Σελ. 70 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 5060656869707172758090 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.036-1.050 από 1626
  1. #1036
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.285
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Πήγα σήμερα και δήλωσα τον νέο αριθμό ταυτότητας στον ΕΦΚΑ επί της ευκαιρίας αφού πήγα να δω αν υπάρχουν εκκρεμότητες με μια online αίτηση που έχω κάνει για να πληρωθώ επίδομα ασθενείας μετά από νοσηλεία.
    Αριθμούς IBAN και άλλα στοιχεία μπορούμε να επικαιροποιήσουμε από εδώ με κωδικούς taxisnet επιλέγοντας ατομικά στοιχεία. Όχι όμως αριθμό ταυτότητας.
    Υπάρχει ένα θέμα με την αναγνώριση των εγγράφων γιατί αλλού ζητάνε το εξιτήριο του νοσοκομείου να έχει στρογγυλή σφραγίδα και αλλού δεν τους νοιάζει. Στο ΙΚΑ της περιοχής μου δεν τους νοιάζει όπως φαίνεται και αρκούν τα έγγραφα των νοσοκομείων που είχα ανεβάσει στην πλατφόρμα του ΕΦΚΑ. Τα έντυπα δεν είναι τυποποιημένα και δίνουν ότι να ναι. Το έντυπο άδειας ασθενείας (χωρίς να είσαι σε νοσοκομείο) είναι τυποποιημένο και εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα στην καταχώρησή του.Στο μεταξύ τους πήγα και έγγραφα που είχα τυπώσει από εδώ που πρώτη φορά είδαν αλλά αυτά μπορούν εύκολα να ταυτοποιηθούν. Ρώταγε ο ένας τον άλλον περί τίνος πρόκειται και τα κράτησαν. Ούτε το λογιστήριο της υπηρεσίας (δημόσιο) που δούλευα το ήξερε

    Για την ιστορία τώρα εξετάζονται υποθέσεις Μάϊου και εγώ πήρα άδεια τον Σεπτέμβριο οπότε μάλλον του χρόνου θα μου αποδώσουν το ποσό της ασθένειας. Φανταστείτε να μην είχαμε και ηλεκτρονικές υπηρεσίες. Τουλάχιστον με το σύστημα των ραντεβού δεν είχε κοσμοσυρροή. Ειδικά στο συγκεκριμένο υποκατάστημα Γλυφάδας έπρεπε να πιάσεις ουρά από την νύχτα.

  2. #1037
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Εγώ πάλι άλλαξα ταυτοτητα πριν περίπου 40 μέρες, εμφανίστηκε γρήγορα στο Wallet και λέω είμαι οκ.
    Πήγα να βγάλω μια πιστωτική σε τράπεζα χτες και μου πέταξε μύνημα "στη βάση δεδομένων του Τειρεσία η ταυτότητα σας εμφανίζεται ως κλεμενη ή απολεσθείσα".
    Άρχισα να το ψάχνω και βλέπω σε GOV-KYC δεν έχω καθόλου ταυτότητα πλέον....ουτε τη παλιά ουτε την καινούρια, στο Ε.Μ.Επ έχω την παλιά ταυτότητα, ενώ στο wallet κανονικά την καινούρια.
    Τα έκαναν μπάχαλο άραγε ή θέλουν και άλλο χρόνο οι τυποι για να ενημερωθούν (λες και 40 μερες δεν ειναι αρκετες); Έστειλα και ένα μυνημα στο GOV-KYC μέσω support.gov και περιμένω να δω τι θα πούνε.. Σε εσάς σε πόσο καιρό ενημερώθηκε το KYC???

  3. #1038
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι άλλαξα ταυτοτητα πριν περίπου 40 μέρες, εμφανίστηκε γρήγορα στο Wallet και λέω είμαι οκ.
    Πήγα να βγάλω μια πιστωτική σε τράπεζα χτες και μου πέταξε μύνημα "στη βάση δεδομένων του Τειρεσία η ταυτότητα σας εμφανίζεται ως κλεμενη ή απολεσθείσα".
    Άρχισα να το ψάχνω και βλέπω σε GOV-KYC δεν έχω καθόλου ταυτότητα πλέον....ουτε τη παλιά ουτε την καινούρια, στο Ε.Μ.Επ έχω την παλιά ταυτότητα, ενώ στο wallet κανονικά την καινούρια.
    Τα έκαναν μπάχαλο άραγε ή θέλουν και άλλο χρόνο οι τυποι για να ενημερωθούν (λες και 40 μερες δεν ειναι αρκετες); Έστειλα και ένα μυνημα στο GOV-KYC μέσω support.gov και περιμένω να δω τι θα πούνε.. Σε εσάς σε πόσο καιρό ενημερώθηκε το KYC???
    Είχες ζητήσει απλά να βγάλεις καινούργια ή είχες δηλώσει απώλεια?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #1039
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχες ζητήσει απλά να βγάλεις καινούργια ή είχες δηλώσει απώλεια?
    Απλά αίτηση για καινούρια λόγω παλαιοτητας, τους έδωσα την παλιά και πήρα την καινούρια, αλλά φαινόταν ότι είναι λίγο άσχετοι(ήταν και οι πρώτες μέρες με νέες ταυτότητες) εκεί στο γραφείο ταυτοτητων και έχω αρχίσει να αγχώνομαι!

  5. #1040
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά αίτηση για καινούρια λόγω παλαιοτητας, τους έδωσα την παλιά και πήρα την καινούρια, αλλά φαινόταν ότι είναι λίγο άσχετοι εκεί στο γραφείο ταυτοτητων και έχω αρχίσει να αγχώνομαι!
    Δεν πας μια βόλτα από το τμήμα να δεις τι έχουν κάνει?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #1041
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πας μια βόλτα από το τμήμα να δεις τι έχουν κάνει?
    Μάλλον δε το γλιτώνω το πέρασμα από εκεί ε; Αυτά δε μ αρέσουν και η επόμενη αλλαγή ταυτότητας θα γίνει μετά από είκοσι χρόνια πάλι..

  7. #1042
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Καλυτερα να πας απο κοντα,γιατι μπορει κανενας αργοσχολος να εκανε καμια μπαμια,40 ημερες ειναι πολλες για να μην εχουν ενημερωθει τα συστηματα,μην περιμενεις απο το support να απαντησουν,πηγαινε στο τμημα,περιεγραψε τι συμβαινει και αυτοι ας βγαλουν ακρη τι και πως.Σε εναν φιλο που ειχε κανει αιτηση για νεα ταυτοτητα,του ειπαν οτι δεν εφμανιζεται το ονομα της μητερας και δεν μπορει να εκδοθει η ταυτοτητα,να παει στο δημοτολογιο να τους ενημερωσει για να κανουν την διορθωση,να αναρτηθει το ονομα και να εκδοθει,εκανε αυτη την διαδικασια επιτυχως,αλλα ουτε τηλεφωνο/e-mail ειδοποιησης απο το τμημα δεχτηκε,οταν πηγε απο εκει του ειπε μια υπαλληλος οτι πρεπει να ξανακανει την διαδικασια απο την αρχη,να πληρωσει τα παραβολα παλι κλπ,τελικα ο φακελος με την ταυτοτητα ειχε ερθει στο τμημα και ηταν θεμα πληρους αδιαφοριας η ασυνεννοησίας μεταξυ φορεων,υπαλληλων κλπ.

    Θα περασεις απο το τμημα,θα πεις ομορφα ωραια,μαγκες,συμβαινει αυτο,τι γινεται,υπαρχει προβλημα?

  8. #1043
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δε το γλιτώνω το πέρασμα από εκεί ε; Αυτά δε μ αρέσουν και η επόμενη αλλαγή ταυτότητας θα γίνει μετά από είκοσι χρόνια πάλι..
    10 χρόνια είναι η ισχύς τους. Αν πας σε 20, για 10 χρόνια δεν θα έχεις ταυτότητα
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #1044
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι όλοι εσείς που βιαστήκατε να πάτε γίνατε beta testers του συστήματος

  10. #1045
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι όλοι εσείς που βιαστήκατε να πάτε γίνατε beta testers του συστήματος
    Μα το πε και ο υπουργος μην βιαστειτε να πατε πριν τον Δεκεμβριο.....σας ευχαριστούμε που φαγατε στην μάπα τα πρώτα foul της ταυτότητας απο το να την πατησουμε οι υπολοιποι
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  11. #1046
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    10 χρόνια είναι η ισχύς τους. Αν πας σε 20, για 10 χρόνια δεν θα έχεις ταυτότητα
    Και η προηγουμενη 15 χρόνια ήταν η ισχύς της και την κράτησα 25 έτη χωρίς προβλήματα. Παντού έκανα τη δουλεια μου.. Οπότε τώρα που έβγαλα νέα..τώρα είναι σα να μην έχω ταυτότητα τουλάχιστον για το κράτος τις τράπεζες κλπ! χαχα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερα να πας απο κοντα,γιατι μπορει κανενας αργοσχολος να εκανε καμια μπαμια,40 ημερες ειναι πολλες για να μην εχουν ενημερωθει τα συστηματα,μην περιμενεις απο το support να απαντησουν,πηγαινε στο τμημα,περιεγραψε τι συμβαινει και αυτοι ας βγαλουν ακρη τι και πως.Σε εναν φιλο που ειχε κανει αιτηση για νεα ταυτοτητα,του ειπαν οτι δεν εφμανιζεται το ονομα της μητερας και δεν μπορει να εκδοθει η ταυτοτητα,να παει στο δημοτολογιο να τους ενημερωσει για να κανουν την διορθωση,να αναρτηθει το ονομα και να εκδοθει,εκανε αυτη την διαδικασια επιτυχως,αλλα ουτε τηλεφωνο/e-mail ειδοποιησης απο το τμημα δεχτηκε,οταν πηγε απο εκει του ειπε μια υπαλληλος οτι πρεπει να ξανακανει την διαδικασια απο την αρχη,να πληρωσει τα παραβολα παλι κλπ,τελικα ο φακελος με την ταυτοτητα ειχε ερθει στο τμημα και ηταν θεμα πληρους αδιαφοριας η ασυνεννοησίας μεταξυ φορεων,υπαλληλων κλπ.

    Θα περασεις απο το τμημα,θα πεις ομορφα ωραια,μαγκες,συμβαινει αυτο,τι γινεται,υπαρχει προβλημα?

    Καλά 'μπάμια' έχουν κάνει έτσι και αλλιώς στο σταθερό μου τηλέφωνο το οποίο είναι πλέον 13 ψηφιο .. αλλά δε μπορούσαν να το διορθώσουν και το άφησαν έτσι..
    Θα δώσω λίγο καιρό ακόμα γιατί βαριέμαι να τρέχω μήπως ξυπνήσει το σύστημα (μιας και στο wallet υπάρχει κανονικά η ταυτότητα η νέα)..

  12. #1047
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η προηγουμενη 15 χρόνια ήταν η ισχύς της και την κράτησα 25 έτη χωρίς προβλήματα. Παντού έκανα τη δουλεια μου.. Οπότε τώρα που έβγαλα νέα..τώρα είναι σα να μην έχω ταυτότητα τουλάχιστον για το κράτος τις τράπεζες κλπ! χαχα!
    Το ό,τι συνέβαινε να αγνοούν το γεγονός ότι έληξε με τις παλιού τύπου, δεν είναι κάτι που θα συνεχίσει να ισχύει με τις νέου τύπου απαραιτήτως.

    Σίγουρα στο εξωτερικό θα έχεις πρόβλημα αν θες να ταξιδέψεις και δεν έχεις διαβατήριο.

    Τώρα είσαι προσωρινά χωρίς ταυτότητα λόγω λάθους. Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να μένεις με ληγμένη ταυτότητα για μεγάλο διάστημα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  13. #1048
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Νεότερα

    Το παλιό wallet εξακολουθεί να δείχνει την παλιά ταυτοτητα ή τον null null, ανάλογα με τα κέφια.
    Με πλήρες uninstall και ξανά install του wallet, ρούφηξε την καινούργια.

    Για πόσο δεν ξέρω ..
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1049
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Ο πιερρακακης αφησε συντρίμμια,να δουμε ο νεος τι θα κανει.

  15. #1050
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ό,τι συνέβαινε να αγνοούν το γεγονός ότι έληξε με τις παλιού τύπου, δεν είναι κάτι που θα συνεχίσει να ισχύει με τις νέου τύπου απαραιτήτως.

    Σίγουρα στο εξωτερικό θα έχεις πρόβλημα αν θες να ταξιδέψεις και δεν έχεις διαβατήριο.

    Τώρα είσαι προσωρινά χωρίς ταυτότητα λόγω λάθους. Δεν είναι το ίδιο πράγμα με το να μένεις με ληγμένη ταυτότητα για μεγάλο διάστημα.

    Ποιος ειπε οτι ειμαι προσωρινά χωρίς ταυτότητα; Μια χαρά ταυτότητα έχω και στο gov wallet και φυσική ταυτότητα. Για το GOV-KYC ειμαι χωρίς ταυτότητα μέχρι να ξυπνήσουν και ενημερωθούν και αυτό μου προκαλεί ταλαιπωρία με τράπεζες.. Όσο ημουν με τη ληγμένη ταυτότητα εδώ και δεκα χρόνια δεν ειχα κανένα απολύτως πρόβλημα ουτε με τράπεζες ούτε με κάτι άλλο, ακόμα και διαβατήριο είχα βγάλει με τη 'ληγμένη' ταυτότητα.
    Να φτιαξουν το σύστημα τους, και ο τυπικός πολίτης να μη ταλαιπωριέται όταν βγάζει νέα ταυτότητα. Μέχρι στιγμής ο ασυνεπής με τη ληγμένη ταυτότητα μια χαρά είναι, ο συνεπής ταλαιπωριέται. Για αυτό ειπα μεταξυ σοβαρού και αστείου ότι με αυτά που κάνουν θα το σκεφτώ πάρα πολύ σε δεκα χρόνια να το ξαναπεράσω όλο αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος baskon : 12-11-23 στις 23:18.

Σελ. 70 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 5060656869707172758090 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας