Σελ. 55 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 3545505354555657606575 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 811-825 από 5763
  1. #811
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το λέω πολιτικά. Αν γινόταν ο,τι έγινε και υπήρχε π.χ. 85% κάλυψη, θα σήμαινε ότι οι ασφαλιστικές που είχαν ασφαλίσει όλα αυτά θα υποχρεούνταν στο να έχουν περισσότερα κεφάλαια διαθέσιμα και θα είχαν συνάψει και συμβάσεις αντασφαλισης με μεγάλους ομίλους.

    Παλιότερα, ήταν εύκολο οι ασφαλιστικές να είναι ξεφραγο αμπέλι αλλά πλέον δεν είναι το ίδιο, μετά τους κανονισμούς Solvency 3 και τα λοιπά.
    Δεν θα έβαζα στοίχημα σε αυτό Είναι πολιτικό το θέμα και δεν ξέρω κατά πόσο σε μια τέτοια κλίμακα στο υποθετικό σενάριο θα ήταν σε θέση να ανταποκριθούν - άλλωστε για την Ελλάδα μιλάμε και για μια κυβέρνηση που (και εδώ για να είμαι δίκαιος δεν είναι και η μοναδική!) σαφώς έχει μια τάση να κοιτάζει αλλού ρυθμιστικά. Το βλέπουμε άλλωστε με την λιανική αγορά που πλέον έχει γίνει βορρά καρτέλ και μοιράζονται pass.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά εντάξει, πώς να το πω, ακόμα και η Θεσσαλία η ίδια δεν είναι η φτωχότερη περιφέρεια της χώρας, αποκλείω το ενδεχόμενο κάποιος που πχ πλήρωνε 120 Ε το χρόνο ασφάλεια αυτοκινήτου να κωλυοταν να το κάνει 150. Αλλά, στην μια περίπτωση θα πληρωνόταν εάν π.χ. του χάλασε το ΙΧ χαλάζι, ή φωτιά, ή πλημμύρα όπως τώρα.

    Ενώ τώρα, τα...3 θα πάρουν.
    Καταρχήν δεν ξέρω το κόστος ακριβώς, δεν έχω ιδέα. Αλλά ρωτώντας φίλο μου που είναι στέλεχος σε ασφαλιστική, δεν είναι τόσο λίγο επειδή εξαρτάται σε τι βαθμό θέλεις να ασφαλίσεις τι. Αν βάλεις μια ολόκληρη οικοσκευή και πας στο πλήρες πλαίσιο δλδ πλημμύρες κοκ, δεν νομίζω ότι είναι απλά ένα κατοστάρικο. Αλλά, ξαναλέω, δεν γνωρίζω ακριβώς.

    Και στην τελική, να το συζητήσουμε και αυτό; Πώς και με τι όρους μπορείς να ασφαλίσεις όταν στη Θεσσαλία δεν έχουμε καν χάρτες που να υποδεικνύουν επικινδυνότητα; Αφού δεν έχει κάνει τίποτε η κυβέρνηση αυτή και μάλιστα είναι και σε πλαίσιο παράβασης Συνθήκης ΕΕ με την Επιτροπή να έχει λάβει δράση. Άρα, τι συζητάμε για ασφάλειες;

    Μην πάμε και στο άλλο, δλδ ΟΚ να ασφαλίσω το σπίτι μου π.χ. που είναι σε πρόποδες δάσους που λέει ο λόγος ή και μέσα στο δάσος από φωτιά. Να ασφαλίσω που λέει ο λόγος και αν είμαι 1 χλμ από ποτάμια (που ΚΑΙ εδώ ΔΕΝ έχουμε πλήρη χαρτογράφηση του τι έχει μπαζωθεί και πώς και άρα επικινδυνότητα).

    Downtown Λάρισα ή Βόλο, να ασφαλίζω για πλημμύρες;;;;;;;;

    Εντάξει, αν το πάμε έτσι, να τα ρίχνουμε όλα τα μετρητά μας σε ασφαλίσεις αλλά να μην πληρώνουμε φόρους αφού στην τελική ανταποδοτικά δεν έχουμε καν τα βασικά. Να το πάμε έτσι

    Πρωτίστως και αποκλειστικά πολιτικό είναι, συνεπώς, το ζήτημα και η συζήτηση τώρα για ασφάλειες είναι μια σαφής κίνηση αντιπερισπασμού - το λέω πάντοτε σε πλαίσιο δημοσιολογίας και κυβερνητικής παπαρολογίας, όχι στο τι συζητάμε εσύ κι εγώ εδώ.

    - - - Updated - - -

    Και να δούμε και τι τελικά θα δώσουν οι ασφαλιστικές ακόμα και στις λίγες περιπτώσεις που όντως έχουμε ασφαλισμένες περιουσίες. Επειδή κάτι μου λέει ότι θα επικαλεστούν πλήρη απουσία κρατικού σχεδιασμού και υποδομής ως force majeure και είτε θα δώσουν ψίχουλα ή θα πάρει χρόνια η ιστορία. Εγώ τουλάχιστον, αν δούλευα σε ασφαλιστική, κυνικά μεν αλλά θα πρότεινα να μη δώσουμε τίποτε ή ελάχιστα αφού εδώ δεν μπορεί μια ασφαλιστική να καλύψει κρατική ανεπάρκεια
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #812
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aragorn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κύριος λόγος που έκανα το ασφαλιστήριο ήταν η αστική ευθύνη. Να μην πληρώνω από την τσέπη μου τυχόν ζημιές σε άλλους από υπαιτιότητά μου. Μέχρι και πτώση αεροπλάνου μου φόρτωσε η έργκο, εκτός των φυσικών καταστροφών και πυρκαγιών...
    Και σε εμάς υπάρχει τέτοια χρέωση από την ERGO. Δυστυχώς ποτέ δεν ξέρεις. Το έζησε η Βοιωτία το 2000 με πτώση Φάντομ και τον θάνατο 2 μαθητριών.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να δούμε και τι τελικά θα δώσουν οι ασφαλιστικές ακόμα και στις λίγες περιπτώσεις που όντως έχουμε ασφαλισμένες περιουσίες. Επειδή κάτι μου λέει ότι θα επικαλεστούν πλήρη απουσία κρατικού σχεδιασμού και υποδομής ως force majeure και είτε θα δώσουν ψίχουλα ή θα πάρει χρόνια η ιστορία. Εγώ τουλάχιστον, αν δούλευα σε ασφαλιστική, κυνικά μεν αλλά θα πρότεινα να μη δώσουμε τίποτε ή ελάχιστα αφού εδώ δεν μπορεί μια ασφαλιστική να καλύψει κρατική ανεπάρκεια
    Είμαι σίγουρος ότι θα δίνουν κλάσμα της ασφαλισμένης περιουσίας γιατί πολύ απλά οι δείκτες φερεγγυότητας τους θα πάνε στο μηδέν.

  3. #813
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Κάτι είχε πάρει το μάτι μου ότι λόγω της υπασφάλισης (είπαμε, 11% του συνόλου στα ΙΧ είχαν ασφάλεια για φυσ. καταστροφές, και 10κάτι% των σπιτιών) οι ασφαλιστικές είναι "πολύ κομπλέ" γιατί ακόμα και μετά τις αποζημιώσεις επιχειρήσεων κτλ, που όσες έχουν ασφαλιστεί είναι για βαρβάτα ποσά, το σύνολο τους βγαίνει κάπου στα 350 νομίζω εκ. € που είναι σαφώς λιγότερα από τα κέρδη τους για το 2022. Ούτε λόγος να χρειαστεί να ακουμπήσουν κεφάλαια.

    Γι' αυτό λέω ότι μιλάμε για κάτι που δεν έχει νόημα, το να μην κάνει κανείς ασφάλεια σε -στην τελική- περιουσιακό του/της στοιχείο με αξία πολλών χιλιάδων €.

    By the way επειδή Pop αναρωτήθηκες:

    "Downtown Λάρισα ή Βόλο, να ασφαλίζω για πλημμύρες;;;;;;;;"

    Οι ψιλο-χοντρο-στάνταρ παροχές σε μια οποιαδήποτε ασφάλεια σπιτιού, με κόστος 50-120 Ε το χρόνο (επιμένω, γιατί έχω δει τέτοια προγράμματα για εντός Αττικής, κτίριο του 2010 50 τμ.) είναι:


    Πυρκαγιά

    Σεισμός

    Τεχνική Υποστήριξη

    Βραχυκύκλωμα

    Θραύση Κρυστάλλων

    Φυσικά Φαινόμενα

    Αστική Ευθύνη

    Κλοπή

    Προσωπικό Ατύχημα

    Τυχαίες Ζημιές

    Διαρροή/Θραύση Σωληνώσεων

    Αν είναι με στεγαστικό δάνειο σε υποχρεώνει η τράπεζα να το ασφαλίσεις. Ακόμα και αν το είχε υπασφαλίσει κάποιος (πολλά προγράμματα άλλαξαν φέτος και υπολογίζουν 1.300 Ε min ασφάλεια ανά τετραγωνικό γιατί αυξήθηκε το κόστος κατασκευής, το σύνηθες μέχρι πρότινος ήταν αξία 1.100 Ε /m²), στην τελική, σε περίπτωση χοντρής ζημιάς θα τσέπωνε ίσως κανά 5-10.000 λιγότερα από όσο θα του κόστιζε όντως η αποκατάσταση των ζημιών, βάλε και την κρατική αρωγή, θα έβγαινε και κερδισμένος στο τέλος (δεν λέει κάπου ότι αν είσαι ασφαλισμένος δεν παίρνεις κρατική αρωγή).

    Αλλά, το ξανα-μάτα-λέω, πού μυαλό για τέτοια πράγματα. Έχουμε όμως μυαλό ώστε η Λάρισα να αποκαλείται "πόλη-πρωτεύουσα των καφετεριών" ας πούμε. Και ναι, σε Λάρισα, Βόλο, Καρδίτσα, έγινε χοντρή ζημιά αλλά δεν είναι ότι δεν είχα ξαναδει και περίεργες φάσεις όπου έπεφτε χαλάζι μεγάλου μεγέθους ας πούμε εκεί πέρα.

    Δεν απαλάσσεται η όποια κυβέρνηση από την ευθύνη της για πρόληψη, αρωγή και αντιμετώπιση αλλά ειλικρινά, είναι απλά τραγελαφικό το τι δικαίωμα σε αποζημίωση ξεκλειδώνει μια ασφάλεια της τάξης του κατοστάρικου κατ' έτος, έναντι του "Ουπς, ναι, πήρε φωτιά/πλημμύρισε/έπεσε αεροπλάνο που λέτε και πιο πάνω, ΚΡΙΜΑ, φάε τώρα κόστος ανακατασκευής 50-100-150-200.000+ €."

    Αν μη τι άλλο εφόσον core κάλυψη είναι οι σεισμοί ρε φίλε που δεν μπορεί ούτε το κράτος να τους προλάβει ούτε κανείς, μιλάμε για εγκληματική νοοτροπία, όχι των Λαρισαίων ή των Βολιωτών, τεράστιου κομματιού της χώρας όλης, για να γλυτώσουν 1-2 χιλιάρικα σε βάθος 20ετίας ανοίγουν διάπλατα την πάρτη τους στο να γίνει η στραβή και να μην έχουν τα €€€ να την φτιάξουν.

    Για να μην παρεξηγηθώ τα ίδια λέω εδώ και χρόνια για όσων τα σπίτια καίγονται από πυρκαγιές ενώ είναι σε δασική περιοχή, ή για σεισμόπληκτους σε περιοχές όπου είχε κάνει σεισμό π.χ. πριν 10-20 χρόνια και ακόμα και τότε δεν σκέφτηκαν να το ξαναδουν, μέχρι που ξαναέκανε και ήταν πολύ αργά για δάκρυα, Στέλλα.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  4. #814
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    η δεν ξέρουν τι τους γίνετε η δεν ξέρω πως πίστευαν οτι θα κρύψουν 4 νεκρούς
    ότι και να ισχύει είναι άκρως επικίνδυνοι

  5. #815
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    η δεν ξέρουν τι τους γίνετε η δεν ξέρω πως πίστευαν οτι θα κρύψουν 4 νεκρούς
    ότι και να ισχύει είναι άκρως επικίνδυνοι
    Έχει όντως επιβεβαιωθεί ή είναι "μας είπαν ότι..."?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #816
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    https://x.com/pamevolta/status/1702573478090518727?s=20

    Ωχ DOU τι είναι αυτά ρε συ ?! ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ ΠΕΤΣΩΜΕΝΟ ΣΚΑΙ ?!


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #817
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κλάδος θα μπορούσε να το σηκώσει; Ρητορική η ερώτηση...
    θα το σηκωνε λειψο (τα δικα μας παιδια ) , και θα ακολουθουσε και διασωση
    win win
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  8. #818
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει όντως επιβεβαιωθεί ή είναι "μας είπαν ότι..."?
    https://x.com/yboyio/status/17035055...YfyPhAdJsr-2yQ

    Ο Μπογιόπουλος δεν γράφει @@
    Το Ρόιτερς το έχει γράψει πριν ώρες

    ….

    Συγχαρητήρια στην ΝΔ για την νίκη στις εκλογές του σρζ

  9. #819
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patch Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://x.com/yboyio/status/17035055...YfyPhAdJsr-2yQ

    Ο Μπογιόπουλος δεν γράφει @@
    Το Ρόιτερς το έχει γράψει πριν ώρες

    ….

    Συγχαρητήρια στην ΝΔ για την νίκη στις εκλογές του σρζ
    Μα όλοι τη δήλωση ενός συγκεκριμένου αναπαράγουν, αυτό λέω.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #820
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    30 χρόνια μετά θρηνούμε στελέχη ΕΔ σε αποστολή στο εξωτερικό. Στείλαμε και στελέχη της ΔΕΠ ρε @#$ μου χωρίς προστασία!

    Σκόρδα και ευχέλαια στο Μαξίμου παρακαλώ, όπως επίσης γλόμπος και 519c σπίτι τους!

    Ή μάλλον όχι! Να φύγουν όλοι!

  11. #821
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Η κοσμογονία στην Πολιτική Προστασία (τάδε έφη ραντανπλαν) συνεχίζεται.

    Είσαι η ΕΜΥ; Είσαι το Αστεροσκοπείο; Πας κόντρα στην προπαγάνδα του συρφετού; Γρήγορα κάτω από την ομπρέλα της Πολιτικής Προστασίας.

    Λαμπρά.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  12. #822
    Εγγραφή
    10-06-2011
    Περιοχή
    offroad
    Μηνύματα
    2.621
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    800/150
    ISP
    Get Norway
    Router
    OPNsense
    Τα αυγά και τα πασχάλια

    https://x.com/yboyio/status/17035167...YfyPhAdJsr-2yQ

  13. #823
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Για πείτε παιδιά, έπεται σεισμός και πόλεμος; Να ξέρω δηλαδή.

  14. #824
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο κασσελακης ειπε οτι έπεται ξεκ@λιασμα Εγω το πιστευω κατι γνωριζουν οι αμερικανοι

  15. #825
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sovjohn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι είχε πάρει το μάτι μου ότι λόγω της υπασφάλισης (είπαμε, 11% του συνόλου στα ΙΧ είχαν ασφάλεια για φυσ. καταστροφές, και 10κάτι% των σπιτιών) οι ασφαλιστικές είναι "πολύ κομπλέ" γιατί ακόμα και μετά τις αποζημιώσεις επιχειρήσεων κτλ, που όσες έχουν ασφαλιστεί είναι για βαρβάτα ποσά, το σύνολο τους βγαίνει κάπου στα 350 νομίζω εκ. € που είναι σαφώς λιγότερα από τα κέρδη τους για το 2022. Ούτε λόγος να χρειαστεί να ακουμπήσουν κεφάλαια.

    Γι' αυτό λέω ότι μιλάμε για κάτι που δεν έχει νόημα, το να μην κάνει κανείς ασφάλεια σε -στην τελική- περιουσιακό του/της στοιχείο με αξία πολλών χιλιάδων €.

    By the way επειδή Pop αναρωτήθηκες:

    "Downtown Λάρισα ή Βόλο, να ασφαλίζω για πλημμύρες;;;;;;;;"

    Οι ψιλο-χοντρο-στάνταρ παροχές σε μια οποιαδήποτε ασφάλεια σπιτιού, με κόστος 50-120 Ε το χρόνο (επιμένω, γιατί έχω δει τέτοια προγράμματα για εντός Αττικής, κτίριο του 2010 50 τμ.) είναι:


    Πυρκαγιά

    Σεισμός

    Τεχνική Υποστήριξη

    Βραχυκύκλωμα

    Θραύση Κρυστάλλων

    Φυσικά Φαινόμενα

    Αστική Ευθύνη

    Κλοπή

    Προσωπικό Ατύχημα

    Τυχαίες Ζημιές

    Διαρροή/Θραύση Σωληνώσεων

    Αν είναι με στεγαστικό δάνειο σε υποχρεώνει η τράπεζα να το ασφαλίσεις. Ακόμα και αν το είχε υπασφαλίσει κάποιος (πολλά προγράμματα άλλαξαν φέτος και υπολογίζουν 1.300 Ε min ασφάλεια ανά τετραγωνικό γιατί αυξήθηκε το κόστος κατασκευής, το σύνηθες μέχρι πρότινος ήταν αξία 1.100 Ε /m²), στην τελική, σε περίπτωση χοντρής ζημιάς θα τσέπωνε ίσως κανά 5-10.000 λιγότερα από όσο θα του κόστιζε όντως η αποκατάσταση των ζημιών, βάλε και την κρατική αρωγή, θα έβγαινε και κερδισμένος στο τέλος (δεν λέει κάπου ότι αν είσαι ασφαλισμένος δεν παίρνεις κρατική αρωγή).

    Αλλά, το ξανα-μάτα-λέω, πού μυαλό για τέτοια πράγματα. Έχουμε όμως μυαλό ώστε η Λάρισα να αποκαλείται "πόλη-πρωτεύουσα των καφετεριών" ας πούμε. Και ναι, σε Λάρισα, Βόλο, Καρδίτσα, έγινε χοντρή ζημιά αλλά δεν είναι ότι δεν είχα ξαναδει και περίεργες φάσεις όπου έπεφτε χαλάζι μεγάλου μεγέθους ας πούμε εκεί πέρα.

    Δεν απαλάσσεται η όποια κυβέρνηση από την ευθύνη της για πρόληψη, αρωγή και αντιμετώπιση αλλά ειλικρινά, είναι απλά τραγελαφικό το τι δικαίωμα σε αποζημίωση ξεκλειδώνει μια ασφάλεια της τάξης του κατοστάρικου κατ' έτος, έναντι του "Ουπς, ναι, πήρε φωτιά/πλημμύρισε/έπεσε αεροπλάνο που λέτε και πιο πάνω, ΚΡΙΜΑ, φάε τώρα κόστος ανακατασκευής 50-100-150-200.000+ €."

    Αν μη τι άλλο εφόσον core κάλυψη είναι οι σεισμοί ρε φίλε που δεν μπορεί ούτε το κράτος να τους προλάβει ούτε κανείς, μιλάμε για εγκληματική νοοτροπία, όχι των Λαρισαίων ή των Βολιωτών, τεράστιου κομματιού της χώρας όλης, για να γλυτώσουν 1-2 χιλιάρικα σε βάθος 20ετίας ανοίγουν διάπλατα την πάρτη τους στο να γίνει η στραβή και να μην έχουν τα €€€ να την φτιάξουν.

    Για να μην παρεξηγηθώ τα ίδια λέω εδώ και χρόνια για όσων τα σπίτια καίγονται από πυρκαγιές ενώ είναι σε δασική περιοχή, ή για σεισμόπληκτους σε περιοχές όπου είχε κάνει σεισμό π.χ. πριν 10-20 χρόνια και ακόμα και τότε δεν σκέφτηκαν να το ξαναδουν, μέχρι που ξαναέκανε και ήταν πολύ αργά για δάκρυα, Στέλλα.
    Πάμε πάλι...

    Επί της αρχής προφανώς και υποστηρίζω 100% την ασφάλιση. Καλό είναι όλοι να ασφαλίζουν τις περιουσίες τους, αυτό γενικά είναι κανόνας στο εξωτερικό.

    Όμως, αυτό είναι ένα πράγμα και παντελώς άσχετο με την κατάσταση στη Θεσσαλία. Εδώ διαφοροποιούμαι, επειδή η κατάσταση αυτή είναι αποτέλεσμα πλήρους κυβερνητικής και κρατικής ανεπάρκειας. Άρα, το να μιλάμε τώρα για το αν έπρεπε ή όχι να είναι ασφαλισμένοι δεν είναι δευτερεύον, είναι πολύ κάτω στη λίστα και μάλιστα εκ του πονηρού το ανεβάζουν ως το θέμα συζήτησης.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

Σελ. 55 από 385 ΠρώτηΠρώτη ... 3545505354555657606575 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας