Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Καλησπέρα εκλεκτοί συμφορουμίτες.

    Όπως είχα αναφέρει σε άλλο νήμα, είχα δώσει παραγγελία (και παρέλαβα έκτοτε) ένα γουρουνάκι Mac Studio. Επειδή όμως μετά από απόπειρα συμβίωσης 15 ημερών και ενοχικό καταναλωτικό σύνδρομο κατάλαβα πως δεν είναι για μένα και δεν θα βγάλω άκρη, είμαι σε διαδικασία επιστροφής.

    Κάπως έτσι είμαι πάλι στην αγορά για νέο Ryzen PC, αυτή τη φορά από μένα για μένα και όχι μέσω της δουλειάς κτλ. Από τη δουλειά πχ πήρα ένα 13άρι Latitude για να ξεμπερδεύω (από τα σαλόνια στα αλώνια).

    Εδώ θέλω τη βοήθεια σας.

    Κοιτάζω για τον καλύτερο συνδυασμό performance/consumption(wattage) αλλά δε θέλω να είμαι και "καθώς πρέπει κυριούλης" όπως πήγα να κάνω με το Mac. Να γίνουμε λίγο τούμπανα βρε αδερφέ... Να το βλέπεις και να λες μήπως να βάλουμε και ένα RGB, να γίνει κλαρινογαμπροPC.

    Η σύνθεση που έχω στο μυαλό μου είναι μάλλον με τον 7900X3D για CPU και την 4070Ti για GPU. Δεν κοιτάζω πχ την 7900ΧΤΧ λόγω κατανάλωσης.

    64GB μνήμη (αλλά τι συχνότητα; ).

    Δεν ξέρω τι τσιπσετ να διαλέξω στη μητρική (σκέφτομαι πάλι για Asus), πχ γιατί Χ670Ε και όχι Β650Ε. Τι τροφοδοτικό... Να κρατήσω ένα παλιό Seasonic X750W που πάντα έπαιζε στα 150-400W μαξ ή είμαι ένας σκρουτζ που παίζει με τη φωτιά (απλά θέλω να επαναχρησιμοποιήσω ότι γίνεται από το προ-προηγούμενο μου σύστημα);

    Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη. Να ορίσουμε και ένα budget... £2500 αρκετά ελαστικό.

    Δεν υπάρχει ανάγκη για οθόνη, περιφερειακά, λειτουργικό σύστημα, κτλ.

    Η αγορά θα γίνει είτε από overclockers UK, είτε Scan.co.uk, είτε βρετανικό Amazon. Θα ήταν καλύτερα όμως σε ένα από τα 2 πρώτα για να μου κάνουν το build οι ίδιοι και να μην αρχίζω ξανά τις ταρζανιές όταν ο ελεύθερος χρόνος είναι λίγος.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Η χρήση ποια θα είναι ; Ρωτάω γιατί αν πιο πολύ ασχολείσαι με video editing δεν ξέρω αν αξίζει να πας σε x3d . Αν είναι για gaming δεν βλέπω τον λόγο να μην πας σε 7800x3d και να δώσεις περισσότερα χρήματα στην κάρτα. Επίσης να πω ότι αν ασχολείσαι επαγγελματικά με video editing εγώ θα κοιτούσα σε intel Κ με τα ενσωματωμένα γραφικά.

    Για την κάρτα γραφικών αν δεν απαντήσεις στα προηγούμενα το μόνο που έχω να δώσω σαν συμβουλή είναι να κοιτάξεις και τις zotac. Όχι γιατί είναι καλύτερες από όλες τις άλλες , αλλά επειδή με registration δίνουν 5χρονια εγγύηση. Και κάποιες gigabyte δίνουν 4 με εγγραφή αλλά είναι πιο ακριβές. Αν μου πεις την χρήση θα σου πω αν αξίζει να πας για παραπάνω.

    αν πάρεις amd θα πάρεις κιτ που να λεει ότι ειναι expo και εγώ θα κοιτούσα 6000mhz. Ίσως όμως να μην βρεις ευκολα σε 64gb και ίσως έχει και θέματα άρα θα πρότεινα 5600mhz. Αν είναι και στο qvl της μητρικής ακόμα καλύτερα αν και δεν ειναι ευκολο. πχ https://www.overclockers.co.uk/corsa...oaAva0EALw_wcB Αν αλλάξεις και πας σε intel εκεί κοιτάς σε xmp και με πιο υψηλές συχνότητες.

    Η διαφορά τιμής στα δύο chipset δεν είναι μικρή. Έχει περισσότερα lanes αλλά θα σου χρειαστούν ; Περισσότερο να εστιάσεις να πάρεις μια καλή μητρική/υλοποιήση. Έγω προτιμώ περισσότερο τις msi , πχ μια B650 Tomahawk αλλά σίγουρα έχει και η asus κάποιες καλές επιλογές.

    Το τροφοδοτικό που έχεις είναι πολύ καλό και σίγουρα δεν παίζεις με την φωτιά. Δεν ξέρω τι policy έχουν για τα ολόκληρα συστήματα που φτιάχνουν αναφορικά με την εγγύηση. Αλλά εγώ θα προτιμούσα να πάρω τροφοδοτικό ATX 3.0 ώστε να αποφύγω τις επεκτάσεις στα καλώδια για τις καινούργιες κάρτες γραφικών της nvidia. πχ https://www.overclockers.co.uk/therm...oaAva0EALw_wcB ή και κάποιο άλλο. Αυτό έχει καλές κριτικές και έχει και 10χρόνια εγγύηση αν και είμαι σίγουρος ότι μπορουν να βρεθούν κι άλλα καλύτερα.

    Αν στο χτίσουν αυτοί , είτε στο στείλουν είτε πας να το πάρεις θα σε συμβούλευα να τους ζητήσεις να μην έχουν την κάρτα γραφικών πάνω στην μητρική ώστε να μην σπάσει στην μεταφορά.

    Είτε πας σε amd είτε intel , πλεον θα χρειαστείς μια καλή ψύξη. Και θα πρότεινα το κουτί που θα διαλέξεις να είναι mesh όσο γινεται. Ωραίο το γυαλί εμφανησιακά αλλά δυσκολεύει το airflow.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vtester : 15-08-23 στις 10:04.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρήση ποια θα είναι ; Ρωτάω γιατί αν πιο πολύ ασχολείσαι με video editing δεν ξέρω αν αξίζει να πας σε x3d . Αν είναι για gaming δεν βλέπω τον λόγο να μην πας σε 7800x3d και να δώσεις περισσότερα χρήματα στην κάρτα. Επίσης να πω ότι αν ασχολείσαι επαγγελματικά με video editing εγώ θα κοιτούσα σε intel Κ με τα ενσωματωμένα γραφικά.

    Για την κάρτα γραφικών αν δεν απαντήσεις στα προηγούμενα το μόνο που έχω να δώσω σαν συμβουλή είναι να κοιτάξεις και τις zotac. Όχι γιατί είναι καλύτερες από όλες τις άλλες , αλλά επειδή με registration δίνουν 5χρονια εγγύηση. Και κάποιες gigabyte δίνουν 4 με εγγραφή αλλά είναι πιο ακριβές. Αν μου πεις την χρήση θα σου πω αν αξίζει να πας για παραπάνω.

    αν πάρεις amd θα πάρεις κιτ που να λεει ότι ειναι expo και εγώ θα κοιτούσα 6000mhz. Ίσως όμως να μην βρεις ευκολα σε 64gb και ίσως έχει και θέματα άρα θα πρότεινα 5600mhz. Αν είναι και στο qvl της μητρικής ακόμα καλύτερα αν και δεν ειναι ευκολο. πχ https://www.overclockers.co.uk/corsa...oaAva0EALw_wcB Αν αλλάξεις και πας σε intel εκεί κοιτάς σε xmp και με πιο υψηλές συχνότητες.

    Η διαφορά τιμής στα δύο chipset δεν είναι μικρή. Έχει περισσότερα lanes αλλά θα σου χρειαστούν ; Περισσότερο να εστιάσεις να πάρεις μια καλή μητρική/υλοποιήση. Έγω προτιμώ περισσότερο τις msi , πχ μια B650 Tomahawk αλλά σίγουρα έχει και η asus κάποιες καλές επιλογές.

    Το τροφοδοτικό που έχεις είναι πολύ καλό και σίγουρα δεν παίζεις με την φωτιά. Δεν ξέρω τι policy έχουν για τα ολόκληρα συστήματα που φτιάχνουν αναφορικά με την εγγύηση. Αλλά εγώ θα προτιμούσα να πάρω τροφοδοτικό ATX 3.0 ώστε να αποφύγω τις επεκτάσεις στα καλώδια για τις καινούργιες κάρτες γραφικών της nvidia. πχ https://www.overclockers.co.uk/therm...oaAva0EALw_wcB ή και κάποιο άλλο. Αυτό έχει καλές κριτικές και έχει και 10χρόνια εγγύηση αν και είμαι σίγουρος ότι μπορουν να βρεθούν κι άλλα καλύτερα.

    Αν στο χτίσουν αυτοί , είτε στο στείλουν είτε πας να το πάρεις θα σε συμβούλευα να τους ζητήσεις να μην έχουν την κάρτα γραφικών πάνω στην μητρική ώστε να μην σπάσει στην μεταφορά.

    Είτε πας σε amd είτε intel , πλεον θα χρειαστείς μια καλή ψύξη. Και θα πρότεινα το κουτί που θα διαλέξεις να είναι mesh όσο γινεται. Ωραίο το γυαλί εμφανησιακά αλλά δυσκολεύει το airflow.
    Το κυρίως PC μου είναι πάντα jack of all trades.

    Δηλαδή ναι, κάνω αρκετό video editing με Premier Pro, παίζω παιχνίδια όποτε προλαβαίνω (RDR2, 2077, και άλλα ΑΑΑ), η οθόνη μου είναι μια Odyssey G9 μαζί με μια Iiyama σε portrait mode για διάβασμα.

    Intel πχ δε θέλω να πάω, και γιατί είμαι team red από την εποχή του Κ6, αλλά και γιατί η κατανάλωση του σε load είναι απλά απαράδεκτη. Και μόνο την υποστήριξη στις μητρικές να πιάσω είναι αρκετό για μένα.

    Με υδρόψυξη δε θέλω να ασχοληθώ, καθώς θα επαναχρησιμοποιήσω τη Noctua D15 που εσύ με είχες βοηθήσει παλιά να επιλέξω!

    Ευχαριστώ για την πρόταση περί μνήμης, καθώς δεν έχω διαβάσει για το που πονάει η πλατφόρμα.

    Περί MSI και Asus. Πάντα πηγαίνω στην πρώτη για κάρτες γραφικών, και στη δεύτερη για μητρικές. Ο λόγος είναι οι αθόρυβες και άκρως efficient cooling υλοποιήσεις σε GPU της πρώτης, και η υποστήριξη των μητρικών στη δεύτερη. Η Asus ακόμα δίνει BIOS αναβαθμίσεις για την Χ370 Prime, και κάπως έτσι στο backup σύστημα που είχαμε φτιάξει το '17, έχω κουμπώσει πάνω έναν 5700Χ (αν το κάνει και η MSI, εννοείται θα τις δώ). Από Zotac είμαι εντελώς άσχετος, θα τις κοιτάξω!

  4. #4
    Εγγραφή
    11-11-2021
    Μηνύματα
    284
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Συνολικά, η καλύτερη CPU για επεξεργασία βίντεο είναι ο Intel Core i9 12900K. Σε δοκιμές απόδοσης χρησιμοποιώντας το Premier Pro, η Puget Systems σημείωσε προβάδισμα απόδοσης 25 – 40% με την Intel, έναντι των επεξεργαστών της σειράς AMD 5000. Επιπλέον, όταν χρησιμοποιείτε δημοφιλείς κωδικοποιητές όπως το H. 264 και το HEVC, η Intel έχει σημαντικά πλεονεκτήματα σε σχέση με την AMD.
    Δεν γνωρίζω αν αυτό το 25-40% της Ιντελ χρειάζεται την τριπλάσια κατανάλωση από τον 5950Χ.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κυρίως PC μου είναι πάντα jack of all trades.

    Δηλαδή ναι, κάνω αρκετό video editing με Premier Pro, παίζω παιχνίδια όποτε προλαβαίνω (RDR2, 2077, και άλλα ΑΑΑ), η οθόνη μου είναι μια Odyssey G9 μαζί με μια Iiyama σε portrait mode για διάβασμα.

    Intel πχ δε θέλω να πάω, και γιατί είμαι team red από την εποχή του Κ6, αλλά και γιατί η κατανάλωση του σε load είναι απλά απαράδεκτη. Και μόνο την υποστήριξη στις μητρικές να πιάσω είναι αρκετό για μένα.

    Με υδρόψυξη δε θέλω να ασχοληθώ, καθώς θα επαναχρησιμοποιήσω τη Noctua D15 που εσύ με είχες βοηθήσει παλιά να επιλέξω!

    Ευχαριστώ για την πρόταση περί μνήμης, καθώς δεν έχω διαβάσει για το που πονάει η πλατφόρμα.

    Περί MSI και Asus. Πάντα πηγαίνω στην πρώτη για κάρτες γραφικών, και στη δεύτερη για μητρικές. Ο λόγος είναι οι αθόρυβες και άκρως efficient cooling υλοποιήσεις σε GPU της πρώτης, και η υποστήριξη των μητρικών στη δεύτερη. Η Asus ακόμα δίνει BIOS αναβαθμίσεις για την Χ370 Prime, και κάπως έτσι στο backup σύστημα που είχαμε φτιάξει το '17, έχω κουμπώσει πάνω έναν 5700Χ (αν το κάνει και η MSI, εννοείται θα τις δώ). Από Zotac είμαι εντελώς άσχετος, θα τις κοιτάξω!
    Με τις αναλύσεις που έχεις θα μπορούσες να κοιτάξεις και για 4080 καθώς τα 12gb πιθανά θα τα φτάνεις. Είναι 300λίρες παραπάνω βέβαια.

    Δεν θελώ να σε πάω σε intel , αλλά όταν βλέπω οτι σε κάτι είναι καλύτεροι και ειναι προς όφελος του ενδιαφερομενου , θα το αναφέρω.

    Δεν θα σου έλεγα να πάρεις υδρόψυξη. Μια χαρά εινα η noctua.

    Επί της ουσιάς όταν θα βγουν οι επόμενοι επεξεργαστές θα μπορείς να πας πάνω από 6000. Τώρα δεν θα το πρότεινα. Θεωρητικά το καλύτερο chip που μπορείς να διαλέξεις είναι hynix a die. Προσωπικά θα κοιτούσα για corsair ή TeamGroup/kingston.

    Δεν νομίζω ότι έχει θέματα με bios η msi, μια χαρά δίνει αναβαθμίσεις. Σε asus είδα https://www.overclockers.co.uk/asus-...hoCxdoQAvD_BwE και https://www.overclockers.co.uk/asus-...hoCxdoQAvD_BwE . Για τις κάρτες η zotac δεν είναι και καμια φοβερή, αλλά επειδή όλες λίγο πολύ μπορεί να χαλάσουν, προτιμώ να έχω 5έτη εγγύηση αντί για 3.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις αναλύσεις που έχεις θα μπορούσες να κοιτάξεις και για 4080 καθώς τα 12gb πιθανά θα τα φτάνεις. Είναι 300λίρες παραπάνω βέβαια.

    Δεν θελώ να σε πάω σε intel , αλλά όταν βλέπω οτι σε κάτι είναι καλύτεροι και ειναι προς όφελος του ενδιαφερομενου , θα το αναφέρω.

    Δεν θα σου έλεγα να πάρεις υδρόψυξη. Μια χαρά εινα η noctua.

    Επί της ουσιάς όταν θα βγουν οι επόμενοι επεξεργαστές θα μπορείς να πας πάνω από 6000. Τώρα δεν θα το πρότεινα. Θεωρητικά το καλύτερο chip που μπορείς να διαλέξεις είναι hynix a die. Προσωπικά θα κοιτούσα για corsair ή TeamGroup/kingston.

    Δεν νομίζω ότι έχει θέματα με bios η msi, μια χαρά δίνει αναβαθμίσεις. Σε asus είδα https://www.overclockers.co.uk/asus-...hoCxdoQAvD_BwE και https://www.overclockers.co.uk/asus-...hoCxdoQAvD_BwE . Για τις κάρτες η zotac δεν είναι και καμια φοβερή, αλλά επειδή όλες λίγο πολύ μπορεί να χαλάσουν, προτιμώ να έχω 5έτη εγγύηση αντί για 3.
    Θεούλης, θα επιστρέψω με τη σύνθεση για γνώμες. (και σ ευχαριστώ που μου λες για Intel, απλά είχα δεί τι θερμικές απώλειες και τι κατανάλωση έχει, και είναι ακριβώς αυτό που δεν θέλω σε σύστημα).

  7. #7
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Θα περιμένω να δω σε τι θα καταλήξεις για να σχολιάσω. Βέβαια και οι καινούργιοι amd αν τους αφήσεις stock είναι αρκετά ζεστοί. Οι 3d είναι λίγο καλύτεροι θερμικά stock. Από ότι είχα δει μόνο ο 7800x3d είχε 3d v cache στο ένα και μοναδικό chiplet που έχει γι αυτό και στα games πολλές φορές περνάει μπροστα από τους μεγάλους του αδερφούς που έχουν 3d vcache μόνο στο ένα από τα δύο chiplet. Και από όσο έχω καταλάβει είναι λίγο δύσκολο να κλείσεις τους πυρήνες που δεν έχουν 3d v cache ώστε να μην δημιουργεί προβλήματα στα games ή τουλάχιστον ήταν, καθώς δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα τελευταία. Επίσης οι amd έχουν το θέμα με το fTpm το οποίο υποτίθεται έχει φτιαχτεί με bios update αλλά ακόμα διαβάζω για προβλήματα σε linux, δεν ξέρω αν έχει διορθωθεί τελείως στα windows. Φυσικά σε λίγο καιρό θα βγει και το refresh των 13th gen intel ως 14th gen με ελάχιστες βελτιώσεις. Για τις θερμοκρασίες που λες , δεν έχω δει μητρική να βάζει τα όρια στα pl1 και pl2 όπως τα δίνει η intel , ανταυτου τα αφήνουν ελεύθερα και τραβάνε πολύ ρεύμα και θερμαίνονται υπερβολικά. Με καλή ψύξη αέρα και τις τιμές που δίνει η intel είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα με φυσικά λίγο μικρότερη απόδοση, αλλά πολύ πιο σταθερό καθώς δεν κάνει thermal throttling. Και κάτι τελευταίο που πρέπει να δεις είναι τα 0.1% και 1% lows στα fps , που αν παρατηρήσεις είναι λιγότερα σε amd επεξεργαστές πράγμα που ίσως εξηγεί και θέματα όπως amd fps drops/dip που μπορεί να βρεις στο διαδίκτυο. Αν σου φτάνουν οι πυρήνες θα διάλεγα 7800x3d με μια καλύτερη κάρτα γραφικών και όταν με το καλό βγουν οι καινούργιοι 3d θα τον άλλαζα αν και όπως είπα σίγουρα θα εξέταζα και το ενδεχόμενο intel.

    - - - Updated - - -

    Και 2 κουτιά που πρέπει να δεις

    https://www.overclockers.co.uk/lian-...ca-7ay-ll.html

    https://www.overclockers.co.uk/phant...ca-0a8-pt.html
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Μετά από αρκετό ψάξιμο και σκέψη για αυτά που είχα στο μυαλό μου, τελικά θα πάω σε κάποιες αλλαγές. Η σύνθεση που έχω καταλήξει προς το παρόν, είναι αυτή εδώ.

    Οι κωδικοί είναι του scan.co.uk καθώς είναι πιο εύκολο να παραδώσουν Β. Ιρλανδία. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν θα πάω σε X670E ή θα μείνω σε B650E. Τα υπόλοιπα ελπίζω να είναι οκ.

    3XS Custom AM5
    LN138395 **3XS** ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI
    LN64660 *3XS LOGO* 16GB PNY USB3 Pendrive for Windows/Linux Recovery Media
    LN46437 3 Year Warranty - 1st Year Onsite, 2nd & 3rd Year Return to Base (Parts & Labour)
    LN131555 3XS - 64GB (2x32GB) Corsair Vengeance 5600MHz DDR5 - AMD
    LN119801 3XS 2TB Samsung 980 PRO M.2 PCIe Gen 4
    LN136476 3XS Corsair 5000D RGB Airflow Black Tempered Glass Mid-Tower ATX Case
    LN130334 3XS Corsair HX1200 Fully Modular 80PLUS Platinum Power Supply/PSU
    LN129462 3XS Custom AM5
    LN108647 3XS Game Pass Promotion
    LN117053 3XS Lead Time - 5-10 Working Days
    LN129566 3XS Standard PSU Cables
    LN61909 3 x 3XS System Build
    LN71540 3XS Systems 7 Day Technical Support
    LN114927 3XS Systems PLane
    LN57605 3XS Upgrade Premium
    LN86090 3XS Welcome Pack
    LN86912 3XS Welcome Pack
    LN133833 AMD Ryzen™ 9 7900X3D, AM5, Zen 4, 12 Core, 24 Thread, 4.4GHz, 5.6GHz Turbo, 140MB Cache, PCIe 5.0, 120W, CPU
    LN131688 ASUS Radeon RX 7900 XTX TUF GAMING OC 24GB GDDR6 Ray-Tracing Graphics Card, RDNA3, 6144 Streams, 2615MHz Boost
    LN93722 No OS Required
    LN138623 Noctua NH-D15 chromax.black CPU Cooler, Intel/AMD, Dual NH-A15 Fans, 300-1500RPM, 82.5CFM Airflow, 24.6dB, 4-pin PWM
    LN45708 Scan 3XS System - 3 Year Warranty (Mainland UK) - 1st Year Onsite, 2nd & 3rd Year Return to Base (Parts & Labour)

  9. #9
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    για τον ssd θα προτεινα να δεις και τον LN135905 2TB Samsung 990 PRO. Η διαφορά τιμής είναι μικρή. Όποιον και να πάρεις να κοιτάξεις αν δεν έχει να του βάλεις το τελευταίο firmware καθώς υπήρχαν κάποια προβλήματα.

    για το κουτί θα μπορούσες θεωρώ να γλίτώσεις αρκετά χρήματα βάζοντας το LN110342 Corsair 4000D Airflow. Έχει αρκετή διαφορα στα χρήματα αλλά δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ουσιαστικά. Φυσικά θα μπορούσες να δεις και το μεγαλύτερο
    Fractal Design Torrent αλλά στο configurator δεν έχει αυτό με το γυαλί στο πλάι.

    στο τροφοδοτικό κοίταξε και το LN138311 Corsair RM1200x SHIFT . Είναι 45 λίρες φθηνότερο και δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.

    στην κάρτα γραφικών δεν θα σου πω να πας σε nvidia καθώς αυτό είναι επιλογή σου αλλά στην μάρκα εγώ θα προτιμούσα https://www.scan.co.uk/products/sapp...3-6144-streams αν και δεν την έχει στο configurator.
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τον ssd θα προτεινα να δεις και τον LN135905 2TB Samsung 990 PRO. Η διαφορά τιμής είναι μικρή. Όποιον και να πάρεις να κοιτάξεις αν δεν έχει να του βάλεις το τελευταίο firmware καθώς υπήρχαν κάποια προβλήματα.

    για το κουτί θα μπορούσες θεωρώ να γλίτώσεις αρκετά χρήματα βάζοντας το LN110342 Corsair 4000D Airflow. Έχει αρκετή διαφορα στα χρήματα αλλά δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ουσιαστικά. Φυσικά θα μπορούσες να δεις και το μεγαλύτερο
    Fractal Design Torrent αλλά στο configurator δεν έχει αυτό με το γυαλί στο πλάι.

    στο τροφοδοτικό κοίταξε και το LN138311 Corsair RM1200x SHIFT . Είναι 45 λίρες φθηνότερο και δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.

    στην κάρτα γραφικών δεν θα σου πω να πας σε nvidia καθώς αυτό είναι επιλογή σου αλλά στην μάρκα εγώ θα προτιμούσα https://www.scan.co.uk/products/sapp...3-6144-streams αν και δεν την έχει στο configurator.
    Κανένα πρόβλημα, το configurator είναι τυπικό καθώς το αφήνεις κενό και βάζεις ότι κομμάτι θες. Πίνω καφέ και πάω να τα δώ Ευχαριστώ!

  11. #11
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Επίσης είδα ότι αυτές οι μνήμες https://www.scan.co.uk/products/64gb...-125v-amd-expo είναι στο qvl της μητρικής που έχεις διαλέξει αν σε ενδιαφέρει
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  12. #12
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Τελικά το έδωσα παραγγελια σε κομμάτια για να μπορέσω να βαλω την παρακάτω msi psu

    Psu: MSI MEG Ai1300P PCIE5

    Τα άλλα κομμάτια
    RAM:CMT64GX5M2B6000Z30
    Mobo: ROG STRIX X670E-F
    Gpu: MSI Radeon RX 7900 XTX GAMING TRIO CLASSIC
    Cpu: 7900x3d

    Και τον SSD που μου πρότεινες. Τώρα αναμονή! Χίλια ευχαριστώ!

  13. #13
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το έδωσα παραγγελια σε κομμάτια για να μπορέσω να βαλω την παρακάτω msi psu

    Psu: MSI MEG Ai1300P PCIE5

    Τα άλλα κομμάτια
    RAM:CMT64GX5M2B6000Z30
    Mobo: ROG STRIX X670E-F
    Gpu: MSI Radeon RX 7900 XTX GAMING TRIO CLASSIC
    Cpu: 7900x3d

    Και τον SSD που μου πρότεινες. Τώρα αναμονή! Χίλια ευχαριστώ!
    Πρώτα απ' όλα καλορίζικο. Θα σου πω τι δεν μου αρέσει στο τροφοδοτικό. Έχει native καλώδιο το καινούργιο για τις κάρτες γραφικών και από την πλευρά του τροφοδοτικού. Ενώ το corsair από την πλευρά του τροφοδοτικού έχει τα κλασικά 8pin. Εντωμεταξυ αυτό το καλώδιο θα αλλάξει άρα θεωρώ ότι δεν θα μπορείς να βάλεις το καινούργιο αν το χρειαστείς.

    - - - Updated - - -

    Επίσης δεν ξέρω αν είναι λόγω χρημάτων αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν στην amd καλύτερες υλοποιήσεις από τις saphire nitro

  14. #14
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.169
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Έχεις δίκιο, για το ποια είναι η καλύτερη υλοποίηση. Απλά η msi έχει 3 έτη εγγύηση και πολύ γρηγορότερη αλλαγή αν κάτι δεν πάει καλά. Η sapphire πρέπει να πάει Ολλανδία αν θυμάμαι καλά.

    Με την psu, δεν μπορώ να επιλέξω τα 8pin αν θέλω;

    Η RX έτσι κι αλλιώς έχει 3 Χ 8pin που λογικά πάνε στα 8 pin της psu.

    Ή δεν το έχω καταλάβει σωστά;

  15. #15
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Nice, καλορίζικο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας