Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    16-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Μεσα Οκτωβρίου λήγει το συμβόλαιο μου με τη Cosmote (100αρι vdsl, απεριόριστα αστικα/υπερ. και 120' προς κινητά). Έχω λάβει μία ιδιαιτερη καλή προσφορά προς 23-24€/μηνα απο Vodafone.

    Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει η μετάβαση?
    Έχει κάνει καποιος την αλλαγή? Ειναι ευχαριστημένος?
    Επιπλέον, υπάρχει περίπτωση να γίνει αντι-προσφορα απο την Cosmote όταν τρέξει η διαδικασία της φορητότητας ?

    Είμαι γενικά ευχαριστημένος απο την Cosmote αλλα εχουν σφίξει τα πράγματα υποθέτω για ολους και με εκνευρίζει η πολιτική της Cosmote προς υφιστάμενους πελάτες που δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω με την ανανέωση του συμβολαίου εκτος του οτι θα ειναι +1€ από κατάργηση του ebill που έτσι και αλλιώς πρόσφατα ανακοίνωσε και η Vodafone.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-04-2022
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημέρα φίλε... Είμαι στη Vodafone από Απρίλιο του 2022 στην αρχή με 50αρα vdsl και κατόπιν με 100αρα vdsl (από τον Αύγουστο του 2022). Εγώ είμαι από τους ευχαριστημένους. Περιοχή Αγίου Αρτεμίου στην Αθήνα. παίρνω ίντερνετ από καμπίνα Vodafone (σημαντικό στην περίπτωση βλάβης που μου είχε τύχει διότι ήταν θέμα καμπίνας το πρόβλημα). Εσύ σε ποια περιοχή βρίσκεσαι? Από καμπίνα ποιου παρόχου παίρνεις ίντερνετ?
    Στην περίπτωση φορητότητας από Cosmote σε Vodafone, η Vodafone θα αφήσει να περάσουν 14 μέρες και μετά θα κάνει πράξη τη φορητότητα. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να μη μπορείς να κάνεις υπαναχώρη (που δικαιούσαι εντός 14 ημερών) στην περίπτωση που θα σου κάνει αντιπροσφορά η Cosmote. Δεν ξέρω αν ζητήσεις στο συμβόλαιο που θα υπογράψεις να γίνει η φορητότητα άμεσα και για να γίνει πιο γρήγορα η όλη διαδικασία και για να έχεις το περιθώριο της υπαναχώρησης. Τέλος κράτα όνομα πωλητή, ημερομηνία και ώρα που σου κάνει τη συγκεκριμένη προσφορά σε περίπτωση που γίνει λάθος τιμολόγηση στο λογαριασμό μελλοντικά (αυτό να το κάνεις με όλους τους παρόχους). Οι κλήσεις ηχογραφούνται. Ελπίζω να βοήθησα...

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εκανα την ιδια μετάβαση προ εξαμήνου ακριβως επειδή θεωρούσα την τιμή που έδινα στην Cosmote πολύ υψηλή. Αλλο παράπονο δεν είχα.
    Ολα πήγαν καλά σε μένα και πρακτικά δεν εχω κανένα προβλημα μέχρι στιγμής με την Vodafone. Πληρώνω 22 Ευρώ το μήνα (ειχα παρει και 3 πάγια δώρο) και τώρα η τιμή θα παει 23 Ευρώ το μήνα με την κατάργηση της εκπτωσης του e-billing.

    Αντιπροσφορά δεν ειχα από την Cosmote

  4. #4
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SiliconManC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Μεσα Οκτωβρίου λήγει το συμβόλαιο μου με τη Cosmote (100αρι vdsl, απεριόριστα αστικα/υπερ. και 120' προς κινητά). Έχω λάβει μία ιδιαιτερη καλή προσφορά προς 23-24€/μηνα απο Vodafone
    Μπορείς μήπως να μας πεις εάν θες, τί πληρώνεις τώρα και τί προσφορά σου κάνει η Cosmote για ανανέωση, το ξέρω ότι η Cosmote είναι ακριβότερη αλλά δεν σου κάνουν ούτε τις online τιμές στα προγράμματα της για νέους πελάτες; Σε ρωτάω για να ξέρω και εγώ τί να περιμένω αργότερα, γιατί δυστυχώς λόγω σύνδεσης από καμπίνα Vodafone εάν μου πετάξουν καμία παράλογη τιμή για ανανέωση με βλέπω στην Vodafone σαν έσχατη επιλογή, ενώ δεν έχω κανένα ιδιαίτερο παράπονο από την Cosmote.

    Vodafone σε VDSL δεν είχα για να σου πω αλλά γείτονες μου ακόμα και η Vodafone δεν ασχολείται ιδιαίτερα μερικές φορές να τους λύσει προβλήματα σε καμπίνες της, εάν συνδέεσαι όμως από καμπίνα Vodafone έχεις κάτι λιγότερο λογικά να φοβάσαι εάν πας εκεί. Εάν είσαι όμως μακριά από την καμπίνα και με συχνές βλάβες στο χάλκινο δίκτυο νομίζω καλύτερα να προσπαθήσεις να μείνεις στην Cosmote.

    Από φορητότητες δεν έχω εμπειρία πρόσφατη να σου πω με αντιπροσφορές κτλ. τί γίνεται αλλά νομίζω στην αίτηση εάν την κάνεις τηλεφωνικά ή ηλεκτρονικά πρέπει να δηλώσεις εάν θα παραιτηθείς ή όχι από υπαναχώρηση μήπως δηλαδή και μπορέσεις να δεχθείς κάποια αντιπροσφορά. Εάν παραιτηθείς από υπαναχώρηση ή εάν κάνεις την αίτηση σε φυσικό κατάστημα(ότι και να λέει εκεί η αίτηση) υπαναχώρηση δεν μπορείς να κάνεις και πας κατευθείαν στον πάροχο που έκανες αίτηση, το μόνο θετικό σε αυτήν την περίπτωση είναι ότι η φορητότητα ολοκληρώνεται λογικά γρηγορότερα. Αλλά πραγματικά για φορητότητες και αντιπροσφορές ελπίζω να σου απαντήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα και το έχει και πιο πρόσφατο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arxelaos : 26-09-23 στις 20:22.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-03-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    376
    Downloads
    8
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus 2
    Καλησπέρα παιδιά,

    Σας ευχαριστώ θερμά όλους για τις απαντήσεις σας καθώς και για τις εντυπώσεις σας μετά την μετάβαση.
    Βρίσκομαι στη περιοχή Αιγάλεω στην Αθήνα και αν δεν κάνω λάθος οι καμπίνες είναι τις Wind. Η αλήθεια είναι προσπάθησα να πάρω προσφορά και από Nova-Wind αλλά η αντιμετώπιση που είχα για να πάρω προσφορά ήταν κάκιστη οπότε για αυτό το λόγο τους απορρίπτω καθώς αν δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε για να μου δώσουν μία προσφορά σαν μελλοντικό δυνητικό πελάτη τους τι τύχη μπορεί να έχω εάν μεθαύριο μεταφερθώ στο δίκτυο τους και τους χρειαστώ (?).

    Σχετικά με τη φορητότητα και την υπαναχώρηση δεν το γνώριζα ότι υφίσταται αυτή η λεπτομέρεια από πλευράς vodafone. Θα το προσέξω πολύ όταν κάνω συμβόλαιο και θα κρατήσω τα σχετικά emails με τον υπάλληλο της vodafone για παν ενδεχόμενο μελλοντικά. Γενικά τώρα στη cosmote πληρώνω 29,9€/μήνα που θα γίνει 30,90€/μήνα λόγω κατάργησης e-bill. Σήμερα πάλι με πήραν από vodafone και μου έδωσαν 23,3€ με την κατάργηση του δικού τους e-bill, με 1 πάγιο δώρο που νομίζω ότι είναι αρκετά ανταγωνιστική προσφορά σε σχέση με αυτό που προσφέρει η cosmote 30,90€ και -10€ στον πρώτο λογαριασμό + 15Gb σε κάποιο κινητό μου.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας