Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    09-06-2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    H300s
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά,
    στο εξοχικό που έχουμε μόνο Cosmote και μόνο 24αρα, μου δώσανε τελευταία το Speedport Plus 2 (Arcadyan - VRV9518BAAX24-B-2G) το οποίο δεν εχει QoS, δεν εχει καθόλου παραμετροποίηση στο lan και στο wifi ώστε να θέσω ορια κλπ, εχω τεράστιο πρόβλημα, όταν πχ ανεβάζω ή κατεβάζω κατι από το pc, ολες οι αλλες συσκευές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα απολυτως ούτε ping, ούτε η ιδια συσκευή! Επισης αν το ενα λαπτοπ ανοίξει youtube πχ, το ping παει στον θεο (3-4 sec)!

    Το μόνο που σκέφτηκα είναι να βαλω ένα δικό μου ρουτερ απο πισω για να διαχειρίζεται ολο το τραφικ, αλλα πώς θα κανει κλήση pppoe το άλλο; ειναι εντελώς κουτσουρεμένο το Speedport....

    any thoughts?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-04-2021
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΙΒΑΔΕΙΑ
    Router
    AVM FRITZ! 5590, Deco X60
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,
    στο εξοχικό που έχουμε μόνο Cosmote και μόνο 24αρα, μου δώσανε τελευταία το Speedport Plus 2 (Arcadyan - VRV9518BAAX24-B-2G) το οποίο δεν εχει QoS, δεν εχει καθόλου παραμετροποίηση στο lan και στο wifi ώστε να θέσω ορια κλπ, εχω τεράστιο πρόβλημα, όταν πχ ανεβάζω ή κατεβάζω κατι από το pc, ολες οι αλλες συσκευές δεν μπορούν να κάνουν τίποτα απολυτως ούτε ping, ούτε η ιδια συσκευή! Επισης αν το ενα λαπτοπ ανοίξει youtube πχ, το ping παει στον θεο (3-4 sec)!

    Το μόνο που σκέφτηκα είναι να βαλω ένα δικό μου ρουτερ απο πισω για να διαχειρίζεται ολο το τραφικ, αλλα πώς θα κανει κλήση pppoe το άλλο; ειναι εντελώς κουτσουρεμένο το Speedport....

    any thoughts?
    Καλημέρα,
    Μην ασχοληθείς καθόλου με το Speedport Plus2, όσες φορές προσπαθούσα να το ρυθμίσω μου δημιουργούσε προβλήματα και χρειαζόταν επέμβαση από 13788... Πάρε καλύτερα ένα Fritz!box 7530AX ή 7590ΑΧ (αν δεν θέλεις να μπλέξεις με τις ρυθμίσεις) και βάλε στην άκρη το router της cosmote. Όταν το συνδέσεις ανοίγεις το menu επιλέγεις provider Cosmote και παίζει αυτόματα το internet. Αν η τηλεφωνία δεν λειτουργήσει μέσα στα πρώτα 5 λεπτά παίρνεις στο 13788, τους λες ότι έβαλες fritz και στο ρυθμίσουν αυτοί αμέσως. Μετά ξεχνάς ότι το έχεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας