Σελ. 99 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 798994979899100101104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.471-1.485 από 1626
  1. #1471
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ΕΛΤΑ (ιδιωτική επιχείρηση) τι δουλειά έχει να κρατά αντίγραφο της ταυτότητας?
    Σε αυτό με έπιασες αδιάβαστο, είχα μείνει στα παλιά, κρατικά ΕΛΤΑ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι ομολογούμε οτι οι υπηρεσίες του κράτους έχουν αναβαθμιστεί ψηφιακά σε σημαντικό βαθμό. Το gov.gr είναι τεράστια επιτυχία/ευκολία και ήδη ανώτερο πολλών άλλων Ευρωπαϊκών portal που διευκολύνουν την σχέση πολίτη <-> κράτους. ΕΜΕπ, taxisnet και το Μητρώο Προσωπικού Αριθμού που έρχεται είναι υπερ-όπλα για το δημόσιο και σε λίγο καιρό για το δημόσιο θα είμαστε ένα νούμερο και όλα θα γίνονται από το κινητό μας.
    Σε αυτά τώρα, κι επειδή είσαι από τα παιδιά που εκτιμώ εδώ μέσα, δεν θα ήθελα να επεκταθώ.
    Να σου πω μόνο, πως κάθε εξάμηνο βάζω ειδοποίηση ώστε να μπω στον ΕΦΚΑ και να τσεκάρω αν έχω ακόμα ενεργή ασφαλιστική ικανότητα, ως μακροχρόνια άνεργος.
    Όχι, δεν γίνεται αυτόματα...

    Επίσης, την τελευταία φορά που μπήκα να ελέγξω, βρήκα εντελώς τυχαία-χαζεύοντας το site- πως χρωστούσα (και καλά) 18000 ευρώ!
    Ολογράφως, δεκαοχτώ χιλιάδες ευρώ, δήθεν από μη καταβολή ασφαλιστικών εισφορών.

    Αφού γλίτωσα το εγκεφαλικό, έκλεισα ραντεβού και πήγα να διαμαρτυρηθώ για αυτό το αίσχος. Ο φιλότιμος υπάλληλος που έπεσα, έκανε τα πάντα για να με εξυπηρετήσει και μου είπε με απολογητικό ύφος "ξέρετε κύριε, δεν επικοινωνούν τα συστήματα μεταξύ τους" (της ΔΥΠΑ με του ΕΦΚΑ).
    Χρειάστηκε να ξαναπάω άλλες τρεις φορές, μια για να τους πάω το χαρτί που αποδείκνυε πως είμαι άνεργος και άλλες δύο για να ρωτήσω ΓΙΑΤΙ μετά από δύο μήνες εμφανιζόμουν ακόμα ως οφειλέτης.

  2. #1472
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι ομολογούμε οτι οι υπηρεσίες του κράτους έχουν αναβαθμιστεί ψηφιακά σε σημαντικό βαθμό. Το gov.gr είναι τεράστια επιτυχία/ευκολία και ήδη ανώτερο πολλών άλλων Ευρωπαϊκών portal που διευκολύνουν την σχέση πολίτη <-> κράτους. ΕΜΕπ, taxisnet και το Μητρώο Προσωπικού Αριθμού που έρχεται είναι υπερ-όπλα για το δημόσιο και σε λίγο καιρό για το δημόσιο θα είμαστε ένα νούμερο και όλα θα γίνονται από το κινητό μας.

    Αυτά όμως αφορούν το δημόσιο και καλώς μέχρι εδώ.

    Ο ιδιωτικός τομέας τι δουλειά έχει με τα παραπάνω? Καμία. Ο ιδιωτικός τομέας έχει την δικιά του μηχανογράφηση, τα δικά του συστήματα και τις δικές του διαδικασίες και πολιτικές. Χρειάζονται ταυτοποίηση του πελάτη τους? Σε κάποιες περιπτώσεις φυσικά. Ορίστε το δελτίο ταύτοτητας/διαβατήριο/δίπλωμα που αποδεικνύει ότι είμαι αυτός που λέω ότι είμαι. Θέλετε το ΑΦΜ/ΑΜΚΑ μου για να με προσλάβετε? Ορίστε το εκκαθαριστικό ή το τάδε έγγραφο του ΕΦΚΑ που το αναγράφει. Ο *ιδιωτικός* υπάλληλος αφού τα ελέγξει και επιβεβαιώσει την γνησιότητα τους (εργαλεία υπάρχουν) διαπιστώνει ότι είμαι αυτός που είμαι και τελειώνει εδώ η ταυτοποίηση. Αν έχει αμφιβολίες έχει κάθε δικαίωμα να μου αρνηθεί την εξυπηρέτηση/υπηρεσία/πώληση και αν μάλιστα διαπιστώσει ότι τα διαπιστευτήρια μου είναι πλαστά έχει υποχρέωση να καλέσει επι τόπου την αστυνομία και να με πάνε μέσα για πλαστοπροσωπία.

    Το αντίγραφο όμως γιατί το θέλετε? Τι να το κάνετε? Έχετε τα resources και το know-how για την διαχείριση τους? Τηρείτε τα κατάλληλα/προβλεπόμενα μέτρα για την προστασία τους? Σε ποιο συρτάρι θα τα χώσετε? Ποιος μπορεί να τα δει και τι δουλεία έχει να τα δει? Το συνεργείο καθαρισμού σας μπαίνει στο μηχανογραφικό σας σύστημα και βλέπει το πελατολόγιο της εταιρίας? Όχι βέβαια. Γιατί το αφήνετε να "μπαίνει" στο αρχείο με τις φωτοτυπίες και να βλέπει ότι θέλει?

    Θέλετε να κάνετε ταυτοποίηση από απόσταση? Κανένα πρόβλημα, εργαλεία και πιστοποιημένες τεχνικές υπάρχουν. Η *σωστή* απομακρυσμένη ταυτοποίηση όμως κοστίζει τρελά λεφτά. Άστο καλύτερα, ας μας δώσουν φωτοαντίγραφο που και τζάμπα είναι και το κάνουμε τόσα χρόνια και έχουν συνηθίσει τα πρόβατα
    Δόξα και τιμή στην xerox που έβγαλε το θεϊκό αυτό μηχάνημα που ονομάζεται φωτοτυπικό πριν 60 χρόνια

    Για να είμαστε δίκαιοι, ο ν. 4954/2022, άρθρο 80, παρ. 5Α αναφέρει τα παρακάτω:

    5Α. Εφόσον πρόκειται για πιστωτικά ιδρύματα ή χρηματοπιστωτικούς οργανισμούς κατά την έννοια των παρ. 2 και 3 του άρθρου 3 του ν. 4557/2018 (Α’ 139) ή παρόχους υπηρεσιών σταθερής και κινητής τηλεφωνίας, πρόσβασης στο διαδίκτυο και συνδρομητικής τηλεόρασης, οι οποίοι υπέχουν υποχρέωση τήρησης φωτοαντίγραφου του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή στοιχείων αυτού, ο έλεγχος ταυτοποίησης πραγματοποιείται, με επίδειξη του εγγράφου της παρ. 3 σε εξουσιοδοτημένο πρόσωπο και άντληση, μέσω διαλειτουργικότητας ή διεπαφών προγραμματισμού εφαρμογών (Αpplication Programming Interfaces API’s), των στοιχείων της παρ. 3 ή εγγράφου που φέρει ιδίως τα στοιχεία της παρ. 3, μοναδικό αναγνωριστικό επαλήθευσης και κωδικό QR. Η τήρηση του εγγράφου του πρώτου εδαφίου από τους παραπάνω φορείς είναι ισοδύναμη με την τήρηση φωτοαντιγράφου του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή στοιχείων αυτού. Για την ολοκλήρωση του ελέγχου ταυτοποίησης αποστέλλεται στην κινητή συσκευή του φυσικού προσώπου αριθμός ασφαλείας, τον οποίο και γνωστοποιεί στο πρόσωπο που διενήργησε τον έλεγχο. Η ως άνω άντληση δύναται να πραγματοποιείται και κατά τον έλεγχο ταυτοποίησης του φυσικού προσώπου στα Κ.Ε.Π..

    οπότε οι τράπεζες και οι πάροχοι internet, τηλεφωνίας, συνδρομητικής TV έχουν την υποχρέωση από τον νόμο να κρατάνε αντίγραφο. Αυτό ομολογώ δεν το γνώριζα.

    Τα ΕΛΤΑ (ιδιωτική επιχείρηση) τι δουλειά έχει να κρατά αντίγραφο της ταυτότητας?
    Οι πάροχοι ρεύματος τι δουλειά έχουν να κρατάνε αντίγραφο?
    Το ξενοδοχείο που έμεινα μια νύχτα γιατί έβγαλε φωτοαντίγραφο της ταυτότητας και της πιστωτικής μου κάρτας?
    Η εταιρία ενοικιάσεων αυτοκινήτων γιατί έβγαλε φωτοαντίγραφο της ταυτότητας και της πιστωτικής μου κάρτας?

    πως νομιμοποιείται ο κάθε ευθυνόφοβος του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα να ζητάει και να τηρεί σε αρχείο αντίγραφα προσωπικών εγγράφων των πολιτών με τους οποίους έρχεται σε επαφή? Ο συνήγορος του πολίτη, η ΑΠΔΠΧ και πλέον και η ΑΔΑΕ εφόσον τα έγγραφα αυτά διακινούνται/τηρούνται ηλεκτρονικά τι άποψη/γνώμη έχει για το θέμα?

    Και να δείτε που μόλις πάρουν πρέφα το "Αντίγραφο ψηφιακής ταυτότητας" (έτσι ονομάζεται το έγγραφο που δίνει το wallet) χαρά που θα κάνουν. Τέρμα τα ασπρόμαυρα πουλάκια και τα ακαταλαβίστικα λόγω κακής εκτύπωσης. Θα έχουν το αντίγραφο-πιστό-κλώνο του Δ.Τ. με την φώτο μας σε πλήρη ευκρίνεια το οποίο μάλιστα φέρει και ψηφιακή σφραγίδα γνησιότητας απο το gov.gr. Μετά την μάστιγα των υπεύθυνων δηλώσεων προβλέπεται να είναι το νέο hit στα γραφεία, στα συρτάρια και στα mailboxes και τους fileservers των δημοσίων & ιδιωτικών υπαλλήλων για τα επόμενα 50 χρόνια.

    Τι τα θέλαμε τα τσιπ και τα 32 διαφορετικά χαρακτηριστικά υπέρ-υψηλής ασφάλειας σύμφωνα με τους κανονισμούς χιλίων σελίδων του ICAO που έχει το νέο Δελτίο Ταυτότητας?
    Τζάμπα λεφτά, αφού το ίδιο πράγμα το κάνει και το PDF με την ψηφιακή υπογραφή. Τι μπορεί να πάει στραβά?


    Έτοιμο για forward στην ΑΠΔΠΧ

  3. #1473
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό με έπιασες αδιάβαστο, είχα μείνει στα παλιά, κρατικά ΕΛΤΑ
    Να σου πω μόνο, πως κάθε εξάμηνο βάζω ειδοποίηση ώστε να μπω στον ΕΦΚΑ και να τσεκάρω αν έχω ακόμα ενεργή ασφαλιστική ικανότητα, ως μακροχρόνια άνεργος.
    Μια που αναφέρθηκες στον ΕΦΚΑ, επικαιροποίηση των στοιχείων της νέας ταυτότητας δεν μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά, έτσι;

  4. #1474
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.029
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό με έπιασες αδιάβαστο, είχα μείνει στα παλιά, κρατικά ΕΛΤΑ
    για να είμαστε σωστοί, τα ΕΛΤΑ έχουν περάσει στο υπερταμείο στο οποίο μέτοχος είναι 100% το δημόσιο. Ωστόσο το υπερταμείο είναι απλώς ο "ιδιοκτήτης" της επιχείρησης. Οι αποφάσεις και η λειτουργία της επιχείρησης είναι 100% Ανώνυμη Εταιρία.

    επίσης, τώρα που το σκέφτομαι, τα ΕΛΤΑ εφόσον μπλέκουν και με πάρε-δώσε χρημάταποστολών ίσως για κάποιο τεχνικό/νομικό λόγο να εμπίπτουν στην κατηγορία των "χρηματοπιστωτικών οργανισμών". Just saying και δεν πρόκειται να το ψάξω άλλο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 08-02-24 στις 17:33.

  5. #1475
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.595
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια που αναφέρθηκες στον ΕΦΚΑ, επικαιροποίηση των στοιχείων της νέας ταυτότητας δεν μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά, έτσι;
    Δεν το γνωρίζω.
    Καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα sticky thread με όλες τις πιθανές υπηρεσίες που μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά.

  6. #1476
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mzaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το γνωρίζω.
    Καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα sticky thread με όλες τις πιθανές υπηρεσίες που μπορεί να γίνει ηλεκτρονικά.
    Ενα μήνα πριν δεν γινότανε
    Επρεπε να πας ΕΦΚΑ

    Αλλά γενκά είναι άχρηστο
    Κάποια στιγμή θα το φτιάξουνε
    Εκτός κι αν θέλουν να γνωρίσουν 10.000.000 έλληνες από κοντά

    Τι σου κάνω μάνα μου και τέτοια ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #1477
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    205
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ναι βλέπω στη σελίδα του ΕΦΚΑ για τα ατομικά στοιχεία:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  efka.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  58,3 KB 
ID: 253881

    ενώ στο πεδίο 'Είδος ταυτότητας' γράφει ΑΛΛΟ και Αριθμ. ΑΔΗΛΩΤΟ

  8. #1478
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Για τον ΕΦΚΑ και για την ΔΥΠΑ όσοι έχετε ανεργία και τίποτα επιδόματα πρέπει να πάτε αυτοπροσώπως για αλλαγή αριθμού ταυτότητα κλείνοντας μάλιστα και ραντεβού.
    Πήγα πρόσφατα.

  9. #1479
    Εγγραφή
    22-10-2007
    Μηνύματα
    505
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    38845/5000 Kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Thomson TG788vn
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 14.7(dB)
    Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στο τμήμα μητρώου για να περάσει την νέα ταυτότητα.

  10. #1480
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0-04-05-56b201894293edaa632eb5340b4bae008ea741098d4aa2cd2e9a311cf744bfbe_2024a43404cc493c.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  182,4 KB 
ID: 253900
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  11. #1481
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.566
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mb
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    6(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0-04-05-56b201894293edaa632eb5340b4bae008ea741098d4aa2cd2e9a311cf744bfbe_2024a43404cc493c.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  182,4 KB 
ID: 253900
    Ωραιος! Διαβαζα για pdf παραπανω και δεν καταλαβαινα απο που προέκυπτε.

  12. #1482
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από runner70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιος! Διαβαζα για pdf παραπανω και δεν καταλαβαινα απο που προέκυπτε.
    Περίμενα να το δίνουν και μέσω web αλλά όχι.
    Θα ήταν πολύ χρήσιμο.
    Τώρα το έβγαλα από το app και το μετέφερα στον ΗΥ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #1483
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Μου ρθε χθες μήνυμα ότι η ταυτότητα μου είναι έτοιμη για παραλαβη. Δευτέρα πήγα, Παρασκευή ήταν έτοιμη στο τμήμα.. Από βδομάδα θα πάω να την παραλάβω!

  14. #1484
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Εγκατέστησα το app, κάνω την αυθεντικοποίηση με κωδικούς taxis, μου ζητάει 2 φορές να βάλω το μοτίβο του ξεκλειδώματος του κινητού, μετά ζητάει να συμπληρώσω έναν κωδικό σε κάτι κουτάκια, όμως δεν μου έρχεται ποτέ αυτός ο κωδικός. Πατάω και επανάληψη αποστολής και τίποτα. Τι πάει στραβά; Το κινητό μου είναι δηλωμένο κανονικά στο Ε.Μ.Επ., το έλεγξα και μόλις τώρα.

  15. #1485
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως το κινητό σου το πάει στα spam αν έχει τετοια επιλογή;

Σελ. 99 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 798994979899100101104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας