Σελ. 67 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 47576265666768697277 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 991-1.005 από 1217

Θέμα: Ubiquiti Unifi

  1. #991
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε συ να υποθέσω ότι μιλάς για VPN και επίσης να υποθέσω ότι περνάει η πόρτα του DNS στο VPN,έτσι;
    Το λέω μην τυχόν και..
    Όχι ρε πιο vpn. Στο ίδιο δίκτυο είναι τα HPE Switches που έχουν πάνω τους όλους τους σερβερ και το unifi κουμπώνει η Lan του σε ένα HPE. Εκεί έχω routes στο unifi για ότι έχει σχέση με εταιρικό vlan να έχει gateway το HPE. Μετά έχω δηλώσει όλα τα vlan σαν 3nd party στο unifi.

  2. #992
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.856
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Τα adg είναι μέσα. Δεν πρόκειται να κάνει ποτέ query εκεί ποτέ το udm από το wan.
    Το untangle είναι το gateway του udm οπότε μπορεί να τον δει και σαν dns.

  3. #993
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα adg είναι μέσα. Δεν πρόκειται να κάνουν resolve.
    Ρο untangle είναι το gateway του udm οπότε μπορεί να τον δει και σαν dns
    Ναι, το πρώτο wan του udmp πάει στεγνά με δικό του vlan πάλι στο HPE και παίρνει ίντερνετ από το untangle που του δίνει μόνο τη vodafone. Το 2ο wan του udmp πάει πάλι με vlan για πάρτη του και συνδέεται στο mu5001.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #994
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.733
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ασχετο σχετικο...

    Το thread ειναι πλεον δυσκολο να το παρακολουθησω.

    Ειναι τοσο δυσκολο να γινει ενα UBNT ή Unifi τελος παντων κι εκει μεσα να υπαρχει ενα γενικο αλλα και χωρια οι ερωτησεις για τα προιοντα ή τα config?

    Κριμα 67 σελιδες δηλαδη.

  5. #995
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.856
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Συμφωνώ. Να το κάνουμε κάπως όπως εδώ μιλάμε για microtik.

  6. #996
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.733
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Καλημερα

    Δεν ξερω αν το ειχατε αντιμετωπισει αλλα το romon οταν μεσολαβουσε unifi switch δεν επαιζε.

    Αν ομως αναβαθμισετε σε version 7 το unifi switch πλεον περναει το romon και βλεπουμε τα Μικροτικ απ την αλλη μερια.

  7. #997
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα δεν ξέρω αν ειναι το σωστο σημειο αλλα επειδη ειναι προιόν αυτης της εταιρίας θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτο το poe switch , USW Pro 48 MAX PoE Managed L3 PoE+
    θελω να το εγκαταστήσω σε νεο σπιτι, σαν το βασικό γενικο μου switch, εκει πανω θα εχει μεχρι και 4,5 hikvision καμερες + nvr καταγραφικό, 3,4 κεραίες unifi και ολα τα υπόλοιπα πράγματα του σπιτιου περίπου 25,30 θέσεις στο συνολο.

    Ολα αυτα θα είναι πανω σε ενα usg Router, internet θα δίνει μια nr7102 5g τι λέτε θα αντέχει ολη αυτη τη χρήση ; θελω να εχω δυνατό τοπικο δικτυο

  8. #998
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα δεν ξέρω αν ειναι το σωστο σημειο αλλα επειδη ειναι προιόν αυτης της εταιρίας θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτο το poe switch , USW Pro 48 MAX PoE Managed L3 PoE+
    θελω να το εγκαταστήσω σε νεο σπιτι, σαν το βασικό γενικο μου switch, εκει πανω θα εχει μεχρι και 4,5 hikvision καμερες + nvr καταγραφικό, 3,4 κεραίες unifi και ολα τα υπόλοιπα πράγματα του σπιτιου περίπου 25,30 θέσεις στο συνολο.

    Ολα αυτα θα είναι πανω σε ενα usg Router, internet θα δίνει μια nr7102 5g τι λέτε θα αντέχει ολη αυτη τη χρήση ; θελω να εχω δυνατό τοπικο δικτυο
    Για τα τωρινά σου δεδομένα είναι υπερβολή το συγκεκριμένο switch.. αλλά πας δυνατά από την αρχή και είσαι και καλυμμένος για το μέλλον όπου συμφωνώ απόλυτα.
    Το συγκεκριμένο είναι από τα αγαπημένα μου μοντέλα και μου αρέσουν τα λαμπάκια αλλά πολύ ακριβό για την τσέπη μου.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #999
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.084
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα δεν ξέρω αν ειναι το σωστο σημειο αλλα επειδη ειναι προιόν αυτης της εταιρίας θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτο το poe switch , USW Pro 48 MAX PoE Managed L3 PoE+
    θελω να το εγκαταστήσω σε νεο σπιτι, σαν το βασικό γενικο μου switch, εκει πανω θα εχει μεχρι και 4,5 hikvision καμερες + nvr καταγραφικό, 3,4 κεραίες unifi και ολα τα υπόλοιπα πράγματα του σπιτιου περίπου 25,30 θέσεις στο συνολο.

    Ολα αυτα θα είναι πανω σε ενα usg Router, internet θα δίνει μια nr7102 5g τι λέτε θα αντέχει ολη αυτη τη χρήση ; θελω να εχω δυνατό τοπικο δικτυο
    Καταλαβαίνω οτι θες ένα switch με μεγάλο power budget (300-600W) για να δώσεις ρεύμα σε όλες τις κάμερες και τα access points.
    Μια ιδέα για να γλιτώσεις χρήματα είναι να ομαδοποιήσεις τις συσκευές και να τις συνδέσεις σε μικρότερα, πολύ φθηνότερα και unmanaged PoE switches.
    Αγοράζεις ένα φθηνό Poe switch για τις κάμερες, άλλο ένα φθηνό Poe switch για τα access points και αγοράζεις σε λογική τιμή ένα managed switch χωρίς PoE για να φτιάξεις τα vlan σου και ίσως το L3.
    Επίσης τα access points με wifi 7 έχουν αρχίσει να ζητάνε PoE++ Εύκολα αλλάζεις ένα μικρό switch και παίρνεις PoE++ αλλά δύσκολα αυτό το μεγάλο που σκέφτεσαι να πάρεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fadasma : 23-05-24 στις 11:52.

  10. #1000
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Συμφωνώ με το fadasma. Δεν είναι ανάγκη να έχεις τόσα πολλά PoE. Κοστίζει και στην κτήση και στη χρήση…

  11. #1001
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω οτι θες ένα switch με μεγάλο power budget (300-600W) για να δώσεις ρεύμα σε όλες τις κάμερες και τα access points.
    Μια ιδέα για να γλιτώσεις χρήματα είναι να ομαδοποιήσεις τις συσκευές και να τις συνδέσεις σε μικρότερα, πολύ φθηνότερα και unmanaged PoE switches.
    Αγοράζεις ένα φθηνό Poe switch για τις κάμερες, άλλο ένα φθηνό Poe switch για τα access points και αγοράζεις σε λογική τιμή ένα managed switch χωρίς PoE για να φτιάξεις τα vlan σου και ίσως το L3.
    Επίσης τα access points με wifi 7 έχουν αρχίσει να ζητάνε PoE++ Εύκολα αλλάζεις ένα μικρό switch και παίρνεις PoE++ αλλά δύσκολα αυτό το μεγάλο που σκέφτεσαι να πάρεις.
    Όχι όχι ποτέ αυτό... δεν βάζουμε unmanaged πουθενά. Δηλαδή ΟΚ έχεις ένα unmanaged κάπου που δίνει σε ένα 2 AP .. όλα καλά... αν θες να βάλεις κάτι που θα χρειαστείς ένα vlan? μια κάμερα? να φέρεις μέσα στο σπίτι ένα 5G ? θα τραβάς καλώδια μέχρι το Core? ειδικά στα άκρα ποτέ μα ποτέ δεν βάζουμε unmanaged.

    Να του πούμε του ανθρώπου.. πάρε το 16άρι ή το 24αρι και πλάναρε το δίκτυό σου ώστε στα μακρινά σημεία να βάλεις και ένα 8άρι έξτρα PoE κάτι πάει και έρχεται (εγώ έτσι κάνω).. αλλά unmanaged?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα δεν ξέρω αν ειναι το σωστο σημειο αλλα επειδη ειναι προιόν αυτης της εταιρίας θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για αυτο το poe switch , USW Pro 48 MAX PoE Managed L3 PoE+
    θελω να το εγκαταστήσω σε νεο σπιτι, σαν το βασικό γενικο μου switch, εκει πανω θα εχει μεχρι και 4,5 hikvision καμερες + nvr καταγραφικό, 3,4 κεραίες unifi και ολα τα υπόλοιπα πράγματα του σπιτιου περίπου 25,30 θέσεις στο συνολο.

    Ολα αυτα θα είναι πανω σε ενα usg Router, internet θα δίνει μια nr7102 5g τι λέτε θα αντέχει ολη αυτη τη χρήση ; θελω να εχω δυνατό τοπικο δικτυο
    Έχεις ένα πρόχειρο σχέδιο του τι έχεις και τι θες να βάλεις και που?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #1002
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.531
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι όχι ποτέ αυτό... δεν βάζουμε unmanaged πουθενά. Δηλαδή ΟΚ έχεις ένα unmanaged κάπου που δίνει σε ένα 2 AP .. όλα καλά... αν θες να βάλεις κάτι που θα χρειαστείς ένα vlan? μια κάμερα? να φέρεις μέσα στο σπίτι ένα 5G ? θα τραβάς καλώδια μέχρι το Core? ειδικά στα άκρα ποτέ μα ποτέ δεν βάζουμε unmanaged.

    Να του πούμε του ανθρώπου.. πάρε το 16άρι ή το 24αρι και πλάναρε το δίκτυό σου ώστε στα μακρινά σημεία να βάλεις και ένα 8άρι έξτρα PoE κάτι πάει και έρχεται (εγώ έτσι κάνω).. αλλά unmanaged?

    - - - Updated - - -



    Έχεις ένα πρόχειρο σχέδιο του τι έχεις και τι θες να βάλεις και που?
    Για τα ΑΡ θα συμφωνήσω ότι χρειαζεται managed. Αλλά για τις κάμερες δεν είναι απαραίτητο. Ούτως ή άλλως από το core θα πάρει και το unmanaged PoE. Εφόσον οι κάμερες είναι σε δικό τους VLAN, ορίζεις μια πόρτα του core σε αυτό το VLAN και μετά οι κάμερες μια χαρα θα παίξουν με το χαζό στο VLAN τους...
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...
    update3: Ευελπιστούμε να συνδεθούμε ως τέλος Ιουλίου 2024

  13. #1003
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.084
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Αν φτιάξω ένα vlan6 για τις κάμερες και όλες οι κάμερες είναι στο ίδιο vlan6, γιατί να μη τις βάλω όλες σε ένα unmanaged switch καρφωμένο στην πόρτα με το vlan6;
    Στα access points ορίζεις το vlan και στο SSID, ακόμη πιο εύκολο.
    Το backbone εννοεείτα οτι θα είναι ένα managed switch.

  14. #1004
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Θες managed και στις κάμερες. Όταν θα σου κολλήσει κάποια τι θα κάνεις; Θα τρέχεις να βγάλεις το καλώδιο;

  15. #1005
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν φτιάξω ένα vlan6 για τις κάμερες και όλες οι κάμερες είναι στο ίδιο vlan6, γιατί να μη τις βάλω όλες σε ένα unmanaged switch καρφωμένο στην πόρτα με το vlan6;
    Στα access points ορίζεις το vlan και στο SSID, ακόμη πιο εύκολο.
    Το backbone εννοεείτα οτι θα είναι ένα managed switch.
    Αν η εγκατάστασή σου είναι σε ένα σημείο και φεύγουν από εκεί όλα τα καλώδια για παντού, φυσικά και είναι σωστό αυτό που λες αλλά στα περισσότερα σπίτια που ναι μεν έχουν πρίζες που καταλήγουν σε 1 σημείο όλες, σε ένα δωμάτιο έχεις μια πρίζα και θες να βάλεις 3-4 συσκευές... όλες θα τις βάλεις υποχρεωτικά στο ίδιο vLan? όχι... στο δωμάτιο εκεί θα βάλεις ένα managed switch.
    Γενικά είναι τζετ να έχεις καλώδια τραβηγμένα πολλά προς ένα σημείο αλλά σε άπειρες περιπτώσεις δεν φτάνει η καλοδίωση.

    Πήγα σε φίλο που μου πει "έχω έτοιμα καλώδια παντού που πάνε σε ένα σημείο"... ε θέλαμε να βάλουμε ένα εξωτερικό AP και μια κάμερα δίπλα που στο δρόμο γίναν 2 στο ίδιο σημείο... τι θα του έβαζα σε κουτί στο μπαλκόνι? αν του έβαζα ένα unmanaged όλα θα ήταν μαζί αλλά θέλαμε να ξεχωρίσουμε τις κάμερες από τα AP οπότε του έβαλα ένα μικρό managed στο κουτί (unifi Flex για την ακρίβεια που είναι μαγικά για τέτοιες δουλίτσες).

    Δεν ξέρω... σε flat δίκτυα είναι μια χαρά τα unmanaged εκτός το ότι τα πακέτα πάνε ΠΑΝΤΟΥ... και τα λαμπάκια τους γίνονται χριστουγεννιάτικα δέντρα μιλάμε... σκεφτείτε πως ένα πακετο από 1 pc στην πόρτα 1 που πρέπει να πάει σε ένα άλλο pc στην πόρτα 2 ... σε ένα unmanaged switch θα πάει σε όλες τις πόρτες του switch ΟΣΕΣ και να έχει... και θα καταλήξει εκεί που πρέπει αν και μόνο αν το pc στην πόρτα 2 πει "δικό μου είναι". Ένα managed switch κλείνει τοπικά κυκλώματα μεταξύ πορτών ... έχεις πχ την πόρτα 1 να μιλάει με την πόρτα 2 .. ε αυτοί οι 2 μεταξύ τους έχουν full speed ... αν τώρα η πόρτα 3 μιλάει με την πόρτα 4, έχουν και αυτές full speed σε ένα managed switch. Στο unmanaged αυτό δεν γίνεται γιατί τα πακέτα τρέχουν παντού...

    Αυτά τα πράγματα είναι βασικά τώρα όσο αφορά στο flooding των unmanaged switch... εγώ απορώ γιατί συνεχίζουν και βγάζουν unmanaged κάποιοι κατασκευαστές όταν ένα απλό managed και με vlan και όλα USW Flex Mini Managed L2 PoE+ κάνει 38€?????? τι ακριβώς συζητάμε?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 67 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 47576265666768697277 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας