Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 100
  1. #16
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ξερω ολα αυτα. Συνεχιζει να ειναι ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΣ λουδιτης.
    Εαν πρεπει να του τα πει πωλητης ολα αυτα, τοτε προφανως δεν αντιλαμβανεται πως ο κοσμος εξελισεται

    fast forward sto 2023
    Περναει το κινδυνο στη πωλητρια να χτυπησει λαθος νουμερο στο pos, και μετα να τα πληρωσει απο την τσέπη της?
    Μιλησες για λαθη.
    Αυτο δεν ειναι λαθος?

    Το αν ειναι μεγαλος εργοδοτης, η πρωτη αλυσιδα κλπ δεν αλλαζει οτι τεχνολογικα ειναι ουραγος.
    Το 2019 με τoν covid δεν ειχε ΤΙΠΟΤΕ σε online
    Οσο για το loyalty, σε τετοια μεγεθη το συστημα προφανως δεν κοστιζει πρακτικα τίποτε, οσο για το budget, εαν θεωρει οτι το loyalty δεν κανει τιποτε τοτε ολοι οι αλλοι κατι δεν κανουν καλα.
    Κατ επεκταση οι αποθηκες του δεν ειναι αυτοματοποιημενες, το picking θα γινεται με χαρτια και αλλα τετοια (να υποθεσω, δεν το ξερω, γιατι τι να τους κανει τοσους αποθηκαριους)


    Εμενω στη αποψη περι τεχνολογικου ουραγου, και δεν λεω αρλουμπες.
    Γράφεις αρλούμπες έχοντας απόλυτη άγνοια. Οι ταμιακές συνδέονται με την αποθήκη για να ξέρουν τι θα παραγγειλουν. Πιστεύεις ότι εταιρίες με τζίρο δις παραγγέλνουν στους δεκάδες προμηθευτές τους χωρις να ξέρουν τι τους γίνεται;
    Τα loyalty cards σε τι ακριβώς είναι χρήσιμα για τον καταναλωτη;
    Guardian angels, lay a bed
    Shed their light on my sleepy head
    I am a threshold yearning to sing
    Down with the the dancers having one last fling
    Here's to the moment when you said, "Hello"
    Come on my spirit are you ready, let's go
    https://www.covidstats.gr

  2. #17
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.732
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ευχαριστω για τη φιλοφρονηση
    Ειπε κανεις οτι ειναι απλες ταμειακες χωρις συνδεση σε καποιο erp?

    Επιμενω, το 2023 το οτι το pos δεν διαβιβαζει αυτοματα το ποσο χρεωσης στο ft-pos και αφηνει τον ταμια να το κανει χειροκινητα ειναι κινδυνος και για την επιχειρηση και για τον ταμια
    Τι δεν καταλαβαινεις?

    Οσο για τα loyalty, ο στοχος τους ειναι η αυξηση του τζιρου. Το αν ειναι χρησιμα για το καταναλωτη εξαρταται απο το κατα ποσο τα αξιοποιει. Για την επιχειρηση φερνουν αυξηση τζιρου και κερδων.
    Ρωτα τους γνωστους σου να σου πουν.

  3. #18
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι πραγματικά απαράδεκτο πάντως.
    Τι είναι απαραδεκτο; Κάτι που δεν ξέρεις πως το χειρίζεται το κάθε supermarket και τι πολιτική εφαρμόζει όταν το κλείσιμο ταμείου δεν συμφωνεί με τα ποσά στο συρτάρι και τις πληρωμές μέσω PÓS.
    Συμπεράσματα βάσει υποθέσεων που ο καθώς άσχετος γράφει ;
    Τα super market λειτουργούν δεκαετίες. Ποσό πιθανό σου φαίνεται να μην έχουν πρακτικούς μηχανισμούς να μειώσουν αυτό το κίνδυνο και να τον διαχειριστούν όταν χρειαστεί;
    Χαζομάρες για να περνά η ωρα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τη φιλοφρονηση
    Ειπε κανεις οτι ειναι απλες ταμειακες χωρις συνδεση σε καποιο erp?

    Επιμενω, το 2023 το οτι το pos δεν διαβιβαζει αυτοματα το ποσο χρεωσης στο ft-pos και αφηνει τον ταμια να το κανει χειροκινητα ειναι κινδυνος και για την επιχειρηση και για τον ταμια
    Τι δεν καταλαβαινεις?

    Οσο για τα loyalty, ο στοχος τους ειναι η αυξηση του τζιρου. Το αν ειναι χρησιμα για το καταναλωτη εξαρταται απο το κατα ποσο τα αξιοποιει. Για την επιχειρηση φερνουν αυξηση τζιρου και κερδων.
    Ρωτα τους γνωστους σου να σου πουν.
    Κάνε μου ένα μαθηματάκι για το value of informed decisions based on analytics and machine learning, το έχω μεγάλη ανάγκη.

    Τσίπης ο Σκλαβενίτης και Λουδίτης. Δεν έχει loyalty cards και στη τρέχουσα release του SW που τρέχει στο PÓS o ταμίας πληκτρολογεί το ποσό χρέωσης. Επίσης δεν είχε eshop όταν τα supermarket ήταν οι μόνες επιχειρήσεις που λειτουργούσαν με διευρυμένο ωράριο. Ότι πεις.

    Καταλαβαίνω μην ανησυχεις.

    [

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.732
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εισαι επιθετικος χωρις λογο, οποτε δεν εχει νοημα η συζητηση. Οποιος θελει κανει μια βολτα στο συγκεκριμενο supermarket και βλεπει.

  5. #20
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γράφεις αρλούμπες έχοντας απόλυτη άγνοια. Οι ταμιακές συνδέονται με την αποθήκη για να ξέρουν τι θα παραγγειλουν. Πιστεύεις ότι εταιρίες με τζίρο δις παραγγέλνουν στους δεκάδες προμηθευτές τους χωρις να ξέρουν τι τους γίνεται;
    Τα loyalty cards σε τι ακριβώς είναι χρήσιμα για τον καταναλωτη;
    Το loyalty card ρωτάς πως λειτουργεί? Για να ξέρω τι να σου απαντήσω.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #21
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το loyalty card ρωτάς πως λειτουργεί? Για να ξέρω τι να σου απαντήσω.
    Ξέρω ευχαριστώ.
    Η ερώτηση είναι άλλη: Θα έβαζες τη χρήση των loyalty cards από ένα super market σαν κριτήριο χαρακτηρισμού του σαν Λουδίτη και τσίπη?

  7. #22
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.395
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το thread είναι για να λέμε τι βρίσκουμε παράλογο στην Ελλάδα; Και γιατί μόνο οι του εξωτερικού, οι του εσωτερικού που τα ζουν δεν έχουν γνώμη;
    Ενδιαφέρον ακούγεται, αρκεί να μην καταλήξουμε να λέμε πάλι για τα κόμματα και εδώ.
    Όχι δεν ειναι αυτός ο σκοπός. Ναι κάποια πράγματα ειναι στραβά, και άλλα "καλά". Απλά εγώ τουλάχιστον το έφτιαξα γιατί το πως βλέπεις τις διαφορές όταν επισκεπτεσαι κάθε χ χρόνια ειναι διαφορετικό. Συνήθως πάω νησί για διακοπές και δεν βλέπω τι γίνεται στην Ελλάδα. Στην Αθήνα πχ είχα να έρθω πολλά χρόνια μέχρι το 2020 και μετά ήρθα ξανα το 2023 και μου κάνουν εντυπωση κάποιες διαφορές. Επειδή δεν ειμαι εδώ ή δεν έρχομαι συχνά, δεν βλέπω τις διαφορές γραμμικά. Πχ η παρατήρηση μου για την εστίαση πο ειναι και γεμάτη. Την τραπεζική την ανέφερα γιατί δεν θυμάμαι παλιά να πληρώναμε αλλά δεν θυμάμαι και πότε είχα μεταφέρει λεφτά μεταξύ διαφορετικών ελληνικών τραπεζών

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου θυμίζω ότι η Ελλάδα πέρασε μνημόνια και ότι οι συστεμικές τράπεζες βρέθηκαν ένα βήμα πριν την κατάρρευση και οι καταθέσεις σώθηκαν την τελευταία στιγμή, not the case for Belgium I suppose.
    Oι χρεώσεις στις ηλεκτρονικές συναλλαγές γιγαντώθηκαν κάπου το 2016. Ο λόγος απλός. Οι τράπεζες το 2016 δεν είχαν κέρδος από τη βασική τους δραστηριότητα (διαφορά επιτοκίου δανεισμού & καταθέσεων. Δεν έδιναν νέα δάνεια, αυτά που είχαν ήδη δοθεί δεν πληρώνονταν, κανένα σπίτι στα χέρια τραπεζίτη και λοιπά επαναστατικά). Η μόνη κερδοφορία τους ήταν από τα νταβατζιλικια δηλαδή προμήθειες και χρεώσεις σε κάρτες και ηλεκτρονικές συναλλαγές. Αυτό έγινε με την ανοχή (εκτιμώ και με καθοδήγηση της τότε κυβέρνησης) του κράτους που δεν μπορούσε να απορροφήσει το κρότο από μια κατάρρευση του τραπεζικού συστήματος. Του ίδιο κράτους που ανέβαλε τη φορολογία των τραπεζικών κερδών. Επιτρέποντας την αύξηση των προμηθειών ανάγκασε τους καταναλωτές να στηρίξουν τα λειτουργικά έξοδα των τραπεζών. Μια τραγωδία απίστευτης γελοιότητας.
    Βάλε και τα capitals controls στην εξίσωση που έκαναν υποχρεωτική τη χρήση των ηλεκτρονικών συναλλαγών και βγάλε συμπέρασμα για το τι ακριβώς συνέβη στη χώρα αυτή και γιατί είναι διαφορετικές ακόμα και σήμερα οι χρεώσεις των εμβασμάτων στην Ελλάδα από το Βέλγιο.
    Μια και ρωτάς, η Τράπεζα της Ελλάδος ΔΕΝ έχει αρμοδιότητα για τις προμήθειες/χρεώσεις που επιβάλλουν οι τράπεζες.

    Θετική εξέλιξη είναι η εφαρμογή του IRIS Payments από το ΔΙΑΣ που επιτρέπει άμεσες Online πληρωμές χωρίς προμήθειες και χρεώσεις μεταξύ διαφορετικών τραπεζών για κινήσεις μέχρι 500 €. To οποίο IRIS χρησιμοποιεί τις υποδομές του συστήματος TIPS και SEPA της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

    Το IRIS μπορεί να αναγκάσει τις τράπεζες να μειώσουν τις χρεώσεις στα εμβάσματα μεταξύ τραπεζών. Άρα ο ΔΙΑΣ υπάρχει ακόμα και λειτουργεί θετικά για τους πελάτες των τραπεζών.
    Ναι καταλαβαίνω την ιστορία και μακάρι με τον ΔΙΑΣ να γινει κάτι. Προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω, καθώς κάθε εμπόδιο που θέτεις στην φηφιακή πληρωμή ουσιαστικά λειτουργεί εναντίον της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα loyalty cards σε τι ακριβώς είναι χρήσιμα για τον καταναλωτη;
    Θα σου έλεγα τίποτα, έξω από κάτι χαζοπροσφορές για την προσφορά σου στο data miniming. Όμως, στο Βέλγιο έχουν στήσει τα self scan που ουσιαστικά σου δίνει ένα μηχανάκι που σκανάρεις καθώς ψωνίζεις, εφαρμόζει τις προσφορές αυτόματα και μετά πληρώνεις σκανάροντας την κάρτα σου. Κάτι άλλα σουπερμαρκετ για τα οποία είχα δουλέψει, προσπαθούσαν να στήσουν shopiing list και γελάγαμε που πληρωνανε απίστευτα λεφτά το μήνα καθώς αυτό ήταν το νουμερ ένα πρόβλημα. Σε μερικά άλλα, σου ανεβάζουν την απόδειξη εκεί και βοηθάει όταν θες να επιστρέψεις κάτι. Ειδικά το ΙΚΕΑ έχει μακράν την καλύτερη υλοποιήση σε αυτές τις κάρτες.

    - - - Updated - - -

    Ένα άλλο πράγμα που μου κάνει εντύπωση είναι ο αριθμός διαφορετικών και ακριβών προιόντων σε είδη βασικής ανάγκης όπως πχ το φρέσκο γάλα. Μου φαίνεται εντυπωσιακό πόσες επιλογές υπάρχουν στο ψυγείο και ένα τόσο βασικό είδος ανάγκης. Στο Βέλγιο έχουν ανάγει την μπύρα και το κρασί στο αντικείμενο το 1000+1 επιλογών και μου φάνηκε ετσι για το γάλα.

    Το μετρό αλλά και οι γραμμές των εξπρές για αεροδρόμιο ειναι πολύ σουπερ και πολύ προσιτές. Να τα βλέπουν αυτά κάτι αεροδρόμια του κώλου όσον αφορά τη συνδεση όπως αυτό των βρυξελών που αν πετάς πρωί ή τύχει να φτάσεις βράδυ, κυριολεκτικά την ΕΚΑΤΣΕΣ την βάρκα.

    Χθες το βράδυ ανέβηκα στην πνύκα. Γινόταν χαμός από νεολαία. Θυμάμαι πριν φύγω, είχε δημοφιλία αλλά τώρα ήταν τίγκα στη πιτσιρικαρία. Δυστυχώς τα σκουπίδια υπήρχαν καθώς έχουν αφήσει δύο κάδους που ο θεός ξέρει πότε τους μαζεύουν. Το μυστικό είναι να μην έχει κάδο εκεί. Γενικά ο πεζόδρομος γύρω από την ακρόπολη έχει γινει πολύ goto μέρος για όλες τις ηλικίες και αυτό είναι σουπερ. Απορία μου παραμένει όμως γιατί σχεδόν κανένας Έλληνας δεν μπαίνει και δεν ανεβαίνει στο Φιλοπάππου. Ειδικά για τους τουρίστες, έχει και την καλύτερη θέα της ακρόπολης. ΓΙα τους Αθηναίους, απορώ εδώ και δεκαετίες γιατί δεν πάνε ενώ γκρινιάζουν για παρκο και άλλα κουλά. Σαν χώρος ειναι φανταστικός και πολύ ανώτερος από τα επίπεδα πάρκα που συναντάς σε άλλες πόλεις. Και ειναι και δίπλα στο κέντρο, δίπλα στην ακρόπολη και προσεγγίσιμος από πολλές γειτονιές.

    Δυστυχώς, η ελληνική κυβέρνηση δεν βάζει το μαχαίρι στο κόκκαλο με την αφαιρεση οχημάτων από κάποια κρίσιμα μέρη. Στην ακρόπολη, δεν θα έπρεπε να φτάνει αυτοκινητο στο θέατρο του ηρώδου ατικού εκτός και αν έχει λειτουργική αξία. Επίσης δεν θα έπρεπε να φτάνει λεωφορείο και βανάκι και ταξί στην είσοδο για την ακρόπολη και φιλοπάππου. Οι περισσότεροι τουρίστες ξέρουν να περπατάνε μια χαρά. Δεν χρειάζονται αυτές τις βλακείες. Οι αμερικάνοι, όπως άκουσα πρόσφατα, θέλουν λέει training για περπάτημα πριν έρθουν Ευρώπη.

    - - - Updated - - -

    Δυστυχώς η τηλεόραση που είδα λίγο όσο ήμουν με τους γονείς μου ειναι μια αμερικανιά και μισή. Η υπερβολή σε όλα με μια διαρκή προδιάθεση να τρομοκρατήσουν τον κόσμο και ρεπορτερ που και καλά είναι στην γραμμή του πυρός ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ λόγο όμως. Πέρα από το γενικότερο από τα χαράματα ηλίθιους να υπεραναλύουν τα σοβαρά άπαντα και μετά άλλους ηλίθιους να αναλύουν τα χαζά άπαντα.

    - - - Updated - - -

    Μου κάνει εντύπωση το πως δεν έχει προσπαθήσει κανένας να μην χτυπήσει απόδειξη. Δεν ξέρω που και γιατί κάποιος μπορεί να λέει για παγαπόντες έμπορους κτλ, αλλά περίπτερο να πας βγάζουν απόδειξη ασυζητι. Μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτή η μεταβολή και μετά σκέφτομαι στο Βέλγιο που το μισό Μαρόκο δεν πρέπει να έχει αλλάξει ποτέ ρολό στην ταμειακή τους μηχανή.

  8. #23
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Θα σου έλεγα τίποτα, έξω από κάτι χαζοπροσφορές για την προσφορά σου στο data miniming. Όμως, στο Βέλγιο έχουν στήσει τα self scan που ουσιαστικά σου δίνει ένα μηχανάκι που σκανάρεις καθώς ψωνίζεις, εφαρμόζει τις προσφορές αυτόματα και μετά πληρώνεις σκανάροντας την κάρτα σου. Κάτι άλλα σουπερμαρκετ για τα οποία είχα δουλέψει, προσπαθούσαν να στήσουν shopiing list και γελάγαμε που πληρωνανε απίστευτα λεφτά το μήνα καθώς αυτό ήταν το νουμερ ένα πρόβλημα. Σε μερικά άλλα, σου ανεβάζουν την απόδειξη εκεί και βοηθάει όταν θες να επιστρέψεις κάτι. Ειδικά το ΙΚΕΑ έχει μακράν την καλύτερη υλοποιήση σε αυτές τις κάρτες.
    .
    To self scanning τρέχει πάνω από χρόνο στο μεγάλο Σκλαβενίτη στη Καλλιθέα (Ιζόλα) και από το καλοκαίρι και μετά το είδα και σε ένα μικρό Α/Β που έχουμε κοντά στο σπίτι.
    Δεν ξέρω αν αυτό που γράφω παρακάτω, ισχύει ακόμα το 2023. Τελευταία φορά που μίλησα με σχετικούς στα Ελληνικά Super Markets ήταν το 2004.
    Τότε προσπαθούσαν να πείσουν τους σουπερμαρκετάδες να τρέξουν data mining πάνω στις αποδείξεις, για να βελτιστοποιήσουν την κατανομή των προϊόντων στους διαδρόμους.
    Είχαν κι ένα κλασικό τσιτάτο, ότι κάπου ανακάλυψαν ότι οι πελάτες όταν αγόραζαν πάνες για μωρά συνήθως ψώνιζαν και μπύρες (πήγαινε ο μπαμπάς για ψώνια έπαιρνε και μια μπύρα), άρα βάζοντας τις μπύρες δίπλα στις πάνες αυξήθηκαν οι πωλήσεις μπύρας. Υπέροχο συμπέρασμα.
    Μόλις οι supermarketάδες είπαν στους επιστήμονες ότι η θέση των προϊόντων στα ράφια είναι αποτέλεσμα της ετήσιας διαπραγμάτευσης που κάνουν με τους μεγαλοπρομηθευτές για τις τιμές αγοράς της επόμενης χρονιάς και δεν έχουν να κάνουν με τη διευκόλυνση των καταναλωτών, χαιρέτισαν ευγενικά και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η Ελλάδα ήταν η μόνη χώρα που εφάρμοζε την τεχνική αυτή.
    Ξέρεις αν εφαρμόζουν αντίστοιχες τεχνικές στο Βέλγιο?

  9. #24
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.395
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις αν εφαρμόζουν αντίστοιχες τεχνικές στο Βέλγιο?
    Δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια. Υποθέτω και βλέποντας που βρίσκονται τα ακριβά προιόντα, αγοράζουν χώρο και πληρώνουν. Ξέρω πχ ότι μια εταιρία χρησιμοποιεί συχνά interns για να πάνε να ελέγχουν. Ξέρω ένα τέτοιο παλικάρι και έχω δει και άτομα που το έκαναν μέσα στο super market.

    Αυτό που με εκνευρίζει απίστευτα στο Βέλγιο και ευτυχώς ακόμα δεν έχει γίνει κανόνας στην Ελλάδα, ειναι η πλαστικούρα σε όλα στα αλαντικά, τυριά και κρεάτα. Τα πάντα έχουν γινει πακεταρισμένα. Εντάξει, το χαρτί με την ζελατίνα, καμιά φορά παράγει βρωμιά αλλά και το πλαστικό επίσης, ασε που πιάνει άπειρο χώρο. Τα άτομα όμως που δουλεύουν σε αυτά τα τμήματα πρέπει να τρώνε πολύ ζόρι ενώ το κάλυμα των τυριών μετά από κάθε κόψιμο πρέπει να βγάζει την ζελατίνα της αρκούδας σε σκουπίδια.

    Συνεχίζω να απορώ πως είναι τόσο γεμάτη η εστίαση. Με εξαίρεση τα φοιτητικά μου χρόνια στην Πάτρα, δεν έχω δει ποτέ στην Ελλάδα τόση πολύ και συστηματικά γεμάτη εστίαση. Και συχνά με ακριβά προιόντα. Χθες πχ παγωτό στο κουκάκι με δύο "μπάλες" στα 5.5ε. Και είχε και μια ουρά που περιμέναμε 15λεπτά. Στο Βέλγιο αυτό θα ήταν 60λεπτών ουρά. χαχαχα. Ηρωικά τα παλικάρια και κοπέλες που δουλεύουν στην εστίαση. Αναρωτιέμαι αν πληρώνονται καλά. Μου έλεγαν στην πάτρα ότι επειδή δεν θέλει κανείς να δουλέψει όπως λενε, πληρώνουν πολύ καλά. Φαντάζομαι αυτό σκεφτεται το αφεντικό που ψάχνει σκλάβους και δεν βγάζει το γνωστό υπερκέρδος. Γιατί αν με 5.5 ευρώ δεν τους δινει 1500άρι το μήνα, ε τι να πω. Το αντίστοιχο παγωτό στο Βέλγιο θα έχει το πολύ 4, θα δουλεύουν λιγότερο και θα πληρώνονται σίγουρα 1400 το μήνα.

  10. #25
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.759
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί, δεν μπορεί επιτόπου να ακυρώσει τη συναλλαγή?
    Αν βάλει λάθος ποσό και εγώ πληρώνω ανέπαφα δε νομίζω να το κοιτάξω καν...

  11. #26
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλει λάθος ποσό και εγώ πληρώνω ανέπαφα δε νομίζω να το κοιτάξω καν...
    Οκ, αλλά είναι δίκοπο αυτό.

    Να μου πεις στο κλείσιμο του κάθε ταμείου, να μη συμφωνούν αποδείξεις με μετρητά+κάρτες, εκεί είναι θέμα όντως.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #27
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10.997 / 109.996
    ISP
    Forthnet
    Router
    TPLink C7 - TG788vn v2
    SNR / Attn
    20,3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλει λάθος ποσό και εγώ πληρώνω ανέπαφα δε νομίζω να το κοιτάξω καν...
    Στην περίπτωση που χρεώσει στην κάρτα σου λιγότερα από το λογαριασμό της ταμειακής, θα έχει πρόβλημα όταν κλείσει ταμείο. Θα πρέπει να αρχίσει ψάξιμο ποια απόδειξη της ταμειακής δεν ταιριάζει με το ποσό χρέωσης στην κάρτα και όταν τη βρει να το χειριστεί με κάποιο τρόπο. Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός για κάθε supermarket και τι προβλέπουν οι συμβάσεις που έχουν με τις τράπεζες/κάρτες. Φαντάζομαι, δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει. Από τη μια έχει τα μετρητά στο ταμείο, τα αντίγραφα από τις χρεώσεις στις κάρτες, κουπόνια κλπ. Αν έχει κάνει πχ λάθος στα ρέστα που έδωσε σε μετρητά κι έχασε ένα κουπόνι θα δυσκολευτούν να βγάλουν άκρη.
    Ακούω ότι αν η διαφορά είναι μικρή, απορροφά τη ζημιά το SM, αλλά μην το παίρνεις τοις μετρητοίς αυτό.

  13. #28
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.759
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stel67 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση που χρεώσει στην κάρτα σου λιγότερα από το λογαριασμό της ταμειακής, θα έχει πρόβλημα όταν κλείσει ταμείο. Θα πρέπει να αρχίσει ψάξιμο ποια απόδειξη της ταμειακής δεν ταιριάζει με το ποσό χρέωσης στην κάρτα και όταν τη βρει να το χειριστεί με κάποιο τρόπο. Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός για κάθε supermarket και τι προβλέπουν οι συμβάσεις που έχουν με τις τράπεζες/κάρτες. Φαντάζομαι, δεν είναι ότι καλύτερο μπορεί να σου τύχει. Από τη μια έχει τα μετρητά στο ταμείο, τα αντίγραφα από τις χρεώσεις στις κάρτες, κουπόνια κλπ. Αν έχει κάνει πχ λάθος στα ρέστα που έδωσε σε μετρητά κι έχασε ένα κουπόνι θα δυσκολευτούν να βγάλουν άκρη.
    Ακούω ότι αν η διαφορά είναι μικρή, απορροφά τη ζημιά το SM, αλλά μην το παίρνεις τοις μετρητοίς αυτό.
    Και αν με χρεώσει παραπάνω;

  14. #29
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    8.395
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλει λάθος ποσό και εγώ πληρώνω ανέπαφα δε νομίζω να το κοιτάξω καν...
    Και εγώ. Σε ορισμένα μαγαζιά, η τιμή δεν φαίνεται καλά συχνά στην Ελλάδα. Χωρίς να πιστεύω ότι υπάρχει δόλος, τα notification της revolut είναι μονόδρομος

  15. #30
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.276
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν με χρεώσει παραπάνω;
    Αν το δεις εκείνη τη ώρα το διορθώνεις σχετικά απλά με ένα reversal και ένα νέο charge.
    Αλλιώς δε βγάζεις άκρη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ. Σε ορισμένα μαγαζιά, η τιμή δεν φαίνεται καλά συχνά στην Ελλάδα. Χωρίς να πιστεύω ότι υπάρχει δόλος, τα notification της revolut είναι μονόδρομος
    Δε καταλαβαίνω τον κόσμο που δε έχει sms alerts
    N26 και alpha έχω στα πάντα.

Σελ. 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας