Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αττικής
    Γεια σας. Κάνω ανακαίνιση αυτή τη στιγμή στο πατρικό της μάνας μου, το οποίο λόγω παλαιότητας αναγκαστικά θέλει και αλλαγή όλης της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης. Αύριο έχω ραντεβού με τον ηλεκτρολόγο. Θα ήθελα συμβουλή τι να του ζητήσω όσον αφορά την τηλεφωνική καλωδίωση. Δεν είμαι εντελώς άσχετος, αλλά οι όποιες γνώσεις έχω είναι από την πλευρά του χρήστη και εμπειρικές, και ελάχιστα γνωρίζω για το πώς δουλεύουν στην πράξη τα δίκτυα που έχουμε σπίτι μας. Συγκεκριμένα έχω εντοπίσει τα εξής θέματα που χρειάζομαι συμβουλή:

    1) Πού να του ζητήσω να μπει η πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού, καθώς παίζει ρόλο, 2) Καθώς σκέφτομαι να έχει τη δυνατότητα στο μέλλον το διαμέρισμα να πάρει powerline, αν έχει νόημα να προσέξω κάτι, ή να ζητήσω κάτι 3) αξίζει να ζητήσω η καλωδίωση να είναι CAT7 ή κάτι συγκεκριμένο, γενικά τέτοια μικροθέματα, που είμαι ψιλοάσχετος, και δεν μπορώ να σκεφτώ.

    Σας δίνω μια κάτοψη του σπιτιού, και κάποιες πληροφορίες που είναι είτε σημαντικές είτε απαραίτητες για να καταλάβετε τι βλέπετε : https://prnt.sc/QtcSUVtbiNVB

    Λοιπόν, είναι ισόγειο διαμέρισμα, επί της ουσίας δυάρι θα γίνει. Ένας μεγάλος χώρος ενιαίος στα αριστερά, που είναι σαλοκουζίνα (ακόμα και ο τοίχος που βλέπετε στη μέση επί της ουσίας θα είναι πάσο) και δεξιά υπνοδωμάτιο. Τα σημεία ενδιαφέροντος για wifi και ίντερνετ γενικότερα είναι το Pc στο υπνοδωμάτιο (και wifi μας αρκεί), το pc στο σαλόνι (gaming pc, προτίμηση ethernet), και η τηλεόραση προς τα πίσω, που προφανώς θέλει όσο περισσότερο bandwith γίνεται, λόγω kodi κλπ. Λόγω θέσης του κουτιού του οτέ, η πρίζα που είχαμε περάσει ήταν στη δεξιά θέση παλιότερα. Αλλά λόγω των δοκών που έχει ενδιάμεσα πιθανότατα, μετά την κουζίνα το wifi χανόταν. Οπότε σκέφτομαι για αρχή να του ζητήσω κάποια άλλη θέση για πρώτη πρίζα του σπιτιού, με πιο πιθανές την είσοδο ή την άλλη θέση αριστερά. Το σπίτι επί της ουσίας είναι διπλοκατοικία, με άλλο ένα διαμέρισμα από πάνω, διαφορετικά ρολόγια, τα οποία αν δεν κάνω λάθος δίνουν μονοφασικό ρεύμα.

    Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Powerline? Αφου θα αλλαξεις ηλεκτρικη καλωδιωση, περνα 2-3 διπλες cat6 μια στο υπνοδωματιο και μια στη τηλεοραση , απο καποιο σημειο που θα βολευει να μπει ο ρουτερ. Και φερε εκει και την εισοδο του οτε, η οποια αργα η γρηγορα θα γινει οπτικη. Η λογικη λεει οτι τα καλωδια μπαινουν ακτινωτα. Και εκει που θα τα μαζεψεις φερε και ενα τηλεφωνικο καλωδιο απο κει που βρισκεται το εξωετικο κουτι του οτε, οσο υπαρχει χαλκος ακομη

  3. #3
    Εγγραφή
    01-03-2018
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Αττικής
    Ευχαριστώ πολύ αδερφέ, βοήθησε αρκετά το μήνυμα που μου έστειλες στη συζήτηση. Γλίτωσα σίγουρα τις πρίζες σε σειρά, και χοντρικά θα ακολουθηθεί αυτό που πρότεινες.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Για μένα όλα θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα "σημείο συγκέντρωσης" όπου θα ξεκινάν τα πάντα για το εσωτερικό και θα καταλήγει η γραμμή του παρόχου. Ίσως κι ένα rack.
    Αφού θα μπει ο ηλεκτρολόγος σκέωου και τα ενδεχόμενα για συναγερμό, αναμονή για κεραία σε κάθε δωμάτιο, κλπΗ
    Σκέψου πόσες μπρίζες θα χρειαστείς και βάλε τις διπλάσιες..
    Υπερβολή το παρακάτω, αλλά διαφωτιστικό:

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας