Σελ. 227 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 207217222225226227228229232237247 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.391-3.405 από 5771
  1. #3391
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σημερινή κουβέντα με φίλο/συνειδικευόμενο που μαζί δουλεύαμε σε μαγαζιά του ομίλου, έχουν ήδη ξεκινήσει ήδη άτυπες ενημερώσεις για το τί ετοιμάζουν.

    Περισσότερα, με κάθε ανταπόκριση.

    Σε άλλα νέα, όχι τόση Τάξη&Ασφάλεια, παιδιά...αφήστε λιγάκι το έγκλημα να ανασάνει, μην είστε τόσο αμείλικτοι!

    Εκεί στα Εξάρχεια με το σταθμό το σώσαμε το πράγμα, νιώθουμε αρκετά ασφαλείς πλέον, τα λύσαμε όλα?
    Ο σταθμός θα ολοκληρωθεί σε 10 χρόνια από τώρα, οπότε θα αργήσει πολύ. Άμα δεν είχαμε και τις αντιδράσεις των επαναστατών της δεκάρας θα γινόταν σε 1.5 χρόνο νωρίτερα.
    Κατά τα λοιπά, οι περιπολιες από ΔΙΑΣ έχουν αραιώσει πολύ σε σχέση με πριν 3-4 χρόνια σε σημείο να μην τους βλέπεις και καθόλου εκτός από την παρουσία των ΜΑΤ στην πλατεία για να αποτρέψουν έφοδο και προβληματα με τους ανταρσυες και αλλους μπάχαλους στον χώρο των εργασιών. Ασφάλεια δεν υπάρχει 100% αλλά τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από ότι επί ΣΥΡΙΖΑ που είχαν παρατήσει την περιοχή στο έλεος του θεού.

  2. #3392
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι ναι, οι μπαχαλακηδες είναι το πραγματικό πρόβλημα της χώρας, αλλοίμονο.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #3393
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο, το έχω προσέξει και εγώ. Παρατηρώ από αρκετούς, μια επίπλαστη εικόνα καλοπέρασης (με δανεικά φυσικά) με αυτοκίνητα, ταξίδια κτλ, που μου θυμίζει εποχές παχέων αγελάδων mid 2000es ολυμπιακών αγώνων. Όλοι βέβαια θυμόμαστε, τι είχε ακολουθήσει μετά...
    Ζούμε ένα ντεζαβού, την ίδια δε στιγμή έχουν γεμίσει με αγγελίες "ζητούνται πωλητές/στελέχη πωλήσεων/ιατρικοί επισκέπτες".

  4. #3394
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ναι, οι μπαχαλακηδες είναι το πραγματικό πρόβλημα της χώρας, αλλοίμονο.
    Ουυυυ βέβαια, ποιος χεστηκε για το ότι φτάσαμε στο παρά 5 να καούμε ζωντανοί, ότι άνθρωποι δεν μπορούσαν να επιβιώσουν στην περιοχή τους, στο ότι κάηκαν δεκάδες αμάξια, λίγα καταστήματα και περιουσίες κατοίκων. Στο ότι έβαζαν φωτιές σε κάδους σκουπιδιών και πετούσαν τους κάδους τουμπα επάνω σε μετρητές και σωληνώσεις φυσικού αερίου στις πολυκατοικιες για να προκληθεί εκρηξη, καλουσαμε την πυροσβεστική και έλεγαν πως έχουν εντολή από την αστυνομία να μην έρθουν λόγω επεισοδίων, κατεβήκαμε με νερό κουβάδες και πυροσβεστήρες αλλά η φωτιά δεν έσβηνε με τίποτα, είχανε πετάξει επιτηδες κάτι μέσα για να μην μπορεί να σβήσει με τα κοινά μέσα και ήθελε όχημα πυροσβεστικής, τελικά τραβήξαμε τον κάδο παραπέρα.
    Ποιος χεστηκε που έπαιρναν ναρκωτικά κάτω από τις εισόδους μας και το πρωί καθαρίζαμε τα αίματα, τα σκουπίδια και τις βρωμιές τους, τις σύριγγες και τις λεμονοκουπες. Κάτοικοι είχαν φάει και ξύλο κιόλας ενω βρισιες απειλές και σπασίματα τζαμιών από εισόδους υπήρχαν με την σέσουλα όταν τους ελεγαν να φύγουν η έκαναν παρατηρήσεις. Στο τέλος έπαιρναν κάποιοι τον νόμο στα χέρια και πετούσαν πέτρες και αντικείμενα από τις βεράντες με κίνδυνο να σκοτώσουν κανένα.

    Ποιος νοιάστηκε για τα δεκάδες κτιρια υπό καταληψη, σε άλλα μετανάστες, σε άλλα πρεζεμποροι, μπουκαρισμα με το στανιο σε κενά ακίνητα και διαμερίσματα, σε μια πολυκατοικία η διαχείριση έχτισε και την είσοδο από μια αποθήκη στο πεζοδρόμιο για να μην μπουν μέσα δύο φορές, να μιλήσουμε για τα μπουκαρισμα από τους ακαλύπτους σε άλλα κτίρια, κλοπές νερού με σωλήνες από βρύσες, διαρρήξεις θυρών, αποξήλωση σε πόμολα χερούλια, πετουγες, πλάκες ΕΥΔΑΠ ταχυδρομικά κουτια και οτιδήποτε μεταλλικό, ιδιοκτήτες να μην μπορούν να βγάλουν ακρη από πουθενά, αστυνομίες να ζητάνε 100 ευρώ για μήνυση και απρόθυμοι να βοηθήσουν.

    Ποιος χεστηκε που έσπαγαν μάρμαρα από σκαλοπάτια και προσοψεις κτιρίων, για τα ξηλωμενα πεζοδρόμια, για τα άπειρα τετραγωνικά ιδιωτικών και δημοσίων κτιρίων με γκραφιτι και σπρέι σε τοίχους, παντζούρια, κουδούνια, ταμπέλες με ονόματα, σκαλοπάτια, τζάμια.

    Και όλα αυτά που γράφω με τα επεισόδια ήταν με συχνότητα μέρα παρά μέρα όχι μόνο του πολυτεχνείου και του γρηγοροπουλου. Ζήσαμε όλοι ωμή τρομοκρατία επί χρόνια επειδή το κράτος και η κυβέρνηση δεν ήθελε να έχει μόνιμη παρουσία της αστυνομίας.

    Τα προβλήματα της χώρας αποτελούνται από τα προβλήματα που έχει ο καθένας προσωπικά. Αν εσύ τα θεωρείς λιγότερο σημαντικά είναι δικό σου θέμα, εγώ τα δικά μου προβλήματα τα θεωρώ ως πιο σημαντικά όλων των άλλων.

    Όσο για τους αριστερούς, ακραίους και μη, αναρχικούς, μπάχαλους κτλ, δεν προσέφεραν τίποτα ούτε με τις πράξεις τους ουτε με τις απόψεις τους για τα προβλήματα τόσο τα δικά μου όσο και της κοινωνίας θα τολμήσω να πω. Λένε πως θα έπρεπε να ήταν το σωστό και το ιδανικό για την κοινωνία, με το οποίο δεν διαφωνώ ούτε εγώ, αλλά έχουν τρελό έλλειμμα και χάος στην πρακτική εφαρμογή αυτων και την υλοποίηση τους.
    Απόψεις του στυλ ότι για όλα φταίει ο καπιταλισμός, ότι όλα γίνονται άμα βγούμε στους δρόμους και αν πληρώσει το κεφάλαιο αυτά που πρέπει, ότι τα προβλήματα της χώρας είναι σημαντικότερα από τα δικά μου, ότι την ώρα που τσαμπουναω εγώ για τα δικά μου ο φτωχός πεινάει. Και παρα παρα πολλά άλλα που δεν είναι εφικτό να γράψω από ένα ποστ, ενα αποτέλεσμα θα έχουν μονάχα, Μητσοτάκης με 41% για 15 χρόνια η και άνοδο άλλων δεξιών κομμάτων με κεντροδεξια η ακροδεξια κομματα.

  5. #3395
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουυυυ βέβαια, ποιος χεστηκε για το ότι φτάσαμε στο παρά 5 να καούμε ζωντανοί, ότι άνθρωποι δεν μπορούσαν να επιβιώσουν στην περιοχή τους, στο ότι κάηκαν δεκάδες αμάξια, λίγα καταστήματα και περιουσίες κατοίκων. Στο ότι έβαζαν φωτιές σε κάδους σκουπιδιών και πετούσαν τους κάδους τουμπα επάνω σε μετρητές και σωληνώσεις φυσικού αερίου στις πολυκατοικιες για να προκληθεί εκρηξη, καλουσαμε την πυροσβεστική και έλεγαν πως έχουν εντολή από την αστυνομία να μην έρθουν λόγω επεισοδίων, κατεβήκαμε με νερό κουβάδες και πυροσβεστήρες αλλά η φωτιά δεν έσβηνε με τίποτα, είχανε πετάξει επιτηδες κάτι μέσα για να μην μπορεί να σβήσει με τα κοινά μέσα και ήθελε όχημα πυροσβεστικής, τελικά τραβήξαμε τον κάδο παραπέρα.
    Ποιος χεστηκε που έπαιρναν ναρκωτικά κάτω από τις εισόδους μας και το πρωί καθαρίζαμε τα αίματα, τα σκουπίδια και τις βρωμιές τους, τις σύριγγες και τις λεμονοκουπες. Κάτοικοι είχαν φάει και ξύλο κιόλας ενω βρισιες απειλές και σπασίματα τζαμιών από εισόδους υπήρχαν με την σέσουλα όταν τους ελεγαν να φύγουν η έκαναν παρατηρήσεις. Στο τέλος έπαιρναν κάποιοι τον νόμο στα χέρια και πετούσαν πέτρες και αντικείμενα από τις βεράντες με κίνδυνο να σκοτώσουν κανένα.

    Ποιος νοιάστηκε για τα δεκάδες κτιρια υπό καταληψη, σε άλλα μετανάστες, σε άλλα πρεζεμποροι, μπουκαρισμα με το στανιο σε κενά ακίνητα και διαμερίσματα, σε μια πολυκατοικία η διαχείριση έχτισε και την είσοδο από μια αποθήκη στο πεζοδρόμιο για να μην μπουν μέσα δύο φορές, να μιλήσουμε για τα μπουκαρισμα από τους ακαλύπτους σε άλλα κτίρια, κλοπές νερού με σωλήνες από βρύσες, διαρρήξεις θυρών, αποξήλωση σε πόμολα χερούλια, πετουγες, πλάκες ΕΥΔΑΠ ταχυδρομικά κουτια και οτιδήποτε μεταλλικό, ιδιοκτήτες να μην μπορούν να βγάλουν ακρη από πουθενά, αστυνομίες να ζητάνε 100 ευρώ για μήνυση και απρόθυμοι να βοηθήσουν.

    Ποιος χεστηκε που έσπαγαν μάρμαρα από σκαλοπάτια και προσοψεις κτιρίων, για τα ξηλωμενα πεζοδρόμια, για τα άπειρα τετραγωνικά ιδιωτικών και δημοσίων κτιρίων με γκραφιτι και σπρέι σε τοίχους, παντζούρια, κουδούνια, ταμπέλες με ονόματα, σκαλοπάτια, τζάμια.

    Και όλα αυτά που γράφω με τα επεισόδια ήταν με συχνότητα μέρα παρά μέρα όχι μόνο του πολυτεχνείου και του γρηγοροπουλου. Ζήσαμε όλοι ωμή τρομοκρατία επί χρόνια επειδή το κράτος και η κυβέρνηση δεν ήθελε να έχει μόνιμη παρουσία της αστυνομίας.

    Τα προβλήματα της χώρας αποτελούνται από τα προβλήματα που έχει ο καθένας προσωπικά. Αν εσύ τα θεωρείς λιγότερο σημαντικά είναι δικό σου θέμα, εγώ τα δικά μου προβλήματα τα θεωρώ ως πιο σημαντικά όλων των άλλων.

    Όσο για τους αριστερούς, ακραίους και μη, αναρχικούς, μπάχαλους κτλ, δεν προσέφεραν τίποτα ούτε με τις πράξεις τους ουτε με τις απόψεις τους για τα προβλήματα τόσο τα δικά μου όσο και της κοινωνίας θα τολμήσω να πω. Λένε πως θα έπρεπε να ήταν το σωστό και το ιδανικό για την κοινωνία, με το οποίο δεν διαφωνώ ούτε εγώ, αλλά έχουν τρελό έλλειμμα και χάος στην πρακτική εφαρμογή αυτων και την υλοποίηση τους.
    Απόψεις του στυλ ότι για όλα φταίει ο καπιταλισμός, ότι όλα γίνονται άμα βγούμε στους δρόμους και αν πληρώσει το κεφάλαιο αυτά που πρέπει, ότι τα προβλήματα της χώρας είναι σημαντικότερα από τα δικά μου, ότι την ώρα που τσαμπουναω εγώ για τα δικά μου ο φτωχός πεινάει. Και παρα παρα πολλά άλλα που δεν είναι εφικτό να γράψω από ένα ποστ, ενα αποτέλεσμα θα έχουν μονάχα, Μητσοτάκης με 41% για 15 χρόνια η και άνοδο άλλων δεξιών κομμάτων με κεντροδεξια η ακροδεξια κομματα.

    Από Ελ Σάλβαδορ ή από Εκουαδόρ μας γράφεις;

  6. #3396
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε σημερινή κουβέντα με φίλο/συνειδικευόμενο που μαζί δουλεύαμε σε μαγαζιά του ομίλου, έχουν ήδη ξεκινήσει ήδη άτυπες ενημερώσεις για το τί ετοιμάζουν.

    Περισσότερα, με κάθε ανταπόκριση.

    Σε άλλα νέα, όχι τόση Τάξη&Ασφάλεια, παιδιά...αφήστε λιγάκι το έγκλημα να ανασάνει, μην είστε τόσο αμείλικτοι!

    Εκεί στα Εξάρχεια με το σταθμό το σώσαμε το πράγμα, νιώθουμε αρκετά ασφαλείς πλέον, τα λύσαμε όλα?
    Ξέρουν να σημαδεύουν καλά οι νονοί του Φαρ Ουέστ στην Αθήνα, μην αγχώνεσαι.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  7. #3397
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων

    Από Ελ Σάλβαδορ ή από Εκουαδόρ μας γράφεις;
    Από Εξάρχεια αγαπητέ. Πραγματικές καταστάσεις που ζήσαμε επί της 5ετιας ΣΥΡΙΖΑ. Και μέσα σε όλα αυτά να έχεις κάτι μειοψηφιες στην περιοχή να κάνουν πορείες μαζεύοντας 1000 άτομα από άλλες περιοχές να σου λένε έξω η αστυνομία, για όλα φταίει ο καπιταλισμός και τα αφεντικά, έξω το μέτρο, έξω οι εργολάβοι από το Στρέφη, έξω το airbnb oι επενδύσεις κτλ, κράζουν τον κόσμο που κάθεται στις καφετέριες και μια φορά ήμουν με έναν φίλο από UK και μας φώναζαν μπέμπηδες καθίστε πιείτε τον καφέ σας άλλοι καθορίζουν τις μιζερες ζωές σας. Μερικοί παίρνουν τηλέφωνο σε ραδιοφωνικους σταθμούς και γελάς με τα επιχειρήματα που λένε κατά του μετρό.

    Και για τα λέμε όλα, η κατάσταση στην περιοχή ήταν έτσι ανέκαθεν, αλλά η κατάσταση ήταν σχετικά ανεκτή και ελεγξιμη. Υπήρξε επιδεινωση από το 2008 και μετά. Ενώ με το που βγήκε το σύριζα και ξεκίνησαν οι καταλήψεις με το μεταναστευτικο η κατάσταση έγινε κυριολεκτικά και μεταφορικά απερίγραπτη. Δεν φταινε οι μετανάστες για αυτό, φταίνε πρώτον αυτοί που τους έφεραν και μετά η κυβέρνηση που δεν ήθελε να λάβει μέτρα. Αφού έγινε εδώ ένα hotspot όλη η περιοχή, ήρθανε τα κυκλώματα διακίνησης ναρκωτικών και τσιμπισαν μερικούς κακόμοιρους μετανάστες με δέλεαρ το χρήμα για να κάνουν διακίνηση. Στο τετράγωνο που μένω είχανε αποθήκη με ναρκωτικά σε μια πολυκατοικια, την βρήκε η αστυνομία, που να θυμάμαι πόσα τέτοια είχανε εντοπίσει, καμία 15αρια περίπου. Άσε μιλάμε χαμός. Από το 2019 άλλαξαν άρδην προς το καλύτερο τα πράγματα. Μιλάμε πλέον ακόμα και καταστήματα που ήταν κλειστά για 20-25 χρόνια και απορουσες αν υπάρχει ιδιοκτήτης εκεί η έχει πεθάνει και η κληρονομιά είναι στα αζήτητα, τώρα ανοίγουν ανακαινιζονται και νοικιαζονται, καθαρίζουν και τα πεζοδρόμια μπροστά, παλιές πολυκατοικιες ανακαινιζονται για airbnb και κάποιοι περνάνε και πετάνε μπογιές από έξω.... Υπάρχουν φυσικά και τα κοινωνικά προβλήματα της αύξησης ενοικίων, της στέγασης.

    Αλλά όπως και να χει, καταλαβαίνετε φαντάζομαι πως με αριστεριστικους λαϊκισμους και επιχειρηματολογία δεν πάμε πουθενά.

  8. #3398
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ουυυυ βέβαια, ποιος χεστηκε για το ότι φτάσαμε στο παρά 5 να καούμε ζωντανοί, ότι άνθρωποι δεν μπορούσαν να επιβιώσουν στην περιοχή τους, στο ότι κάηκαν δεκάδες αμάξια, λίγα καταστήματα και περιουσίες κατοίκων. Στο ότι έβαζαν φωτιές σε κάδους σκουπιδιών και πετούσαν τους κάδους τουμπα επάνω σε μετρητές και σωληνώσεις φυσικού αερίου στις πολυκατοικιες για να προκληθεί εκρηξη, καλουσαμε την πυροσβεστική και έλεγαν πως έχουν εντολή από την αστυνομία να μην έρθουν λόγω επεισοδίων, κατεβήκαμε με νερό κουβάδες και πυροσβεστήρες αλλά η φωτιά δεν έσβηνε με τίποτα, είχανε πετάξει επιτηδες κάτι μέσα για να μην μπορεί να σβήσει με τα κοινά μέσα και ήθελε όχημα πυροσβεστικής, τελικά τραβήξαμε τον κάδο παραπέρα.
    Ποιος χεστηκε που έπαιρναν ναρκωτικά κάτω από τις εισόδους μας και το πρωί καθαρίζαμε τα αίματα, τα σκουπίδια και τις βρωμιές τους, τις σύριγγες και τις λεμονοκουπες. Κάτοικοι είχαν φάει και ξύλο κιόλας ενω βρισιες απειλές και σπασίματα τζαμιών από εισόδους υπήρχαν με την σέσουλα όταν τους ελεγαν να φύγουν η έκαναν παρατηρήσεις. Στο τέλος έπαιρναν κάποιοι τον νόμο στα χέρια και πετούσαν πέτρες και αντικείμενα από τις βεράντες με κίνδυνο να σκοτώσουν κανένα.

    Ποιος νοιάστηκε για τα δεκάδες κτιρια υπό καταληψη, σε άλλα μετανάστες, σε άλλα πρεζεμποροι, μπουκαρισμα με το στανιο σε κενά ακίνητα και διαμερίσματα, σε μια πολυκατοικία η διαχείριση έχτισε και την είσοδο από μια αποθήκη στο πεζοδρόμιο για να μην μπουν μέσα δύο φορές, να μιλήσουμε για τα μπουκαρισμα από τους ακαλύπτους σε άλλα κτίρια, κλοπές νερού με σωλήνες από βρύσες, διαρρήξεις θυρών, αποξήλωση σε πόμολα χερούλια, πετουγες, πλάκες ΕΥΔΑΠ ταχυδρομικά κουτια και οτιδήποτε μεταλλικό, ιδιοκτήτες να μην μπορούν να βγάλουν ακρη από πουθενά, αστυνομίες να ζητάνε 100 ευρώ για μήνυση και απρόθυμοι να βοηθήσουν.

    Ποιος χεστηκε που έσπαγαν μάρμαρα από σκαλοπάτια και προσοψεις κτιρίων, για τα ξηλωμενα πεζοδρόμια, για τα άπειρα τετραγωνικά ιδιωτικών και δημοσίων κτιρίων με γκραφιτι και σπρέι σε τοίχους, παντζούρια, κουδούνια, ταμπέλες με ονόματα, σκαλοπάτια, τζάμια.

    Και όλα αυτά που γράφω με τα επεισόδια ήταν με συχνότητα μέρα παρά μέρα όχι μόνο του πολυτεχνείου και του γρηγοροπουλου. Ζήσαμε όλοι ωμή τρομοκρατία επί χρόνια επειδή το κράτος και η κυβέρνηση δεν ήθελε να έχει μόνιμη παρουσία της αστυνομίας.

    Τα προβλήματα της χώρας αποτελούνται από τα προβλήματα που έχει ο καθένας προσωπικά. Αν εσύ τα θεωρείς λιγότερο σημαντικά είναι δικό σου θέμα, εγώ τα δικά μου προβλήματα τα θεωρώ ως πιο σημαντικά όλων των άλλων.

    Όσο για τους αριστερούς, ακραίους και μη, αναρχικούς, μπάχαλους κτλ, δεν προσέφεραν τίποτα ούτε με τις πράξεις τους ουτε με τις απόψεις τους για τα προβλήματα τόσο τα δικά μου όσο και της κοινωνίας θα τολμήσω να πω. Λένε πως θα έπρεπε να ήταν το σωστό και το ιδανικό για την κοινωνία, με το οποίο δεν διαφωνώ ούτε εγώ, αλλά έχουν τρελό έλλειμμα και χάος στην πρακτική εφαρμογή αυτων και την υλοποίηση τους.
    Απόψεις του στυλ ότι για όλα φταίει ο καπιταλισμός, ότι όλα γίνονται άμα βγούμε στους δρόμους και αν πληρώσει το κεφάλαιο αυτά που πρέπει, ότι τα προβλήματα της χώρας είναι σημαντικότερα από τα δικά μου, ότι την ώρα που τσαμπουναω εγώ για τα δικά μου ο φτωχός πεινάει. Και παρα παρα πολλά άλλα που δεν είναι εφικτό να γράψω από ένα ποστ, ενα αποτέλεσμα θα έχουν μονάχα, Μητσοτάκης με 41% για 15 χρόνια η και άνοδο άλλων δεξιών κομμάτων με κεντροδεξια η ακροδεξια κομματα.
    Τέτοια σαλάτα έχω καιρό να διαβάσω.

    Ανακατεύεις χρήστες, βαπορακια, εμπορους, μπραβους, παραβατικους κάθε είδους, αναρχικούς, "αναρχικούς", μπαχαλους, "αερομεταφερόμενες ταξιαρχιες", τσογλάνια, μετανάστες νόμιμους, μετανάστες παρατυπους, μετανάστες παράνομους, κι όποια άλλη κατηγορία δεν έχω ακόμα αναφέρει και τους αποδίδεις κάποια σαφώς τρομακτικά και επικίνδυνα συμβάντα.

    Καταλαβαίνω τη δυσφορία, την ανησυχία, το φόβο κι ότι άλλο βιώσατε, αλλά τί σχέση έχει με αυτό που ανέφερα?

    Όλοι στην ίδια σούπα ανεξαιρέτως, συγγνώμη, δεν το δέχομαι.

    Το ότι η πολιτεία συνειδητά άφησε τα "Εξάρχεια" να γίνουν (κάποιες φορές) χάος εδώ και κάποιες δεκαετίες ρίχνοντας τα πάντα στους μπαχαλους (έτσι γενικά, έστω κι αν έχει αποδειχθεί ότι κάποιες φορές οι μπαχαλοι ήταν κάτι άλλο, κάτι που επίσης ξεκινά από μπα- και τελειώνει σε -οι) και αρνούμενη συστηματικά να κάνει έστω και το ελάχιστο χρέος της, δεν δικαιολογεί ούτε σαν αστείο τη σημερινή κατάσταση εκεί και πολύ περισσότερο την παντελή αδιαφορία (αν όχι συγκάλυψη) προς το πραγματικό, το οργανωμένο έγκλημα.

    Οι τύποι ανοίγουν (ή και βάζουν) πυρ σε γειτονιές, σε πλατείες, σε μαγαζιά, σε δρόμους, σε σπίτια και η ξεφτιλισμένη η ΕΛΑΣ κρύβεται και κοιτάζει πώς θα φτάσει με τη μεγαλύτερη δυνατή καθυστέρηση, μην τυχόν πέσει πάνω σε κανένα γνωστό (μια δίκη Greek Mafia, αν σου λέει κάτι).

    Έχουμε ήδη τραυματισμούς περαστικών/άσχετων, οι θάνατοι είναι απλά υπόθεση στατιστικής να έρθουν.

    Ο πόνος των μπάτσων τα τελευταία χρόνια είναι το δέντρο του Ζαμπόν (του απελθόντα, όχι του εκτελεσμένου) και το εργοτάξιο, όχι εσύ κι εγώ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από Εξάρχεια αγαπητέ. Πραγματικές καταστάσεις που ζήσαμε επί της 5ετιας ΣΥΡΙΖΑ. Και μέσα σε όλα αυτά να έχεις κάτι μειοψηφιες στην περιοχή να κάνουν πορείες μαζεύοντας 1000 άτομα από άλλες περιοχές να σου λένε έξω η αστυνομία, για όλα φταίει ο καπιταλισμός και τα αφεντικά, έξω το μέτρο, έξω οι εργολάβοι από το Στρέφη, έξω το airbnb oι επενδύσεις κτλ, κράζουν τον κόσμο που κάθεται στις καφετέριες και μια φορά ήμουν με έναν φίλο από UK και μας φώναζαν μπέμπηδες καθίστε πιείτε τον καφέ σας άλλοι καθορίζουν τις μιζερες ζωές σας. Μερικοί παίρνουν τηλέφωνο σε ραδιοφωνικους σταθμούς και γελάς με τα επιχειρήματα που λένε κατά του μετρό.

    Και για τα λέμε όλα, η κατάσταση στην περιοχή ήταν έτσι ανέκαθεν, αλλά η κατάσταση ήταν σχετικά ανεκτή και ελεγξιμη. Υπήρξε επιδεινωση από το 2008 και μετά. Ενώ με το που βγήκε το σύριζα και ξεκίνησαν οι καταλήψεις με το μεταναστευτικο η κατάσταση έγινε κυριολεκτικά και μεταφορικά απερίγραπτη. Δεν φταινε οι μετανάστες για αυτό, φταίνε πρώτον αυτοί που τους έφεραν και μετά η κυβέρνηση που δεν ήθελε να λάβει μέτρα. Αφού έγινε εδώ ένα hotspot όλη η περιοχή, ήρθανε τα κυκλώματα διακίνησης ναρκωτικών και τσιμπισαν μερικούς κακόμοιρους μετανάστες με δέλεαρ το χρήμα για να κάνουν διακίνηση. Στο τετράγωνο που μένω είχανε αποθήκη με ναρκωτικά σε μια πολυκατοικια, την βρήκε η αστυνομία, που να θυμάμαι πόσα τέτοια είχανε εντοπίσει, καμία 15αρια περίπου. Άσε μιλάμε χαμός. Από το 2019 άλλαξαν άρδην προς το καλύτερο τα πράγματα. Μιλάμε πλέον ακόμα και καταστήματα που ήταν κλειστά για 20-25 χρόνια και απορουσες αν υπάρχει ιδιοκτήτης εκεί η έχει πεθάνει και η κληρονομιά είναι στα αζήτητα, τώρα ανοίγουν ανακαινιζονται και νοικιαζονται, καθαρίζουν και τα πεζοδρόμια μπροστά, παλιές πολυκατοικιες ανακαινιζονται για airbnb και κάποιοι περνάνε και πετάνε μπογιές από έξω.... Υπάρχουν φυσικά και τα κοινωνικά προβλήματα της αύξησης ενοικίων, της στέγασης.

    Αλλά όπως και να χει, καταλαβαίνετε φαντάζομαι πως με αριστεριστικους λαϊκισμους και επιχειρηματολογία δεν πάμε πουθενά.
    Πες το βρε ότι πήρε αξία η περιουσία επιτέλους.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  9. #3399
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    Τέτοια σαλάτα fake news για τα Εξάρχεια καιρό έχω να διαβάσω. Λες και ζούμε σε άλλη πόλη. Go on.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

  10. #3400
    Εγγραφή
    05-01-2021
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοια σαλάτα fake news για τα Εξάρχεια καιρό έχω να διαβάσω. Λες και ζούμε σε άλλη πόλη. Go on.
    θέλει ο δεξιός να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει ρε παιδιά. Τι ψάχνετε και εσείς τώρα;

  11. #3401
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ότι γράφω ισχύει 100% για τους διαμενοντες πέριξ της πλατείας Εξαρχείων και του πολυτεχνείου, της κλασσικης περιοχής των Εξαρχείων δηλαδή. Όσοι δεν τα έζησαν και έχουν άλλη άποψη μάλλον αυτοί μένουν σε άλλη πόλη ή πιο μακριά σε μέρη που δεν θεωρούνται Εξάρχεια πχ Νεάπολη, προς Λ. Αλεξάνδρας, Γκύζη κοκ. Ακόμα και άλλα γειτονικά μέρη πω Πεδίον Άρεως είχαν επηρεαστεί αρνητικά από αυτά που γινόταν εδώ, διακίνηση πρεζας με κέντρα την ΑΣΣΟΕ το πολυτεχνείο το πεδίον και τις οποίες άτυπες καταλήψεις και αποθήκες ναρκωτικών της περιοχής. Εχω να διηγηθώ και πολλά ακόμα που με όσα έζησα εδώ εκείνη την περίοδο γράφω βιβλίο, να μιλήσουμε που βγήκαν από το ΕΜΠ και κάψανε το περίπτερο μπροστά στην Πατησίων ενώ χτύπησαν και τον μεταναστη εργαζόμενο; Να μιλήσω που συγκεντρωθηκαν στο ΕΜΠ φεμινιστριες για να κάνουν πορεία και δέχτηκαν επίθεση από κάποιους διακινητες μέσα; Μετά έβγαζαν ανακοίνωση στο indy πως δεν πρέπει να υπάρξει καταστολη αλλά κοινωνική επαγρύπνηση (εδώ γελάμε), ο μεν υπουργός ΠΡΟΠΟ τότε έλεγε ότι τα Εξάρχεια θέλουν χρόνο, αντί να πάνε να καταργήσουν το άσυλο που είναι ότι πιο άχρηστο υπάρχει στο ελληνικό νομοθετικό σύστημα. Μέχρι και το σπίτι του Φλαμπουραρη δεχόταν επιθέσεις με μολοτοφ και τον έλεγαν Φλαμπεραρη και δεν έκαναν τίποτα. Να θυμηθούμε τους Ρουβικωνες με τα ντου στα μετρό και το σπάσιμο μηχανημάτων, τους άφηναν ελεύθερους γιατί διεξηγαγαν κοινωνικούς αγώνες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kantini Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλει ο δεξιός να κρυφτεί και η χαρά δεν τον αφήνει ρε παιδιά. Τι ψάχνετε και εσείς τώρα;
    Ναι. Πες μου και το ΑΦΜ σου για να σου στείλω πιστοποιητικο δεξιών φρονηματων από το gov.gr, μια καινούργια υπηρεσία που εγκαινίασε ο Μητσοτάκης. Στις επόμενες εκλογές μην ξεχάσεις να ψηφίσεις Κασσελάκη η Νέα αριστερά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilhs23_ : 15-01-24 στις 04:33.

  12. #3402
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Σταματησα να διαβαζω στο Πραγματικές καταστάσεις που ζήσαμε επί της 5ετιας ΣΥΡΙΖΑ ....

    Καλημερα καλη εβδομαδα

  13. #3403
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι. Πες μου και το ΑΦΜ σου για να σου στείλω πιστοποιητικο δεξιών φρονηματων από το gov.gr, μια καινούργια υπηρεσία που εγκαινίασε ο Μητσοτάκης. Στις επόμενες εκλογές μην ξεχάσεις να ψηφίσεις Κασσελάκη η Νέα αριστερά
    Εμ, δεν εχεις καταλαβει ακομα που απευθυνεσαι

    Εγω παντως Κυψελιωτης τα τελευταια 34 χρονια, στα Εξαρχεια πηγαινα καθημερινα απο το 2005 μεχρι το 2008 (κυριως λογω φροντιστηριου), πριν καταντησει ιδεολογικο γκετο των μπαχαλακηδων.
    Ακομα συχναζω εκει αλλα οχι τοσο συχνα πλεον.
    Σιγουρα η κατασταση ειναι καλυτερη πλεον.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι η πολιτεία συνειδητά άφησε τα "Εξάρχεια" να γίνουν (κάποιες φορές) χάος εδώ και κάποιες δεκαετίες ρίχνοντας τα πάντα στους μπαχαλους (έτσι γενικά, έστω κι αν έχει αποδειχθεί ότι κάποιες φορές οι μπαχαλοι ήταν κάτι άλλο, κάτι που επίσης ξεκινά από μπα- και τελειώνει σε -οι) και αρνούμενη συστηματικά να κάνει έστω και το ελάχιστο χρέος της, δεν δικαιολογεί ούτε σαν αστείο τη σημερινή κατάσταση εκεί και πολύ περισσότερο την παντελή αδιαφορία (αν όχι συγκάλυψη) προς το πραγματικό, το οργανωμένο έγκλημα.
    Το οποιο ειναι ποιο;
    Στα δικα μου ματια το ελαχιστο χρεος της ειναι να τους συλλαμβανει - πρωτη φορα καταδικη με αναστολη, δευτερη φορα απευθειας μεσα κι αν υπαρξει τριτη ακομα πιο μεσα.
    Οχι να τους κλεινει το ματι, που ας ειμαστε ειλικρινεις λιγο εως πολυ ολες το κανανε. Απλα καποιες κυβερνησεις ταυτιστηκαν κιολας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Hetfield : 15-01-24 στις 11:04.

  14. #3404
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Γεωργιάδης: “Δεν υπήρξα ποτέ ακροδεξιός, ακροδεξιός είναι ο Πολάκης”

    Φιλοξενούμενος στο Action24, ο Υπουργός Υγείας τόνισε χαρακτηριστικά ότι δεν έχει υπάρξει ποτέ ακροδεξιός!

    “Ο Πολάκης” τόνισε “είναι πιο ακροδεξιός από μένα, είναι τραμπούκος, κάνει μπούλινγκ, βρίζει, τι σχέση έχω εγώ με όλα αυτά” αναρωτήθηκε.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #3405
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποιο ειναι ποιο;
    Στα δικα μου ματια το ελαχιστο χρεος της ειναι να τους συλλαμβανει - πρωτη φορα καταδικη με αναστολη, δευτερη φορα απευθειας μεσα κι αν υπαρξει τριτη ακομα πιο μεσα.
    Οχι να τους κλεινει το ματι, που ας ειμαστε ειλικρινεις λιγο εως πολυ ολες το κανανε. Απλα καποιες κυβερνησεις ταυτιστηκαν κιολας.
    Σχεδόν συμφωνούμε. Υπάρχουν συγκεκριμένοι νόμοι, τους οποίους πρώτη η πολιτεία επιλεκτικά (δεν) εφαρμόζει.

    Το αποτέλεσμα είναι γνωστό.

    Να (σ)το πω κι αλλιώς. Το δέντρο του Μπακ και το εργοτάξιο του μετρό θα έπρεπε να είναι ασφαλή επειδή είναι οι αντίστοιχες γειτονιές/περιοχές ασφαλείς, επειδή όλος αυτός ο σκασμός/εσμός μπάτσων που έχουμε μαζέψει κάνει τη δουλειά του όταν/όπως πρέπει και δεν κρύβονται ή λακίζουν μόλις δουν τα σοβαρά (ή και πριν από αυτά, εντελώς τυχαία), επιλεκτικά σε συγκεκριμένες περιοχές (πώς το είπε εκείνος ο κρετίνος ο πρώην Προ.Πο, να δεις..."Πρέπει οι αστυνομικοί να μην έχουν φοβικά σύνδρομα"...αναφερόμενος στη Μεντεγίν της Ελλάδας, aka Νέα Σμύρνη) ενώ σε άλλες δεν κουνιέται φύλλο.

    Εδώ, έχουμε την παράνοια να λέμε ότι τα πράγματα είναι καλύτερα και οι γειτονιές βελτιώθηκαν επειδή υπάρχουν 2 κλούβες μόνιμα να φυλάνε τα σύρματα.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


Σελ. 227 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 207217222225226227228229232237247 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας