Σελ. 42 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 2232374041424344475262 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 616-630 από 1217

Θέμα: Ubiquiti Unifi

  1. #616
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.856
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά έχει τα cli
    Συνημμένο Αρχείο 253894
    Αν βάλω otenet@otenet.gr δεν θα χαθεί η τηλεφωνία από το oxygen;

    λογικα οχι

  2. #617
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.185
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικα οχι
    Το voice λειτουργεί , το pppoe oxygen παίρνει μία ip 94.65.xxx το whatismyip δείχνει μεσα από το udm 94.66.xxx αλλά μόλις βάλω pppoe στο unifi δεν παίρνει τίποτα. Τι να πω μήπως είναι λάθος τελικά τα credentials; έκανα ρεσταρτ και στο udm αλλά τζίφος.

  3. #618
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.856
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το voice λειτουργεί , το pppoe oxygen παίρνει μία ip 94.65.xxx το whatismyip δείχνει μεσα από το udm 94.66.xxx αλλά μόλις βάλω pppoe στο unifi δεν παίρνει τίποτα. Τι να πω μήπως είναι λάθος τελικά τα credentials; έκανα ρεσταρτ και στο udm αλλά τζίφος.
    απο οτι ειδα... δεν ειναι σε bridge
    αλλα σε passthrough . βγαλε το 835 απο το pppoe .

    oxygen creds = otenet@otenet.gr
    UDM creds = clixxxxxx@otenet.gr

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-02-09 121033.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  50,8 KB 
ID: 253895

  4. #619
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.185
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο οτι ειδα... δεν ειναι σε bridge
    αλλα σε passthrough . βγαλε το 835 απο το pppoe .

    oxygen creds = otenet@otenet.gr
    UDM creds = clixxxxxx@otenet.gr

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2024-02-09 121033.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  50,8 KB 
ID: 253895
    Ναι αυτό ήταν, τώρα πήρε την static ip και έχω internet. Παίζει με τα cli κανονικά.

  5. #620
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.856
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό ήταν, τώρα πήρε την static ip και έχω internet. Παίζει με τα cli κανονικά.
    Με το καλο

  6. #621
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι και στα 2 κανονικά.

    Να καταλάβω κάτι.. αν βάλεις κάτι απευθείας στο zyxel και κάνεις port forward σε αυτό (θα έχεις κλείσει ποιο πριν το DMZ), θα το δεις αυτό ιντερνετικά?

    Πρέπει λίγο να τσεκάρουμε ένα ένα σημείο να είμαστε σίγουροι.
    Πχ, πετάς ένα λάπτοπ στο zyxel απευθείας, παίρνει ένα ip από αυτό της μορφής 192.168.2.χ/24 Μετά στο λάπτοπ άνοιξε κάτι.. μέχρι και το remote desktop ενεργοποίησε και κλείστου το firewall. Προώθησε την πόρτα 3389 (rdp) στο zyxel προς το laptop. Μετά δοκίμασε ιντερνετικά να κάνεις RDP προς το ιντερνετικό ip που έχει το zyxel ή προς το dyndns σου. Αν φτάσεις στην καρτέλα σύνδεση τότε όλα καλά από μεριάς zyxel και κοιτάμε το USG μετά. (εννοείται ότι κάναμε από ρυθμίσεις τις ακυρώνουμε μετά, μπορείς να σώσεις και το config του zyxel και να το κάνεις restore)

    Δεν ξερω τι ακριβώς εχει γίνει , απο τις πολλές αλλαγές οταν μπαίνω καρφωτα στο δύκτιο του zyxel δεν παίρνω internet, μονο δίνει, αν ανοιξω pasthrough εχω internet αλλα δεν εχει το usg..
    Δες σε ενα βιντεο για να μην γεμιζω τον τοπο φωτογραφίες ολο το setuo zyxel/usg για να καταλάβεις, αν δείς κατι λάθος σε παρακαλώ πές μου στο setup

    https://www.awesomescreenshot.com/vi...8f1afdc73f5a57

    Γενικος κανονας ειναι θελω να εχω στο zyxel το 2.x δικτυο και το 1.x δυκτιο στο usg που αυτο θα δινει internet και ip.
    Ξανα υπενθιμίζω παίρνω dynamic dns απο zyxel τώρα και ανοιγουν οι πορτες κανονικα στις συκευες που ειναι στο usg και απομακρυσμένα , αλλα δεν δουλευουν οταν δοκιμαζω το dynamic dns του usg,

    Επίσης κατι σημαντικό!
    Το βιντεο που σου τραβηξα ειμαι συνδεμένος στο usg και εχω προσβαση κανονικα στο zyxel στην ip 192.168.2.1, επίσης τοπικα το dynamic dns του zyxel το βλεπω κανονικα με τις πορτες του, τοπικα ομως οχι απομακρυσμένα!

  7. #622
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξερω τι ακριβώς εχει γίνει , απο τις πολλές αλλαγές οταν μπαίνω καρφωτα στο δύκτιο του zyxel δεν παίρνω internet, μονο δίνει, αν ανοιξω pasthrough εχω internet αλλα δεν εχει το usg..
    Δες σε ενα βιντεο για να μην γεμιζω τον τοπο φωτογραφίες ολο το setuo zyxel/usg για να καταλάβεις, αν δείς κατι λάθος σε παρακαλώ πές μου στο setup

    https://www.awesomescreenshot.com/vi...8f1afdc73f5a57

    Γενικος κανονας ειναι θελω να εχω στο zyxel το 2.x δικτυο και το 1.x δυκτιο στο usg που αυτο θα δινει internet και ip.
    Ξανα υπενθιμίζω παίρνω dynamic dns απο zyxel τώρα και ανοιγουν οι πορτες κανονικα στις συκευες που ειναι στο usg και απομακρυσμένα , αλλα δεν δουλευουν οταν δοκιμαζω το dynamic dns του usg,

    Επίσης κατι σημαντικό!
    Το βιντεο που σου τραβηξα ειμαι συνδεμένος στο usg και εχω προσβαση κανονικα στο zyxel στην ip 192.168.2.1, επίσης τοπικα το dynamic dns του zyxel το βλεπω κανονικα με τις πορτες του, τοπικα ομως οχι απομακρυσμένα!
    Είμαι έξω με το κινητό και δεν βλέπω τίποτα, πιο αργά θα το δω αλλά έχω μπερδευτεί ειλικρινά.
    Γιατί δηλώνεις Dyndns και στις 2 συσκευές? Στο μοντεμ(zyxel) μόνο φτάνει, το dyndns μαθαίνει από αυτό την ip σου.
    Από εκεί και πέρα που κάνεις passthrough? Ποιος ο λόγος? Δηλαδή το unifi κάνει pppoe κλήση στο zyxel και παίρνει άλλο ip? Ποιος ο λόγος?

    Θα το δω πιο σοβαρά όταν γυρίσω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #623
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι έξω με το κινητό και δεν βλέπω τίποτα, πιο αργά θα το δω αλλά έχω μπερδευτεί ειλικρινά.
    Γιατί δηλώνεις Dyndns και στις 2 συσκευές? Στο μοντεμ(zyxel) μόνο φτάνει, το dyndns μαθαίνει από αυτό την ip σου.
    Από εκεί και πέρα που κάνεις passthrough? Ποιος ο λόγος? Δηλαδή το unifi κάνει pppoe κλήση στο zyxel και παίρνει άλλο ip? Ποιος ο λόγος?

    Θα το δω πιο σοβαρά όταν γυρίσω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι έξω με το κινητό και δεν βλέπω τίποτα, πιο αργά θα το δω αλλά έχω μπερδευτεί ειλικρινά.
    Γιατί δηλώνεις Dyndns και στις 2 συσκευές? Στο μοντεμ(zyxel) μόνο φτάνει, το dyndns μαθαίνει από αυτό την ip σου.
    Από εκεί και πέρα που κάνεις passthrough? Ποιος ο λόγος? Δηλαδή το unifi κάνει pppoe κλήση στο zyxel και παίρνει άλλο ip? Ποιος ο λόγος?

    Θα το δω πιο σοβαρά όταν γυρίσω.
    Σχετικα με τα ddns,

    Η βαση του ddns θελω να ειναι το usg και οχι το zyxel, Οταν πχ παω βαλω αλλο wan (modem) η εχω δευτερο backup internet θα παίρνει απο το usg μου και οχι να setarw καθε φορα απο το modem επισης εχει φορές που παιρνω πακετο το zyxel σε αλλο σπίτι και εχω αλλη συνδεση εδω, οποτε αν φυγει το zyxel εφυγε και το dynamic dns...γενικα παντα εχω σαν σημείο αναφοράς το usg μου και μετα τα υπολοιπα, αν ομως εχουν και τα δυο επιλογη για dyndns και δεν δημιουργεί πρόβλημα τοσο το καλύτερο..
    αν προκαλεί πρόβλημα το συγκεκριμένο τοτε θα προτιμούσα να το βγάλω απο το zyxel και να αφήσω του usg, Στο usg εχω duckdns οχι ddns.

    Σχετικα με το passthrough οχι αν δεις το video δεν εχωε ενεργοποιημενο κατι τετοιο, για λιγο το ειχα βάλει πειραματικά.
    Ουτε pppoe εχω στο usg δες το video και πες μου, αν βλεπεις και κατι λαθος ευχαρίστως να το διορθώσω δεν ειναι κανονας οτι εχω εκει μεσα οτι ειναι σωστό.

    Εγω αυτο που θελω ειναι αυτο που ειπαμε>
    zyxel 2.1
    usg και εσωτερικο μου δικυτιο 1.1
    και πρόσβαση σε ολες τις συσκευές μου με duckdns (ακομη και στο zyxel μου ) με καποιο τρόπο αν γίνεται μεσω usg.

  9. #624
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baspax1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικα με τα ddns,

    Η βαση του ddns θελω να ειναι το usg και οχι το zyxel, Οταν πχ παω βαλω αλλο wan (modem) η εχω δευτερο backup internet θα παίρνει απο το usg μου και οχι να setarw καθε φορα απο το modem επισης εχει φορές που παιρνω πακετο το zyxel σε αλλο σπίτι και εχω αλλη συνδεση εδω, οποτε αν φυγει το zyxel εφυγε και το dynamic dns...γενικα παντα εχω σαν σημείο αναφοράς το usg μου και μετα τα υπολοιπα, αν ομως εχουν και τα δυο επιλογη για dyndns και δεν δημιουργεί πρόβλημα τοσο το καλύτερο..
    αν προκαλεί πρόβλημα το συγκεκριμένο τοτε θα προτιμούσα να το βγάλω απο το zyxel και να αφήσω του usg, Στο usg εχω duckdns οχι ddns.

    Σχετικα με το passthrough οχι αν δεις το video δεν εχωε ενεργοποιημενο κατι τετοιο, για λιγο το ειχα βάλει πειραματικά.
    Ουτε pppoe εχω στο usg δες το video και πες μου, αν βλεπεις και κατι λαθος ευχαρίστως να το διορθώσω δεν ειναι κανονας οτι εχω εκει μεσα οτι ειναι σωστό.

    Εγω αυτο που θελω ειναι αυτο που ειπαμε>
    zyxel 2.1
    usg και εσωτερικο μου δικυτιο 1.1
    και πρόσβαση σε ολες τις συσκευές μου με duckdns (ακομη και στο zyxel μου ) με καποιο τρόπο αν γίνεται μεσω usg.
    Δεν ξέρω τι να σου πω, αν δεν θέλει το Unifi να ενημερώσει το DDNS εμείς εδώ όσο και να το συζητάμε δεν θα βγάλουμε άκρη. Δεν έχει βασικά λόγο να μην το κάνει αν έχει ίντερνετ κανονικά οπότε μήπως να το ανέφερες στο φόρουμ της UI το πρόβλημα?

    Από εκεί και πέρα, κοιτάω το βίντεο...

    1. Το UPNP γιατί το ανάβεις εφόσον έχεις port forward δηλωμένα?
    2. Το ipv6 το έχεις off στο Wan και On στο lan, υπάρχει κάποιος λόγος για αυτό? δεν έχω ασχοληθεί με ipv6 γιατί δεν έχω λόγο αλλά θα τα είχα όλα off.
    3. Στο Zyxel έχεις αφήσει ενεργό το default lan στο 192.168.1.0/24 το οποίο 100% κουτουλάει με το lan του USG. Κάντο κάτι άλλο αυτό, 192.168.3.0/24 ξέρω γω.


    Δεν βλέπω κάτι άλλο περίεργο αλλά σίγουρα το 1,3 πρέπει να τα διορθώσεις... εκτός αν χρειάζεται το UPNP για κάποια υπηρεσία? δεν ξέρω, το θεωρώ τρύπα και το φοβάμαι να το αφήσω ενεργό και εφόσον έχεις port forward δηλωμένα κανονικά, δεν έχεις λόγο να το έχεις και αυτό.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #625
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.084
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Πιστεύετε οτι θα βγάλουν στο επόμενο 3μηνο αντικαταστάτη του U6 mesh που να υποστηρίζει και 6Ghz;

  11. #626
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στη συγκεκριμένη περίπτωση ούτε η Πυθία δεν θα μπορούσε να απαντήσει…

  12. #627
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    14.798
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    300/30,1g/1g,600/120,450/
    ISP
    CosFTTH-5G, Inalan,Vod5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύετε οτι θα βγάλουν στο επόμενο 3μηνο αντικαταστάτη του U6 mesh που να υποστηρίζει και 6Ghz;
    Θα βγουν συσκευές σύντομα... περιμένω ένα USG Ultra εγώ για ένα φίλο και σίγουρα βγει και νέο 6άρι.. τώρα μην είναι το U7-Enterprise δεν ξέρω και είναι ακριβό... κάνε υπομονή για μένα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #628
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    7.038
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύετε οτι θα βγάλουν στο επόμενο 3μηνο αντικαταστάτη του U6 mesh που να υποστηρίζει και 6Ghz;
    Εάν δεν χρειάζεσαι νέα συσκευή άμεσα, καλύτερα να περιμένεις. Όλο και κάποια WiFi 5 θα περισσεύει να καλύψεις το κενό
    Εγώ αυτό έχω κάνει...

  14. #629
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    3.084
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν δεν χρειάζεσαι νέα συσκευή άμεσα, καλύτερα να περιμένεις. Όλο και κάποια WiFi 5 θα περισσεύει να καλύψεις το κενό
    Εγώ αυτό έχω κάνει...
    Από τη μια χρειάζομαι το μικρό μέγεθος του mesh, από την άλλη δε θέλω συσκευή χωρίς 6Ghz..
    Μου φαίνεται κουλό που πήγαν στο Wifi 7 χωρίς πρώτα να αναβαθμίσουν όλη τη σειρά τους σε 6E.

  15. #630
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    10.264
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται κουλό που πήγαν στο Wifi 7 χωρίς πρώτα να αναβαθμίσουν όλη τη σειρά τους σε 6E.
    Πεταμένα έξοδα από την στιγμή που όλη η σειρά U7 θα είναι με 6ghz + new features.

    - - - Updated - - -

    https://community.ui.com/releases/Un...9-4b8b98b1193a

    7.0.xx firmware για όλα τα switches πλέον.

    Λογικά θα γίνει σύντομα το ίδιο και για τα APs.

Σελ. 42 από 82 ΠρώτηΠρώτη ... 2232374041424344475262 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας