Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σε όλους,

    Εδώ και μια βδομάδα περίπου παρατηρώ το εξής πρόβλημα.

    Από τις 22:00 το βράδυ μέχρι 01:00-02:00 τα ξημερώματα, παρατηρώ μεγάλη πτώση της ταχύτητας (Youtube, streaming, κλπ δεν φορτώνουν καθόλου ή freezαρουν)

    Όταν κάνω speedtest (της Ookla) με server Θεσσαλονίκης οι ταχύτητες είναι περίπου 80-87 Mbps.

    Ωστόσο, σε server Αθήνας, η ταχύτητα πέφτει στα 3-7 Mbps. Ο συγχρονισμός δεν παρουσιάζει αλλαγές (είναι σχεδόν σταθερός στα ~93k), ούτε έχω αποσυνδέσεις.

    Είναι λογικό λόγο της ώρας να υπάρχει κάποια πτώση στην ταχύτητα, ειδικά στην περίπτωση που τεστάρω με server Αθήνας (μένω Κοζάνη), ωστόσο τα 3-7 Mbps είναι πολύ χαμηλά.

    Σε συνομιλία την προηγούμενη Δευτέρα, με ενημέρωσαν για γενικό πρόβλημα σε όλη την περιοχή, το οποίο όμως επιλύθηκε.

    Συνεχίζω να αντιμετωπίζω το πρόβλημα. Προφανώς οι τηλεφωνητές 13700, δεν μπορούν να καταλάβουν τι συμβαίνει, βλέπουν το συγχρονισμό καλό και λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Άλλη υπάλληλος μου είπε ότι είναι λάθος που κάνω speedtest στην Αθήνα (!!!) και ότι είναι λογικό να φαίνονται χαμηλές ταχύτητες.

    Έχω ζητήσει να δηλωθεί βλάβη και να μιλήσω με τεχνικό, μου λένε ότι ανοίγουν αίτημα αλλά δεν καλεί κανένας.

    Αντιμετωπίζει άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

  2. #2
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω (Δυτικη Μακεδονια) μια απο τα ιδια μονο που ξεκιναει γυρω στις 9 και φτιαχνει γυρω στις 12 μισι. To discord και διαφορες σελιδες οπως πχ gsis, dypa κτλπ. ανοιγουν με το ζορι μετα απο πολλα λεπτα. Το μονο καλο ειναι οτι youtube και netflix δεν επηρεαζονται σε τετοιο βαθμο. To twitch επισης κοληματα εκεινες τις ωρες, δεν βλεπεται. Επισης υπαρχει και packet loss αμα τεσταρεις με https://speed.cloudflare.com/. Στο fast.com εκεινες τις ωρες τερματιζει στα 22mbps.
    Αυτο το προβλημα το εχω παρατησισει απο αρχες Σεπτεμβριου. Καποιοι λενε οτι ειναι επειδη υπαρχει πολυ κινηση εκεινες τις ωρες. Εγω νομιζα οτι ξεκινησε επειδη κοπηκε κανενα καλωδιο στη Θεσαλια με τις πλημμύρες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZaNteR : 28-09-23 στις 16:03.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-09-2013
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    ZXHN H268N V1.1.0_WND.1T1
    SNR / Attn
    14.8(dB) / 7.6(dB)
    Το εψαχνα το συγκεκριμενο προβλημα εδω και καιρο (απο τοτε που αρχισε, μετα τις πλημμυρες πιστευω) νομιζα πως ειμαι ο μονος, αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο ακριβως (Δυτικη Μακεδονια), καθε βραδυ απο 9:00 με 9:30 μεχρι της 12 περιπου packet loss, χαμηλη ταχυτητα (10~17Mbps) μεχρι και disconnects.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Καλησπερα,δυτικη μακεδονια και εδω και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα κυριως την τελευταια βδομαδα,μιλαμε για τραγικη πτωση τυπου απο 50 σε 8-10mbps,μιλησε κανεις με νοβα?το θεωρουν μηπως φυσιολογικο?Γτ ειμαι εκτως συμβολαιου αν ειναι να την κανω...

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Αρχικά μου είπαν ότι υπήρχε κάποιο γενικό θέμα στην περιοχή, το οποίο λύθηκε στις 20 Σεπτεμβρίου σύμφωνα με το σύστημά τους.

    Ωστόσο το πρόβλημα παραμένει.

    Εγώ μιλάω μέρα παρά μέρα, αλλά τα άτομα που βγαίνουν στο 13700 δεν δείχνουν να καταλαβαίνουν ακριβώς ποιο είναι το πρόβλημα και επικεντρώνονται σε θέματα που έχει η δική μου γραμμή.

    Στην τελευταία συνομιλία όπου ο εκπρόσωπος φαινόταν είχε κάποιο τεχνικό background, μου είπε να στείλω screenshots από ping, tracert, ή ότι άλλο παρατηρώ μέσω της φόρμας επικοινωνίας https://nova.gr/eksipiretisi-pelatwn...iki-ipostirixi

    Οπότε, σήμερα θα συλλέξω ένα πακετάκι με μετρήσεις (π.χ., προς google.gr, youtube.com, κλπ) και θα τους τα στείλω.

    Θεωρώ ότι θα βοηθούσε να στείλουν και άλλοι που έχουν το θέμα μπας και γίνει κάτι.

    Το περίεργο είναι ότι εφόσον εγώ παρατηρώ ενα 16-18% packet loss, δε θα έπρεπε να το αντιληφθούν και οι ίδιο από κάποιο monitoring tool που τρέχουν σε βασικούς κόμβους στο backbone;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris89gr : 02-10-23 στις 18:29.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.933
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris89gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε θα έπρεπε να το αντιληφθούν και οι ίδιο από κάποιο monitoring tool που τρέχουν σε βασικούς κόμβους στο backbone;
    Άλλο το να το αντιληφθούν αυτοί, άλλο το να παραπονεθούν (με αποδείξεις) πολλοί συνδρομητές ώστε να αναγκαστούν να το επισπεύσουν

  7. #7
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα παραθέσω και εγώ μετα τα μεσάνυχτα ότι μέτρηση κάνω. Γιατί το περισσότερο πρόβλημα βγαίνει γύρω στις 10 με 12 παρά.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ έχω παρατηρήσει τα εξής:

    -Γύρω στις 21:30 έχει ένα packet loss της τάξεως 5-8% (μετρημένο στο https://speed.cloudflare.com/). Tο Ookla Speedtest σε Nova Athens πιάνει 15-25 Mbps
    -Από 22:00 μέχρι 23:59 έχει ένα packet loss ~15-17%. Tο Ookla Speedtest σε Nova Athens πιάνει 3-6 Mbps

    Τα Σαββατοκύριακα συνήθως ξεκινάει νωρίτερα και μπορεί να κρατάει περισσότερο ή να είναι πιο έντονο (ή και τα 2)

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved

  10. #10
    Εγγραφή
    15-06-2005
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30713/3071
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.1(dB) / 8.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σημερα απο το μεσημερι μεχρι πριν κανα μισαωρο dslam κωσταντινουπολεως πατρα ειχα ταχυτητες download απο μισο μεχρι 5 mbps . To upload ηταν ανεπηρεαστο .

    Τα ιδια πριν περιπου 2-3 εβδομαδες αλλα τοτε εφταιγε ο ντανιελ που ηταν στην ....λιβυη ...

    nova vdsl 50αρα .

    Στην πραξη η 30αρα που ειχα vodafone στις περισσοτερες των περιπτωσεων ηταν πιο γρηγορη .

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα,

    Σε επικοινωνία τη Δευτέρα μου είπαν ότι υπήρχε γενικευμένο πρόβλημα στην περιοχή, το οποίο λύθηκε. Ωστόσο, εγώ δεν είδα κάποια διαφορά.

    Σε σημερινή επικοινωνία μου είπαν ότι εξακολουθεί να υπάρχει το πρόβλημα. Κάποια εκτίμηση για τη διόρθωση δεν υπάρχει.

    Δεν ξέρω αν το λένε σαν δικαιολογία ή όντως κάτι υπάρχει κάτι.

    Αν μπορεί να καλέσει και κάποιος ακόμα, να έχουμε επιπλέον πληροφορία, θα βοηθούσε

  12. #12
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και τουλάχιστον δύο εβδομάδες (Θεσσαλονίκη, ΑΚ Πλ. Δημοκρατίας). Σε τρεις κλήσεις (διαφορετικές μέρες) στο 13700, κανείς δεν μου ανέφερε γενικό πρόβλημα. Μάλιστα την πρώτη φορά που κάλεσα, 14 ημέρες πριν, ο εκπρόσωπος είπε ότι θα κάνει μετρήσεις και θα με καλέσει σε λίγο! Αφού πέρασε μία εβδομάδα, ξαναπήρα. Στην τελευταία επικοινωνία μου πρότειναν αντικατάσταση ρούτερ ενώ τους είπα ότι δεν χρησιμοποιώ τον δικό τους εξοπλισμό.
    Περιμένω την inalan η οποία έχειπεράσει ίνες στη γειτονιά μου και έφτασε 50 μέτρα από εμένα.

    Μέτρηση απόψε:
    https://www.speedtest.net/result/15339507970.png

  13. #13
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σημερα πρωτη φορα μετα τις αρχες Σεπτεμβρίου που το ιντερνετ λειτουργεί κανονικα τετοια ωρα.

    https://imgur.com/9BDUSiM

  14. #14
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα πρωτη φορα μετα τις αρχες Σεπτεμβρίου που το ιντερνετ λειτουργεί κανονικα τετοια ωρα.

    https://imgur.com/9BDUSiM
    Εγώ πάλι έχω download 2,90 mbps!

  15. #15
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από to Pontiki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι έχω download 2,90 mbps!
    το συγκεκριμένο πρόβλημα που είχαμε οι περισσότεροι ήταν στη Δυτική Μακεδονία συγκεκριμένες ώρες (νυχτερινές) και με συγκεκριμένα κοινά χαρακτηριστικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZaNteR : 20-10-23 στις 08:44.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας