Σελ. 69 από 77 ΠρώτηΠρώτη ... 495964676869707174 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.021-1.035 από 1155

Θέμα: Ubiquiti Unifi

  1. #1021
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει σε μερικα unmanaged, ότι πράγματι περνάει ατόφια την tagged κίνηση αλλά δεν είναι εγγυημένο και παίζεται και σε μοντέλα του ίδιου κατασκευαστή .

    Αλλά τελείως out of spec, και δεν θα το συνιστούσα για κανένα λόγο.
    Το καλύτερο δίκτυο ήταν παλιά με τα BNC βύσματα και τερματισμό στα άκρα, ωραίες ανέμελες εποχές, που μάθαμε οι βλάχοι τα vlan και λοιπές αηδιες... Είχαμε και στο χώρο vlan... Loooooool

  2. #1022
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι όχι ποτέ αυτό... δεν βάζουμε unmanaged πουθενά. Δηλαδή ΟΚ έχεις ένα unmanaged κάπου που δίνει σε ένα 2 AP .. όλα καλά... αν θες να βάλεις κάτι που θα χρειαστείς ένα vlan? μια κάμερα? να φέρεις μέσα στο σπίτι ένα 5G ? θα τραβάς καλώδια μέχρι το Core? ειδικά στα άκρα ποτέ μα ποτέ δεν βάζουμε unmanaged.

    Να του πούμε του ανθρώπου.. πάρε το 16άρι ή το 24αρι και πλάναρε το δίκτυό σου ώστε στα μακρινά σημεία να βάλεις και ένα 8άρι έξτρα PoE κάτι πάει και έρχεται (εγώ έτσι κάνω).. αλλά unmanaged?

    - - - Updated - - -



    Έχεις ένα πρόχειρο σχέδιο του τι έχεις και τι θες να βάλεις και που?
    θα σας πώ προς το περίπου καθώς ακομη ειναι σπίτι υπο κατασκευή οποτε δεν ξερω 100% τις ανάγκες:
    Τα σίγουρα ειναι περίπου 4-5 καμερες , τώρα δεν ξέρω αν ειναι καλυτερο να συνδέονται απευθείας στο nvr, παντως λεω να πάρω αυτο DS-7608NI-M2/8P δενξερω καν αν εχει υποδοχές, και αν ειναι καλύτερο.

    αρα εχουμε
    5 poe καμερες
    3-4 poe unifi APs ,
    1 poe nr 7102 ,
    2 ethernet θυροτηλεώραση,
    2 raspberry
    2 ethernet NAS
    1 ethernet LG antlia thermothtas
    8 ethernet spare apo mprizes sta dwmatia

    Εκτος αυτού υπολογίστε και κατι συσκευές στυλ ps5, laptop,κινητα που θα είναι με Wifi,συναγερμός (δεν ξερω αν θελει ethernet) , 8 Wifi thermostat (για τα fancoil),Home assistast(1 rasbperry) που θα συδνέονται αρκετα πραγματα οπως θερμοστάτες,ελεγχος ολων των ρολών των παραθύρων απομακρυσμένα κτλπ
    Η αλήθεια δεν θελω να γεμίσω τον τόπο με switches, θα εχω ενα mini rack με patch panel και ενα και μοναδικό switch, στο γραφείο ετσι και αλλιως εχω 2 πρίζες ανα σημείο, αλλωστε επενδίω και στο δυνατό wifi, το laptop δεν υπαρχιε λογος να βαλω καλώδιο.

    Γενικά οπως καταλαβαίνετε το σπίτι θα έχει μπόλικα πράγματα απο συνδέσεις, Γιαυτό επενδύω σε κατι καλό , μπορώ να πώ οτι εχω μερικές αμφιβολιες και για του USG μηπως κολώσει, αλλα θελει και πολλα λεφτα να παω σε κατι καλυτερο.
    Το σίγουρο ειναι εκει μετρημένα με το nr7102 χτυπαω σχεδον 1gbps με 1.2gbps down.

  3. #1023
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σας πώ προς το περίπου καθώς ακομη ειναι σπίτι υπο κατασκευή οποτε δεν ξερω 100% τις ανάγκες:
    Τα σίγουρα ειναι περίπου 4-5 καμερες , τώρα δεν ξέρω αν ειναι καλυτερο να συνδέονται απευθείας στο nvr, παντως λεω να πάρω αυτο DS-7608NI-M2/8P δενξερω καν αν εχει υποδοχές, και αν ειναι καλύτερο.

    αρα εχουμε
    5 poe καμερες
    3-4 poe unifi APs ,
    1 poe nr 7102 ,
    2 ethernet θυροτηλεώραση,
    2 raspberry
    2 ethernet NAS
    1 ethernet LG antlia thermothtas
    8 ethernet spare apo mprizes sta dwmatia

    Εκτος αυτού υπολογίστε και κατι συσκευές στυλ ps5, laptop,κινητα που θα είναι με Wifi,συναγερμός (δεν ξερω αν θελει ethernet) , 8 Wifi thermostat (για τα fancoil),Home assistast(1 rasbperry) που θα συδνέονται αρκετα πραγματα οπως θερμοστάτες,ελεγχος ολων των ρολών των παραθύρων απομακρυσμένα κτλπ
    Η αλήθεια δεν θελω να γεμίσω τον τόπο με switches, θα εχω ενα mini rack με patch panel και ενα και μοναδικό switch, στο γραφείο ετσι και αλλιως εχω 2 πρίζες ανα σημείο, αλλωστε επενδίω και στο δυνατό wifi, το laptop δεν υπαρχιε λογος να βαλω καλώδιο.

    Γενικά οπως καταλαβαίνετε το σπίτι θα έχει μπόλικα πράγματα απο συνδέσεις, Γιαυτό επενδύω σε κατι καλό , μπορώ να πώ οτι εχω μερικές αμφιβολιες και για του USG μηπως κολώσει, αλλα θελει και πολλα λεφτα να παω σε κατι καλυτερο.
    Το σίγουρο ειναι εκει μετρημένα με το nr7102 χτυπαω σχεδον 1gbps με 1.2gbps down.
    Το switch που διάλεξες κάνει 1300€ και το UDMP κάνει 400 και μπορεί να το πετύχεις και πιο φτηνά...

    Οι κάμερες και όλα έχουν καλώδια που καταλήγουν σε ένα σημείο?

  4. #1024
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το switch που διάλεξες κάνει 1300€ και το UDMP κάνει 400 και μπορεί να το πετύχεις και πιο φτηνά...

    Οι κάμερες και όλα έχουν καλώδια που καταλήγουν σε ένα σημείο?
    Όλα μα Όλα καταλήγουν στο rack patchariσμενα και με Labels, με οργάνωση ξενοδοχείου μιας και ήμουν IT Manager, επίσης το σπίτι ειναι τριώροφο ο φίλος μου που είναι ηλεκτρολόγος σκέφτεται να πετάξει οπτική για να δώσει στο nr7102 (θα έιναι στο ψηλοτερο σημείο)

  5. #1025
    Εγγραφή
    12-11-2006
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1/1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    UXG Lite
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συναγερμός (δεν ξερω αν θελει ethernet)
    https://ajax.systems/

    Top

  6. #1026
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.804
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εγω απο το USG πηγα στο Ubiquiti UCG-Ultra , και η διαφορα ειναι χαωδης .
    https://www.skroutz.gr/s/52856881/Ub...way-1tmch.html

    Στα 112 € που το πηρα , αξιζε καθε cent .

    Ειναι εκτος διαθεσιμοτητας , αλλα βρισκεις αν ψαξεις λιγο .
    The gr81 .

  7. #1027
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχω ακουστά, σίγουρα θα βάλω και εκει κατι ποιοτκό καθώς ειναι σε απομονωμένη περιοχή το σπίτι, φαντασου εχω υπολογίσει οτι σε περιπτώσεις διακοπής ρευματος με βοηθεια φωτοβολταικών θα σηκώνει για εως 2-3 ημέρες , καμερες,ιντερνετ,φωτα εξω,κεραιες wifi,συναγερμό.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω απο το USG πηγα στο Ubiquiti UCG-Ultra , και η διαφορα ειναι χαωδης .
    https://www.skroutz.gr/s/52856881/Ub...way-1tmch.html

    Στα 112 € που το πηρα , αξιζε καθε cent .

    Ειναι εκτος διαθεσιμοτητας , αλλα βρισκεις αν ψαξεις λιγο .
    Αυτο τι ειναι modem router? Σαν το usg? πως μου διευφυγε τι ειναι παλιο; παντως θελω να σηκώνει (αν ειναι παντα σταθερό 1gbit internet)

  8. #1028
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα μα Όλα καταλήγουν στο rack patchariσμενα και με Labels, με οργάνωση ξενοδοχείου μιας και ήμουν IT Manager, επίσης το σπίτι ειναι τριώροφο ο φίλος μου που είναι ηλεκτρολόγος σκέφτεται να πετάξει οπτική για να δώσει στο nr7102 (θα έιναι στο ψηλοτερο σημείο)
    Κοίτα, προχωράς με αυτό που είπες από την αρχή τότε και όταν σου παραστεί ανάγκη για switch σε άκρα, εγώ είπα τη γνώμη μου.
    Οκ να βάλεις οπτική αλλά που θα συνδεθεί στην ταράτσα και πως με το NR7102? Εγώ θα έλεγα μαζί με την οπτική που μπορεί να χρειαστεί μελλοντικά να περάσετε και 2 cat6a και καλυψατε τα πάντα. (Μην σου πω πως σε δικό μου σπίτι θα τράβαγα και έξτρα καλώδιο ρεύματος για εκεί αλλά αν έχεις ηλιακό όπως εγώ είσαι καλυμμένος από παροχή)

  9. #1029
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χαχα οντως θα περάσει ethernet 10gbit για backup,και εγω αυτο με την οπτική δεν το καταλαβα κατι μου ελεγε με modules, για τώρα πιστευω ειναι υπερβολή, νομιζω το cat6a θα με καλύψει και με το παραπάνω.
    Σχετικά με το switch στην χειρότερη να θέλω μονο στην περιοχη που ειναι το γραφείο μου κανα 4ρι ετσι απλα για άνεση

  10. #1030
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα οντως θα περάσει ethernet 10gbit για backup,και εγω αυτο με την οπτική δεν το καταλαβα κατι μου ελεγε με modules, για τώρα πιστευω ειναι υπερβολή, νομιζω το cat6a θα με καλύψει και με το παραπάνω.
    Σχετικά με το switch στην χειρότερη να θέλω μονο στην περιοχη που ειναι το γραφείο μου κανα 4ρι ετσι απλα για άνεση
    Βρε πέρασε το και άστο να κάθεται δεν πειράζει.
    Τα παιδιά είναι μικρά? Μια πρίζα φτάνει σε κάθε δωμάτιο? Μπορεί να χρειαστείς και εκεί switch.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #1031
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.804
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτο τι ειναι modem router? Σαν το usg? πως μου διευφυγε τι ειναι παλιο; παντως θελω να σηκώνει (αν ειναι παντα σταθερό 1gbit internet)
    router ειναι . καινουριο μοντελο . Ο αντικαταστατης του USG . με ενσωματωμενο τον controller πλεον .

    με 1 Gbps routing with IDS/IPS . εκει που κολωνει το USG και σου κοβει στη μεση το bandwidth .

    Runs UniFi Network for full-stack network management

    Manages 30+ UniFi Network devices and 300+ clients

    1 Gbps routing with IDS/IPS

    Multi-WAN load balancing

    0.96" LCM status display

    USB-C powered (adapter included)
    The gr81 .

  12. #1032
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 1 Gbps routing with IDS/IPS . εκει που κολωνει το USG και σου κοβει στη μεση το bandwidth .
    Το απλό USG ούτε 100Mbps δεν πιάνει με IDS/IPS enabled.

  13. #1033
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε πέρασε το και άστο να κάθεται δεν πειράζει.
    Τα παιδιά είναι μικρά? Μια πρίζα φτάνει σε κάθε δωμάτιο? Μπορεί να χρειαστείς και εκεί switch.

    Οχι στα απλά δωμάτια εχει 1 και στα γραφείο μου νομιζω εχει 2,3

  14. #1034
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5.804
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το απλό USG ούτε 100Mbps δεν πιάνει με IDS/IPS enabled.
    με το USG σε 200αρα ... την εκοβε στην μεση ( περιπου ) . δεν το δοκιμασα σε μεγαλυτερη γραμμη .

    Με το UCG ... καμμια διαφορα . μου δινει ολη την ταχυτητα .

    οταν βαλω καποια στιγμη 1Gbit ... θα δειξει .
    The gr81 .

  15. #1035
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.939
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαχα οντως θα περάσει ethernet 10gbit για backup,και εγω αυτο με την οπτική δεν το καταλαβα κατι μου ελεγε με modules, για τώρα πιστευω ειναι υπερβολή, νομιζω το cat6a θα με καλύψει και με το παραπάνω.
    Σχετικά με το switch στην χειρότερη να θέλω μονο στην περιοχη που ειναι το γραφείο μου κανα 4ρι ετσι απλα για άνεση
    Οπτική στην ταράτσα έχει το πρόσθετο πλεονέκτημα ότι εάν φάει κεραυνό, δεν μπορεί εύκολα να "καβαλήσει" το καλώδιο για να σου κάψει και τα κάτω

    Κατά τα άλλα, καλά και άγια τα έξυπνα ρουτεράκια της Ubiquiti, αλλά πολύ πιο δύσκαμπτα σε αυτά που κάνουν (ή δεν κάνουν), ακόμη και από τα δικά τους Edgerouter.

Σελ. 69 από 77 ΠρώτηΠρώτη ... 495964676869707174 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας