Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    11-02-2004
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    971
    Downloads
    17
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    23998/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΙΟΣ
    Router
    Netgear DGN3500
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 10,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα,

    Από χθες το μεσημέρι (Πέμπτη 28/9/2023) ξαφνικά, σταμάτησε να λειτουργεί η τηλεφωνία σε VDSL γραμμή 100MBit στην πόλη της Χίου.
    Το internet λειτουργεί κανονικά, αλλά η τηλεφωνία όχι (ένα ασύρματο τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο στο Phone1 socket του H288A και εμφανίζει "Check phone line"), ούτε τόνος ούτε κλήσεις.
    Στο log του router φαίνεται κανονικά να "έρχονται" εισερχόμενες κλήσεις, αλλά δεν χτυπάει η συσκευή.

    Επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη (13700) όπου τους ενημέρωσα για τις ακόλουθες ενέργειες που έκανα ΠΡΙΝ τους καλέσω και δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα:
    - Αλλαγή τηλεφωνικής συσκευής και καλωδίου σύνδεσής της με το router.
    - Επανεκκίνηση του router.
    - Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων του router.

    Επειδή η τηλεφωνία είναι VoIP χρειάζεται εξοπλισμό Nova (το H288A είναι δικό τους, με χρησιδάνειο) και επειδή στο σπίτι μένω με την ηλικιωμένη μητέρα μου που δεν μπορεί να χειριστεί κινητό, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στο να μην έχουμε τηλέφωνο αυτό το διάστημα.

    Από την τεχνική υποστήριξη κράτησαν το κινητό μου και είπαν ότι θα με καλέσουν, αλλά δεν με έχει καλέσει κανένας μέχρι στιγμής, ούτε έγινε κάποιος έλεγχος στη γραμμή.
    Από το κατάστημα Nova εδώ στη Χίο, δεν μπορούν να κάνουν τίποτα - ούτε καν να μου αλλάξουν τον δικό τους εξοπλισμό - αν δεν λάβουν εντολή από τα κεντρικά.
    Δυστυχώς, ανανέωσα το καλοκαίρι την συνδρομή και αν αποχωρήσω τώρα θα έχω penalty. Σκοπεύω να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ, διότι το τηλέφωνο είναι καθολική υπηρεσία και έχω απογοητευτεί τρομερά από τη Nova (είμαι παλιός συνδρομητής Forthnet από το 2008 και εκτός του ότι δεν αντιμετώπιζα προβλήματα, όποτε χρειάστηκε τεχνική υποστήριξη ή αντικατάσταση εξοπλισμού τους, γινόταν άμεσα).
    Best Regards,
    Frontier

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα Frontier,

    Θα ήθελες να μας ενημερώσεις σε προσωπικό μήνυμα με κάποιο στοιχείο της υπηρεσίας σου προκειμένου να εξυπηρετήσουμε;

    Γιώργος, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας