Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 89
  1. #31
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Canovate είναι, τουλάχιστον στην περιοχή μου.

  2. #32
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Της Raycap ειναι οι καμπινες…
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Canovate είναι, τουλάχιστον στην περιοχή μου.
    Όποιας εταιρείας και να είναι, kinder έκπληξη βγήκαν. Όποιοι εμπλέκονται στην κατασκευή και υλοποίηση τους παράδειγμα προς αποφυγή.

  3. #33
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    πραγματικά κατάρα να φάνε... nova ειμαι από καμπίνα vodafone καλοκαίρι internet δεν εχω στην πράξη............ και δυστυχώς άλλη καμπίνα δεν υπάρχει στην περιοχή και cosmote και nova και vodafone απο εκει τραβάνε (ειναι καμια 30 μέτρα καλωδιακά από το σπίτι μου (Attenuation 0.5 db) προφανώς 500 φορές ήρθε τεχνικός και δεν μπορουν να κανουν τπτ

  4. #34
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εντάξει αλλά άμα είναι το κομμάτι του φόρουμ με πάροχο Vodafone
    να σπαμάρεται από συνδρομητές που δεν έχουν πάροχο τη Vodafone,
    τότε αποδεικνύεται πως τα τόπικ «καμπίνες Vodafone» σε διάφορες κατηγορίες με το ίδιο περιεχόμενο
    έχουν ανοίξει ακριβώς για το σπαμ.

    Άσε που σε λίγο καιρό θα πιστέψουμε πως όλο το καλωδιακό ίντερνετ στην Ελλάδα
    είναι μια αλφαδιά
    και το μόνο που έχει πρόβλημα είναι οι συγκεκριμένες καμπίνες,
    που στο τέλος δεν είναι ούτε αυτές γιατί κατά καιρούς γράφεται πως δεν είναι όλες οι συγκεκριμένες ίδιες.

  5. #35
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αγαπητε δεν μιλαμε για τον παροχο Vodafone.

    Για την υποχρεωση της εταιρειας που ειχε για εγκατασταση καμπινων λεμε και οτι εχει αστοχια εξοπλισμου

    σε μεγαλο ποσοστο.

    Δε λεμε οτι οι αλλοι ειναι αγιοι ουτε κατι αλλο.

    Μαζευτηκαμε εδω ολοι οσοι αντιμετωπιζουμε προβλημα σε αυτες τις καμπινες ανεξαρτητου παροχου.

    Πολλοι δε μαλιστα εφυγαν απο τον παροχο τους με την ελπιδα οτι αν πανε στη Vodafone θα ειναι καλυτερα.

  6. #36
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.
    Αν είναι τελικοί πελάτες Vodafone όσοι γράφουν στην κατηγορία εδώ,
    ας γράψουν ό,τι θέλουν.
    Αυτό όμως δε συμβαίνει και γράφουν άνιθρωποι χωρίς να είναι συνδρομητές της εταιρείας.
    Το offtopic λοιπόν είναι ένα.

    Δύο
    είναι το αν πρόκειται να γίνει ακόμα ένα πανομοιότυπο θέμα συνονθύλευμα
    δηλαδή αν έχει λογική να ανοίγουν πολλαπλά θέματα με το ίδιο περιεχόμενο
    σε πολλαπλές κατηγορίες και να γράφει ο καθένας το μακρύ, το κοντό και θεωρίες.

    Τρίτον κάπου το σπαμ φτάνει.
    Πέρα από τα θέματα αχταρμάς δηλαδή θέματα χωρίς συνάφεια με την κατηγορία
    πέρα από τα θέματα με πανομοιότυπο περιεχόμενο σε πολλαπλές κατηγορίες,
    είναι και τα μηνύματα σπαμ σε κάθε άσχετη είδηση ή σε κάθε τόπικ ή σε κάθε υποκατηγορία και θέμα.
    Κάπου έχει καταντήσει φαιδρό να σκάει κάθε τρεις και λίγο απάντηση στα τόπικ δια πάσα λύση και πρόβλημα
    «μήπως είσαι σε καμπίνα Vodafone»;
    Δηλαδή ήμαρτον πόσες είναι αυτές οι διαολεμένες οι καμπίνες Vodafone στην Ελλάδα (κι αυτές όχι όλες)
    και πρέπει να φταίνε για τα προβλήματα του ελληνικού ίντερνετ;

    Εντάξει είπαμε συμπαραστεκόμαστε,
    η Vodafone να τσακιστεί να φτιάξει
    ΑΝ χρωστάει να φτιάξει (κάτι για το οποίο πλέον κρατάω επιφυλάξεις, και μένει να αποδειχθεί),
    σαφέστατα να φτιάξει γιατί όλοι θα μπρούσαμε να υποφέρουμε
    (προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν δίκτυο-καμπίνες αλλού προβληματικές
    ας πούμε έχω υπομείνει από Cosmote, αλλά είπαμε καλή και άγια, εκεί δε μιλάει κανείς)

    μαζί με τη Vodafone να τσακιστεί να φτιάξει και ο ΟΤΕ που έχει πολύ περισσότερα προβλήματα να επιδιορθώσει
    και όχι δεν ανοίγει ρουθούνι από τόπικ όσο θα όφειλε
    αλλά και δεν ανοίγει μυρωδιά από τόπικ.


    Λοιπόν.
    Εδώ είναι τα τόπικ με το συγκεκριμένο πάροχο λιανικής.
    Συνδέσεις λιανικής, τελικοί πελάτες και συνδρομητές λιανικής.
    Όχι με την καμπίνα.
    Κάπου να μπει μία σειρά.

    Αν αλλάξουμε τους κανόνες του φόρουμ,
    είναι βέβαιο ότι θα πάμε να πολλαπλασιάσουμε τα τόπικ στην κατηγορία ΟΤΕ όσοι είμαστε σε εναλλακτικούς
    μια και είναι 1000% βέβαιο ότι οι καμπίνες και το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ δεν είναι σε άριστη κατάσταση.
    Άσε που θα ...αρχίσουμε και να πιστεύουμε τους εναλλακτικούς όταν σηκώνουν τα χέρια ψηλά ότι φταίνε οι υποδομές
    με τον ίδιο τρόπο που εμπιστευόμαστε τον ΟΤΕ όταν μας ρίχνει το φταίξιμο στις καμπίνες των άλλων.
    Και υπάρχει και πολύς κόσμος που είχε προβλήματα με τους εναλλακτικούς
    και τα έχει και στον ΟΤΕ.

    'Εχπυμε και λέμε
    όσες καμπίνες είναι προβληματικές, πρέπει να διορθωθούν.
    Από οποιοδήποτε πάροχο.
    Ποιές είναι οι προβληματικές καμπίνες,
    σε ποιούς ανήκουν
    ποιοί και γιατί μας λένε ότι είναι προβληματικές
    αν πρέπει να πιστέψουμε και για ποιό λόγο αυτούς που λένε ότι φταίνε οι καμπίνες
    πόσο ευκολόπιστοι είμαστε παντού ή επιλεκτικά
    ποιοί και αν τις έχουν διορθώσει τις καμπίνες τους ή όχι,
    αυτό όλο είναι μια πολύ θολή τελικά υπόθεση.
    Να διορθωθεί και το δίκτυο με την ίδια λογική,
    γιατί δεν είναι απάντηση ότι ο χαλκός είναι τελειωμένη τεχνολογία
    ότι τα προβλήματα θα λυθούν με την οπτική
    και μέχρι τότε μόκο.

    Τέλος θα ήθελα κάποια στιγμή μια πισινή από όλους.
    Δε δέχομαι να καταπίνω μια δικαιολογία που μου την πετάει ο Χ πάροχος
    επειδή θέλει να διώξει την ευθύνη από πάνω του
    ότι φταίει η καμπίνα και όχι το δίκτυο ή το CPE,
    και εγώ να την καταπίνω επειδή ο πάροχός μου είναι καλός και πράττει ό,τι είναι δυνατόν.

    Λοιπόν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antonis_ : 23-10-23 στις 17:42.

  7. #37
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικά κατάρα να φάνε... nova ειμαι από καμπίνα vodafone καλοκαίρι internet δεν εχω στην πράξη............ και δυστυχώς άλλη καμπίνα δεν υπάρχει στην περιοχή και cosmote και nova και vodafone απο εκει τραβάνε (ειναι καμια 30 μέτρα καλωδιακά από το σπίτι μου (Attenuation 0.5 db) προφανώς 500 φορές ήρθε τεχνικός και δεν μπορουν να κανουν τπτ
    Δεν είσαι ο μόνος, υπάρχουν και άλλοι δίπλα από την καμπίνα, με αλλαγμένη την καλωδίωση εξωτερικά από τον ΟΤΕ, αλλαγμένη καλωδίωση εσωτερική και το πρόβλημα στην καμπίνα δεν λύνεται ποτέ και μάλιστα η Vodafone δεν παραδέχεται το πρόβλημα και έαν δεν έχεις άλλη λύση 5G, FTTH, τί κάνεις; Πολλά τραγελαφικά γίνονται παγκοσμίως στις τηλεπικοινωνίες αλλά αυτό που γίνεται με τις καμπίνες Vodafone στην Ελλάδα είναι το κορυφαίο κατά την γνώμη μου καθότι για χρόνια δεν επιλύεται. Ρεκόρ ηθελημένης ανικανότητας. Και στην περίπτωση σου μάλιστα ποιός φταίει; (Nova δεν έχει ούτε τις καμπίνες ούτε τον χαλκό).

    Και στο άλλο σχετικό θέμα στην Cosmote γράφουν ευτυχώς άτομα που έχουν πάει στην Vodafone πλέον και εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν προβλήματα. Ενναλακτικός η Vodafone από δικιά της καμπίνα δεν μπορώ να την θεωρήσω εν έτη 2023. Όσο το πρόβλημα υπάρχει και δεν κάνει τίποτα η εταιρεία να το λύσει ουσιαστικά και ταλαιπωρούμαστε τόσος κόσμος όχι δεν θα σταματήσετε μερικοί να ενοχλήστε... το να επιβραβεύεται και να χρυσοπληρώνει ο άλλος προβληματικές υπηρεσίες μπορεί να αρέσει προφανώς σε μερικούς γενικότερα βέβαια σε αυτήν την χώρα.

    Δεν είμαστε ούτε τρελοί, ούτε spammers όσοι μας έχουν σπάσει τα νεύρα εξαιτίας της ανυπαρξίας της Vodafone. Και προσωπικά στο αντίστοιχο θέμα της Cosmote έχω γράψει ότι μου έχουν σπάσει τα νεύρα διαχρονικά και οι τρείς εταιρείες, ανάμεσα στα άλλα σε διαφορετικά θέματα έχω κατακρίνει την παραπληροφόρηση door to door πωλητών της Nova, την Cosmote που δεν αλλάζει αρχαιολογικά της χαλύβδινα κουτιά λες και πρέπει πρώτα να απευθυνθούν στην αρχαιολογική υπηρεσία και άλλα πολλά.

    Άμα θέλει κάποιος να γράφει και να εξυμνεί κάποια εταιρεία ελεύθερος είναι να κάνει ανάλογο θέμα και να την λιβανίζει και εάν πει εξαρχής μόνο καλά λόγια για την εταιρεία θα γράφουμε εδώ, προφανώς και δεν θα τον ενοχλήσω ούτε θα συμμετέχω σε τέτοιον παραλογισμό. Μακάρι σε αυτήν την περίπτωση να επικοινωνήσει η κάθε εταιρεία και με μερικούς να πάρουν κανένα internet pass, μην πηγαίνει χαμένος και ο χρόνος τους, κρίμα είναι.

  8. #38
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Αλλο η δικαιολογια αλλο το γεγονος.

    Πολλοι απο μας στο νημα αυτο μιλαμε τακτικα και ανταλασουμε πληροφοριες.

    Οποτε το γεγονος αποδεδειγμενα ειναι οτι υπαρχει αστοχια υλικου σε πολλες καμπινες.

    Το υλικο αυτο τυχαινει να το εχει σε μεγαλο ποσοστο ο κατασκευαστης της καμπινας ή για να το πω

    σωστα ο πάροχος που ανέλαβε να εγκαταστησει αυτες τις καμπινες στη ζωνη ευθυνης του.

    Σαν καταναλωτες εχουμε κανει τα παντα...απο εσωτερικες καλωδιωσεις που μπορει να ειχαν θεμα απο αλλαγες ζευγων απο αλλαγη εξοπλισμου απο συνδυαστικα ραντεβου απο απο απο

    Τα παντα καναμε...εδω γνωριζουμε πλεον με τα μικρα τους ονοματα τους τεχνικους των εταιρειων...

    Ασε που πλεον εχουν μαρκαρει τις προβληματικες καμπινες και δεν ερχονται πλεον για διαπίστωση βλάβης.

    Την Παρασκευη και μετα απο 6 αποσυνδεσεις σε ενα απογευμα και επικοινωνια μου με οτε μου απαντησαν οτι

    με αποδεσμευουν αζημιως να παω οπου θελω τον αριθμο μου.

    Τι να πει ο ανθρωπος ειδε 3 σελιδες απο τον Ιουνιο και τα συνδυαστικα ραντεβου και την ανεφικτοτητα και τις αλλαγες εξοπλισμου

    Ουτε κουβεντα για πεναλτι ουτε αλλη υποβαθμιση ουτε τιποτε αλλο δεν μου ειπαν.

    Οποτε θα κανω φορητοτητα σε ενα voip παροχο το σταθερο που κρατουσα εδω και καιρο και

    θα σηκωθω να φυγω να ησυχασω.

    Θα με χασετε κι απ το νημα αυτο να ησυχασετε κι εσεις απ τη γκρινια μου

    Αντε γεια!

  9. #39
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxelaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι ο μόνος, υπάρχουν και άλλοι δίπλα από την καμπίνα, με αλλαγμένη την καλωδίωση εξωτερικά από τον ΟΤΕ, αλλαγμένη καλωδίωση εσωτερική και το πρόβλημα στην καμπίνα δεν λύνεται ποτέ και μάλιστα η Vodafone δεν παραδέχεται το πρόβλημα και έαν δεν έχεις άλλη λύση 5G, FTTH, τί κάνεις; Πολλά τραγελαφικά γίνονται παγκοσμίως στις τηλεπικοινωνίες αλλά αυτό που γίνεται με τις καμπίνες Vodafone στην Ελλάδα είναι το κορυφαίο κατά την γνώμη μου καθότι για χρόνια δεν επιλύεται. Ρεκόρ ηθελημένης ανικανότητας. Και στην περίπτωση σου μάλιστα ποιός φταίει; (Nova δεν έχει ούτε τις καμπίνες ούτε τον χαλκό).

    Και στο άλλο σχετικό θέμα στην Cosmote γράφουν ευτυχώς άτομα που έχουν πάει στην Vodafone πλέον και εξακολουθούν να αντιμετωπίζουν προβλήματα. Ενναλακτικός η Vodafone από δικιά της καμπίνα δεν μπορώ να την θεωρήσω εν έτη 2023. Όσο το πρόβλημα υπάρχει και δεν κάνει τίποτα η εταιρεία να το λύσει ουσιαστικά και ταλαιπωρούμαστε τόσος κόσμος όχι δεν θα σταματήσετε μερικοί να ενοχλήστε... το να επιβραβεύεται και να χρυσοπληρώνει ο άλλος προβληματικές υπηρεσίες μπορεί να αρέσει προφανώς σε μερικούς γενικότερα βέβαια σε αυτήν την χώρα.

    Δεν είμαστε ούτε τρελοί, ούτε spammers όσοι μας έχουν σπάσει τα νεύρα εξαιτίας της ανυπαρξίας της Vodafone. Και προσωπικά στο αντίστοιχο θέμα της Cosmote έχω γράψει ότι μου έχουν σπάσει τα νεύρα διαχρονικά και οι τρείς εταιρείες, ανάμεσα στα άλλα σε διαφορετικά θέματα έχω κατακρίνει την παραπληροφόρηση door to door πωλητών της Nova, την Cosmote που δεν αλλάζει αρχαιολογικά της χαλύβδινα κουτιά λες και πρέπει πρώτα να απευθυνθούν στην αρχαιολογική υπηρεσία και άλλα πολλά.

    Άμα θέλει κάποιος να γράφει και να εξυμνεί κάποια εταιρεία ελεύθερος είναι να κάνει ανάλογο θέμα και να την λιβανίζει και εάν πει εξαρχής μόνο καλά λόγια για την εταιρεία θα γράφουμε εδώ, προφανώς και δεν θα τον ενοχλήσω ούτε θα συμμετέχω σε τέτοιον παραλογισμό. Μακάρι σε αυτήν την περίπτωση να επικοινωνήσει η κάθε εταιρεία και με μερικούς να πάρουν κανένα internet pass, μην πηγαίνει χαμένος και ο χρόνος τους, κρίμα είναι.
    λυση όχι δεν εχω.. άλλη καμπίνα δεν υπάρχει
    Inalan δεν θελει να σκάψει περιπου 10 μέτρα (Δεν της δίνουν άδεια λογικά)
    οπτικές απο τους παροχους υπάρχουν παντού εκτός από το δρομάκι μου (μαύρη τρύπα πες το)

    Τωρα που έπεσαν θερμοκρασίες ολα τέλεια ειναι 0 crc κλπ (αν και σήμερα που ανεβάσαμε 26 βαθμούς καποια στηγμη πέταξε μαζικά 450 crs χωρίς αποσύνδεση)

    καλοκαίρι εχει μέρες που δεν συγχρονίζει καν έχει μέρες που ταχύτητα ανεβαίνει από 40 μεχρι 100 και πίσω και όλη την μέρα αυτο (data σχεδόν δεν εχω) crc μαζεύει κάτι εκατομμύριο και το snr κολλημένο σηνηθος στο 0,1 (τωρα πχ εχω 28 και οσο έχει κρύο εκεί ειναι)

    μια λυση ειναι να παω στην 50mbps ετσι ουσιαστικά σοβαρό θέμα θα εχω μονο κανα 2 βδομάδες το χρόνο (οταν βαράει 40 αρια εξω) και ο εχουν κάνει σχεδόν όλοι στην γειτονιά πλέον αυτό

  10. #40
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλο η δικαιολογια αλλο το γεγονος.

    Πολλοι απο μας στο νημα αυτο μιλαμε τακτικα και ανταλασουμε πληροφοριες.

    Οποτε το γεγονος αποδεδειγμενα ειναι οτι υπαρχει αστοχια υλικου σε πολλες καμπινες.

    Το υλικο αυτο τυχαινει να το εχει σε μεγαλο ποσοστο ο κατασκευαστης της καμπινας ή για να το πω

    σωστα ο πάροχος που ανέλαβε να εγκαταστησει αυτες τις καμπινες στη ζωνη ευθυνης του.

    Σαν καταναλωτες εχουμε κανει τα παντα...απο εσωτερικες καλωδιωσεις που μπορει να ειχαν θεμα απο αλλαγες ζευγων απο αλλαγη εξοπλισμου απο συνδυαστικα ραντεβου απο απο απο

    Τα παντα καναμε...εδω γνωριζουμε πλεον με τα μικρα τους ονοματα τους τεχνικους των εταιρειων...

    Ασε που πλεον εχουν μαρκαρει τις προβληματικες καμπινες και δεν ερχονται πλεον για διαπίστωση βλάβης.

    Την Παρασκευη και μετα απο 6 αποσυνδεσεις σε ενα απογευμα και επικοινωνια μου με οτε μου απαντησαν οτι

    με αποδεσμευουν αζημιως να παω οπου θελω τον αριθμο μου.

    Τι να πει ο ανθρωπος ειδε 3 σελιδες απο τον Ιουνιο και τα συνδυαστικα ραντεβου και την ανεφικτοτητα και τις αλλαγες εξοπλισμου

    Ουτε κουβεντα για πεναλτι ουτε αλλη υποβαθμιση ουτε τιποτε αλλο δεν μου ειπαν.

    Οποτε θα κανω φορητοτητα σε ενα voip παροχο το σταθερο που κρατουσα εδω και καιρο και

    θα σηκωθω να φυγω να ησυχασω.

    Θα με χασετε κι απ το νημα αυτο να ησυχασετε κι εσεις απ τη γκρινια μου

    Αντε γεια!
    Σωστά τα λες αλλά και που μπορούμε να φύγουμε αζημίως να πάμε πού; Άμα έχεις άλλη εναλλακτική για internet π.χ. 5G και μπορείς να στήσεις το τηλέφωνο σου σε VOIP και να κάνεις δουλειά έφυγες να ησυχάσεις. Πάντως θα σου πρότεινα μακριά από WISP λύσεις σπάνια θα βρεις σταθερότητα εκεί.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    λυση όχι δεν εχω.. άλλη καμπίνα δεν υπάρχει
    Inalan δεν θελει να σκάψει περιπου 10 μέτρα (Δεν της δίνουν άδεια λογικά)
    οπτικές απο τους παροχους υπάρχουν παντού εκτός από το δρομάκι μου (μαύρη τρύπα πες το)

    Τωρα που έπεσαν θερμοκρασίες ολα τέλεια ειναι 0 crc κλπ (αν και σήμερα που ανεβάσαμε 26 βαθμούς καποια στηγμη πέταξε μαζικά 450 crs χωρίς αποσύνδεση)

    καλοκαίρι εχει μέρες που δεν συγχρονίζει καν έχει μέρες που ταχύτητα ανεβαίνει από 40 μεχρι 100 και πίσω και όλη την μέρα αυτο (data σχεδόν δεν εχω) crc μαζεύει κάτι εκατομμύριο και το snr κολλημένο σηνηθος στο 0,1 (τωρα πχ εχω 28 και οσο έχει κρύο εκεί ειναι)

    μια λυση ειναι να παω στην 50mbps ετσι ουσιαστικά σοβαρό θέμα θα εχω μονο κανα 2 βδομάδες το χρόνο (οταν βαράει 40 αρια εξω) και ο εχουν κάνει σχεδόν όλοι στην γειτονιά πλέον αυτό
    Με την θερμοκρασία παρόμοια και σε εμένα με κρύο λιγότερα λάθη και καλύτερο attainable και SNR, με ζέστη χειροτερεύουν όλα.

    Και με 50άρα απλά θα μειωθούν τα προβλήματα αλλά δεν θα εξαλειφθούν δυστυχώς από ότι διαβάζω στο άλλο θέμα. Και εγώ 50άρα έχω αλλά σε μεγαλύτερη απόσταση από την δική σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arxelaos : 23-10-23 στις 21:19.

  11. #41
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Εχω βαλει Ιναλαν και τον οτε τον κρατουσα για το τηλεφωνο και backup ιντερνετ.

    Ελα που και μετα την υποβαθμιση στα 50 δεν παιζει ουτε το τηλεφωνο.

    Δειτε χαλια και αυτο ειναι στις 9 το βραδυ γιατι μετα ειχα ακομη 2 αποσυνδεσεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-10-21 215820.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  89,5 KB 
ID: 251642

  12. #42
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arxelaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λες αλλά και που μπορούμε να φύγουμε αζημίως να πάμε πού; Άμα έχεις άλλη εναλλακτική για internet π.χ. 5G και μπορείς να στήσεις το τηλέφωνο σου σε VOIP και να κάνεις δουλειά έφυγες να ησυχάσεις. Πάντως θα σου πρότεινα μακριά από WISP λύσεις σπάνια θα βρεις σταθερότητα εκεί.Με την θερμοκρασία παρόμοια και σε εμένα με κρύο λιγότερα λάθη και καλύτερο attainable και SNR, με ζέστη χειροτερεύουν όλα.

    Και με 50άρα απλά θα μειωθούν τα προβλήματα αλλά δεν θα εξαλειφθούν δυστυχώς από ότι διαβάζω στο άλλο θέμα. Και εγώ 50άρα έχω αλλά σε μεγαλύτερη απόσταση από την δική σου.
    20 βαθμούς και κάτω εξω δεν εχω κανένα θέμα (προφανώς εχει σημασία και που ειναι η καμπίνα) με 23 24 βαθμούς και κάτω εχω 0 προβλήματα φαση 4 μήνες uptime με μηδέν erros και διψήφια fec

    στα 40 αρια έχει τύχη να μην συγχρονίζει καν (μενει στην προσπάθεια και κάπου καπου κλειδώνει κάνα 40 χωρις data με snr κάπου στα 1 με 2 που προφανώς δεν ειναι σε θση να κρατήσει την γραμμή )

    προφανώς με 50 δεν θα λύσω το θέμα μου αλλά τουλαχιστον θα εχω internet έστω κάπως (στα 40 άρια προφανώς ουτε τα 50 θα με σώσουν και κατά πάσα πιθανότητα πάλι ουτε καν τηλέφωνο θα εχω ) αλλα απο το τπτ κατι ειναι και αυτο

    σε γενικές γραμμές περιμένω κάνα θαύμα από την ιναλαν να πάρει άδεια να σκαψει αυτά τα καταραμμενα 10 μέτρα (ουτε καν 10 δεν ειναι )

  13. #43
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πραγματικά κατάρα να φάνε... nova ειμαι από καμπίνα vodafone καλοκαίρι internet δεν εχω στην πράξη............ και δυστυχώς άλλη καμπίνα δεν υπάρχει στην περιοχή και cosmote και nova και vodafone απο εκει τραβάνε (ειναι καμια 30 μέτρα καλωδιακά από το σπίτι μου (Attenuation 0.5 db) προφανώς 500 φορές ήρθε τεχνικός και δεν μπορουν να κανουν τπτ
    Ποιο ρούτερ της Nova έχεις;

  14. #44
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο ρούτερ της Nova έχεις;
    H288A
    προφανώς δοκίμασα και αρκετά αλλα (χωρίς voip προφανώς)

  15. #45
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω βαλει Ιναλαν και τον οτε τον κρατουσα για το τηλεφωνο και backup ιντερνετ.

    Ελα που και μετα την υποβαθμιση στα 50 δεν παιζει ουτε το τηλεφωνο.

    Δειτε χαλια και αυτο ειναι στις 9 το βραδυ γιατι μετα ειχα ακομη 2 αποσυνδεσεις.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-10-21 215820.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  89,5 KB 
ID: 251642
    Μην ασχολείσαι άλλο με χαλκό και FTTC τότε, σώθηκες. Για backup internet κοίτα να πάρεις κανένα φθηνό 4G+ router και μία SIM καρτοκινητής που έχει απεριόριστα προγράμματα για δεδομένα... πόσο να βγει off η οπτική; Εκτός και εάν δεν έχεις καλό σήμα. VOIP νομίζω εάν την μεταφέρεις σε συνδυαστικό με VOIP πρόγραμμα σε Inalan πρέπει να προσέξεις κάποια πραγματάκια εάν σε ενδιαφέρει π.χ. να παίζουν κλήσεις εκτατής ανάγκης αλλά και να λειτουργεί η VOIP και αλλού π.χ. εφαρμογή στο smartphone. Αλλιώς άμα δίνει public IP η Inalan την κάνεις λογικά την δουλειά και απευθείας σε κάποιο πάροχο Voip. Γενικά με VOIP δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά υπάρχουν ανάλογα θέματα να ρωτήσεις. Νομίζω όμως ότι όσες έχουν εφαρμογή δική τους παίζει και σε καρτοκινητό χωρίς public ip η εφαρμογή τουλάχιστον αλλά δεν είμαι σίγουρος. Μετά υπάρχουν από Cosmote και Double Play SIM προγράμματα (4G – 5G) άμα στα δώσουν αλλά ακριβά και με cap στα δεδομένα σε full ταχύτητα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    20 βαθμούς και κάτω εξω δεν εχω κανένα θέμα (προφανώς εχει σημασία και που ειναι η καμπίνα) με 23 24 βαθμούς και κάτω εχω 0 προβλήματα φαση 4 μήνες uptime με μηδέν erros και διψήφια fec

    στα 40 αρια έχει τύχη να μην συγχρονίζει καν (μενει στην προσπάθεια και κάπου καπου κλειδώνει κάνα 40 χωρις data με snr κάπου στα 1 με 2 που προφανώς δεν ειναι σε θση να κρατήσει την γραμμή )

    προφανώς με 50 δεν θα λύσω το θέμα μου αλλά τουλαχιστον θα εχω internet έστω κάπως (στα 40 άρια προφανώς ουτε τα 50 θα με σώσουν και κατά πάσα πιθανότητα πάλι ουτε καν τηλέφωνο θα εχω ) αλλα απο το τπτ κατι ειναι και αυτο

    σε γενικές γραμμές περιμένω κάνα θαύμα από την ιναλαν να πάρει άδεια να σκαψει αυτά τα καταραμμενα 10 μέτρα (ουτε καν 10 δεν ειναι )
    Από 4G/5G ταχύτητες δεν πιάνεις καλές ε; Τί να σου πω πάλεψε το όσο μπορείς για FTTH είτε από Inalan ή από τους συμβατικούς, λογικά άμα δεν είσαι σε όρια άλλου δήμου ή απέναντι από πολύ κεντρικό δρόμο (με νησίδα) ή περιπτωσάρα που μπλοκάρει το σκάψιμο κάποιος, δεν μπορεί θα σου έρθει κάποια στιγμή εφόσον είσαι στα 10 μέτρα.

    Αλλιώς μάλλον πρέπει πρώτα να δοκιμάσεις την τύχη σου σε 50άρα και μετά εφόσον κιόλας καλωδιακό στα 30 μέτρα που είσαι δεν θα έχεις συχνά να προσπαθήσεις με την Vodafone μήπως τους καταφέρεις και μπορέσουν να σου βρουν μια λιγότερο προβληματική πόρτα ή τί άλλο φταίει έστω στην ριμαδοκαμπίνα τους... αλλά μερικοί δεν τα καταφέρνουν ούτε εκεί και για να μην μένουν χωρίς τηλέφωνο το γυρνάνε σε ADSL και δεδομένα στο κινητό εάν πιάνουν καλύτερες ταχύτητες.

    Εάν πιάνεις καλές ταχύτητες 4G/5G ψάχνεις και για λύση με VOIP σε συμβόλαιο με απεριόριστα (για να πάρεις public IP) ή SIM Double Play προγράμματα άμα στα δώσουν και σε καλύπτουν καθώς έχουν κάποιους περιορισμούς. Μετά δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, μένει μόνο να μετακομίσεις. WISP λύσεις είναι πολύ ασταθείς τουλάχιστον σε διάρκεια κακοκαιρίας. Αυτά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arxelaos : 24-10-23 στις 18:43.

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας