Επειτα τα κλασικα θεματα Pen & Paper games και Role Playing Games - Table Top ηρθε ο καιρος για ενα νεο θεμα.
Για την ετυμολογια και την προιστορια των παιχνιδιων, δειτε τα παρακατω αρθρα:
Role-playing game και History of role-playing games

Ξεκινησα κλασικα στο χωρο με το Advanced Dungeons & Dragons 2nd Edition. Οι κοσμοι οπου ενωνουν την τεχνολογια με την μαγεια δεν μου αρεσουν, οποτε σε συνδιασμο και με τους κακους και περιπλοκους κανονες, το αφησα γρηγορα και για τα καλα.
Καποια χρονια μετα, εμαθα το Vampire the Masquerade οπως το παρουσιαζε το PC Master, πανω στο θρυλικο παιχνιδι οπου διοργανωναν στο καποτε επισης θρυλικο Fantasy Shop στη Βικτωρια.
Ενω μου αρεσε και μου αρεσει ακομα, ασχοληθηκα ακομα περισσοτερο με το Werewolf the Apocalypse, παντα της ιδιας εταιρειας, της White Wolf οπου διαδραματιζεται στον επισης ιδιο κοσμο. Το World of Darkness.

Επειτα απο 20+ χρονια συνεχιζω ακομα και εχω ασχοληθει ως καποιο βαθμο με ολα τα παιχνιδια του συγκεκριμενου συστηματος και κοσμου. Ενω ειχα ξεκινησει επισης την πεμπτη εκδοση (V5), τελικως με απογοητευσε και επεστρεψα στη κλασικη και επιτυχημενη 20th Anniversary (4th edition) οπου ευτυχως προς το παρων συνεχιζει να κυκλοφορει παραλληλα και νεα βιβλια.

Ασχολειστε και εσεις με καποιο αλλο παιχνιδι/κοσμο;

Ας μοιραστουμε εδω τις εμπειριες μας και φυσικα να βοηθησουμε τυγχων νεο κοσμο που τον ενδιαφερει.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cover.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  578,4 KB 
ID: 251171
Υγ. αναμνησεις απο το καποτε θρυλικο παρελθον.