Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 98

Θέμα: Gigabit Voucher

  1. #31
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τιποτε δεν ειναι δωρεαν. Ειναι απλα ενα κινητρο για να περασεις στο ftth. Σε λιγο θα ζητησεις και επιδοτηση για το ρευμα που καιει το ont

  2. #32
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σύμφωνοι τίποτα δεν είναι δωρεάν. Η επιδότηση δίνεται από τους Φορολογούμενους όχι από την Κυβέρνηση. Η Κυβέρνηση δεν δίνει δικά της λεφτά και ο μόνος λόγος που το κάνει είναι για να την ψηφίσεις (να δείξει αναπτυξιακό πρόσωπο και να την ψηφίσουν και άλλοι)

    Όμως είτε πάρω την επιδότηση είτε όχι τους φόρους μου τους πλήρωσα και δεν πρόκειται να έχω μείωση (ή να μειωθούν γενικά) φόρων στο μέλλον επειδή δεν πήρα την επιδότηση.

    Οπότε καλό είναι και το παιχνιδάκι.

  3. #33
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Έχω και εγώ ερώτηση.. .στο σπίτι μου ΔΕΝ έχω καμία γραμμή... τπτ.. το τηλέφωνό μου είναι modulus, θα μπορέσω να βάλω νέα γραμμή με το κουπόνι? ή να μεταφέρω ένα από τα 2 voip τηλέφωνα που έχω στην modulus στην Wind?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #34
    Εγγραφή
    16-08-2022
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εφόσον το άρθρο είναι όπως λένε οι εφημερίδες η μόνη προϋπόθεση είναι να μην έχεις ταχύτητα πάνω από 100. Δεν σου λέει ντε και καλά πρέπει να έχεις γραμμή με λιγότερο. Εγώ όταν ήθελα να βάλω το sfbb μου έκανα συμβόλαιο σε καινούργιο σπίτι (είχα θέματα με τον διαχειριστή ποτέ δεν έβαλα ftth εκεί). Νέα γραμμή ήταν. Σε αυτό το κομμάτι ισχύουν τα ίδια.

  5. #35
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω και εγώ ερώτηση.. .στο σπίτι μου ΔΕΝ έχω καμία γραμμή... τπτ.. το τηλέφωνό μου είναι modulus, θα μπορέσω να βάλω νέα γραμμή με το κουπόνι? ή να μεταφέρω ένα από τα 2 voip τηλέφωνα που έχω στην modulus στην Wind?
    Το voucher θα είναι για νέες συνδέσεις FTTH με ταχύτητα άνω των 250Mbps. Η οπτική ίνα πιάνει πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από 100Mbps που είναι το πιο φθηνό πρόγραμμα FTTH στην Ελλάδα.
    Οι πάροχοι βάζουν κόφτη στο FTTH ανάλογα με το ποσό που πληρώνεις.

    Το voucher έχει ως στόχο να επηρεάσει ανοδικά τα στατιστικά της ταχύτητας ευρυζωνικότητας στην Ελλάδα.
    Δεν ξέρουν ακριβώς πως θα βοηθήσει την οικονομία. Εσύ διαπιστώνεις αν πληρείς τις προδιαγραφές για να το πάρεις.

  6. #36
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...AF%CE%B5%CF%82
    Θεσμοθετείται το «Κουπόνι Συνδεσιμότητας Gigabit» («Gigabit Connectivity Voucher Scheme»), προκειμένου να ξεκινήσει από την Κοινωνία της Πληροφορία (ΚτΠ ΜΑΕ) η δράση που θα επιδοτήσει ευρυζωνικές υπηρεσίες με κουπόνια συνδεσιμότητας (connectivity vouchers).Σκοπός του προγράμματος είναι η αύξηση της διείσδυσης των ευρυζωνικών υπηρεσιών υπερ-υψηλών ταχυτήτων στη χώρα.

  7. #37
    Εγγραφή
    08-11-2013
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Απ όσο είδα έχει βγει εδώ και μια εβδομάδα ο νόμος σε ΦΕΚ (5099 ΦΕΚ Α 48) αλλά δεν έχω βρει πουθενά καμία πληροφορία για το πότε θα ξεκινήσει η διάθεση του κουπονιού. Ξέρει κανείς ή θυμάται απ το SFBB τίποτα;

  8. #38
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SOADNICK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ όσο είδα έχει βγει εδώ και μια εβδομάδα ο νόμος σε ΦΕΚ (5099 ΦΕΚ Α 48) αλλά δεν έχω βρει πουθενά καμία πληροφορία για το πότε θα ξεκινήσει η διάθεση του κουπονιού. Ξέρει κανείς ή θυμάται απ το SFBB τίποτα;
    Εάν έχω καταλάβει σωστά, περιμένουμε από την ΚτΠ να το τρέξει.

  9. #39
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έχω καταλάβει σωστά, περιμένουμε από την ΚτΠ να το τρέξει.
    Το Gigabit Voucher πάει πακέτο με το Smart Readiness https://smartreadiness.gov.gr/

    Το Smart Readiness επιδοτεί την εσωτερική καλωδίωση οπτικών ινών στα κτήρια.
    Αν ο πάροχος κάνει μόνος του την εσωτερική καλωδίωση, τότε σε χρεώνει 2,5€ το μήνα ανά σύνδεση FTTH και εμπεριέχεται στο πάγιο που πληρώνεις για τη σύνδεση. Το πληρώνεις για πάντα.
    Αν πάρεις την επιδότηση του Smart Readiness τότε ο πάροχος που έφτιαξε την εσωτερική καλωδίωση σε χρεώνει γύρω στο 1€ το μήνα ανά σύνδεση FTTH.

    Αν και το Smart Readiness ξεκίνησε επίσημα το 10/2023, στην πράξη δεν έχει λειτουργήσει. Όταν παίρνεις τηλέφωνο στο helpdesk σε κοροϊδεύουν ότι όλα τρέχουν κανονικά
    αλλά στην πράξη κανένας εγκαταστάτης δεν έχει ξεκινήσει να αναλαμβάνει δουλειές.
    Η λύση που βρέθηκε σε αυτό, είναι να τρώει ο πάροχος της περιοχής την επιδότηση της ΕΕ και να συμπληρώνει ο ίδιος αν υπάρχει μεγαλύτερο κόστος.

    Δηλαδή, όταν ξεκινήσει πραγματικά το Smart Readiness, θα τρέξει και το Gigabit Voucher. Και τα δύο προέρχονται από το ίδιο κονδύλι.

  10. #40
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Gigabit Voucher πάει πακέτο με το Smart Readiness https://smartreadiness.gov.gr/

    Το Smart Readiness επιδοτεί την εσωτερική καλωδίωση οπτικών ινών στα κτήρια.
    Αν ο πάροχος κάνει μόνος του την εσωτερική καλωδίωση, τότε σε χρεώνει 2,5€ το μήνα ανά σύνδεση FTTH και εμπεριέχεται στο πάγιο που πληρώνεις για τη σύνδεση. Το πληρώνεις για πάντα.
    Αν πάρεις την επιδότηση του Smart Readiness τότε ο πάροχος που έφτιαξε την εσωτερική καλωδίωση σε χρεώνει γύρω στο 1€ το μήνα ανά σύνδεση FTTH.

    Αν και το Smart Readiness ξεκίνησε επίσημα το 10/2023, στην πράξη δεν έχει λειτουργήσει. Όταν παίρνεις τηλέφωνο στο helpdesk σε κοροϊδεύουν ότι όλα τρέχουν κανονικά
    αλλά στην πράξη κανένας εγκαταστάτης δεν έχει ξεκινήσει να αναλαμβάνει δουλειές.
    Η λύση που βρέθηκε σε αυτό, είναι να τρώει ο πάροχος της περιοχής την επιδότηση της ΕΕ και να συμπληρώνει ο ίδιος αν υπάρχει μεγαλύτερο κόστος.

    Δηλαδή, όταν ξεκινήσει πραγματικά το Smart Readiness, θα τρέξει και το Gigabit Voucher. Και τα δύο προέρχονται από το ίδιο κονδύλι.
    Σορρυ δεν κατάλαβα τπτ... εμείς δεν έχουμε τίποτα από όλα αυτά που λες στην πολυκατοικία και μόλις τελείωσε στη γειτονιά η United τις οπτικές.... περιμένω να βγει voucher όπως το παλιό να το πάρω να βάλω wind... θα βγει? τα smart readyness κλπ ενώ με ενδιαφέρουν, δεν ενδιαφέρονται στην πολυκατοικία να το κάνουν.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #41
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ δεν κατάλαβα τπτ... εμείς δεν έχουμε τίποτα από όλα αυτά που λες στην πολυκατοικία και μόλις τελείωσε στη γειτονιά η United τις οπτικές.... περιμένω να βγει voucher όπως το παλιό να το πάρω να βάλω wind... θα βγει? τα smart readyness κλπ ενώ με ενδιαφέρουν, δεν ενδιαφέρονται στην πολυκατοικία να το κάνουν.
    Αφού δεν έχετε ήδη εσωτερική καλωδίωση στην πολυκατοικία, θα ήσουν χαζός να μην επωφεληθείς από το πρόγραμμα Smart Readiness.
    Αν η πολυκατοικία είναι τετραόροφη, τότε η επιδότηση στην εσωτερική καλωδίωση είναι γύρω στα 800€.
    Το αποτέλεσμα της διαδικασίας είναι
    1. να πληρώνεις πιο μικρό πάγιο για το FTTH που θα πάρεις. Περίπου έξτρα έκπτωση 1,5€ το μήνα για κάθε μήνα.
    2. η πολυκατοικία θα πάρει πιστοποίηση Smart Building. Αν είσαι ιδιοκτήτης τότε έχει σημασία. Αν είσαι ενοικιαστής, μπορεί να σου ανεβάσει το ενοίκιο ο ιδιοκτήτης ("ρε φιλε εισαι σε σμαρτ μπιλντινγκ 500€").

  12. #42
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν έχετε ήδη εσωτερική καλωδίωση στην πολυκατοικία, θα ήσουν χαζός να μην επωφεληθείς από το πρόγραμμα Smart Readiness.
    Αν η πολυκατοικία είναι τετραόροφη, τότε η επιδότηση στην εσωτερική καλωδίωση είναι γύρω στα 800€.
    Το αποτέλεσμα της διαδικασίας είναι
    1. να πληρώνεις πιο μικρό πάγιο για το FTTH που θα πάρεις. Περίπου έξτρα έκπτωση 1,5€ το μήνα για κάθε μήνα.
    2. η πολυκατοικία θα πάρει πιστοποίηση Smart Building. Αν είσαι ιδιοκτήτης τότε έχει σημασία. Αν είσαι ενοικιαστής, μπορεί να σου ανεβάσει το ενοίκιο ο ιδιοκτήτης ("ρε φιλε εισαι σε σμαρτ μπιλντινγκ 500€").
    Τους το είπα στη συνέλευση όταν πρωτοβγήκε ρε συ.. με κοίταζαν σαν χάνοι.... η μισή πολυκατοικία είναι ενοικιαστές.. οκ τα μισά διαμερίσματα (μαζί με την ιδιοκτήτρια τη δικιά μου που έχει και τα πάνω κάτω διαμερίσματα) την ψήνω.. οι άλλοι δεν...

    Το θέμα μου είναι αν το voucher θα είναι όπως ήταν το άλλο.. αυτό δεν έχω καταλάβει... ξεχνάμε τα Smart Readyness κλπ
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #43
    Εγγραφή
    21-03-2024
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους το είπα στη συνέλευση όταν πρωτοβγήκε ρε συ.. με κοίταζαν σαν χάνοι.... η μισή πολυκατοικία είναι ενοικιαστές.. οκ τα μισά διαμερίσματα (μαζί με την ιδιοκτήτρια τη δικιά μου που έχει και τα πάνω κάτω διαμερίσματα) την ψήνω.. οι άλλοι δεν...

    Το θέμα μου είναι αν το voucher θα είναι όπως ήταν το άλλο.. αυτό δεν έχω καταλάβει... ξεχνάμε τα Smart Readyness κλπ
    Έκαναν λάθη με το Smart Readiness και κανένας εγκαταστάτης δεν αναλάμβανε. Θα έπρεπε να προμηθευτεί τον εξοπλισμό από μόνος του οπτικές ίνες κτλ
    ενώ ως εγκαταστάτης ενός παρόχου, έχει συνηθήσει να παραλαμβάνει πληρωμένο τον εξοπλισμό από τον πάροχο.
    Τώρα αλλάζει το Smart Readiness και ενσωματώνεται στην εσωτερική καλωδίωση που θα κάνει ούτως ή άλλως ο πάροχος της περιοχής σου.
    Δεν έχει ξεκαθαρίσει ο νέος μηχανισμός. Αν δεν το πάρεις όμως, θα πληρώνεις γύρω στα 1,5€ ακριβότερα το πάγιο ανά μήνα.
    Όταν έρθει η ώρα ρώτα εδώ ξανά.

    Το Gigabit voucher είναι το δεύτερο σκέλος της επιδότησης. Το πρώτο ήταν το Smart Readiness.

  14. #44
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκαναν λάθη με το Smart Readiness και κανένας εγκαταστάτης δεν αναλάμβανε. Θα έπρεπε να προμηθευτεί τον εξοπλισμό από μόνος του οπτικές ίνες κτλ
    ενώ ως εγκαταστάτης ενός παρόχου, έχει συνηθήσει να παραλαμβάνει πληρωμένο τον εξοπλισμό από τον πάροχο.
    Τώρα αλλάζει το Smart Readiness και ενσωματώνεται στην εσωτερική καλωδίωση που θα κάνει ούτως ή άλλως ο πάροχος της περιοχής σου.
    Δεν έχει ξεκαθαρίσει ο νέος μηχανισμός. Αν δεν το πάρεις όμως, θα πληρώνεις γύρω στα 1,5€ ακριβότερα το πάγιο ανά μήνα.
    Όταν έρθει η ώρα ρώτα εδώ ξανά.

    Το Gigabit voucher είναι το δεύτερο σκέλος της επιδότησης. Το πρώτο ήταν το Smart Readiness.
    Οκ ευχαριστώ πολύ
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #45
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκαναν λάθη με το Smart Readiness και κανένας εγκαταστάτης δεν αναλάμβανε. Θα έπρεπε να προμηθευτεί τον εξοπλισμό από μόνος του οπτικές ίνες κτλ
    ενώ ως εγκαταστάτης ενός παρόχου, έχει συνηθήσει να παραλαμβάνει πληρωμένο τον εξοπλισμό από τον πάροχο.
    Τώρα αλλάζει το Smart Readiness και ενσωματώνεται στην εσωτερική καλωδίωση που θα κάνει ούτως ή άλλως ο πάροχος της περιοχής σου.
    Δεν έχει ξεκαθαρίσει ο νέος μηχανισμός. Αν δεν το πάρεις όμως, θα πληρώνεις γύρω στα 1,5€ ακριβότερα το πάγιο ανά μήνα.
    Όταν έρθει η ώρα ρώτα εδώ ξανά.

    Το Gigabit voucher είναι το δεύτερο σκέλος της επιδότησης. Το πρώτο ήταν το Smart Readiness.
    Δηλαδή πραγματικά θεωρείς ότι θα έρθει ο ΟΤΕ και θα σου πει πάγιο 33,90€, αλλά βλέπω ότι είσαι Smart Ready άρα 32,40€;

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας