Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    26-08-2015
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 Mbit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX V2
    Unhappy
    Έχω μια 200αρα ΟΤΕ, και από την αρχή έπαιζε στα ~220/22..

    Από Δεκέμβρη μου έχει αλλάξει τα φώτα! Έχω τουλάχιστον καμιά 5αριά βλάβες, με αποκορύφωμα αλλά γενικά πες "νορμάλ". από Αύγουστο όμως έχει οργιάσει το πράμα.

    Αποσυνδέσεις και το ρούτερ να κολλάει σε λουπα και να μη συγχρονίζει, βγάλε-βάλε πρίζα και τσουπ συγχρονίζει. Μερικές φορές συγχρονίζει στα 40/22 με μεγάλο Attenuation.. Και τώρα-τώρα έτσι είναι..

    Το πρωί ωστόσο συγχρόνιζε στα 220/22, με speedtest ~196/19.6

    Ήρθε ηλεκτρολόγος από ΟΤΕ (αυτό που το πληρώνεις κιόλας) και μου παρέκαμψε την πρίζα γυμνώνοντας το rj11-rj45.. τώρα κουμπώνει κατευθείαν στον τοίχο χωρίς πρίζα. Κομπλέ το 220.

    Προτείνει ο τεχνικός αλλαγή εξοπλισμού, πήγα πήρα νέο smart τζάμπα, το κούμπωσα και.. πάπαλα! Δεν συγχρονίζει με τίποτα. Βάζω το παλιό ρουτερ και συγχρονίζει στα 40 αντί για 220. Το νέο ρούτερ μόνο το status να αναβοσβήνει, κοιτάω και το mode του δεν ήταν VDSL_PPP (μετά από reset κιόλας..) το αλλάζω σε VDSL_PPP και προσπαθεί να συγχρονίσει (αναβοσβήνει το DSL λαμπάκι). πάλι τίποτα. τα λαμπάκια μου μέσα.

    στο τηλεφωνικό μου είπαν ότι το δεκέμβρη είχε βγει και μια ανεφικτότητα (δε μου ειχαν πει ποτε τιποτα).. τώρα λέει μπορεί να έχει επιλυθεί.. τι ανεφικτότητα; είχα 220/22 μάι κέρατο μέσα για πάνω από 2ετία.

    Η φάση είναι tres απελπιστίκ.. να πάω για άλλο ρούτερ ή να κατασκηνώσω στα κεντρικά;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω μια 200αρα ΟΤΕ, και από την αρχή έπαιζε στα ~220/22..

    Από Δεκέμβρη μου έχει αλλάξει τα φώτα! Έχω τουλάχιστον καμιά 5αριά βλάβες, με αποκορύφωμα αλλά γενικά πες "νορμάλ". από Αύγουστο όμως έχει οργιάσει το πράμα.

    Αποσυνδέσεις και το ρούτερ να κολλάει σε λουπα και να μη συγχρονίζει, βγάλε-βάλε πρίζα και τσουπ συγχρονίζει. Μερικές φορές συγχρονίζει στα 40/22 με μεγάλο Attenuation.. Και τώρα-τώρα έτσι είναι..

    Το πρωί ωστόσο συγχρόνιζε στα 220/22, με speedtest ~196/19.6

    Ήρθε ηλεκτρολόγος από ΟΤΕ (αυτό που το πληρώνεις κιόλας) και μου παρέκαμψε την πρίζα γυμνώνοντας το rj11-rj45.. τώρα κουμπώνει κατευθείαν στον τοίχο χωρίς πρίζα. Κομπλέ το 220.

    Προτείνει ο τεχνικός αλλαγή εξοπλισμού, πήγα πήρα νέο smart τζάμπα, το κούμπωσα και.. πάπαλα! Δεν συγχρονίζει με τίποτα. Βάζω το παλιό ρουτερ και συγχρονίζει στα 40 αντί για 220. Το νέο ρούτερ μόνο το status να αναβοσβήνει, κοιτάω και το mode του δεν ήταν VDSL_PPP (μετά από reset κιόλας..) το αλλάζω σε VDSL_PPP και προσπαθεί να συγχρονίσει (αναβοσβήνει το DSL λαμπάκι). πάλι τίποτα. τα λαμπάκια μου μέσα.

    στο τηλεφωνικό μου είπαν ότι το δεκέμβρη είχε βγει και μια ανεφικτότητα (δε μου ειχαν πει ποτε τιποτα).. τώρα λέει μπορεί να έχει επιλυθεί.. τι ανεφικτότητα; είχα 220/22 μάι κέρατο μέσα για πάνω από 2ετία.

    Η φάση είναι tres απελπιστίκ.. να πάω για άλλο ρούτερ ή να κατασκηνώσω στα κεντρικά;
    Να επιμείνεις στο 13788 να λυθεί το πρόβλημα. Καλωδιακό φαίνεται. Στείλε ένα screenshot με την σελίδα του router που δείχνει τις πληροφορίες συγχρονισμού (ταχύτητα, attenuation κλπ) ώστε να τα δει κάποιο μέλος που γνωρίζει και να σου πει τι μπορείνα φταίει.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2010
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Path Level
    Fastpath
    Ομοιοπαθής 100%. Το πρόβλημα λύθηκε με αλλαγή ρούτερ. Έβαλα το Speedport plus 2 (το μαύρο) και τα προβλήματα εξαφανίστηκαν, εδώ και 2 μήνες μετά την απίστευτη ταλαιπωρία μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-08-2015
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 Mbit/s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX V2
    Το παλιό speedport smart σήμερα συγχρονίζει 40/22 όπως και χθες από το μεσημέρι και έπειτα. Μερικές φορές δε συγχρονίζει καν και μπαίνει σε λουπα που ανάβει σταθερά status, αναβοσβήνει dsl, μετά παραδίδει πνεύμα και ξανά από την αρχή. Βγάζω βάζω στην πρίζα και τυχαία μπορεί να συγχρονίσει αλλά συνήθως πιο κάτω από 220/22. Όταν δεν τρώει σκάλωμα (η γραμμή; το ρούτερ; δε ξέρω τι) τότε θα συγχρονίσει 220 αλλιώς ότι κάτσει και άμα κάτσει.

    Σήμερα το πρωί:
    * πρώτη επαφή, δε συγχρόνιζε
    * βγάζω/βάζω πρίζα, συγχρόνισε 40/22

    αυτός είναι ένας ατυχής συγχρονισμός. τον πέτυχε και τεχνικός του ΟΤΕ "αλλά τον ένοιαζε μέχρι έξω και εκεί έπαιζε τούμπανο ενώ πάνω είχε errors άρα φέρε τεχνικό με 20Ε που έχει και εγγύηση"

    χθες που ήρθε ο ΟΤΕ-τεχνικός/ηλεκτρολόγος με τα 20Ε ήταν καλό πρωί και συγχρόνιζε 220 οπότε πένα.. μετά κούμπωσα τον νέο εξοπλισμό και πόνος. τώρα περιμένω νέα βλάβη/3ήμερο να περάσει. Madness

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  low_old_dsl.PNG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  28,7 KB 
ID: 250832
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  low_old_dsl_advanced.PNG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  21,2 KB 
ID: 250833
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  low_old_home.PNG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  28,1 KB 
ID: 250834
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  low_old_internet.PNG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  11,1 KB 
ID: 250835

    Τώρα μου λένε από Cosmote "άσε πάνω το νέο ρουτερ να το δούνε και απομακρυσμενα". Τι τρέλα ζούμε.

    - - - Updated - - -

    επειδή έχω σκάσει, τσίμπησα ένα 7590 (με wifi6 κιολα) πριν λίγο και περιμένω να το παραλάβω σήμερα. να περισσέψει αποκλείεται έτσι και αλλιώς..

    σταδιακός αποκλεισμός προβλημάτων. το επόμενο βήμα είναι να αμολύσω καλούμπα από τον πίνακα μέχρι το διαμέρισμα (4ος) για να αποφύγω την παλιά καλωδίωση. μπαααας και (γιατί διάφοροι τεχνικοί στο παρελθόν έχουν πει "η εσωτερική καλωδίωση μπλα μπλα")

    FTTH δε βλέπω να βάζει ο ΟΤΕ στο στενό, σκάψανε (νομίζω ΟΤΕ) πριν κανά χρόνο και ακόμα τίποτα ενώ τα γύρω στενά έχουν..

    - - - Updated - - -

    Είδαμε φως!

    Χθες ο τεχνικός είχε κόψει τη μια άκρη του καλωδίου (πρίζας-ρουτερ) και είχε παρακάμψει τη πρίζα για να τα ενώσει μέσα στον τοίχο
    Η απόληξη που πήγαινε στο ρουτερ ήταν rj11 (και όχι rj45 όπως υποτίθεται θα έπρεπε να είναι για το speedport smart3)

    Ωστόσο με το παλιό ρουτερ συγχρόνιζε πότε στα 220 πότε στα 40 (το ίδιο με τον τελευταίο μήνα actually)

    Σήμερα έφερα ένα μάστορα τσακ μπαμ να μου φτιάξει την πρίζα, και μου ξαναέφτιαξε το καλώδιο σε rj11-rj11. Τα ίδια..

    Ήρθε όμως το 7590 και πήρα το καλώδιο rj11-rj45 που έχει και το κούμπωσα στον τοίχο και πάνω στο νέο/χθεσινό speedport smart3. Και ξεκίνησε συγχρονισμό κανονικά..

    πρώτος συγχρονισμός
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  new_220_pre.PNG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  31,4 KB 
ID: 250847

    δεύτερος συγχρονισμός (έκανε update)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  new_220_post.PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  27,2 KB 
ID: 250848

    τρίτος συγχρονισμός (κάποια ρύθμιση φαντάζομαι)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  220_post_2.PNG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  25,8 KB 
ID: 250849
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  220_post_2_system_dsl.PNG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  66,4 KB 
ID: 250850
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  220_post_2_system_dsl_adv.PNG 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  44,3 KB 
ID: 250851

    άρα το παλιό ρουτερ μάλλον όντως είχε παραδόσει πνεύμα..

    τώρα μένει να δω τη σταθερότητα και προς την άλλη βδομάδα θα κουμπώσω και το 7590 πάνω

    - - - Updated - - -

    1 μήνα μετά, 20 ευρώ τεχνικός για το σπίτι (από τον ΟΤΕ), άλλα λεφτά για ηλεκτρολόγο να φτιάξει νέα πρίζα, και αγορά fritz7590v2 έχουμε τα εξής:

    * παίζει το νέο speedport smart3 από τον ΟΤΕ: ~218/22
    * παίζει το fritz 7590v2: 220/22 με voip έτοιμο του κουτιού (δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα)

    με πήρε ο τεχνικός από την καμπίνα, μου πρότεινε να αλλάξουμε πόρτα μπας και. του λέω άσε όπως είναι μην κουνάς τίποτα αφού το βλέπουμε οκ (με είχαν αλλάξει πριν 2 βδομάδες μπας και έλυνε κάτι..)

    όλα κομπλέ τώρα (μάλλον - φτου φτου)

    - - - Updated - - -

    μαρκάρουμε σαν solved και ελπίζουμε να μην ξανατύχει κάτι.. ίσως κουμπώσω και ένα UPS στο ρουτερ, απ'ότι είχα διαβάσει στο forum η cosmote μάλλον δίνει UPS αν ζητήσεις για 200αρες..

    * το νέο speedport smart3 συγχρόνισε, οι θύρες lan παίζουν κομπλέ όλες, έπιασε παρά κάτι την φουλ ταχύτητα (213 μετά 218 ε λογικά θα έπιανε και 220 αν το άφηνα)
    * το fritz!box 7590 v2 συγχρόνισε τούμπανο 220/22 με τη μία και με voip όλα μόνο του

    μαρκάρω solved και ελπίζω σε ένα σταθερό αύριο ????
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails new_220.png  


Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας