαντάζομαι θα έχουν αρκετούς πελάτες από την εποχή που με κάθε μεταφορά gr domain σου έκεναν δώρο τα επόμενα 2 χρόνια (προ δεκαετίας). Αν προχωρήσεις τη διαδικασία παραγγελίας domain θα δείς πόσο κοστίζει πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία και είμαι σίγουρος πως είναι φθηνότερα από το παπάκι. Και αυτό είναι το θέμα στα domains, από που θα το πάρεις σε καλύτερη τιμή.
    Κοίτα, για να το αναφέρεις, είμαι βέβαιος πως είναι legit. Είναι κρίμα που θάβουν έτσι την ενδεχομένως καλή δουλειά τους. Τουλάχιστον τα στοιχεία και η διεύθυνση της εταιρείας σε εμφανές σημείο είναι εκ των ουκ άνευ, άσε που πλέον ο νόμος απαιτεί κι άλλα στοιχεία πλέον (ΓΕΜΗ).
    hnesne

  12. #117
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lokoki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η contabo έχει δικά της datacenter, είναι γερμανική και δημιουργήθηκε πριν 11 περίπου χρόνια. Είναι ο βασικός ανταγωνιστής της hetzner, επειδή από την αρχή είχε καλύτερα μηχανήματα - servers στη μισή τιμή. Κυρίως προσφέρουν servers σε παπάκια, αλλά έχουν και το share hosting που για αυτό μιλάμε εδώ πιστεύω. Χρησιμοποίησα unmanaged servers για περίπου 10 χρόνια και πάντα είχα up την ip τους, από εκεί και πέρα ήταν δικό μου θέμα αν έπαιζαν τα sites που είχα σε αυτούς.Το share hosting όμως είναι managed servers, άρα δεν σας απασχολεί, θα διαχειριστούν αυτοί το ότι χρειαστεί στους servers. Για εμένα είναι πολύ καλοί επαγγελματίες. Μπορείτε να βρείτε πληροφορίες στη σελίδα τους. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να κάνω διαφήμιση σε κανένα, τη γνώμη μου λέω.
    Μήπως ξέρεις αν έχει servers στην Ελλάδα
    και αν έχει πρόσβαση στο grix;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #118
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lokoki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η contabo έχει δικά της datacenter, είναι γερμανική και δημιουργήθηκε πριν 11 περίπου χρόνια. Είναι ο βασικός ανταγωνιστής της hetzner, επειδή από την αρχή είχε καλύτερα μηχανήματα - servers στη μισή τιμή.
    Στους dedicated δεν βλέπω να έχουν καλύτερες τιμές, πιο πολύ προς το διπλάσιο. Στα cloud VPS φαίνεται όντως να είναι φθηνότεροι.

    Εμείς χρησιμοποιούμε και τα δύο (cloud και dedicated) στη Hetzner, κυρίως όμως dedicated. Μπορεί να πάρω κάνα cloud να τους δοκιμάσω όμως.

    Και στη Hetzner πάντως εδώ και 10 χρόνια με πολλά μηχανήματα δεν έχω κανένα παράπονο. Εντελώς unmanaged εννοείται, αλλά τα μηχανήματα πάντα up and running (μόνο ένα ανεμιστήρακι έχει χαλάσει εδώ και 10 χρόνια και έχουμε ανά πάσα στιγμή καμία 10ρια dedicated), το δίκτυο με πολύ minimal issues που διορθώνονται άμεσα, γενικά μπορείς να βασιστείς.

  14. #119
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    652
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στους dedicated δεν βλέπω να έχουν καλύτερες τιμές, πιο πολύ προς το διπλάσιο. Στα cloud VPS φαίνεται όντως να είναι φθηνότεροι.
    Τα VPS της Contabo δεν θα τα πρότεινα για επαγγελματική χρήση. Πράγματι δίνουν πολλούς πόρους για το κάθε ευρώ που δίνεις αλλά είναι συνήθως υπερφορτωμένοι οι servers που τα φιλοξενούν.

  15. #120
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Εγώ έκοψα την Contabo πριν 5-6 χρόνια στα πάντα. Πολύ υπερφορτωμένοι οι VPS τις και είχαν ακριβήνει και πολύ οι Bare Metal. Πήγα OVH και είμαι υπερ ευχαριστημένος αλλά δεν νομίζω να έχει να αγοράσεις .gr
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 8 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας