Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2004
    Περιοχή
    192.168.1.1
    Μηνύματα
    1.115
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Fritz!box 7590
    Έχω vdsl 100 Mbps και μέχρι χθες το router (asus dsl ac56u) συνδεόταν κανονικά. Σήμερα ξαφνικά έβγαλε μήνυμα wrong account or password και δεν έκανε ppp connection. Πήρα τηλ το 13888, μου είπαν να συνδέσω το Speedport και μετά από αρκετή ώρα αφού δοκίμασαν διάφορα πράγματα συνδέθηκε. Όμως όταν πήγα να ξανασυνδέσω το ASUS μου βγάζει πάλι wrong account or password. Προσωρινά πήρα από την LAN1 του Speedport και το σύνδεσα στην E-WAN του ASUS και παίρνει internet έτσι.
    Τι παίζει; Έκοψε η cosmote router του εμπορίου; Ή υπάρχει ξαφνική ασυμβατότητα; Πήρα το 13788 αλλά δεν ξέρουν τίποτα.

    edit: ψάχνοντας βρήκα ότι μου για κάποιο αψυχολόγητο λόγο μου είχαν αλλάξει το username κ κωδικό σε cli_αριθμός τηλεφώνου @otenet.gr και στο router (αντί να ξαναβάλουν τους παλιούς στο far-side, αυτή ήταν η "λύση" τους δηλαδή).Πριν το βρω μου λέγαν να ψάξω την υποστήριξη του ρουτερ μου ενώ τους έλεγα ότι αυτοί έχουν πειράξει κάτι. Αφού τους είπα ότι μου έχουν αλλάξει τους κωδικούς δοκίμασαν διαφορα πράγματα στο speedport για να μου βάλουν τους παλιούς κωδικούς, έκανα reset και τώρα δεν μπαίνει καν στο interface του speed port. Το ξαναδηλωσαν για βλάβη και ίδωμεν....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavpal : 20-09-23 στις 15:46.
    Νέα έκδοση DSL : WARP-DSL 9.99999999999 (=10000000TerraByte/sec)

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavpal Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου είχαν αλλάξει το username κ κωδικό σε cli_αριθμός τηλεφώνου @otenet.gr
    Τους κωδικούς cli τους δίνουν όταν τους ζητάς αποδέσμευση του εξοπλισμού από τον πάροχο.
    Απενεργοποιούν το tr και σου δίνουν κωδικούς cli ώστε να μην έχει καμία πρόσβαση στον εξοπλισμό ο πάροχος.
    Αυτά για τον εξοπλισμό που σου δίνουν (ZTE, speed κλπ).

    Προφανώς λοιπόν ήταν λάθος οι κωδικοί.
    Οπότε δοκίμασε με τους default του ΟΤΕ και ζήτησε να σου στείλουν usr/psw σε sms.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας