Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Για το εξοχικό χρειάζομαι ένα 4G router που θα δίνει τοπικά wifi και, με μία γραμμή Ethernet, θα δίνει σε ένα switch 1>5).

    H ταχύτητα WiFi δεν είναι πρόβλημα, συμβιβάζομαι και με 50 Gbps), ούτε και οι πολλές θύρες Ethernet (μού αρκεί μία), ούτε η δυνατότητα σύνδεσης σε ενσύρματο δίκτυο. Θέλω όμως να είναι σταθερό και να έχει καλή σύνδεση με το σταθμό κινητής γιατί το σήμα που λαμβάνω στην περιοχή μου δεν είναι ισχυρό.

    Έχει νόημα να πάω σε 5G ή αρκεί το 4G?

    Αυτό που δίνει η Cosmote στα €119 ποιο μοντέλο TP-LINK είναι?

    Επειδή βλέπω ότι τα TP-LINK κοστίζουν πολύ φτηνότερα εκτός Cosmote θα προτείνατε κάποιο από αυτά TL-MR100 v2 ή TL-MR6400 V5.3 ή κάποιο άλλο???
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2015
    Μηνύματα
    70
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik 850

  3. #3
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Τα TP-Link που αναφέρεις εγώ θα τα απέφευγα, ειδικά για σημεία με κακή κάλυψη.
    Αυτό είναι δοκιμασμένο απο εμένα και δουλεύει άψογα: https://www.skroutz.gr/s/21488617/Hu...o-Wi-Fi-5.html

    Αν θέλεις να είσαι future-proof πας στο MU5001

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.768
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @ MessengerOfGood

    Μάλλον θέλεις να πεις..
    H ταχύτητα WiFi δεν είναι πρόβλημα, συμβιβάζομαι και με 50 Μbps.. ?

    Δηλαδή αρχικά όπως καταλαβαίνουμε θα βάζεις Data με τα πακέτα της Cosmote εδώ ?
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr..._internet.html

    και λογικά με αυτά που λες θα είσαι καλυμμένος και με μία ταχύτητα 50 Mbps D/L στο δίκτυο ?

    Πάντως χρειάζεται να έχεις κάνει και μία δοκιμή έστω με 4G κινητό για να δεις τι ταχύτητες μπορείς να πιάνεις στο μέρος που θέλεις..
    γιατί υπάρχει και η πιθανότητα να χρειάζεται να βάλεις κάποια εξωτερική κεραία στο ρούτερ.

    Από την στιγμή που δεν χρειάζεσαι μεγάλες ταχύτητες, μάλλον δεν έχει αξία να κοιτάς για 5G ρούτερ τα οποία είναι και κάμποσο πιο ακριβά..
    και να έχεις μεγαλύτερη ανάγκη την χρήση εξωτερικής κεραίας.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα TP-Link που αναφέρεις εγώ θα τα απέφευγα, ειδικά για σημεία με κακή κάλυψη.
    Αυτό είναι δοκιμασμένο απο εμένα και δουλεύει άψογα: https://www.skroutz.gr/s/21488617/Hu...o-Wi-Fi-5.html

    Αν θέλεις να είσαι future-proof πας στο MU5001
    Παίρνουν εξωτερική κεραία κάποια από αυτά τα 2 ?
    Μπορεί να του χρειαστεί..

    Επίσης πρέπει να υπολογίσει νομίζω ένα κόστος + 20 ευρώ εάν δεν πάρει το ρούτερ του OTE με την ενσωματωμένη SIM/Data..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Σας ευχαριστώ όλους.
    Από διπλανό σίτε μου είπαν να πάρω 4G router με τουλάχιστον CAT6 γιατι "απο CAT6 και πανω μπορουν να κανουν Carrier Aggregation , δηλαδη να συνδυαζουν μπαντες για να εκμεταλλευονται καλα τις κεραιες. Οσο μεγαλυτερο CAT τοσο περισσοτερες μπαντες. Δηλαδη απο Cat6 παμε σε 4G+ αντι για απλο 4G. Το απλο 4G εχει μεγιστο 50Mbps και αν τα πιασεις ποτε. Ασχετα δηλαδη τι wifi θα πιανεις μεσα στο σπιτι το θεμα ειναι τι θα πιασει το ρουτερ."

    Για παράδειγμα το TP-LINK Archer MR600 V3 Ασύρματο 4G. Αυτό το Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 4G τι CAT έχει? Αν και είναι φορητό βλέπω ότι έχει θύρες Ethernet...
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  6. #6
    Εγγραφή
    30-03-2012
    Περιοχή
    Κεφαλλονιά Αργοστόλι
    Μηνύματα
    1.581
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    21287 kbps /1020 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΓΟΣΤΟΛΙ
    Router
    TP-LINK TD-W9970 V1
    SNR / Attn
    6.2(dB) / 12.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 4G τι CAT έχει? Αν και είναι φορητό βλέπω ότι έχει θύρες Ethernet...
    CAT7
    https://consumer.huawei.com/ie/route...er-3pro/specs/

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    O OTE δίνει και αυτό που είναι LTE CAT6 4G+ στα ίδια λεφτά €119 επίσης με 50GB δωρεάν internet για 12 μήνες.

    https://www.cosmote.gr/eshop/global/...d=ger_20410565

    Φαίνεται καλύτερο από το TP-LINK Archer MR-200 που ανέφερα πιό πάνω.

    - - - Updated - - -

    Να ρωτήσω και κάτι ακόμη:

    1. Για να συνδεθώ με πομπό 5G πρέπει και η SIM να είναι 5G ή αρκεί να είναι το ρουτερ 5G?

    2. Έχω μια DATA SIM που είναι δωρεάν στο οικογενειακό μου πακέτο. Δεν έχει ομιλία αλλά εκτός από τα DATA μπορεί να στέλνει και να δέχεται SMS. Από τον ΟΤΕ μου επιβεβαίωσαν αυτή τη δυνατότητα, το δοκίμασα και δουλεύει, αλλά συμβαίνει το ίδιο με όλες τις κάρτες DATA SIM; Το λέω γιατί έχω ένα παλιό συναγερμό που δεν επικοινωνεί με data αλλά μόνο με SMS.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Δεν υπάρχουν 5G sim. Είναι όλες συμβατές αρκεί να υποστηρίζει 5G το router.
    Θα πρέπει πρώτα να μπει σε ενα συμβατό κινητό και να ενεργοποιηθεί το 5G στον πάροχο.

  9. #9
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Τσέκαρε και αυτό το καινούριο mikrotik lte6 router
    https://www.getic.com/product/mikrotik-hap-ax-lite-lte6

  10. #10
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Ηλικία
    74
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50Mbps
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΖΤΕ ZXDSL931VII (VDSL)
    Πήρα το Huawei B535 -333 με 2 εσωτερικές κεραίες.

    Η Σαντορίνη έχει μεγάλο φόρτο στα mobile data και η ταχύτητα ποικίλει πολύ (έφτασα μέχρι 70 Mbps αλλά και πολύ χαμηλότερα). Πάντως έχει πολύ ευαίσθητο δέκτη 4G - τα τρία λαμπάκια ανάβουν πολύ εύκολα. Πρέπει να βοηθάνε οι 2 κεραίες. Το τοποθέτησα μέσα στο δωμάτιο εκεί που μια εφαρμογή στο κινητό μου έδωσε το ισχυρότερο σήμα 4G. Αν και τα 20-30 MBps μου είναι αρκετά, τον Σεπτέμβρη που θα φύγουν οι άγριοι ελπίζω να έχω μεγαλύτερες ταχύτητες.

    Μάλλον το καλύτερο 4G+ router.
    "Όταν η ιδεολογία μετατρέπεται σε φανατισμό, η ανάγκη για την απάντηση ερωτημάτων σταματά να υπάρχει. Όσο λιγότερο έξυπνος είμαι τόσο ευκολότερα θα ακολουθήσω κάποιον που θα μου δώσει απαντήσεις"
    Μ. Χάνεκε

  11. #11
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    259
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MessengerOfGood Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον το καλύτερο 4G+ router.
    Το καλύτερο σίγουρα δεν είναι, αλλά είναι μια αξιοπρεπέστατη επιλογή που καλύπτει τις ανάγκες σου. Καλορίζικο

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας