Σελ. 35 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 511-525 από 853

Θέμα: Ubiquiti Unifi

  1. #511
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στο σπίτι δοκίμασα ένα U6 Pro στη θέση του UAP-AC-LR και παρότι είναι καλύτερο, δεν είναι τόσο μεγάλη η αναβάθμιση.
    Θα μείνω με το WiFi 5 μέχρι να ωριμάσει κάποιο WiFi 7.
    Το AC-LR είναι το καλύτερο AP της UI για μένα. Έχω 8 στο μαγαζί και ένα σπίτι στην ταράτσα από τότε που βγήκαν και είναι σκυλιά του πολέμου. Αν δεν θέλει κάποιος πάνω από 300+mbit σε wifi είδη τζετ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα πήγαινα σε U7-Pro, περισσοτερο για το 2.5G ethernet που έχει και λιγότερο για το wifi 7.
    Δεν είναι άσχημη η σκέψη σου. Αν όμως κάποιος κάνει Mesh από ένα ap σε ένα άλλο το 2x2 σε σχέση με το 4x4 κοστίζει κάθε hop πολύ παραπάνω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #512
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr Arkadin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις 1Gbps γραμμη το U6-Lite είναι λίγο. Το έχω και λέω να αναβαθμίσω σε Pro
    Όχι, αλλά ούτε και το χρειάζομαι κάτι περισσότερο για ό,τι είναι στο WLAN ακόμη και για το Intranet...

  3. #513
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Πάνω που το ελεγα, ένας εδώ έκανε τεστ τα mesh speeds και τσεκαρε και το U7-Pro
    https://community.ui.com/questions/U...0-6e783d436f6e

    Χωρίς να είναι τέλειο τεστ δείχνει πως το 2x2 σε σχέση με το 4x4 δεν επηρεάζει αν και δεν τεσταρε 2 x U6-Pro μεταξύ τους.

  4. #514
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    έχω ένα ενιαίο χώρο περίπου 1400 m2 που μπορεί να συνδεθούν και 400-500 άτομα στο μέγιστο σε event και κάτι γραφεία παραδίπλα. Υπολογίζω μέχρι 3 U6-pro για να μπορούν να εξυπηρετούνται όλοι. Ποια είναι η ρύθμιση στο unifi network για να γίνεται διαμοιρασμός των συσκευών ανά ap για να μην πέσουν όλοι σε 1; προφανώς ο controller πρέπει να τρέχει συνέχεια για να γίνεται αυτό υποθέτω.

  5. #515
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ένα ενιαίο χώρο περίπου 1400 m2 που μπορεί να συνδεθούν και 400-500 άτομα στο μέγιστο σε event και κάτι γραφεία παραδίπλα. Υπολογίζω μέχρι 3 U6-pro για να μπορούν να εξυπηρετούνται όλοι. Ποια είναι η ρύθμιση στο unifi network για να γίνεται διαμοιρασμός των συσκευών ανά ap για να μην πέσουν όλοι σε 1; προφανώς ο controller πρέπει να τρέχει συνέχεια για να γίνεται αυτό υποθέτω.
    Απλά θα βάλεις max db στο κάθε switch τα 72-75db ή λιγότερο και τέλος. Ούτε Fast Roaming ανοιχτα ούτε τίποτα γιατί δημιουργούνται θέματα.
    Επίσης θα είναι όλα σε διαφορετικά κανάλια τα ap υπολογίζοντας το 80mhz κυρίως. Αν δηλαδή στο πρώτο βάλεις συχνότητα 36πχ στο 5g αυτό θα πρέπει μπάλα και τα επόμενα 3 κανάλια οπότε στο 2ο πας ποιο πάνω σε dfs...64 πχ το 2ο και 112 το 3ο. Κάνε και ένα scan πριν για να δεις τι παίζει γύρω γύρω.
    Που θα τα βάλεις? Ταβανι? Έχεις ένα σχεδιάγραμμα του χώρου? Μπορείς και να τον σχεδιάσεις ακριβώς στο innerspace της ubiquity που βοηθάει λίγο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #516
    Εγγραφή
    25-01-2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.634
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ένα ενιαίο χώρο περίπου 1400 m2 που μπορεί να συνδεθούν και 400-500 άτομα στο μέγιστο σε event και κάτι γραφεία παραδίπλα. Υπολογίζω μέχρι 3 U6-pro για να μπορούν να εξυπηρετούνται όλοι. Ποια είναι η ρύθμιση στο unifi network για να γίνεται διαμοιρασμός των συσκευών ανά ap για να μην πέσουν όλοι σε 1; προφανώς ο controller πρέπει να τρέχει συνέχεια για να γίνεται αυτό υποθέτω.
    Σαν λίγος μου φαίνεται ο αριθμός των AP για τόσα άτομα.
    Συνήθως το κάθε AP εξυπηρετεί από 30 ως βαριά 50 χρήστες ειδικά αν περνάει κίνηση και δεν είναι όλοι idle.
    Τα 200 clients που λένε στο marketing material είναι λίγο όνειρο.

    Για τον χώρο παίζει πολύ ρόλο πώς είναι χωροταξικά , αν υπάρχουν εμπόδια,συν το γεγονός ότι θα πρέπει να τα βάλεις αρκετά ψηλά (αλλά όχι υπερβολικά ψηλά )για να μην έχεις θέματα με το density του κόσμου (90% νερό).

    Μετά έχεις τα κλασσικά προβλήματα του backhaul, συν οποιοδήποτε optimisation που θα κάνεις για routing.

    Ακούγεται όμως ωραίο project, καλή επιτυχία.
    A very minor case of serious brain damage.

  7. #517
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από riddle3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν λίγος μου φαίνεται ο αριθμός των AP για τόσα άτομα.
    Συνήθως το κάθε AP εξυπηρετεί από 30 ως βαριά 50 χρήστες ειδικά αν περνάει κίνηση και δεν είναι όλοι idle.
    Τα 200 clients που λένε στο marketing material είναι λίγο όνειρο.

    Για τον χώρο παίζει πολύ ρόλο πώς είναι χωροταξικά , αν υπάρχουν εμπόδια,συν το γεγονός ότι θα πρέπει να τα βάλεις αρκετά ψηλά (αλλά όχι υπερβολικά ψηλά )για να μην έχεις θέματα με το density του κόσμου (90% νερό).

    Μετά έχεις τα κλασσικά προβλήματα του backhaul, συν οποιοδήποτε optimisation που θα κάνεις για routing.

    Ακούγεται όμως ωραίο project, καλή επιτυχία.
    Εγώ ένα AC-LR που έβαλα πρόσφατα για δοκιμή στο ταβάνι στο εργοστάσιο σε χώρο 4000τετρ σε υψος 15 μέτρων, αφού έκλεισα όλα τα άλλα, συνδεθηκαν 72 συσκευές και όλες δουλευαν ρολόι αλλά έτσι δεν υπήρχε κανένα εμπόδιο. Για αυτό του λέω να βάλει ένα σχέδιο να δούμε.

  8. #518
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.389
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    400+ άτομα έπαιξαν άψογα σε 2 ac6 pro στα 2.4 @20 Mhz και 5 @80 Mhz σε κλειστό χώρο ενιαίο χώρο στην οροφή ύψους 6 μέτρον. Όλα στο auto guest isolation και fast roaming

  9. #519
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Ο χώρος είναι ενιαίος, χωρίς εμποδια με καθίσματα και γραφεία. Σχεδόν όλοι οι χρήστες θα έχουν καθαρή οπτική επαφή με όλες τις κεραίες οι οποιες θα μπουν με την πλάτη πάνω σε μεταλλικές ράγες καλωδίων που τρέχουν πάνω από το χώρο σε ύψος 7 μέτρων. Τα utp θα τρέχουν σε λίγο πιο ψιλή ράγα με άλλα ασθενή ρεύματα και 220V. Στην ράγα που θα τοποθετηθούν από κάτω τα ap έχει τριφασικό αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα μια και το μέρος του utp που θα πηγαίνει στα ap θα είναι κάθετο στο τριφασικό. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  χοροσ.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  13,0 KB 
ID: 253443

    Τρια ap's και το τετράγωνο κολώνα.

  10. #520
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.956
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Εξαρτάται από τη χρήση του WiFi που θα να κάνουν οι επισκέπτες. Πχ αν είναι δημοσιογράφοι και καλύπτουν ζωντανά ένα event έχει διαφορά με το να παρακολουθούν μια παράσταση και έχουν το κινητό στο αθόρυβο.

  11. #521
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χώρος είναι ενιαίος, χωρίς εμποδια με καθίσματα και γραφεία. Σχεδόν όλοι οι χρήστες θα έχουν καθαρή οπτική επαφή με όλες τις κεραίες οι οποιες θα μπουν με την πλάτη πάνω σε μεταλλικές ράγες καλωδίων που τρέχουν πάνω από το χώρο σε ύψος 7 μέτρων. Τα utp θα τρέχουν σε λίγο πιο ψιλή ράγα με άλλα ασθενή ρεύματα και 220V. Στην ράγα που θα τοποθετηθούν από κάτω τα ap έχει τριφασικό αλλά δεν νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα μια και το μέρος του utp που θα πηγαίνει στα ap θα είναι κάθετο στο τριφασικό. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  χοροσ.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  13,0 KB 
ID: 253443

    Τρια ap's και το τετράγωνο κολώνα.
    Τζετ θα είσαι. Με το 3φασικο ακόμα και αγκαλια να είναι τα utp αν είναι 6αρια κανένα θέμα. Το λέω γιατί εχω καλωδια στη δουλειά σε βιομηχανικά λούκια στους τοίχους που περνάνε καλώδια για εκτυπωτικές μηχανές που καίνε 3x200A χωρίς θέματα.
    Μόνιμα θα είναι εκεί? Ή ένα event είναι?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    400+ άτομα έπαιξαν άψογα σε 2 ac6 pro στα 2.4 @20 Mhz και 5 @80 Mhz σε κλειστό χώρο ενιαίο χώρο στην οροφή ύψους 6 μέτρον. Όλα στο auto guest isolation και fast roaming
    Α το πατάς εσύ το Fast ε? εμένα μου έκανε νούμερα μέχρι κάποια firmware πιο πίσω και βλέπω και γκρίνιες στο UI forum γενικά οπότε το έχω off. Θα το ξαναδοκιμάσω από Δευτέρα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #522
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τζετ θα είσαι. Με το 3φασικο ακόμα και αγκαλια να είναι τα utp αν είναι 6αρια κανένα θέμα. Το λέω γιατί εχω καλωδια στη δουλειά σε βιομηχανικά λούκια στους τοίχους που περνάνε καλώδια για εκτυπωτικές μηχανές που καίνε 3x200A χωρίς θέματα.
    Μόνιμα θα είναι εκεί? Ή ένα event είναι;
    Σεμινάρια, events, παρουσιάσεις γενικώς ο κόσμος θα αυξομειώνεται.

  13. #523
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.956
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Τι γραμμή ίντερνετ θα έχεις για τόσα άτομα;

  14. #524
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γραμμή ίντερνετ θα έχεις για τόσα άτομα;
    Δεν ξέρω τι θα αποφασιστεί τελικά όπως δεν ξέρω και τι θα χρησιμοποιηθεί για gateway ακόμα.

  15. #525
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι θα αποφασιστεί τελικά όπως δεν ξέρω και τι θα χρησιμοποιηθεί για gateway ακόμα.
    Δεν θα ήταν άσχημο ένα UDMP-SE με 1 ή 2 μεγάλες γραμμές. Μια Gigabit Fiber Cosmote αν υπάρχει δυνατότητα στο μέρος και μια δεύτερη γραμμή για ασφάλεια και Load Balance. Από 5G πως είναι το σήμα εκεί?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 35 από 57 ΠρώτηΠρώτη ... 1525303334353637404555 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας