Σελ. 309 από 386 ΠρώτηΠρώτη ... 289299304307308309310311314319329 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.621-4.635 από 5781
  1. #4621
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αφήσω αυτό εδώ, ελπίζοντας ότι δεν θα έχω φάει permaban μέχρι το πρωί.

    Αν και συνήθως κάτι τέτοια παντρέματα έχουν πλάκα και με σχετικά καλά αποτελέσματα , το συγκεκριμένο είναι πατάτα. Δεν κολλάνε καθόλου μεταξύ τους. Για χαβαλέ καλό είναι.

    Παρεμπιπτόντως της Ιρλανδίας πολύ καλό (ξέχωρα από Γιουροβίζιον και τα ρέστα).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  2. #4622
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω το βρηκα μεγαλη βελτιωση οτι και να βαλλουν απο πανω θα ειναι καλυτερο .....

  3. #4623
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν ξέρω αν και πόσοι ακούσατε τον θόρυβο 3 το βράδυ.

    Ακούστηκε μέχρι Εξάρχεια και Γκύζη. Κι έλεγα μέσα μου ότι πλάκωσε πάλι καμία νέα τρομοκρατική οργάνωση με βόμβα σε κανένα υπουργείο.

    https://www.news247.gr/ellada/megali...tin-kallithea/

  4. #4624
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς ίδια προβλήματα με τα δικά σου είχα και εγώ στο δημοτικό, ιδιωτικό σχολείο, θέματα υγείας, δυσκολία ως αδυναμία να συμμετέχω σε ομαδικά παιχνίδια γυμναστικη και αθλητικές δραστηριότητες, δυσκολία εύρεσης φίλων και γενικά χρόνια γολγοθάς. Άλλαξα σε δημόσιο σχολείο στα επόμενα χρόνια που ναι μεν ήταν δύσκολα αλλά αρκετά καλύτερα και κάπως την πάλεψα μέχρι να τελειώσω το σχολείο.

    Οποτε είχα πρόβλημα και τα έλεγα στους δικούς μου, οι απαντήσεις ήταν από το να διαμαρτυρηθουμε στο ΥΠΕΠΘ, παιδιά είστε, όπου και να πας θα υπάρχουν κάποιοι που θα σε πειράζουν οπότε βρες μια λύση συμφιλίωσης με όσους έχεις πρόβλημα η ζωή είναι δύσκολη.
    Οταν φτάνεις στη περίπτωση μου στα 16 (!) να αναρωτιέσαι αν θα σταματήσουν οι επιθέσεις μετά το 3ο σχολείο (ήταν οταν πήγα στο χαλάνδρι σε τεχνικό λύκειο), κάτι πάει λάθος στη κοινωνία.

    Το ότι ακόμα και τώρα έχουμε θέμα να δεχτούμε και να κάνουμε κάτι στο θέμα του bullying, με εκπλήσει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  5. #4625
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από megahead13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και συνήθως κάτι τέτοια παντρέματα έχουν πλάκα και με σχετικά καλά αποτελέσματα , το συγκεκριμένο είναι πατάτα. Δεν κολλάνε καθόλου μεταξύ τους. Για χαβαλέ καλό είναι.
    Πέρα από το φρικτό της υπόθεσης, έχουν κάνει μπούρδα στην ένταση των επιμέρους κομματιών και δεν ξεχωρίζει τί είναι τί. Πάντως, νομίζω ότι σε κάποια σημεία πατά ολόσωστα.

    Χτες άκουσα και το κανονικό πρώτη φορά, θα προσπαθήσω να το αποφύγω όσο γίνεται.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν και πόσοι ακούσατε τον θόρυβο 3 το βράδυ.

    Ακούστηκε μέχρι Εξάρχεια και Γκύζη. Κι έλεγα μέσα μου ότι πλάκωσε πάλι καμία νέα τρομοκρατική οργάνωση με βόμβα σε κανένα υπουργείο.

    https://www.news247.gr/ellada/megali...tin-kallithea/
    Ε, εντάξει, λεπτομέρειες...δεν είναι δα και τίποτα τρικάκια για να ανησυχούμε.

    Πάνω από όλα, το εργοτάξιο του μετρό στα Εξάρχεια να είναι ασφαλές.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #4626
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν φτάνεις στη περίπτωση μου στα 16 (!) να αναρωτιέσαι αν θα σταματήσουν οι επιθέσεις μετά το 3ο σχολείο (ήταν οταν πήγα στο χαλάνδρι σε τεχνικό λύκειο), κάτι πάει λάθος στη κοινωνία.

    Το ότι ακόμα και τώρα έχουμε θέμα να δεχτούμε και να κάνουμε κάτι στο θέμα του bullying, με εκπλήσει.
    Οι γονείς κατηγορούν το σχολείο και το σχολείο κατηγορεί τους γονείς.
    Το σχολείο δεν έχει αρκετό χρόνο και πόρους για να δώσει έμφαση στην ένταξη όλων των παιδιών στην κοινωνία με ίσους όρους, οι γονείς δεν έχουν αρκετό χρόνο για να ασχοληθούν με τη διαπαιδαγώγιση των παιδιών τους ώστε να πάρουν κοινωνικές και ηθικές αξίες, και ταυτόχρονα να συντηρούν τα σπίτια τους.
    Και οι δυο έχουν τα δίκια τους, και οι δυο έχουν τα άδικά τους. Και όπως είπες και εσύ, ακόμα δεν έχουμε δεχθεί καλά καλά ότι έχουμε θέμα, φαντάσου τι προσπάθεια χρειάζεται για να συμφωνήσουμε και στο τι πρέπει να κάνουμε.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #4627
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γονείς κατηγορούν το σχολείο και το σχολείο κατηγορεί τους γονείς.
    Το σχολείο δεν έχει αρκετό χρόνο και πόρους για να δώσει έμφαση στην ένταξη όλων των παιδιών στην κοινωνία με ίσους όρους, οι γονείς δεν έχουν αρκετό χρόνο για να ασχοληθούν με τη διαπαιδαγώγιση των παιδιών τους ώστε να πάρουν κοινωνικές και ηθικές αξίες, και ταυτόχρονα να συντηρούν τα σπίτια τους.
    Και οι δυο έχουν τα δίκια τους, και οι δυο έχουν τα άδικά τους. Και όπως είπες και εσύ, ακόμα δεν έχουμε δεχθεί καλά καλά ότι έχουμε θέμα, φαντάσου τι προσπάθεια χρειάζεται για να συμφωνήσουμε και στο τι πρέπει να κάνουμε.
    Απαντώντας στο δικό σου αλλά και στα παραπίσω με αναφορά το σχόλιό μου.

    Όντως μάλλον δεν το έγραψα σωστά, δεν υπονοώ ότι bullying κλπ δεν υπήρχαν και στις εποχές μας.

    Ούτε επίσης εννοώ ότι σωρηδόν η Gen Z Ελλάδας έχει κάποιο θέμα. Κάθε άλλο, μιλάμε για παιδιά διαμάντια στην πλειοψηφία τους - μπορεί να μην ξέρουν γρι από ιστορία (που είναι ένα μέγιστο κοινωνικό πρόβλημα και φαίνεται και πολιτικά) αλλά σε κοινωνικές απόψεις, ανοικτότητα κλπ, δεν το συζητώ ότι τα παιδιά αυτά είναι έτη φωτός μπροστά από εμάς - πόσο μάλλον εμάς στην ηλικία τους.

    Όμως, υπάρχει μια βία ανηλίκων και μια κοινωνιοπάθεια που χαρακτηρίζει - αν θέλετε - τους "περιθωριακότερους" της ελληνικής Gen Z και που δεν νομίζω να έχει προηγούμενο ή αναλογία. Και αυτό το εντοπίζω κυρίως στο ότι είναι παιδιά των μνημονίων (και λιγότερο αλλά όχι ασήμαντα και των lockdown) κατά κύριο λόγο.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #4628
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντώντας στο δικό σου αλλά και στα παραπίσω με αναφορά το σχόλιό μου.

    Όντως μάλλον δεν το έγραψα σωστά, δεν υπονοώ ότι bullying κλπ δεν υπήρχαν και στις εποχές μας.

    Ούτε επίσης εννοώ ότι σωρηδόν η Gen Z Ελλάδας έχει κάποιο θέμα. Κάθε άλλο, μιλάμε για παιδιά διαμάντια στην πλειοψηφία τους - μπορεί να μην ξέρουν γρι από ιστορία (που είναι ένα μέγιστο κοινωνικό πρόβλημα και φαίνεται και πολιτικά) αλλά σε κοινωνικές απόψεις, ανοικτότητα κλπ, δεν το συζητώ ότι τα παιδιά αυτά είναι έτη φωτός μπροστά από εμάς - πόσο μάλλον εμάς στην ηλικία τους.

    Όμως, υπάρχει μια βία ανηλίκων και μια κοινωνιοπάθεια που χαρακτηρίζει - αν θέλετε - τους "περιθωριακότερους" της ελληνικής Gen Z και που δεν νομίζω να έχει προηγούμενο ή αναλογία. Και αυτό το εντοπίζω κυρίως στο ότι είναι παιδιά των μνημονίων (και λιγότερο αλλά όχι ασήμαντα και των lockdown) κατά κύριο λόγο.
    Και οι 2 πόλοι που περιγράφεις IMO προκύπτουν από τις δυνατότητες επικοινωνίας που έχουν προκύψει τα τελευταία χρόνια (βλέπε internet). Τα queer παιδιά έμαθαν πως δεν είναι μόνα τους. Τα παιδιά που μεγαλώνουν στον αυτόματο έμαθαν πως μπορούν να μαζευτούν εύκολα 50-100-1000 παιδιά και να στήσουν ένα mob που θα τραμπουκίσει τον οποιονδήποτε.
    Προσωπικά δεν πιστεύω πως προέκυψαν καινούρια θέματα που προκαλούν περισσότερα παιδιά βιολιά, οι συνθήκες που οδηγούσαν σε παιδιά ευάλωτα που παρασέρνονται πανεύκολα προϋπήρχαν και υπάρχουν και τώρα.

    Από χθες πάντως έχω προβληματιστεί γιατί έχω γιο κοντά στα 5, και αν τον πετύχω σε 10 χρόνια να την πέφτει μαζί με άλλους 10 σε 1-2, ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #4629
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν τον πετύχω σε 10 χρόνια να την πέφτει μαζί με άλλους 10 σε 1-2, ούτε κι εγώ δεν ξέρω τι θα κάνω.
    Φρόντισε να έχει πάρει proficiency για να έχεις κάτι να πεις.

  10. #4630
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαντώντας στο δικό σου αλλά και στα παραπίσω με αναφορά το σχόλιό μου.

    Όντως μάλλον δεν το έγραψα σωστά, δεν υπονοώ ότι bullying κλπ δεν υπήρχαν και στις εποχές μας.

    Ούτε επίσης εννοώ ότι σωρηδόν η Gen Z Ελλάδας έχει κάποιο θέμα. Κάθε άλλο, μιλάμε για παιδιά διαμάντια στην πλειοψηφία τους - μπορεί να μην ξέρουν γρι από ιστορία (που είναι ένα μέγιστο κοινωνικό πρόβλημα και φαίνεται και πολιτικά) αλλά σε κοινωνικές απόψεις, ανοικτότητα κλπ, δεν το συζητώ ότι τα παιδιά αυτά είναι έτη φωτός μπροστά από εμάς - πόσο μάλλον εμάς στην ηλικία τους.

    Όμως, υπάρχει μια βία ανηλίκων και μια κοινωνιοπάθεια που χαρακτηρίζει - αν θέλετε - τους "περιθωριακότερους" της ελληνικής Gen Z και που δεν νομίζω να έχει προηγούμενο ή αναλογία. Και αυτό το εντοπίζω κυρίως στο ότι είναι παιδιά των μνημονίων (και λιγότερο αλλά όχι ασήμαντα και των lockdown) κατά κύριο λόγο.
    Η γνώμη μου είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό υπάρχει θέμα έλλειψης παιδείας σε κοινωνικά θέματα, υγείας και όχι μόνο.
    Δεν γίνεται εν έτει 2024 να μη γνωρίζει ο νέος άνθρωπος τι είναι για παράδειγμα επιληψία, αν είναι νευρολογική ή ψυχολογική πάθηση ,τι να κάνει σε περίπτωση κρίσης κλπ.
    Δεν μπαινω καν (αν και θα έπρεπε κανονικά) σε εργασιακά θέματα, όπως και σε θέματα σχολικά, που σε σχέση με αυτά που έζησα (αναφέρομαι στα σχολικά) εχουν μαθαίνω γίνει βήματα αλλά σε σχέση με το εξωτερικό ας μη το πιάσουμε.
    Γενικά, η διαφορετικότητα στην ελλάδα πληρώνεται πολύ ακριβά, και ναι, η υγεία είναι και αυτή διαφορετικότητα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  11. #4631
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φρόντισε να έχει πάρει proficiency για να έχεις κάτι να πεις.
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  12. #4632
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    846
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γνώμη μου είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό υπάρχει θέμα έλλειψης παιδείας σε κοινωνικά θέματα, υγείας και όχι μόνο.
    Δεν γίνεται εν έτει 2024 να μη γνωρίζει ο νέος άνθρωπος τι είναι για παράδειγμα επιληψία, αν είναι νευρολογική ή ψυχολογική πάθηση ,τι να κάνει σε περίπτωση κρίσης κλπ.
    Δεν μπαινω καν (αν και θα έπρεπε κανονικά) σε εργασιακά θέματα, όπως και σε θέματα σχολικά, που σε σχέση με αυτά που έζησα (αναφέρομαι στα σχολικά) εχουν μαθαίνω γίνει βήματα αλλά σε σχέση με το εξωτερικό ας μη το πιάσουμε.
    Γενικά, η διαφορετικότητα στην ελλάδα πληρώνεται πολύ ακριβά, και ναι, η υγεία είναι και αυτή διαφορετικότητα.
    Αυτό και εγώ το έχω σκεφτεί. Πρέπει κάποια στιγμή να προστεθεί ένα μάθημα στο λύκειο που θα λέει για όλες τις βασικές χρονιές παθήσεις και προβλήματα υγείας τα οποία λίγο η πολύ στατιστικά όλο και κάποιος θα αντιμετωπίσει. Ενα μάθημα σαν παθολογία, ψυχολογία, πρώτες βοήθειες κτλ. Η μητέρα μου στο σχόλιο είχε το μάθημα της ανθρωπολογίας, δεν ξέρω αν ήταν κάτι παρόμοιο.

  13. #4633
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται εν έτει 2024 να μη γνωρίζει ο νέος άνθρωπος τι είναι για παράδειγμα επιληψία, αν είναι νευρολογική ή ψυχολογική πάθηση ,τι να κάνει σε περίπτωση κρίσης κλπ.
    Αυτές οι πληροφορίες φιλε ειναι εξειδικευμένες. Δεν ειναι υποχρεωμενος ο μέσος ανθρωπος να ξέρει αν η επιληψία ειναι νευρολογικη ή οχι. Αντιθετα, ειναι υποχρεωμένοι να ξέρουν τι σημαινει ενσυναίσθηση και να έχουν βασικές γνώσεις να ξεχωρισουν αν αυτο που διαβάζουν ειναι αληθινό ή fake.

    Και τα 2 τελευταία, απουσιάζουν από τα σχολεία, μάλιστα για το τελευταίο γινεται πόλεμος να μη ξεφευγεις απ το πλαίσιο, εξου και η μάχη που γινεται να ελεγχθει το τικ τοκ.

    Αν υπηρχε μαθημα ενσυναισθησης, σιγουρα δε θα υπηρχε τοση βια εκει εξω. Αλλά κάποιοι βολευονται με αυτο. Επιθυμουν τη υπαρξη της, ωστε να δικαιολογουν χιλιάδες να φυλάνε vips

    Η παθολογία ειναι πανεπιστημιακο μάθημα. Οι πρωτες βοηθειες θα μπορουσαν να ηταν μάθημα στο γυμνάσιο, αλλά θα έπρεπε να στερησεις ωρες απο κάτι άλλο..πχ τα θρησκευτικά, τα άχρηστα μαθηματικά (οχι το μάθημα των μαθηματικων αλλά τα εντελως άκυρα που αφορουν μονο μαθηματικους και η υπαρξη τους ειναι μονο για να δυσκολευιυν την εισαγωγη στα ΑΕΙ) κτλ κτλ
    Ακόμα μια ημέρα πέρασε χωρις να δουμε τα link :-P

  14. #4634
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις ακούσει που λένε οι γονείς όταν ο κανακάρης συμμετέχει σε τέτοιες συμμορίες ότι «είναι καλό παιδί, έχει πάρει και proficiency";

  15. #4635
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.247
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basilhs23_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό και εγώ το έχω σκεφτεί. Πρέπει κάποια στιγμή να προστεθεί ένα μάθημα στο λύκειο που θα λέει για όλες τις βασικές χρονιές παθήσεις και προβλήματα υγείας τα οποία λίγο η πολύ στατιστικά όλο και κάποιος θα αντιμετωπίσει. Ενα μάθημα σαν παθολογία, ψυχολογία, πρώτες βοήθειες κτλ. Η μητέρα μου στο σχόλιο είχε το μάθημα της ανθρωπολογίας, δεν ξέρω αν ήταν κάτι παρόμοιο.
    Ειδικά οι πρώτες βοήθειες είναι εγκληματικό το ότι δεν διδάσκονται. Το ότι έπρεπε να επέμβω εγώ να σώσω τη ζωη σε παιδί στη Τρίπολη που έκρυβε (ας μη το πιάσουμε αυτό αν και κολλάει στα προηγούμενα) ότι ήταν επιληπτικός και φυσικά και έπαθε κρίση μερα μεσημέρι στη ΣΩΒΕ μέχρι να έρθουν γιατροί και διασώστες με ξεπερνά. Και εννοείται ότι όλοι (90+ άτομα συνολικά από 3 μοίρες? περισσότερα, δε θυμάμαι, ήταν 1996) ειχαν μαζευτεί να δούν το θέαμα, έπρεπε να τους φωνάζω να ανοίξουν χώρο.

    Ωραίες μνήμες..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτές οι πληροφορίες φιλε ειναι εξειδικευμένες. Δεν ειναι υποχρεωμενος ο μέσος ανθρωπος να ξέρει αν η επιληψία ειναι νευρολογικη ή οχι. Αντιθετα, ειναι υποχρεωμένοι να ξέρουν τι σημαινει ενσυναίσθηση και να έχουν βασικές γνώσεις να ξεχωρισουν αν αυτο που διαβάζουν ειναι αληθινό ή fake.
    Διαφωνώ στο πρώτο σκέλος , συμφωνώ στο δεύτερο.
    Αυτό με τα "εξειδικευμένα" μας έχει φάει ως φάρα. Να ανοίξει η κούτρα και να μάθουμε κάτι περισσότερο από μπάλα και μπασκετ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παθολογία ειναι πανεπιστημιακο μάθημα. Οι πρωτες βοηθειες θα μπορουσαν να ηταν μάθημα στο γυμνάσιο, αλλά θα έπρεπε να στερησεις ωρες απο κάτι άλλο..πχ τα θρησκευτικά, τα άχρηστα μαθηματικά (οχι το μάθημα των μαθηματικων αλλά τα εντελως άκυρα που αφορουν μονο μαθηματικους και η υπαρξη τους ειναι μονο για να δυσκολευιυν την εισαγωγη στα ΑΕΙ) κτλ κτλ
    Ενα μάθημα τυπου "Βασικές αρχές ιατρικής" (ρε τι λέω ο μακακας) που να μαθαινε στους μαθητές από γενικές αρχές παθολογίας μέχρι και νευρολογίας (όχι εξειδικευμένα πράγματα αλλά αρκετά για να καταλαβαίνεις τα πολύ βασικά) για μένα ειναι πολύ σημαντικό.
    Επειδή αυτό θα ήταν εφοδειο για το πως ζεις, τρως, εννοείται ότι θα έπρεπε να περιλαμβάνει CPR.

    Φυσικα τα παραπάνω θέλουν όραμα και κατεύθυνση. Και μετά ξυπνησα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 309 από 386 ΠρώτηΠρώτη ... 289299304307308309310311314319329 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας