Σελ. 9 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 209
  1. #121
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από L.S.K. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή, η ταχύτητα αυτή είναι αθροιστική για down και upload.
    Nope...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ επεκταση το upload δεν θα εχει καμμια επιπτωση στo download
    Amen!

  2. #122
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αγοράζουμε 1000αρι switch γκρινιάζουμε στον vendor γιατί δεν ποιανούμε 1000?
    Πόσοι από αυτούς που ζητάνε 2.5 αρι οντ έχουν υποδομή για αυτό??? Το 95% wireless έχουν και γκρινιάζουν που δεν ποιανουν full speed
    Θα έβαζες 100άρι switch σε 500άρα γραμμή; Για πιο λόγο λοιπόν να μιλάμε για 1000άρι switch σε μια γραμμή που είναι πάνω από το 1000άρι;
    Και το 1000άρι switch παίζει μια χαρά ως 1000άρι για το MTU που έχει και για τον χώρο που είναι αλλά και για το TCP/IP overhead που έχει που είναι μικρότερο του TCP/IP overhead του PPPoE.
    Να το πάμε λίγο πιο αναλυτικά σε υποθετικά άριστο σενάριο;
    Δεν βάζω attainable
    Αγοράζει κανείς 100mbps γραμμή.
    έχει sync 110.000 με 11.000 με το προφίλ του ISP να είναι 110mbps και 11mbps και του δίνει ο ISP (ή βάζει ο ίδιος aftermarket) 4x1000 θύρες.
    Κάνει speedtest και έχει πόσο; 100+
    Καλά ως εδώ;

    Αγοράζει κανείς 200mbps γραμμή.
    έχει sync 220.000 με 22.000 με το προφίλ του ISP να είναι 220mbps και 22mbps και του δίνει ο ISP (ή βάζει ο ίδιος aftermarket) 4x1000 θύρες.
    Κάνει speedtest και έχει πόσο; 200+
    Καλά ως εδώ;

    ....


    Φτάνουμε στα 1000mbps
    έχει η οπτική ως το sfp 2500mbps downstream και 1250mbps upstream αλλά το προφίλ του ISP προς τον χρήστη είναι 1100mpbs και 110mbps και το router που δίνει ο ISP σου έχει μια θύρα 2500mbps και 3 των 1000.
    Κάνει speedtest και έχεις 1000+.
    Το γυρνάς σε ΟΝΤ 1000άρι γιατί δεν ξέρω και γω και κάνεις speedtest στα <940.
    Κατά τα άλλα μας χαρίζουν Overhead;
    Να μην παρεξηγηθώ, το άλλαξα το ΟΝΤ με το Leox και παίζω με 2500 σε όλο το δίκτυο μου, προσπαθώ μόνο να δω το sweet spot της ταχύτητας στον scheduler έτσι ώστε όταν την τερματίζω να μην έχω τα θέματα που είχα.

    BTW με το 1000άρι switch, από NVMe σε NVMe στο ίδιο switch 2 pc με 1000άρες κάρτες, βγάζουν 125mb/s. Σαν internet όμως με την διαφορά σε MTU και TCP/IP Overhead δεν έφτανε ΠΟΤΕ ούτε καν τα 110mb/s ακόμα και με το fritz στην 2.5gbps θύρα.
    Κάνει όμως κύκλους η κουβέντα και δεν το βλέπω να προχωράει, ούτε με ενδιαφέρει και ο τίτλος του θέματος "Γιατί έχουμε χαμηλό upstream", οπότε θα σας ευχηθώ καλή χρονιά, με υγεία και ευτυχία και το upload που θέλετε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο αν μενουν στην ιδια πολυκατοικια με σενα...

    Γενικοτερα τα εχουμε ξαναπει. Ακομα και αν παρεις το "μεγιστο" χωρις το overhead, κανεις δεν σου εγγυαται οτι δεν θα στο κλεψει ο γειτονας. 2 Γειτονες με 1000ρες (με overhhead) ξαδελφοι του confuzio, αρκουν.
    Τερματίζω μόνος μου και 10gbps internet, χώρο να αποθηκεύσω να έχω και όλα τα άλλα είναι εύκολα.
    Τελειώνω τώρα και κάτι μαθήματα για kubernetes και HA Cluster με proxmox, εκεί να δεις πάτημα που θα τρώνε οι γραμμές
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  3. #123
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.395
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Confuzie μαζί σου είμαι. Εξηγώ απλά διότι υπάρχει κόσμος που δεν έχει εξοπλισμό όπως εσύ, εγώ, ο blues οι 2 Chris και ολοι που ξεχνάω (είμαστε το 0.5%) ναι είμαστε ψαγμένοι, και απλά γκρινιάζουν γιατί δεν έχουν max speed όταν θέλουν να αλλάξουν εξοπλισμό και δεν μπορεί να το υποστηρίζει το backend τους. Καλές γιορτές και καλή χρονιά και σε εσένα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Oav051 : 31-12-23 στις 19:32.

  4. #124
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Θα αγόραζες switch ή άλλο δικτυακό εξοπλισμό με ασύγχρονο download & upload; Γιατί στην οπτική ίνα να πληρώσω ασύγχρονη ταχύτητα;

  5. #125
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα αγόραζες switch ή άλλο δικτυακό εξοπλισμό με ασύγχρονο download & upload; Γιατί στην οπτική ίνα να πληρώσω ασύγχρονη ταχύτητα;
    Να μην το χαλάσω το νήμα, αλλά πολλά πράγματα είναι ασύγχρονα. Ναι, ΔΕΝ θα αγόραζα ποτέ ασύγχρονο switch αλλά καταλαβαίνω γιατί είναι ασύγχρονο το internet. Και οι SSD/NVMe μου αλλά και ο HDD ασύγχρονα είναι σε reads/writes. Εγώ δεν είμαι κατά του ασύγχρονου, είμαι κατά του 1/10 μοντέλου. Να ήταν 3/10 ή 5/10 εγώ δεν θα έλεγα τίποτα αρκεί να είναι ότι μας πουλάνε, 1000άρα με 1100/110 προφίλ; Ε φέρε μου ρε ISP σωστό εξοπλισμό ή έστω άσε με να βάλω δικό μου εξοπλισμό χωρίς να πρέπει να κάνω hacks/mods/spoofing.
    Με αυτήν την απάντηση έφυγα, μπορεί να περάσει χρόνος για να τα ξαναπούμε!
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  6. #126
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τερματίζω μόνος μου και 10gbps internet
    Αν και μιλάς για άλλου τύπου σύνδεση, μελλοντικά στο XGS-PON και 25GbE εξοπλισμό να έχουμε, δώρον άδωρον γιατί το όριό του είναι 10/10.

  7. #127
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μην το χαλάσω το νήμα, αλλά πολλά πράγματα είναι ασύγχρονα. Ναι, ΔΕΝ θα αγόραζα ποτέ ασύγχρονο switch αλλά καταλαβαίνω γιατί είναι ασύγχρονο το internet.
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να το αναλύσεις;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  8. #128
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.395
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Προτείνω για καφέ με τον καινούργιο χρόνο

  9. #129
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Ναι θα ηθελα κι εγώ να μάθω γιατί είναι ασύγχρονο το Ίντερνετ, εκτός αν θεωρούμε Ίντερνετ τις dialup και τις dsl.
    Ο ssd δεν βγαίνει από το μάρκετινγκ με ασύγχρονη ταχύτητα, είναι θέμα φυσικής.

  10. #130
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες σε παρακαλώ να το αναλύσεις;
    Δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω πιο αναλυτικό, είναι οικιακή σύνδεση και κατά κανόνα στα σπίτια λαμβάνουμε περιεχόμενο. Αν μιλάμε για επαγγελματικό χώρο πχ hosting εκεί αλλάζουν τα πράγματα.
    Πέραν από εμάς εδώ τους λίγους, εγώ πχ κάνω live streams, κατασκευάζω docker containers, κάνω VM που τα παίρνω remote backups και προσπαθώ τώρα να κάνω και ΗΑ, που έχω γενικά μια ανάγκη για upload, δεν μπορώ να καταλάβω τι θα έκανε κάποιος πχ 500/500 στο σπίτι ενώ είναι όλη μέρα στο FB για παράδειγμα.
    Και σε μένα, το βαρύ σκέλος είναι το πρώτο "backup" καθώς όλα τα άλλα είναι incrementals.
    Από την εμπειρία μου ως τώρα από το 1992 με dialup ως και τώρα με FTTH, πολλοί λίγοι είναι αυτοί στην χώρα μας που έχουν ανάγκη το upload και μέσα σε αυτούς βάζω και κόσμο που την βλέπει "κάπως" με τον εαυτό του και υπερτονίζει ή υπερεκτιμα την δουλειά του ή τις ικανότητες του.
    Δεν λέω καλό να δώσουν όσο πιο μεγάλο upload μπορούν, αλλά πρακτικά θα ήθελα να δω τι θα το έκανε ο κόσμος σε οικιακό χώρο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι θα ηθελα κι εγώ να μάθω γιατί είναι ασύγχρονο το Ίντερνετ, εκτός αν θεωρούμε Ίντερνετ τις dialup και τις dsl.
    Ο ssd δεν βγαίνει από το μάρκετινγκ με ασύγχρονη ταχύτητα, είναι θέμα φυσικής.
    Αυτές οι συνδέσεις (Dialup + Adsl/VDSL) είναι ασύγχρονες από το όνομα τους και μόνο.
    Κάτσε όταν λες θέμα φυσικής για τον ssd τι εννοείς; το PCI-E έχει το ίδιο bandwidth και σε read και σε write, οπότε μιλάς για το κύκλωμα ότι έχει κάποιο περιορισμό;
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  11. #131
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Άρα θεωρείς ότι το internet είναι ασύμμετρο, επειδή δεν χρειάζεται ο κόσμος καλύτερη αναλογία upstream/downstream;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 01-01-24 στις 14:03.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #132
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα θεωρείς ότι το internet είναι ασύγχρονο, επειδή δεν χρειάζεται ο κόσμος καλύτερη αναλογία upstream/downstream;
    Το οικιακό δεν το θεωρώ ότι είναι ασύγχρονο, είναι εκ των δεδομένων ασύγχρονο.
    Αυτό που θεωρώ όμως εγώ είναι ότι κατά 99,9% των οικιακών χρηστών δεν το έχουν ανάγκη το μεγάλο upload με ότι υπάρχει ως τώρα σαν υπηρεσίες. Αν αυτό αλλάξει στο μέλλον, το ξανακοιτάμε.
    Ακόμα και hosting μερικές σελίδες να κάνεις στο σπίτι, αν τα βάλεις πίσω από CloudFlare (για πάμπολους λόγους) θα δεις ότι ανεβάζεις πολύ λίγα και το 99% της κίνησης γίνεται από το δίκτυο της CF.

    - - - Updated - - -

    BTW ακόμα και το SFP module 2500 με 1250 είναι. Να το γυρίσω πίσω γιατί είναι ασύμμετρο;
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  13. #133
    Εγγραφή
    26-09-2015
    Περιοχή
    Κυψέλη, Αθήνα
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps / 1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Router
    ΖΤΕ ZXHN F6600P
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο αν μενουν στην ιδια πολυκατοικια με σενα...

    Γενικοτερα τα εχουμε ξαναπει. Ακομα και αν παρεις το "μεγιστο" χωρις το overhead, κανεις δεν σου εγγυαται οτι δεν θα στο κλεψει ο γειτονας. 2 Γειτονες με 1000ρες (με overhhead) ξαδελφοι του confuzio, αρκουν.
    Αυτοί οι γείτονες για πόσο χρονικό διάστημα θα κατεβάζουν κάτι συγκεκριμένο με 1 Gbps για να σου δημιουργήσουν πρόβλημα; Κάτι ψιλοδευτερόλεπτα. Και μετά οι γραμμές τους θα είναι σχετικά idle.

    Είναι υπολογισμένα αυτά με βάση τη στατιστική, όταν έφτιαξαν το GPON.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οικιακό δεν το θεωρώ ότι είναι ασύγχρονο, είναι εκ των δεδομένων ασύγχρονο.
    Αυτό που θεωρώ όμως εγώ είναι ότι κατά 99,9% των οικιακών χρηστών δεν το έχουν ανάγκη το μεγάλο upload με ότι υπάρχει ως τώρα σαν υπηρεσίες. Αν αυτό αλλάξει στο μέλλον, το ξανακοιτάμε.
    Ακόμα και hosting μερικές σελίδες να κάνεις στο σπίτι, αν τα βάλεις πίσω από CloudFlare (για πάμπολους λόγους) θα δεις ότι ανεβάζεις πολύ λίγα και το 99% της κίνησης γίνεται από το δίκτυο της CF.

    - - - Updated - - -

    BTW ακόμα και το SFP module 2500 με 1250 είναι. Να το γυρίσω πίσω γιατί είναι ασύμμετρο;
    Ας δίνουν την μισή ταχύτητα στο upload, σε αυτούς που το χρειάζονται (όλοι μας το χρειαζόμαστε, για παράδειγμα online backups, κ.λπ., αλλά ας μην μπει στην κουβέντα).

    Με upload στο μισό του download, όλοι θα ήμασταν ικανοποιημένοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnp : 31-12-23 στις 20:03.

  14. #134
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.958
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί οι γείτονες για πόσο χρονικό διάστημα θα κατεβάζουν κάτι συγκεκριμένο με 1 Gbps για να σου δημιουργήσουν πρόβλημα; Κάτι ψιλοδευτερόλεπτα. Και μετά οι γραμμές τους θα είναι σχετικά idle.
    Αν το δούμε και ανα περιοχή, πάλι θα δούμε διαμοιρασμό της ταχύτητας πχ η Γλυφάδα να έχει 2 γραμμές 10G backbone για όλους τους κατοίκους.
    Αυτό όμως κάνει το αίτημα μας πιο δυνατό. Αφού μας δίνουν 100Mbps upload που είναι κούφια αφού τα μοιραζόμαστε με γείτονες και συντοπίτες, ποιο το κόλλημα τους και δεν δίνουν 1000 upload αφού πάλι κούφια θα είναι; Δώσε μου 1000Mbit upload και άσε με τα το μοιράζομαι με όλη τη Γλυφάδα.

  15. #135
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οικιακό δεν το θεωρώ ότι είναι ασύγχρονο, είναι εκ των δεδομένων ασύγχρονο.
    Αυτό που θεωρώ όμως εγώ είναι ότι κατά 99,9% των οικιακών χρηστών δεν το έχουν ανάγκη το μεγάλο upload με ότι υπάρχει ως τώρα σαν υπηρεσίες. Αν αυτό αλλάξει στο μέλλον, το ξανακοιτάμε.
    Ακόμα και hosting μερικές σελίδες να κάνεις στο σπίτι, αν τα βάλεις πίσω από CloudFlare (για πάμπολους λόγους) θα δεις ότι ανεβάζεις πολύ λίγα και το 99% της κίνησης γίνεται από το δίκτυο της CF.

    - - - Updated - - -

    BTW ακόμα και το SFP module 2500 με 1250 είναι. Να το γυρίσω πίσω γιατί είναι ασύμμετρο;
    99,99% πες καλύτερα. Αν αυτό το 0,01% δεν γίνει 10% κανένας πάροχος δεν πρόκειται να ασχοληθεί και να δώσει μεγαλύτερο upload μαζικά.
    Εβγαλε η Cosmote το Business Premium με συμμετρικό FTTH και έχει πάει άπατο. Το συζητούσα με φίλο μέσα στον OTE, δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Δεδομένου οτι δεν υπάρχει ανακοινωμένος τιμοκατάλογος και όλα είναι βάσει διαπραγμάτευσης, θα έπρεπε να υπάρχει κόσμος που πηγαίνει στα καταστήματα και ρωτάει. Στους 6 μήνες, τίποτα. Κανένας. Μηδεν. Οπότε το 0,01 που είπα μπορεί να είναι και πολύ.

Σελ. 9 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας