Σελ. 4 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 1626
  1. #46
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω την εμμονή να υπάρχει ένας αριθμός για όλα.
    Για ποιο λόγο να βάζεις αχρείαστη πολυπλοκότητα, χρησιμοποιώντας 3-4 ή/και παραπάνω διαφορετικά νούμερα; Είναι απλά βλακώδες και ανούσιο.

    Το κράτος στην πραγματικότητα χρειάζεται 1 UID για τον κάθε πολίτη. Το ότι κάθε υπηρεσία χωριστά (αστυνομία, εφορία, ΕΣΥ, κτλ) έχει το δικό της UID, είναι απλά μια άμεση συνέπεια του γεγονότος, ότι όλα αυτά τα συστήματα, δεν είναι integrated μεταξύ τους.
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  2. #47
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που και για ποιο λόγο θα χρησιμοποιείται το σκανάρισμα, αφού στις δύο όψεις θα φαίνονται όλα τα στοιχεία που χρησιμοποιούμαι μέχρι σήμερα και εμφανίζονται στις υπάρχουσες ήδη ταυτότητες;;
    και γι'αυτο που είπε ο x_undefined αλλα κυρίως για να επιβεβαιωθεί (ηλεκτρονικά) οτι το δελτίο και αυτά που αναγράφει επάνω:

    - δεν είναι πλαστό/ακυρο/κλεμμένο/χαμένο/ληγμένο
    - δεν έχει τροποποιηθεί κάποιο από τα στοιχεία που αναγράφονται (πχ αλλη ημερομηνία γέννησης)
    - δεν έχει τροποποιηθεί η φώτο που είναι τυπωμένη
    - ανάγνωση λοιπών δεδομένων που περιέχει το secure element της κάρτας (επωνυμο μητέρας, πατέρα, δήμος εγγραφής και αριθμός δημοτολογίου)
    - ανάγνωση δακτυλικών αποτυπωμάτων

    κάποια απο τα παραπάνω λόγω τις χάραξης με λειζερ (πχ φωτο) είναι παρα πολύ δύσκολο να τροποποιηθούν (αλλα οχι ακατόρθωτο)

    γιαυτό υπάρχουν και στο secure element το οποίο επιβεβαιώνει πάσης αμφιβολίας την ακεραιότητα των δεδομένων που περιέχει.

    και για να προλάβω υστερίες: οχι, η ανάγνωση των παραπάνω δεδομένων απο απλούς nfc card readers δεν νομίζω οτι θα είναι εφικτό. χρειάζονται ειδικά μηχανήματα/card readers για να κάνουν access της εφαρμογές του κρυπτοεπεξεργαστή της κάρτας (πχ το σημείο που βρίσκονται η φώτο ή τα δαχτυλικά αποτυπώματα). Κάποια δεδομένα ίσως να φαίνονται ελεύθερα αλλά θα είναι πιστεύω αυτά που είναι ήδη τυπωμένα.

    Ας περιμένουμε όμως να τις πιασουμε στο χέρι μας και να τις σκαλίσουμε (αν γίνεται) πριν μπούμε σε υποθετικές τεχνικές λεπτομέρειες

    Νωρίτερα ειπώθηκε κάτι για RFID και τα αντικλεπτικά συστήματα που υπάρχουν ήδη που πιάνουν δήθεν πολλά μέτρα και άρα πλαγίως ίσως μας κάνουν track. Nope. 30cm το πολύ να πιάνουν ώστε να ενεργοποιούν τα κβαντικά ηλεκτρομαγνητικά φαινόμενα που χρειάζονται για να ζωντανέψει η κάρτα με ηλεκτρικό ρεύμα και να αρχίσει να μεταδίδει δεδομένα στην φανταστική ταχύτητα των .... 400 bits/s

    Άλλο το αντικλεπτικό tag που κάνει απλώς ένα ping στον αντικλεπτικό δέκτη μόλις περάσει απο μπροστά του και άλλο μια κάρτα με κρυπτοεπεξεργαστή που θέλει μεγαλύτερα ποσα ενέργειας για να λειτουργήσει και αρκετό χρόνο ωστε να παρει commands και να αποστείλει δεδομένα (αν επιτρέπεται). το NFC που υπάρχει απο πάνω είναι ένα σύνθετο πρωτόκολλο και δεν έχει καμία σχέση με τα αντικλεπτικά RFID tags.

    Φυσικά όποιος θέλει να είναι εντελώς σίγουρος ότι δεν θα του "σκαλίσουν" την κάρτα με RFID/NFC readers που θα υπάρχουν διάσπαρτοι εγκατεστημένοι εδώ και εκεί (που? από ποιόν? πως θα μιλάνε με τον μεγάλο αδερφό?) υπάρχουν ειδικά πορτοφόλια που "προστατεύουν" τις κάρτες και κατά την γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά

  3. #48
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που να πιστεύει ακράδαντα πως όταν βγάλει τη νέα ταυτότητα τα στοιχεία του θα είναι απολύτως ασφαλή;
    Όση ασφάλεια έχουμε τώρα, τόση θα έχουμε και με τη νέα «ταυτότητα».
    Ελεύθερος.

  4. #49
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.198
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει έστω ένας εδώ μέσα που να πιστεύει ακράδαντα πως όταν βγάλει τη νέα ταυτότητα τα στοιχεία του θα είναι απολύτως ασφαλή;
    Όση ασφάλεια έχουμε τώρα, τόση θα έχουμε και με τη νέα «ταυτότητα».
    Ενώ τώρα που λες στο τηλέφωνο στη κουτση Μαρία που μπορεί να είναι αλλαγή προμηθευτή ενέργειας και μετά του στέλνεις και πρίμα Βίστα φωτοτυπία μπρος πίσω όλα μα όλα τα στοιχεία σου, δεν πειράζει ε?

    Μπορούμε να σοβαρευτούμε? Οι νέες ταυτότητες βγαίνουν κυρίως για ενίσχυση ασφάλειας εγγράφου.
    Δηλαδή όλοι οι δεξιοι-ακροδεξιοί θα έπρεπε να πανηγυρίζουν που λιγότεροι αλαουαχμπαραδες θα κυκλοφορούσαν με πλαστή ταυτότητα. Έλεος.

  5. #50
    Εγγραφή
    18-11-2007
    Περιοχή
    Καισαριανή
    Ηλικία
    63
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13961/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΛΙΣΟΣ
    Router
    SpeedTouch 530 v6
    SNR / Attn
    6(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω την εμμονή να υπάρχει ένας αριθμός για όλα.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα να έχεις ένα ΑΦΜ, έναν ΑΜΚΑ και έναν αριθμό πολίτη, ειδικά εφόσον δεν υπάρχει 100% επικάλυψη στο ποιοί δικαιούνται τον κάθε αριθμό.

    Εκτός αυτού, αν πχ γίνει μια διαρροή των προσωπικών στοιχείων μου ας πούμε από την εφορία, προτιμώ να διαρρεύσει ένας αριθμός που είναι χρήσιμος μόνο στην εφορία και όχι ένας αριθμός που με αντιπροσωπεύει 100%. Το να τα μαζεύουμε όλα μαζί σε έναν αριθμό έχει αυξημένο ρίσκο και δεν βλέπω το κέρδος.
    Μα στη νέα ταυτότητα υπάρχει ήδη ακόμη ένας αριθμός: ο αριθμός δημοτολογίου που συνδυάζεται με τον Δήμο.

    Να θυμηθούμε ότι στις παλιότερες υπήρχε και ο αριθμός μητρώου αρρένων.

    Επίσης υπάρχει και ο ειδικός εκλογικός αριθμός για τους εγγεγραμμένους στους εκλογικούς καταλόγους.

    Τέλος υπάρχει εκτός του ΑΜΚΑ και ο ΑΜΑ για τους ασφαλισμένους του πρώην ΙΚΑ και αντίστοιχοι αριθμοί για τους παλαιούς ασφαλισμένους όλων των επιμέρους ταμείων (παρόλο που τώρα έχουν ενσωματωθεί στον ΕΦΚΑ).

    Και αν ψάξω θα βρω και μερικούς ακόμη αριθμούς.

  6. #51
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.362
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που και για ποιο λόγο θα χρησιμοποιείται το σκανάρισμα, αφού στις δύο όψεις θα φαίνονται όλα τα στοιχεία που χρησιμοποιούμαι μέχρι σήμερα και εμφανίζονται στις υπάρχουσες ήδη ταυτότητες;;
    Για έλεγχο αυθεντικότητας.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #52
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.597
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά όποιος θέλει να είναι εντελώς σίγουρος ότι δεν θα του "σκαλίσουν" την κάρτα με RFID/NFC readers που θα υπάρχουν διάσπαρτοι εγκατεστημένοι εδώ και εκεί (που? από ποιόν? πως θα μιλάνε με τον μεγάλο αδερφό?) υπάρχουν ειδικά πορτοφόλια που "προστατεύουν" τις κάρτες και κατά την γνώμη μου είναι πεταμένα λεφτά
    Μπορείς να της φτιάξεις και θήκη με παχύ φύλλο αλουμινόχαρτου.

  8. #53
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω την εμμονή να υπάρχει ένας αριθμός για όλα.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα να έχεις ένα ΑΦΜ, έναν ΑΜΚΑ και έναν αριθμό πολίτη, ειδικά εφόσον δεν υπάρχει 100% επικάλυψη στο ποιοί δικαιούνται τον κάθε αριθμό.

    Εκτός αυτού, αν πχ γίνει μια διαρροή των προσωπικών στοιχείων μου ας πούμε από την εφορία, προτιμώ να διαρρεύσει ένας αριθμός που είναι χρήσιμος μόνο στην εφορία και όχι ένας αριθμός που με αντιπροσωπεύει 100%. Το να τα μαζεύουμε όλα μαζί σε έναν αριθμό έχει αυξημένο ρίσκο και δεν βλέπω το κέρδος.
    Οι επί μέρους αριθμοί για κάθε υπηρεσία ας μείνουν (και προφανώς θα μείνουν) και να αφορούν μόνο στα συστήματα αυτής της υπηρεσίας. Ο μοναδικός αριθμός του πολίτη να αντιστοιχίζεται με τον εσωτερικό αριθμό της υπηρεσίας.

    Εγώ προτιμώ να πηγαίνω στην εφορία και να δίνω το μοναδικό μου αριθμό μου (η εφορία ας έχει το ΑΦΜ για δική της χρήση και να αντιστοιχήσει τον αριθμό μου με αυτόν τον ΑΦΜ). Ομοίως και για το ΕΦΚΑ, όταν θέλω να εξυπηρετηθώ θα δίνω το μοναδικό μου αριθμό (ο ΕΦΚΑ ας έχει το ΑΜΚΑ για δική του χρήση και να αντιστοιχήσει τον αριθμό μου με αυτόν τον ΑΜΚΑ). Ομοίως για οποιοδήποτε άλλο φορέα.
    Ανυπόγραφος

  9. #54
    Εγγραφή
    11-04-2010
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Tα στοιχεία που θα εισαχθούν στην βάση, για κάποιον που θα βγάλει ταυτότητα για 1η φορά,
    έτσι και αλλοιώς θα εισαχθούν με το χέρι. Απο εκει και υστερα , και η ταυτότητα
    θα εκτυπωθει με αυτά τα στοιχεία , και οποιοδήποτε άλλο έγγραφο θα εκδοθεί / εκτυπωθεί
    με βάση τα στοιχεία που θα υπάρχουν στην βάση χωρίς να παρεμβαίνει ανθρώπινο χέρι,
    είτε έχει είτε δεν έχει τσιπ η ταυτότητα.
    (Η εμπολοκή του ανθρώπινου παράγοντα παράγει και λάθη).
    Η απορία μου εμένα είναι η εξης: Σε περίπτωση που υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ των
    στοιχείων που υπάρχουν στην ταυτότητα/τσιπ/MRZ με αυτά που υπάρχουν στην βάση
    τι απο τα δύο θα ισχύει τελικά?
    Και τι μπορεί να σημαίνει κάτι τέτοιο?
    Οτι ο κάτοχος κατάφερε και παραχάραξε την ταυτότητα, ή ότι κάποιος πείραξε
    το συγκεκριμένο record στην βάση?

  10. #55
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι επί μέρους αριθμοί για κάθε υπηρεσία ας μείνουν (και προφανώς θα μείνουν) και να αφορούν μόνο στα συστήματα αυτής της υπηρεσίας. Ο μοναδικός αριθμός του πολίτη να αντιστοιχίζεται με τον εσωτερικό αριθμό της υπηρεσίας.

    Εγώ προτιμώ να πηγαίνω στην εφορία και να δίνω το μοναδικό μου αριθμό μου (η εφορία ας έχει το ΑΦΜ για δική της χρήση και να αντιστοιχήσει τον αριθμό μου με αυτόν τον ΑΦΜ). Ομοίως και για το ΕΦΚΑ, όταν θέλω να εξυπηρετηθώ θα δίνω το μοναδικό μου αριθμό (ο ΕΦΚΑ ας έχει το ΑΜΚΑ για δική του χρήση και να αντιστοιχήσει τον αριθμό μου με αυτόν τον ΑΜΚΑ). Ομοίως για οποιοδήποτε άλλο φορέα.
    Εντάξει, για το 2020+ μιλάμε.
    Δεν πηγαίνεις στην εφορία πλέον, αλλά όταν πας μπορείς να βρεις το ΑΦΜ σου σε ένα λεπτό κάνοντας login στο taxis από το κινητό.

    Δεν ξέρω αν υπερβάλλω, αλλά δεν θέλω να μαζεύονται περιττά στοιχεία μαζί. Δηλαδή στην βάση του taxis δε θα ήθελα να υπάρχει ο αριθμός πολίτη μου.

    Και ειδικά για τον ΕΦΚΑ, εμπιστεύεσαι εσύ το ΙΚΑ να έχει όλα τα στοιχεία σου μαζεμένα;

  11. #56
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΙΔΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα στοιχεία που θα εισαχθούν στην βάση, για κάποιον που θα βγάλει ταυτότητα για 1η φορά,
    έτσι και αλλοιώς θα εισαχθούν με το χέρι. Απο εκει και υστερα , και η ταυτότητα
    θα εκτυπωθει με αυτά τα στοιχεία , και οποιοδήποτε άλλο έγγραφο θα εκδοθεί / εκτυπωθεί
    με βάση τα στοιχεία που θα υπάρχουν στην βάση χωρίς να παρεμβαίνει ανθρώπινο χέρι,
    είτε έχει είτε δεν έχει τσιπ η ταυτότητα.
    (Η εμπολοκή του ανθρώπινου παράγοντα παράγει και λάθη).
    Η απορία μου εμένα είναι η εξης: Σε περίπτωση που υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ των
    στοιχείων που υπάρχουν στην ταυτότητα/τσιπ/MRZ με αυτά που υπάρχουν στην βάση
    τι απο τα δύο θα ισχύει τελικά?
    Και τι μπορεί να σημαίνει κάτι τέτοιο?
    Οτι ο κάτοχος κατάφερε και παραχάραξε την ταυτότητα, ή ότι κάποιος πείραξε
    το συγκεκριμένο record στην βάση?
    Αυτό πως μπορεί να γίνει δηλαδή; Αν δεν κάνω λάθος αυτά είναι one record και δεν τροποποιούνται ούτε στο τσιπ αλλά ούτε στις βάσεις, σε εκείνη την περίπτωση θα μιλάμε για παραβίαση.

  12. #57
    Εγγραφή
    11-04-2010
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CaptainNickGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πως μπορεί να γίνει δηλαδή; Αν δεν κάνω λάθος αυτά είναι one record και δεν τροποποιούνται ούτε στο τσιπ αλλά ούτε στις βάσεις, σε εκείνη την περίπτωση θα μιλάμε για παραβίαση.
    Δηλ, δεν μπορεί να πειράξει κάποιος που έχει τα δικαιώματα , το record της βάσης μεσα απο ένα dbeditor?
    (π.χ SequelPro....λέω εγω τώρα, δεν ξέρω τι έχει η Oracle
    που χρησιμοποιούνε). Και δε σου λέω να το κάνει επίτηδες, μπορεί και απο λάθος..

    Και όταν μιλάμε για παραβίαση , απο ποιόν?
    Απο αυτόν που παραχάραξε την ταυτότητα, ή απο αυτόν που πείραξε το record στην βάση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΜΙΔΑΣ : 03-09-23 στις 12:05.

  13. #58
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΙΔΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όταν μιλάμε για παραβίαση , απο ποιόν?
    Απο αυτόν που παραχάραξε την ταυτότητα, ή απο αυτόν που πείραξε το record στην βάση?
    Μιλάμε γι αυτόν που πείραξε το record, ή κάποιος με δικαιώματα ή κάποιος που παραβίασε την βάση.

  14. #59
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    684
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων

    και για να προλάβω υστερίες: οχι, η ανάγνωση των παραπάνω δεδομένων απο απλούς nfc card readers δεν νομίζω οτι θα είναι εφικτό. χρειάζονται ειδικά μηχανήματα/card readers για να κάνουν access της εφαρμογές του κρυπτοεπεξεργαστή της κάρτας (πχ το σημείο που βρίσκονται η φώτο ή τα δαχτυλικά αποτυπώματα). Κάποια δεδομένα ίσως να φαίνονται ελεύθερα αλλά θα είναι πιστεύω αυτά που είναι ήδη τυπωμένα.
    + υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να μην εχει καν αυτές της πληροφορίες μέσα αλλά να εχει απλά εναν μοναδικο uid φάση ένας κωδικός 24 ψηφία πχ (απλά παράδειγμα) ο οποίος ειναι ένας και μοναδικος και οταν ενα πιστοποιημένο μηχάνημα συνδέεται στο rfid και διαβαζει τον κωδικό τραβάει αυτόματα match απο τα κρατικά servers ετσι θα ειναι και ποιο απλο και ποιο ασφαλες και θα κραταει παραμικρό log

  15. #60
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark Demis Εμφάνιση μηνυμάτων
    + υπάρχει μεγαλη πιθανότητα να μην εχει καν αυτές της πληροφορίες μέσα αλλά να εχει απλά εναν μοναδικο uid φάση ένας κωδικός 24 ψηφία πχ (απλά παράδειγμα) ο οποίος ειναι ένας και μοναδικος και οταν ενα πιστοποιημένο μηχάνημα συνδέεται στο rfid και διαβαζει τον κωδικό τραβάει αυτόματα match απο τα κρατικά servers ετσι θα ειναι και ποιο απλο και ποιο ασφαλες και θα κραταει παραμικρό log
    Καταρχήν το τι θα περιέχει έχει ήδη ανακοινωθεί.

    Κάποια δεδομένα πρέπει να υπάρχουν ώστε οι readers να μην χρειάζονται να κάνουν καμία σύνδεση και να μπορούν να εξακριβώσουν την αυθεντικότητα και την ακεραιότητα των δεδομένων "εδώ και τώρα".
    Είναι πρακτικό το θέμα. δεν είναι δυνατόν το αεροπλάνο στις Βρυξέλες να μην μπορεί να φύγει γιατί ο card reader στην πύλη έχει κάποιο πρόβλημα σύνδεσης με τους Ελληνικούς κρατικούς servers. Ότι συμβαίνει και με τα διαβατήρια ήδη δηλαδή.

    για υψηλότερου επιπέδου εφαρμογές από τις αρχές και την δημόσια διοίκηση (πχ ανάκτηση ποινικού μητρώου του πολίτη, ανάκτηση ασφαλιστικού ιστορικού του πολίτη) ναι, με κάποιο uid (αριθμός δελτίου? αριθμός πολίτη?) θα κάνει σύνδεση στην κατάλληλη βάση μέσω διεπαφών (API) και απο εκεί θα βλέπει ο χρήστης (αστυνομία, ΕΦΚΑ) τα δεδομένα που θέλει και αφορούν τον πολίτη.

Σελ. 4 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας