Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 53
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Google Chrome
    Μην αφήσετε τον μεγάλο επανασχεδιασμό του Chrome να σας αποσπάσει την προσοχή από το γεγονός ότι η νέα επεμβατική πλατφόρμα διαφημίσεων του Chrome, με την ονομασία "Privacy Sandbox", επεκτείνεται ευρέως στον Chrome σήμερα. Αν δεν το έχετε παρακολουθήσει, αυτή η λειτουργία θα παρακολουθεί τις ιστοσελίδες που επισκέπτεστε και θα δημιουργεί μια λίστα με διαφημιστικά θέματα που θα μοιράζεται με τις ιστοσελίδες όποτε αυτές το ζητούν, και είναι ενσωματωμένη απευθείας στο πρόγραμμα περιήγησης Chrome. Έχει απασχολήσει τις ειδήσεις στο παρελθόν ως "FLoC" και στη συνέχεια ως "Topics API", και παρά την εκτεταμένη αντίθεση από σχεδόν κάθε μη διαφημιστή στον κόσμο, η Google κατέχει τον Chrome και είναι μια από τις μεγαλύτερες διαφημιστικές εταιρείες στον κόσμο, οπότε αυτό εισάγεται στις παραγωγικές εκδόσεις.

    Η Google φαίνεται να γνωρίζει ότι αυτό δεν θα είναι δημοφιλές. Σε αντίθεση με τη λαμπερή πρωτοσέλιδη ανάρτηση στο blog της Google που πήρε ο επανασχεδιασμός, η μεγάλη ανακοίνωση για την έναρξη της πλατφόρμας διαφημίσεων είναι κρυμμένη στη σελίδα privacysandbox.com. Η ανάρτηση στο blog αναφέρει ότι η πλατφόρμα διαφημίσεων φτάνει σήμερα στη "γενική διαθεσιμότητα", πράγμα που σημαίνει ότι έχει κυκλοφορήσει στους περισσότερους χρήστες του Chrome. Το γεγονός αυτό άργησε να έρθει, με τα APIs να κυκλοφορούν πριν από περίπου ένα μήνα και εκατομμύρια σταδιακά βήματα στις beta και dev builds, αλλά τώρα επιτέλους έγινε η πράξη.

    Οι χρήστες θα πρέπει να δουν σύντομα ένα αναδυόμενο παράθυρο όταν εκκινούν τον Chrome, το οποίο θα τους ενημερώνει ότι μια λειτουργία "απορρήτου διαφημίσεων" έχει κυκλοφορήσει σε αυτούς και έχει ενεργοποιηθεί.

    by Deepl

    Πηγή : Arstechnica

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Chrome, και αν είχα αυτή θα ήταν είδηση για να τον αφαιρέσω από παντού. Έχω πάψει να χρησιμοποιώ προγράμματα και υπηρεσίες κατά διαστήματα για μικρότερα "παραπτώματα".

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς ο FF έχει μείνει πίσω.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    24-10-2015
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530 AX
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ο FF έχει μείνει πίσω.
    Σε τι δεν σε καλύπτει ο Firefox;

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς ο FF έχει μείνει πίσω.
    Σε τι έχει μείνει πίσω;

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μου έχει τύχει αρκετές φορές να μην λειτουργούν σωστά σελίδες και υπηρεσίες. Επίσης τρώει αρκετούς πόρους, Στο 1 laptop Edge και ανάσανε η μπαταρία και το μηχάνημα και στο άλλο Chrome
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει αρκετές φορές να μην λειτουργούν σωστά σελίδες και υπηρεσίες. Επίσης τρώει αρκετούς πόρους, Στο 1 laptop Edge και ανάσανε η μπαταρία και το μηχάνημα και στο άλλο Chrome
    Τα ίδια και εγώ. Στη δουλειά έχω FF με ΙΤ stuff και καμιά 30αριά tab και στο Chrome τα προσωπικά πάλι με 30tab.. ε τον FF 1-2 φορές την ημέρα πρέπει να τον κάνω rst γιατί η μνήμη που τρώει ανεβαίνει εκθετικά οπότε όταν φτάσει τα 8-9Giga τον κάνω rst.

    Όσο αφορά τον Chrome τώρα, εμένα που έχω παντού block σε διαφημίσεις χρόνια τώρα με pihole παλιά και ADG πλέον, που με επηρεάζει?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια και εγώ. Στη δουλειά έχω FF με ΙΤ stuff και καμιά 30αριά tab και στο Chrome τα προσωπικά πάλι με 30tab.. ε τον FF 1-2 φορές την ημέρα πρέπει να τον κάνω rst γιατί η μνήμη που τρώει ανεβαίνει εκθετικά οπότε όταν φτάσει τα 8-9Giga τον κάνω rst.

    Όσο αφορά τον Chrome τώρα, εμένα που έχω παντού block σε διαφημίσεις χρόνια τώρα με pihole παλιά και ADG πλέον, που με επηρεάζει?
    Χρησιμοποιώ καθημερινά Firefox στην δουλειά, με πάνω από 40 tabs και δεν μου κάνει το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό σε Linux.

    Για προσωπική χρήση έχω τον Waterfox, πάλι με πάνω από 40 tab, χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό σε windows.

  9. #9
    Εγγραφή
    22-12-2010
    Περιοχή
    Arta
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΤΑ
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ με Brave είμαι κομπλέ, προς το παρόν.
    Το θέμα είναι το δουλειά κάναι ο καθένας με τον browser και σημαντικό τι πρόσθετα χρησιμοποιεί.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ καθημερινά Firefox στην δουλειά, με πάνω από 40 tabs και δεν μου κάνει το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό σε Linux.

    Για προσωπική χρήση έχω τον Waterfox, πάλι με πάνω από 40 tab, χωρίς κανένα πρόβλημα. Αυτό σε windows.
    Μπορεί να φταίνε και τα TAB που είναι βαριά.. είναι Vcenter panels, Vrealize panels, Unifi (αυτό το ρημάδι είναι ο θάνατος της μαϊμούς), Truenas, ADG κλπ.. όλα ITδικα οπότε είναι full σε java κυρίως αλλά τα ίδια σε Chrome δεν κάνει κιχ.

    Ο Chrome έκανε τα ίδια μέχρι που έβγαλαν το update που παγώνει τη μνήμη του Tab, μετά από αυτό έγινε θεός σε resources.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #11
    Εγγραφή
    12-12-2022
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    η νέα επεμβατική πλατφόρμα διαφημίσεων του Chrome, με την ονομασία "Privacy Sandbox"
    Εμένα μου αρέσει η οργουελική ονομασία για το νέο «χαρακτηριστικό»:
    Privacy Sandbox


    Ξέρουμε αν αυτό αγγίζει και τους Chrome-based browser ;
    Και αν η έλλειψη του «χαρακτηριστικού» περιορίζει με οποιοδήποτε τρόπο την απόκριση των ιστοσελίδων;

  12. #12
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έχει τύχει αρκετές φορές να μην λειτουργούν σωστά σελίδες και υπηρεσίες. Επίσης τρώει αρκετούς πόρους, Στο 1 laptop Edge και ανάσανε η μπαταρία και το μηχάνημα και στο άλλο Chrome
    Πρόβλημα με σελίδες και εφαρμογές που τρέχουν σε αυτές
    μου έχει πάρα πολλά χρόνια να μου συμβεί στον ff.
    Σε κατανάλωση μνήμης είναι πολύ καλύτερος ο ff. Επιδέχεται και πείραγμα για ακόμα χαμηλότερες τιμές.
    Σε κατανάλωση μπαταρίας δεν το έχω ελέγξει.
    Σε θέμα ταχύτητας ο chrome υπερέχει κυρίως λόγω του ότι το http/3 παίζει ταχύτερα σε αυτόν.
    + ότι όλα τα googleειδή είναι φτιαγμένα για να αποδίδουν καλύτερα στον ff (και να σέρνονται στους υπόλοιπους )
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #13
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να φταίνε και τα TAB που είναι βαριά.. είναι Vcenter panels, Vrealize panels, Unifi (αυτό το ρημάδι είναι ο θάνατος της μαϊμούς), Truenas, ADG κλπ.. όλα ITδικα οπότε είναι full σε java κυρίως αλλά τα ίδια σε Chrome δεν κάνει κιχ.

    Ο Chrome έκανε τα ίδια μέχρι που έβγαλαν το update που παγώνει τη μνήμη του Tab, μετά από αυτό έγινε θεός σε resources.
    Αν εννοείς ότι μετά από κάποια ώρα που είναι ανοιχτό ένα tab το παγώνει χωρίς να το κλείσει, έχω ανάλογο plug-in στον Firefox της δουλειάς. Κάνει τρελή δουλειά.

  14. #14
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.185
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς ότι μετά από κάποια ώρα που είναι ανοιχτό ένα tab το παγώνει χωρίς να το κλείσει, έχω ανάλογο plug-in στον Firefox της δουλειάς. Κάνει τρελή δουλειά.
    Ποιο είναι αυτό? εν το μεταξύ σε κάποια tab έχω plaugin να κάνει το ανάποδο, auto refresh για να μην με κάνει logout ...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #15
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο είναι αυτό? εν το μεταξύ σε κάποια tab έχω plaugin να κάνει το ανάποδο, auto refresh για να μην με κάνει logout ...
    https://addons.mozilla.org/en-US/fir...o-tab-discard/

    Το plugin που έχεις για auto refresh μπορεί να κάνει conflict με αυτό που κάνει sleep τα tab.

    Εγώ έχω βάλει εξαιρέσεις να μην κάνει sleep τα tab για το email, το calendar και το εσωτερικό chat της εταιρίας. Δεν έχω βάλει όμως πουθενά να κάνει auto refresh, γιατί καμία υπηρεσία που χρησιμοποιώ δεν κάνει logout αν μείνει ανενεργό το tab της.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας