Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 60
  1. #1
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Εγώ συνεχίζω με τις ερωτήσεις για προχωρημένους και αν ξέρει κανείς καλώς, αν όχι δεν πειράζει.

    Έχω στο όνομά μου ένα δάνειο για ένα σπίτι στην Αθήνα που αγοράσαμε όταν πήγα ως φοιτητής το 2002, μετά έμεινε για πολλά χρόνια ο αδερφός μου αλλά πλέον έφυγε και έχει μείνει άδειο.
    Το σπίτι θέλω να το πουλήσω και ήδη το έχουν δει ενδιαφερόμενοι. Το δάνειο λήγει το 2028 και έχω τα χρήματα για να το αποπληρώσω πρόωρα (στη Γερμανία, θα πρέπει να τα στείλω από εκεί). Σε κάθε περίπτωση, επειδή δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, τα χρήματα πρέπει να τα φέρω απ'έξω αλλιώς μετράνε ως τεκμήριο και φορολογούμαι.
    Ο λόγος που σκέφτομαι να το αποπληρώσω πρόωρα είναι για να γίνει πιο εύκολα η πώληση. Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ το να γλιτώσω λίγους τόκους, αφού πλέον έχω πληρώσει τα κέρατά μου σε τόκους και πλέον σχεδόν όλο το ποσό που δίνω κάθε μήνα είναι κεφάλαιο.

    Τη Δευτέρα θα πάω από την τράπεζα για να ρωτήσω τη διαδικασία πρόωρης αποπληρωμής.
    Αλλά διαβάζω τώρα ότι αν γίνει πρόωρη αποπληρωμή μπορεί να πάρει ένα σχετικά μεγάλο διάστημα μέχρι να φύγει η υποθήκη. Το ερώτημα λοιπόν που έχω είναι μήπως τελικά είναι καλύτερα να μην κάνω πρόωρη αποπληρωμή αλλά να το αφήσω όπως είναι και όταν βρεθεί αγοραστής και υπογράψουμε, πολύ απλά η τράπεζα θα πάρει το ποσό που της αναλογεί και εγώ το υπόλοιπο.

  2. #2
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί με τον τρόπο αυτό, πάλι δε θα πρέπει να φύγει η υποθήκη; Θα δεχθεί ο αγοραστής να το αγοράσει, χωρίς πρώτα να έχει φύγει η υποθήκη; Αν ναι, μένοντας μόνο στη διαβεβαίωση της τράπεζας, τότε και τώρα αν θες το πουλάς, παίρνοντας το χαρτί από την τράπεζα για να βγει η υποθήκη και δίνοντάς το στον αγοραστή και ας μην έχει περάσει στο κτηματολόγιο. Αλλά δε νομίζω να το ρισκάρει κάποιος αγοραστής.

    Επίσης νομίζω ότι από τη στιγμή που εξοφλείται το υπόλοιπο του δανείου, το να σου δώσει το χαρτί η τράπεζα και να περαστεί στο κτηματολόγιο, δε θα πάρει πάνω από 4-5 μήνες, στα περισσότερα κτηματολογικά γραφεία της Ελλάδας.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ συνεχίζω με τις ερωτήσεις για προχωρημένους και αν ξέρει κανείς καλώς, αν όχι δεν πειράζει.

    Έχω στο όνομά μου ένα δάνειο για ένα σπίτι στην Αθήνα που αγοράσαμε όταν πήγα ως φοιτητής το 2002, μετά έμεινε για πολλά χρόνια ο αδερφός μου αλλά πλέον έφυγε και έχει μείνει άδειο.
    Το σπίτι θέλω να το πουλήσω και ήδη το έχουν δει ενδιαφερόμενοι. Το δάνειο λήγει το 2028 και έχω τα χρήματα για να το αποπληρώσω πρόωρα (στη Γερμανία, θα πρέπει να τα στείλω από εκεί). Σε κάθε περίπτωση, επειδή δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, τα χρήματα πρέπει να τα φέρω απ'έξω αλλιώς μετράνε ως τεκμήριο και φορολογούμαι.
    Ο λόγος που σκέφτομαι να το αποπληρώσω πρόωρα είναι για να γίνει πιο εύκολα η πώληση. Δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ το να γλιτώσω λίγους τόκους, αφού πλέον έχω πληρώσει τα κέρατά μου σε τόκους και πλέον σχεδόν όλο το ποσό που δίνω κάθε μήνα είναι κεφάλαιο.

    Τη Δευτέρα θα πάω από την τράπεζα για να ρωτήσω τη διαδικασία πρόωρης αποπληρωμής.
    Αλλά διαβάζω τώρα ότι αν γίνει πρόωρη αποπληρωμή μπορεί να πάρει ένα σχετικά μεγάλο διάστημα μέχρι να φύγει η υποθήκη. Το ερώτημα λοιπόν που έχω είναι μήπως τελικά είναι καλύτερα να μην κάνω πρόωρη αποπληρωμή αλλά να το αφήσω όπως είναι και όταν βρεθεί αγοραστής και υπογράψουμε, πολύ απλά η τράπεζα θα πάρει το ποσό που της αναλογεί και εγώ το υπόλοιπο.
    Για το συγκεκριμένο καλό θα είναι να μιλήσεις με έναν δικηγόρο. Γενικά αλλάζουν σχετικά γρήγορα τα πράγματα στην Ελλάδα και με τα κτηματολόγια, οπότε μπορεί και να μην θέλει τόσο πολύ καιρό να γίνει η άρση της. Από εκεί και πέρα μίλα και με την τράπεζα για να ρωτήσεις για τη διαδικασία άρσης της.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Όταν συμφορουμιτες μου έχουμε δάνειο και θέλουμε να πουλήσουμε σπίτι κάνουμε υα εξής: 1ον κάνουμε προσυμφωνητικο στο οποίο δίνεται προκαταβολή ίση με το υπολειπομενο πόσο δανείου. Τα χρήματα θα δοθούν σε ραντεβού που θα γίνει εντός καταστήματος της τράπεζας όπου ο αγοραστής θα παραδώσει απευθείας την επιταγή στην τράπεζα και θα γίνει επιτόπου αίτημα για άρση υποθήκης μέσω δικηγόρου της τράπεζας σε ειρηνοδικειο και μετα υποθηκοφυλακειο αν θυμαμαι καλα , μετά από 20 μέρες τελικό συμφωνητικό με την καταβολή του υπολειπομενου ποσού αγοράς απευθείας στον Δικαιούχο. Αυτά.

    - - - Updated - - -

    σας μιλάω ως πρώην μεσίτης
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KostakisK : 23-09-23 στις 16:14.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Πραγματικά είναι να τραβάς τα μαλλιά σου αυτή η χώρα...
    Πως είναι δυνατόν να έχεις αποπληρώσει το δάνειό σου και να μη γίνεται η άμεσα η άρση της υποθήκης και να πρέπει να γίνει δικαστήριο για αυτό;

    - - - Updated - - -

    Μετά από αυτά που διάβασα και με ένα τηλέφωνο που πήρα μια μεσίτρια που το είδε και της άρεσε και θεωρεί ότι ζητάω λογικό ποσό, μάλλον δε θα ασχοληθώ καν να στείλω το ποσό από Γερμανία στη μπανανία. Μου είπε στο περίπου αυτά που έγραψε και ο KostakisK, δηλαδή όταν βρεθεί αγοραστής θα υπογράψουμε ώστε να πάρει η τράπεζα μου το ποσό που της χρωστάω και τα υπόλοιπα σε εμένα και ο αγοραστής δεν έχει λόγο ανησυχίας εφόσον αυτά όλα είναι υπογραμμένα.
    Μου είπε ότι το να τα πληρώσω εγώ και να περιμένω να αρθεί η υποθήκη σημαίνει τρέξιμο για εμένα και ουσιαστικά ο αγοραστής δε θα μπορεί να μου δώσει λεφτά πριν αρθεί η υποθήκη γιατί δε θα έχει την ίδια βεβαιότητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.233
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Vodafone H300s
    Path Level
    Interleaved
    Η εγγραφή προσημείωσης υποθήκης ΓΙΝΕΤΑΙ με απόφαση ασφαλιστικών μέτρων (του Πρωτοδικείου μέχρι πρόσφατα, του Ειρηνοδικείου πλέον), οπότε και η άρση αυτής ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να γίνει με απόφαση του ιδίου δικαστηρίου (δλδ αν είχες πάρεις δάνειο με εγγραφή προσημείωσης υποθήκης με ασφαλιστικά Πρωτοδικείου, πάλι με ασφαλιστικά Πρωτοδικείου θα γίνει η άρση αυτής). Το όλο κόστος είναι περίπου στα 550 - 700 ευρώ, καθώς πλέον, εφόσον θέλεις να γίνει συναινετικά όλο αυτό, πρέπει να καταβάλλεις και το παράβολο για τον δικηγόρο της τράπεζας (συν 50 ευρώ για να πάρεις από την τράπεζα πιστοποιητικό πλήρους αποπληρωμής του δανείου σου). Αν δεν θέλεις να πληρώσεις και της τράπεζας, καταθέτεις την αίτηση ασφαλιστικών, την επιδίδεις στο κατάστημα που πήρες το δάνειο και δικάζεις και με απουσία της τράπεζας (με το εν λόγω χαρτί αποπληρωμής), οπότε και πέφτει το κόστος σε κανένα 550ρι. Στη συνέχεια αυτή πρέπει να μεταγραφεί σε Υποθηκοφυλακείο και Κτηματολόγιο (αν υπάρχει λειτουργόν κτηματολόγιο αρκεί να μεταγραφεί εκεί, αν η περιοχή είναι υπό κτηματογράφηση και δεν υπάρχει οριστική ανάρτηση πάει και στα δύο).
    Κινητό: Samsung Galaxy A52s



    Νίκος Χανδόλιας

  7. #7
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εγγραφή προσημείωσης υποθήκης ΓΙΝΕΤΑΙ με απόφαση ασφαλιστικών μέτρων (του Πρωτοδικείου μέχρι πρόσφατα, του Ειρηνοδικείου πλέον), οπότε και η άρση αυτής ΠΡΕΠΕΙ υποχρεωτικά να γίνει με απόφαση του ιδίου δικαστηρίου (δλδ αν είχες πάρεις δάνειο με εγγραφή προσημείωσης υποθήκης με ασφαλιστικά Πρωτοδικείου, πάλι με ασφαλιστικά Πρωτοδικείου θα γίνει η άρση αυτής). Το όλο κόστος είναι περίπου στα 550 - 700 ευρώ, καθώς πλέον, εφόσον θέλεις να γίνει συναινετικά όλο αυτό, πρέπει να καταβάλλεις και το παράβολο για τον δικηγόρο της τράπεζας (συν 50 ευρώ για να πάρεις από την τράπεζα πιστοποιητικό πλήρους αποπληρωμής του δανείου σου). Αν δεν θέλεις να πληρώσεις και της τράπεζας, καταθέτεις την αίτηση ασφαλιστικών, την επιδίδεις στο κατάστημα που πήρες το δάνειο και δικάζεις και με απουσία της τράπεζας (με το εν λόγω χαρτί αποπληρωμής), οπότε και πέφτει το κόστος σε κανένα 550ρι. Στη συνέχεια αυτή πρέπει να μεταγραφεί σε Υποθηκοφυλακείο και Κτηματολόγιο (αν υπάρχει λειτουργόν κτηματολόγιο αρκεί να μεταγραφεί εκεί, αν η περιοχή είναι υπό κτηματογράφηση και δεν υπάρχει οριστική ανάρτηση πάει και στα δύο).
    Μια ζωγραφιά όλο αυτό...

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    550-700 ευρώ είναι το μπράβο που αποπλήρωσες δάνειο που μπορεί να χρώσταγες 30 χρόνια;

  9. #9
    Εγγραφή
    11-06-2007
    Περιοχή
    Τρίκαλα Θεσσαλίας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.102
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10328/896
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Router
    NetFaster IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    550-700 ευρώ είναι το μπράβο που αποπλήρωσες δάνειο που μπορεί να χρώσταγες 30 χρόνια;
    Πριν λίγα χρόνια έβαζαν ποινή εάν αποπλήρωνες το δάνειο νωρίτερα.
    Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από Λευκούς.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγα χρόνια έβαζαν ποινή εάν αποπλήρωνες το δάνειο νωρίτερα.
    Αυτό το καταλαβαίνω, οι τράπεζες χάνουν τόκους αν το αποπληρώσεις πιο γρήγορα, αλλά να δίνεις μισό χιλιάρικο με μηδενικό υπόλοιπο είναι αχαρακτήριστο.

  11. #11
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Και αν το αφήσεις με προσημείωση (ενώ εξόφλησες το δάνειο);

    Αυτό πάντως που βρίσκω εξοργιστικό δεν είναι το Χ κόστος σε δικαστικά, δικηγόροους κτλ, αλλά τη χρέωση για βεβαίωση εξόφλησης, έστω και αν είναι 1 ευρώ. Ρε αει σιχτίρ τράγοι.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν το αφήσεις με προσημείωση (ενώ εξόφλησες το δάνειο);

    Αυτό πάντως που βρίσκω εξοργιστικό δεν είναι το Χ κόστος σε δικαστικά, δικηγόροους κτλ, αλλά τη χρέωση για βεβαίωση εξόφλησης, έστω και αν είναι 1 ευρώ. Ρε αει σιχτίρ τράγοι.
    Λογικά αν δεν ενδιαφέρεσαι να το πουλήσεις το αν είναι προσημειωμένο ή όχι δεν πρέπει να παίζει ρόλο, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. Όλο και κάποιος νόμος θα υπάρχει (ή ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο του δανείου) που θα σε υποχρεώνει να το κάνεις εντός Χ περιόδου, αλλιώς... πρόστιμο!

  13. #13
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά αν δεν ενδιαφέρεσαι να το πουλήσεις το αν είναι προσημειωμένο ή όχι δεν πρέπει να παίζει ρόλο, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. Όλο και κάποιος νόμος θα υπάρχει (ή ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο του δανείου) που θα σε υποχρεώνει να το κάνεις εντός Χ περιόδου, αλλιώς... πρόστιμο!
    Ή ακόμα χειρότερα, αν δεν το κάνεις εντός 6 μηνών χάνεις το δικαίωμα και μένει προσημειωμένο για πάντα.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akilleas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγα χρόνια έβαζαν ποινή εάν αποπλήρωνες το δάνειο νωρίτερα.
    Και τώρα ισχύει αυτό, αν το δάνειο είναι με σταθερό επιτόκιο, γιατι η τράπεζα θα χάσει υπολογισμένους τόκους. Με κυμαινόμενο επιτόκιο δεν ισχύει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά αν δεν ενδιαφέρεσαι να το πουλήσεις το αν είναι προσημειωμένο ή όχι δεν πρέπει να παίζει ρόλο, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. Όλο και κάποιος νόμος θα υπάρχει (ή ψιλά γράμματα στο συμβόλαιο του δανείου) που θα σε υποχρεώνει να το κάνεις εντός Χ περιόδου, αλλιώς... πρόστιμο!
    Όχι δεν υπάρχει πρόστιμο. Έβγαλα ξεχασμένη υποθήκη μετά από 20 χρόνια από τράπεζα που είχε συγχωνευθεί (πρωην Αγροτική). Βέβαια μου πήρε 1,5-2 χρόνια και 300-400€ αν θυμάμαι καλά.
    Αν δεν ενδιαφέρεσαι να το μεταβιβάσεις (πώληση, δωρεά ή γονική παροχή), το αν είναι προσημειωμένο ή όχι δεν πρέπει να παίζει ρόλο, αφού εσύ γνωρίζεις με βεβαιότητα ότι το έχεις εξοφλήσει. Βέβαια το ιδανικό είναι να μην αφήνεις εκκρεμότητες.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τώρα ισχύει αυτό, αν το δάνειο είναι με σταθερό επιτόκιο, γιατι η τράπεζα θα χάσει υπολογισμένους τόκους. Με κυμαινόμενο επιτόκιο δεν ισχύει.
    Σε σταθερό επαγγελματικό που είχα πάρει (ήταν ένα δάνειο όπου το 25-30% θα έπρεπε να είναι ιδία κεφάλαια αλλά σε εμένα το έδωσαν 100%) είχα τον όρο της πρόωρης αποπληρωμής και δεν χρεώθηκα ποτέ τίποτα πάντως. Δε ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα του να ζητήσεις και να διαπραγματευτείς κάτι τέτοιο.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας