Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    16-09-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Question
    Καλησπέρα σε όλους,

    να με συγχωρέσετε αν δεν είναι στο σωστό υπό-φόρουμ το θέμα

    Πριν κανα μήνα έκανα αναβάθμιση από VDSL 100 σε 200. Το θέμα είναι ότι ενώ πριν με την 100άρα συγχρόνιζα μαξ (σε speedtest) στα 75/10 Mbps, μετά την αλαγή σε 200άρα πιάνω μαξ 110/20 Mbps.

    Προφανώς και δήλωσα αμέσως τη βλάβη, ήρθε τεχνικός της VODA και μέτρησε ότι έξω στο κουτί της "πολυκατοικίας" (δεν είναι ακριβώς πολυκατοικία αλλά 4 μεζονέτες) φτάνει με ταχύτητα 200/20 οπότε κάποιο θέμα υπάρχει με την καλωδίωση του σπιτιού. Πράγμα λογικό καθώς το DSLAM απέχει από το σπίτι το πολύ 120-150 μέτρα οπότε δε δικαιολογείται τέτοια πτώση στην ταχύτητα.

    Επειδή ΔΕ θελω να ενοχλώ τον ιδιοκτήτη για ψύλλου πήδημα και επειδή είναι λίγο "σφιχτός" στα χρήματα (να το θέσω ευγενικά), ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να δεχθεί να αλλάξει τις καλωδιώσεις του διαμερίσματος.

    Ειμαι σε μια μικρή επαρχειακή πόλη και πήρα τηλ 3-4 φορές έναν ηλεκρολόγο που μου σύστησε ο τεχνικός της VODA, μου είπε θα περάσω και θα σε πάρω αύριο αλλά δεν ήρθε ποτέ... Άλλον ηλεκτρολόγο που κάνει αυτή τη δουλειά δε γνωρίζω. Και επειδή είναι σχετικά εύκολο να περάσει νέο καλώδιο από τα κουτιά με τους μετρητές ρεύματος στο οποίο βρίσκονται και τα καλώδια του τηλεφώνου, (το μόνο που χρειάζεται είναι μια πολύ μικρή τρύπα στο εσωτερικό της κασας του ενος αλουμινένιου παραθύρου ίσα να χωρά το τηλ καλώδιο) παρήγειλα πρέσα, καλώδιο, σύνδεση θηλυκό-θηλυκό και βίσματα RJ11 και επειδή πιάνουν τα χέρια μου σχετικά λεω να το επιχειρήσω εγώ.

    Το ζεύγος καλωδίων που έγραψε ο τεχνικός ότι είναι τα δικά μου είναι άσπρο και κίτρινο. Αυτά υποθέτω τα βάζω στις 2 κεντρικές θέσεις του rj11 και πρεσάρω, έπειτα κουμπώνω μια μούφα θηλυκό-θηλυκό και τραβάω το καλώδιο μέχρι το σπίτι. Υπάρχει κάποιος κανόνας ποιό πάει αριστερά και πιο δεξιά από αυτά τα 2 στο rj11?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19.190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Απ' ότι ξέρω δεν έχει σημασία ποιό θα πάει δεξιά - αριστερά..

    αλλά απ ότι κατάλαβα θα τραβήξεις το νέο καλώδιο με πλακέ τηλεφωνικό καλώδιο ? ή κάτι άλλο ?
    Δεν ξέρω εάν είναι και η καλύτερη λύση αυτό..
    όπως και η μούφα..

    Για πόσα μέτρα μιλάμε ?

    Ας σου πουν και τα άλλα παιδιά..

    Εδώ ένα άρθρο για συνδέσεις καλωδίων.
    https://go.electricianexp.com/el/ele...-dlya-provodov
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 07-08-23 στις 08:05.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ' ότι ξέρω δεν έχει σημασία ποιό θα πάει δεξιά - αριστερά..

    αλλά απ ότι κατάλαβα θα τραβήξεις το νέο καλώδιο με πλακέ τηλεφωνικό καλώδιο ? ή κάτι άλλο ?
    Δεν ξέρω εάν είναι και η καλύτερη λύση αυτό..
    όπως και η μούφα..

    Για πόσα μέτρα μιλάμε ?

    Ας σου πουν και τα άλλα παιδιά..

    Εδώ ένα άρθρο για συνδέσεις καλωδίων.
    https://go.electricianexp.com/el/ele...-dlya-provodov
    Αυτό ακριβώς. Δε θα είναι πολλά μέτρα το καλώδιο, είμαι δίπλα στο κουτί με τα ρολόγια, το πολύ 10 μέτρα καλώδιο να χρειαστεί. Ούτε θα φαίνεται καθόλου γιατί έχουμε κάτι δέντρα για σκιά που έχουν πυκνή φυλλωσιά και θα περνάει από μέσα στην ουσία. Δε θα είναι καμια καραγκιοζιά δλδ, δεν είμαι αυτής της αισθητικής άλλωστε, πίστεψέ με, και με νοιάζει η ωραία εικόνα του σπιτιού μέσα-έξω. Δεν υπάρχει άλλη βιώσιμη και ρεαλιστική λύση πιστεύω εφόσον ο ιδιοκτήτης δεν είναι πρόθυμος να αναλάβει το κόστος για αλλαγή όλης της εγκατάστασης από το κουτί μέχρι τις πρίζες του σπιτιού...

  4. #4
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    285
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Να υποθέσω οτι έχει δοκιμαστεί να μπει το router μόνο του στην 1η πρίζα του διαμερίσματος και είχε θέμα.

    Αν γίνει η αλλαγή τελικά, θα χρησιμοποιούσα UTP.

  5. #5
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19.190
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω πόσο αντέχει αυτό το πλακέ σε εξωτερικές συνθήκες..
    Επίσης παλιά όταν είχα ADSL και έκανα κάτι τέτοια κόλπα με πλακέ καλώδια για επεκτάσεις μέσα στο σπίτι,
    και ανταπτοράκια ένωσης για τα RJ11 έβλεπα και μου έπεφτε η ταχύτητα..

    Αν είναι να τα πάρεις, (εντάξει η πρέσα για βυσματάκια είναι χρήσιμη) κάνε μία δοκιμή στα πρόχειρα να δεις εάν σου ρίχνει την ταχύτητα..

    Δες και το θέμα εδώ που συζητάνε για τέτοιες επεκτάσεις..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...AE-UTP-STP-FTP
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω θα προτεινα παντως να παρεις καποια μετρα (οσα χρειαζονται και λιγο παραπανω) καλωδιο cat6 και να κανεις με αυτο τη συνδεση.
    Πιστευω οτι ο ηλεκτρολογος εννοει οτι ασπρο και κιτρινο ειναι τα καλωδια του παρόχου που ερχονται στη ρεγκλετα. Αν εχω υποθεσει σωστα, μην τα βγαζεις αυτα. Βγαλε τα απεναντι τους, αυτα πηγαινουν στο σπιτι σου. Επιλεξε ενα ζευγος απο το cat6 καλωδιο που πηρες και βαλτο εκει που ηταν κουμπωμενα πριν τα καλωδια που πηγαιναν σπιτι σου.
    Στην αλλη ακρη του cat6, βαλε το RJ11 που λες, στο ιδιο ζευγος εννοειται και στις 2 μεσαιες επαφες του RJ11.
    Βαζω μια εικονα για παραδειγμα, με "σεναριο" οτι εισαι στη θεση "5" της ρεγκλετας.
    Προσοχη, και παλι λεω οτι υπεθεσα οτι ο ηλεκτρολογος εννοει ασπρο - κιτρινο τα καλωδια του παροχου για σενα, και οχι τα καλωδια που φευγουν για το σπιτι σου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ρεγκλετα.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  144,7 KB 
ID: 249989

    EDIT: Μιας και λες οτι εχεις 200αρα, υποθετω οτι εχεις VOIP τηλεφωνια. Το RJ11 λοιπον που θα πρεσαρεις στο cat6, θα μπει κατευθειαν στο ρουτερ. Απο τις εξοδους για τηλεφωνο του ρουτερ, δωσε στις πριζες του σπιτιου κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babisbabis : 07-08-23 στις 13:54. Αιτία: Προσθεση πληροφοριων

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2020
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από exop001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω οτι έχει δοκιμαστεί να μπει το router μόνο του στην 1η πρίζα του διαμερίσματος και είχε θέμα.

    Αν γίνει η αλλαγή τελικά, θα χρησιμοποιούσα UTP.
    Αντιθέτως, δοκίμασα όλες τις πρίζες (7 πρίζες συνολικά και στους 2 ορόφους) και σε όλες είχε θέμα (σε καμια δεν έπιανε πάνω από 108-110)!!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisbabis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα προτεινα παντως να παρεις καποια μετρα (οσα χρειαζονται και λιγο παραπανω) καλωδιο cat6 και να κανεις με αυτο τη συνδεση.
    Πιστευω οτι ο ηλεκτρολογος εννοει οτι ασπρο και κιτρινο ειναι τα καλωδια του παρόχου που ερχονται στη ρεγκλετα. Αν εχω υποθεσει σωστα, μην τα βγαζεις αυτα. Βγαλε τα απεναντι τους, αυτα πηγαινουν στο σπιτι σου. Επιλεξε ενα ζευγος απο το cat6 καλωδιο που πηρες και βαλτο εκει που ηταν κουμπωμενα πριν τα καλωδια που πηγαιναν σπιτι σου.
    Στην αλλη ακρη του cat6, βαλε το RJ11 που λες, στο ιδιο ζευγος εννοειται και στις 2 μεσαιες επαφες του RJ11.
    Βαζω μια εικονα για παραδειγμα, με "σεναριο" οτι εισαι στη θεση "5" της ρεγκλετας.
    Προσοχη, και παλι λεω οτι υπεθεσα οτι ο ηλεκτρολογος εννοει ασπρο - κιτρινο τα καλωδια του παροχου για σενα, και οχι τα καλωδια που φευγουν για το σπιτι σου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ρεγκλετα.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  144,7 KB 
ID: 249989
    Αυτό κατάλαβα κι εγώ, ότι άσπρο και κίτρινο είναι τα καλώδια παροχής που φέρνουν το σήμα από το dslam.

    Βασικά ειναι όλα (και των υπολοίπων ενοίκων) στριμμένα και ενωμένα με το χέρι πολύ πρόχειρα, και τα μισά δεν έχουν καν μονωτική. Δλδ δεν υπάρχει αυτό το πλαστικό που δείχνεις στη φωτο παραπάνω! Μιλάμε η εικόνα είναι για γέλια και για κλάματα.

    Σε κάποια φάση είχα ζητήσει να αλλάξω μετρητή της ΔΕΗ και να βάλω και νυχτερινό, και την ημέρα της αλλαγής από 75 Mbps που έπιανα όταν είχα 100άρα πέφτει ξαφνικά στο 25 Mbps μαξ. Λέω κι εγώ τι σκ@τά έγινε ρε φίλε;
    Πηγαίνω κάτω και τι να δω? Προφανώς (υποθέτω γιατί έγινε εκείνη τη μέρα, μετά την αλλαγή του μετρητή ρεύματος) ο τεχνικός του ΔΕΔΔΗΕ που ήρθε να αλλάξει το ρολόι έκανε ένα μάτσο/δεμάτι όλα τα καλώδια όλων των διαμερισμάτων και τα έστριψε, και ακουμπάγαν πολλά μεταξύ τους, (αν και δε μπορώ να καταλάβω πως τον εμπόδιζαν αφού είναι ένα μέτρο πιο αριστερά και κάτω από το μετρητή ρεύματος που άλλαξε)....

    Ε, μην τα πολυλογώ, τα ξέμπλεξα και φρόντισα να μην ακουμπά κανένα με κανένα άλλο και τότε και μόνο τότε επανήλθε η ταχύτητα στο 75 που ήταν πριν!

  8. #8
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ωχ καταλαβα...
    Ας μην υπαρχει ρεγκλετα (το πλαστικο αυτο που λες)...
    Ξεστριψε το δικο σου ζευγος, και στριψε αυτο του cat6 καλωδιου (αν παρεις τετοιο). Περνα και κολληση απο πανω με ενα κολλητηρι αν κατεχεις (γανωσε τα) και μονωσε τα με θερμοσυστελλομενο ή κατι. Αν ειναι εκτεθειμενα εξω, βαλε λαστιχοταινια αν βρεις (αυτοβουλκανιζομενη λεγεται).
    Καλου κακου δεν μονωνεις και των υπολοιπων?
    Αν τυχον κανεις ολα αυτα, μην ξεχασεις να σταμπαρεις το "παλιο" ζευγος που ξεσυνδεσες, που πηγαινε σπιτι σου για να το ξερεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.250
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ουτε cat6 ουτε καλωδια lan. Pet τηλεφωνικο καλωδιο εξωτερικου χωρου 2 ζευγων, και εφοσον δεν υπαρχει ρεγκλεττα , με scotch lock στον εξωτερικο χωρο, και μπριζακι τηλεφωνικο rj11 στον τοιχο.
    Και μετα απο κει βαλε ενα τηλεφωνικο patch cord, κατα προτίμηση ΟΧΙ πλακε. Τα πλακε ριχνουν την ταχυτητα λογω ελλειψης συστροφης.

    Αλλιως παρε μια ρεγγλετα krone, και μια βαση , βιδωσε τη στο τοιχο και συνδεσου εκει πανω όπως θα επρεπε να ειναι από την αρχη

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας