Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    29-10-2022
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας, θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.
    Θα πάρω σήμερα την τεχνική υποστήριξη να τους πω απλά ότι έχω μία με δύο φορές την ημέρα διακοπές πάνω σε video meeting, να δω τι θα μου πουν σχετικά με την γραμμή από την πλευρά της cosmote έως το ont. Ελπίζω να πουν την αλήθεια βέβαια...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Interval 5 sec
    Timeout 2 sec
    Packet interval 500ms
    packet count 10

    Κοινως ping συνεχως καθε 500ms.
    Θα ηθελα μικροτερο payload για να μην γεμιζουμε τη γραμμη.
    Εαν την ιδια ωρα εχει packet loss και το αλλο mikrotik, εχεις σιγουρα καποιο θεμα με τη γραμμη. Λογικα θα μπορει καποιος απο τον οτε να δει logs σε επιπεδο gpon. Ειναι η μονη σου ελπιδα
    1ο 24ώρο μετά τις νέες ρυθμίσεις netwatch:
    τίποτα, κανένα πρόβλημα...0 packet loss

    πήρα και την cosmote να κοιτάξουν από την μεριά τους την γραμμή, πήρα σε 2 ανεξάρτητους, δεν βλέπουν καμιά διακοπή στην παροχή ιντερνετ της οπτικής... και η ποιότητα της γραμμής αν υπάρχει κάτι τέτοιο μου είπαν είναι μια χαρά...

    δεν μπορώ να καταλάβω... τεσπα αφού τώρα δεν έχει πρόβλημα, αφήνω το netwatch να παίζει και βλέπω...

    Μπορεί να είναι κάτι από το εσωτερικό μου δίκτυο που μπουκώνει την γραμμή? δεν κατεβάζω torrent και τέτοια, ούτε ταινίες γενικά δεν κατεβάζω αρχεία μεγάλα για μεγάλο διάστημα μόνο για την δουλειά μου αλλά χρειάζομαι την ταχύτητα για τα web meetings... Το μόνο που άλλαξε πρόσφατα είναι ότι άλλαξα κάτι κάμερες που είχα με μεγαλύτερης ανάλυσης και σίγουρα καταναλώνουν bandwidth... να ναι αυτό? και πως μπορώ να το διαπιστώσω?

    Αυτό που παρατήρησα βέβαια και είναι 100% επαναλήψιμο είναι ότι αν πάω να κάνω speedtest τότε το netwatch χάνει τα pings και μου δίνει fail.... άρα οι απαιτήσεις δικτύου επηρεάζουν σίγουρα... έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να προχωρήσω παρακάτω να δω τι φταιει?

  2. #17
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    8.263
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δλδ λες οτι χωρις αλλο traffic, σε 500ρα με speedport 2 οποτε κανεις speedtest to ping δινει fail με timeout 3sec. Δεν κολλαει, ουτε με το χειροτερο bufferbloat.

    Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν αντεχει το speedport.

    Οσο για τα video calls, τα 50 Mbits upload ειναι υπερ αρκετα. Ενα web call σπανιως καταναλωνει πανω απο 2-3 Mbit bandwidth σε upload, αντε και λιγο παραπανω σε download αν εχεις πολλους στο call.

    To waveform bufferbloat test, αν το τρεξεις απο σχετικα γρηγορο pc και με καλωδιο στο router, τι grade βγαζει?

  3. #18
    Εγγραφή
    29-10-2022
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ λες οτι χωρις αλλο traffic, σε 500ρα με speedport 2 οποτε κανεις speedtest to ping δινει fail με timeout 3sec. Δεν κολλαει, ουτε με το χειροτερο bufferbloat.

    Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δεν αντεχει το speedport.

    Οσο για τα video calls, τα 50 Mbits upload ειναι υπερ αρκετα. Ενα web call σπανιως καταναλωνει πανω απο 2-3 Mbit bandwidth σε upload, αντε και λιγο παραπανω σε download αν εχεις πολλους στο call.

    To waveform bufferbloat test, αν το τρεξεις απο σχετικα γρηγορο pc και με καλωδιο στο router, τι grade βγαζει?
    Αυτό είναι το αποτέλεσμα από το test που μου πρότεινες

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20231017_055954.png 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  116,7 KB 
ID: 251496

    Δεν ξέρω να το αξιολογήσω αλλά από ότι βλέπω σε video meetings είμαι οκ παρόλο που δεν είναι και πολύ καλό το τεστ. Μόνο σε παιχνίδια θα είχα πρόβλημα...

    Τι σημαίνει το buffer bloat? κάτι γεμίζει το δίκτυο με κίνηση? μήπως τελικά είναι οι κάμερες που άλλαξα?

    - - - Updated - - -

    Απομόνωσα το vlan που έχω τις κάμερες με firewall rules, τίποτα προς WAN και τίποτα από WAN και έτρεξα πάλι τα speedtest και bufferbloat test... τα ίδια... με το που τρέχω το speedtest βαράνε τα netwatch και το bufferbloat test πάλι D με τα ίδια σχεδόν αποτελέσματα...άρα δεν φταίει αυτό...

    Εν τω μεταξυ όταν τρέχω τα tests γονατίζει το Speedport plus 2 γιατί και το άλλο Mikrotik που έχω στην θύρα 3 βαράει το netwatch...δλδ από όπου και να τρέξω τα tests γονατίζουν όλα... είτε από το RB4011 είτε από το hap είτε από το speedport κατευθείαν. Άρα με το φτωχό μου το μυαλό καταλαβαίνω ότι αφου το πρόβλημα δεν είναι στην οπτική κατά την cosmote και μάλλον έχουν δίκιο γιατί σε όλα τα τεστ η ταχύτητα είναι 510-520/51 και ip δεν αλλάζει, τότε το bottleneck είναι το Speedport plus 2... και αυτό μάλλον ταιριάζει με το ότι την στιγμή που βαράει το netwatch προς 8.8.8.8 ή 1.1.1.1 την ίδια στιγμή τρέχω τεστ προς το Speedport που δεν βαράει... δλδ από Mikrotiks προς Speedport τα pings δεν αποτυγχάνουν ποτέ... μπορεί να λέω και μπουρδες ... θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σου
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mr_Robot_dev : 17-10-23 στις 09:49.

  4. #19
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.341
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Μπορεις να δωσεις μια εντολη να τρεχει για μια μερα και να σωσεις τα αποτελεσματα και να τα δεις μετα, ας πουμε.........

    Κώδικας:
    ping 8.8.8.8 -t > ping.txt
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #20
    Εγγραφή
    29-10-2022
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αυτό έχω κάνει εδώ και 5 μέρες. Μία με δύο φορές την ημέρα παρουσιάζεται το timeout. Η IP βράχος. Και τα timeout την μία φορά είναι στο ένα mikrotik ενώ στο άλλο δεν είναι, και άλλες φορές ανάποδα. Γι αυτό λέω ότι μάλλον φταίει το Speedport plus 2. Αν ήταν πρόβλημα οπτικής θα ήταν ταυτόχρονα και στα 2 router από πίσω από το Speedport ενώ αν ήταν το bottleneck κακού δικτύου, το ένα από τα δύο mikrotik δεν θα κολλούσε ποτέ, γιατί δεν έχει κάτι μετά από αυτό.
    Βγήκε τώρα μια αναβάθμιση για τα Speedport στο firmware, περιμένω να την πάρω να δούμε μήπως αλλάξει κάτι.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας