Σελ. 2 από 35 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 523
  1. #16
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.160
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανει τον καφε να φουσκωνει πιο αρωματικο, καθοτι φουσκωνει αργοτερα
    Σωστός!!

    Τι να κάνουμε ας δοκιμάσουμε, μπας και σώσουμε την κατάσταση! (που δεν...αλλά...)

  2. #17
    Εγγραφή
    25-10-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπον,
    Εκανα ενα τεστ με το Energy Efficient Ethernet κλειστό.
    Παλι τα ιδια. Χάνει τη σύνδεση μετα απο λιγο (σαν τεστ κατεβάζω το Elder Scrolls Online 80GB 122mb/s download speed).
    Τιποτα στα logs και απλως δεν εχω ιντερνετ και σιγα σιγα κλεινουν και οι vpn συνδεσεις που εχω με αλλα fritz (απλως βγαζει το log vpn connection cleared χωρις να εχει εμφανισει πουθενα οτι τo internet connection εχει γινει drop).
    Θερμοκρασιες ειναι οκ του εχω και ανεμιστηρακι. Επισυνάπτω screenshots αφου έχασε τη σύνδεση. Θα το κανω και report στην AVM. Οταν γυρνάω τη θύρα στο 1gbit δε το κανει. Γενικα μονο η σύνδεση στο ιντερνετ ειναι το θεμα , το εσωτερικο δίκτυο δουλευει κανονικα οπως και η προσβαση στο interface του ρουτερ.Οι δοκιμές εγιναν με την 7.58 αλλα και την 7.70 beta εκδοση με το ιδιο αποτελεσμα.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  25,5 KB 
ID: 251465Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  39,5 KB 
ID: 251466Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  72,6 KB 
ID: 251467Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  30,6 KB 
ID: 251468
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ektorasdj : 16-10-23 στις 01:11.

  3. #18
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ektorasdj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον,
    Εκανα ενα τεστ με το Energy Efficient Ethernet κλειστό.
    Παλι τα ιδια. Χάνει τη σύνδεση μετα απο λιγο (σαν τεστ κατεβάζω το Elder Scrolls Online 80GB 122mb/s download speed).
    Τιποτα στα logs και απλως δεν εχω ιντερνετ και σιγα σιγα κλεινουν και οι vpn συνδεσεις που εχω με αλλα fritz (απλως βγαζει το log vpn connection cleared χωρις να εχει εμφανισει πουθενα οτι τo internet connection εχει γινει drop).
    Θερμοκρασιες ειναι οκ του εχω και ανεμιστηρακι. Επισυνάπτω screenshots αφου έχασε τη σύνδεση. Θα το κανω και report στην AVM. Οταν γυρνάω τη θύρα στο 1gbit δε το κανει. Γενικα μονο η σύνδεση στο ιντερνετ ειναι το θεμα , το εσωτερικο δίκτυο δουλευει κανονικα οπως και η προσβαση στο interface του ρουτερ.Οι δοκιμές εγιναν με την 7.58 αλλα και την 7.70 beta εκδοση με το ιδιο αποτελεσμα.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  25,5 KB 
ID: 251465Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  39,5 KB 
ID: 251466Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  72,6 KB 
ID: 251467Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  30,6 KB 
ID: 251468
    Φίλε μου το ίδιο θέμα είχα και εγώ, μου το αλλάξανε με το speedport 2 και βάλαν ΟΝΤ αλλά πάλι το ίδιο μετά από λίγες μέρες. Είτε με το Fritz είτε με το speedport είχα το ίδιο πρόβλημα.
    Στην ίδια καμπίνα με μένα είναι και γείτονας μου που έχει 1000άρα από voda αν και καμπίνα ΟΤΕ, και αυτός με ΟΝΤ και του κάνει το ίδιο, σε αυτόν στα 20GB αν κατεβάζει με full speed. Σε μένα μπορεί να το κάνει ας πούμε στα 90gb από 120gb download.
    Η λύση που μου είπαν τα παιδιά εδώ και παίζει μια χαρά ως τώρα -αν και που και που δεν πιάνει το τέρμα- ήταν pfsense router και FQ_CODEL Scheduler για να φύγει το bufferbloat.
    Έχω ανοίξει ακόμα μια βλάβη στην Cosmote, για μένα καλό είναι όλοι όσοι έχετε το ίδιο θέμα να ανοίξετε μια έτσι ώστε να τις δουν οι από πάνω ομαδικά.
    Λόγω του ότι δούλευα στην Vodafone ξέρω το πως τα κοιτάνε ομαδικά και εκεί δεν τους έχουν σκάσει τέτοια προβλήματα σε πλήθος για να το δουν σοβαρά

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    απορω... πως η COSMOTE εχει δωσει αυτη την σομπα για router και ολα αυτα τα προβληματα που βγαζει.

    Ειναι επιτρεπτο εν ετη 2023 να βαζουμε cooler στο router, να τραβαζει θερμοκρασιες κινητηρα βενζινης... και να μην μπορει να βαλει ενα cooler τυπου laptop και μια ψυχτρα με fins η AVM?
    Παρόλο το ότι όντως είναι σόμπα και το βοηθάει μόνο αν το φυσάει κάτι από κάτω που έχει τις τρύπες και όχι τόσο πολύ αν το φυσάει κάτι από πάνω, δεν το παθαίνει αυτό που λέμε εγώ και ο ektorasdjektorasdj από την ζέστη.
    Το πιο πιθανό είναι αυτό με τον scheduler που είπαν τα παιδιά στο νήμα της Cosmote.
    Εγώ δοκίμασα αλλαγή σε ΟΝΤ με το speedport 2 plus, τα ίδια με την μόνη διαφορά ότι έστρωνε πιο γρήγορα από το fritz, το fritz αν έτρωγε φρίκη θα ήταν σε reboot loop για 45 λεπτά κάθε φορά, ενώ το speedport με το reboot έστρωνε οκ.
    Δοκίμασα και με ένα asus router που έχω που γενικά ήταν δυνατό router, και αυτό για 10 μέρες ήταν οκ αλλά δεν έπιανε πάνω από 600mbps με καμία δύναμη, αλλά και αυτό στις 10 μέρες το ίδιο πρόβλημα.
    Τώρα το έχω με pfsense vm πάνω στο ΟΝΤ, δείχνει να πιάνει και τέρμα ταχύτητες και ως τώρα δεν έχει κολλήσει. Αν αυτό είναι η λύση, θέλει κάποιο δυνατό mini pc με 2~4 lan ports 2.5gbps και να μπει εκεί native το pfsense, μετά δεν κοιτάμε ποτέ ξανά για router
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  4. #19
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.760
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οπότε είναι γενικότερο το πρόβλημα και όχι μόνο στα Fritz..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η λύση που μου είπαν τα παιδιά εδώ και παίζει μια χαρά ως τώρα -αν και που και που δεν πιάνει το τέρμα- ήταν pfsense router και FQ_CODEL Scheduler για να φύγει το bufferbloat.
    Πιθανόν να υπάρχει και κάποια άλλη λύση, ίσως με κάποιο άλλο Fritz πχ 4060 πάνω σε ONT..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...E%B5-VDSL-FTTH

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ektorasdj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον,
    Εκανα ενα τεστ με το Energy Efficient Ethernet κλειστό.
    Παλι τα ιδια. Χάνει τη σύνδεση μετα απο λιγο (σαν τεστ κατεβάζω το Elder Scrolls Online 80GB 122mb/s download speed).
    Τιποτα στα logs και απλως δεν εχω ιντερνετ και σιγα σιγα κλεινουν και οι vpn συνδεσεις που εχω με αλλα fritz (απλως βγαζει το log vpn connection cleared χωρις να εχει εμφανισει πουθενα οτι τo internet connection εχει γινει drop).
    Θερμοκρασιες ειναι οκ του εχω και ανεμιστηρακι. Επισυνάπτω screenshots αφου έχασε τη σύνδεση. Θα το κανω και report στην AVM. Οταν γυρνάω τη θύρα στο 1gbit δε το κανει. Γενικα μονο η σύνδεση στο ιντερνετ ειναι το θεμα , το εσωτερικο δίκτυο δουλευει κανονικα οπως και η προσβαση στο interface του ρουτερ.Οι δοκιμές εγιναν με την 7.58 αλλα και την 7.70 beta εκδοση με το ιδιο αποτελεσμα.
    Οκ φαίνεσαι από θερμοκρασίες, οπότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 16-10-23 στις 09:10.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #20
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης δοκιμάστε πως πάει με θύρα 1 Gbit.. ή να αλλάξετε την ταχύτητα της 2,5 στο 1.
    Δεν παίζει ρόλο σε ποια θύρα το έχεις, τα έχω κάνει δοκιμή και εγώ, έχω φάει πάνω από 40 ώρες να κάνω troubleshooting, άλλαξα καλώδια, άλλαξα κάρτες δικτύου, αγόρασα νέο pc(για άλλη χρήση αλλά δεν γίνεται να το κάνει αυτό και σε νέο του κουτιού) και το κάνει παντού και στα πάντα και την ίδια ώρα.
    Το δοκίμασα και με 1 pc μόνο σκέτο επάνω, δεν δεν δεν. Αν δεν είναι αυτό με τον Scheduler που λένε τα παιδιά, τότε κάτι είναι από την καμπίνα ή κεντρικά, κάποιο πρωτόκολλο ή δεν ξέρω και γω τι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε είναι γενικότερο το πρόβλημα και όχι μόνο στα Fritz..
    Ναι αυτό καταλαβαίνω και εγώ

    - - - Updated - - -

    Βάζω μια και την σελίδα που έκανα εγώ τα πειράματα εδώ.
    Αν και εμένα το πρόβλημα αυτό δεν το γινόταν με το καλημέρα, μετά από αλλαγή router έκανε 10+ μέρες για να αρχίσει να σκάει και με το pfsense δεν έχω κλείσει ακόμα 10 μέρες από τότε που έκανα τα rules/scheduler, οπότε δεν μπορώ να πω για οριστική λύση.
    Αλλά φαίνεται μάλλον αυτό είναι το πρόβλημα
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  6. #21
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.760
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    btw εάν είχα τώρα 1 Gbps FTTH θα χτύπαγα να δοκιμάσω το..
    https://www.qnap.com/en/product/qhora-301w

    Mου έχει κάνει κλικ !!

    Το σκέφτομαι και τώρα δηλαδή.. εάν δεν ήταν σε αναμονή το 5690 Pro..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #22
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    btw εάν είχα τώρα 1 Gbps FTTH θα χτύπαγα να δοκιμάσω το..
    https://www.qnap.com/en/product/qhora-301w

    Mου έχει κάνει κλικ !!

    Το σκέφτομαι και τώρα δηλαδή.. εάν δεν ήταν σε αναμονή το 5690 Pro..
    ούτε καν! Λύσεις του στυλ 2 10gbps και 4 1gbps δεν τις κοιτάω καν, δώσε κάτι full 10gbps (όχι εσύ, στον κατασκευαστή το λέω) και το συζητάμε.
    Θα πήγαινα πιο εύκολα σε λύση κάποιου παλιού pc με μια κάρτα pci-e με 2~4 10Gbe heads και πάλι pfsense ή opnsense παρά σε κάτι τέτοιο αλλά όλα αυτά αν αρχίσει να δίνει ο ΟΤΕ ΟΝΤ 2.5gbps
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  8. #23
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.389
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Το έχω παρατηρήσει και εγώ το θέμα αυτό.
    Δεν φταίει το Fritzbox. Σε όλες τις συνδέσεις που έχω , είναι όλες passthrough και disabled το dealer του Fritzbox.
    Εάν κάνω ρεσταρτ τον dealer του pppoe σε pfsense η udm se όλα έρχονται πάνω

  9. #24
    Εγγραφή
    25-10-2020
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    @comfuzio αν ειναι το bufferfloat τοτε βγάζει νοημα που οταν το γυρνάω σε 1gbit ειναι καλύτερα μιας και το bufferfloat ειναι πιο αισθητό οταν η γραμμή ειναι busy/congested και με το 1gbit port ειναι λες και βάζω max downloadspeed τα 900mbps στο σύνολο των συσκευών πανω στο switch.
    Θα κάνω μια δοκιμή μετα με ενα κόφτη ανα συσκευή με παραπάνω απο μία συσκευες καρφωμένες απευθείας στο router και να δώ αν κρασάρει παλι (πχ : laptop 333mbps wifi download ,pc 333mbps 2.5gbit port download, NAS 333mbps 1gbit port download) και μετα μια χώρις κόφτη .
    Τοτε λογικά (πέρα απο το pdfsense που το έχεις βάλει χειροκίνητα) to FQ_CODEL scheduler του ISP ειναι πολυ κακό και πέφτει το βάρος στο router οπου και το fritz πρεπει να ειναι πολυ κακο σε αυτό μιας και κρασάρει σε λιγα λεπτά οταν φουλάρει η γραμμή (εμενα πάντως μετα απο restart ειναι αμέσως οκ).
    Το δήλωσα και στη cosmote .
    Αρα τουλάχιστον καταλαβαίνουμε πως δεν έχει νοημα να μου αλλαξει ρουτερ ο ΟΤΕ (εκτος απο τη λύση που πρότεινες με pfsense η αλλο router που εχει διαχείριση buffefloat.)
    Εστειλα και στην AVM μηπως και ποιος ξέρει βάλει καποια χειροκίνητη ρύθμιση για FQ_CODEL scheduler.
    Εχω περιέργεια αν έχει καποια ρύθμιση που μπορούμε να πειράξουμε απο το config file του 5530 για να βελτιωθεί το πράγμα (απο εδω: https://www.mengelke.de/Projekte/FritzBox-JSTool)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ektorasdj : 16-10-23 στις 10:27.

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω παρατηρήσει και εγώ το θέμα αυτό.
    Δεν φταίει το Fritzbox. Σε όλες τις συνδέσεις που έχω , είναι όλες passthrough και disabled το dealer του Fritzbox.
    Εάν κάνω ρεσταρτ τον dealer του pppoe σε pfsense η udm se όλα έρχονται πάνω
    Οταν ειναι σε passthrough , δεν σημαινει οτι δεν δουλευει η cpu του, καθε αλλο, πιθανοτατα να μην ειναι καν optimal.

    Τι σημαινει σε ολα ερχονται πανω?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ektorasdj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    @comfuzio αν ειναι το bufferfloat τοτε βγάζει νοημα που οταν το γυρνάω σε 1gbit ειναι καλύτερα μιας και το bufferfloat ειναι πιο αισθητό οταν η γραμμή ειναι busy/congested και με το 1gbit port ειναι λες και βάζω max downloadspeed τα 900mbps στο σύνολο των συσκευών πανω στο switch.
    Θα κάνω μια δοκιμή μετα με ενα κόφτη ανα συσκευή με παραπάνω απο μία συσκευες καρφωμένες απευθείας στο router και να δώ αν κρασάρει παλι (πχ : laptop 333mbps wifi download ,pc 333mbps 2.5gbit port download, NAS 333mbps 1gbit port download) και μετα μια χώρις κόφτη .
    Τοτε λογικά (πέρα απο το pdfsense που το έχεις βάλει χειροκίνητα) to FQ_CODEL scheduler του ISP ειναι πολυ κακό και πέφτει το βάρος στο router οπου και το fritz πρεπει να ειναι πολυ κακο σε αυτό μιας και κρασάρει σε λιγα λεπτά οταν φουλάρει η γραμμή (εμενα πάντως μετα απο restart ειναι αμέσως οκ).
    Το δήλωσα και στη cosmote .
    Αρα τουλάχιστον καταλαβαίνουμε πως δεν έχει νοημα να μου αλλαξει ρουτερ ο ΟΤΕ (εκτος απο τη λύση που πρότεινες με pfsense η αλλο router που εχει διαχείριση buffefloat.)
    Εστειλα και στην AVM μηπως και ποιος ξέρει βάλει καποια χειροκίνητη ρύθμιση για FQ_CODEL scheduler.
    Εχω περιέργεια αν έχει καποια ρύθμιση που μπορούμε να πειράξουμε απο το config file του 5530 για να βελτιωθεί το πράγμα (απο εδω: https://www.mengelke.de/Projekte/FritzBox-JSTool)
    Δεν εχει fq-codel scheduler o isp. Υποψιν οτι αυτο ειναι δουλεια του router μονο αν δεν υπαρχει congestion ΠΡΙΝ.
    πχ, αν εισαι με wifi και μπουκωνει η συνδεση στο pc, τοτε ΕΚΕΙ θα εχει bufferbloat. Βεβαια αυτο το bufferbloat θα ενοχλουσε αν εκανε πχ το pc file transfer και ταυτοχρονα video call. Δεν θα ενοχλουσε αλλους χρηστες στην ιδια συνδεση που ειναι και το ζητουμενο.

  11. #26
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ektorasdj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
    @comfuzio αν ειναι το bufferfloat τοτε βγάζει νοημα που οταν το γυρνάω σε 1gbit ειναι καλύτερα μιας και το bufferfloat ειναι πιο αισθητό οταν η γραμμή ειναι busy/congested και με το 1gbit port ειναι λες και βάζω max downloadspeed τα 900mbps στο σύνολο των συσκευών πανω στο switch.
    Θα κάνω μια δοκιμή μετα με ενα κόφτη ανα συσκευή με παραπάνω απο μία συσκευες καρφωμένες απευθείας στο router και να δώ αν κρασάρει παλι (πχ : laptop 333mbps wifi download ,pc 333mbps 2.5gbit port download, NAS 333mbps 1gbit port download) και μετα μια χώρις κόφτη .
    Τοτε λογικά (πέρα απο το pdfsense που το έχεις βάλει χειροκίνητα) to FQ_CODEL scheduler του ISP ειναι πολυ κακό και πέφτει το βάρος στο router οπου και το fritz πρεπει να ειναι πολυ κακο σε αυτό μιας και κρασάρει σε λιγα λεπτά οταν φουλάρει η γραμμή (εμενα πάντως μετα απο restart ειναι αμέσως οκ).
    Το δήλωσα και στη cosmote .
    Αρα τουλάχιστον καταλαβαίνουμε πως δεν έχει νοημα να μου αλλαξει ρουτερ ο ΟΤΕ (εκτος απο τη λύση που πρότεινες με pfsense η αλλο router που εχει διαχείριση buffefloat.)
    Εστειλα και στην AVM μηπως και ποιος ξέρει βάλει καποια χειροκίνητη ρύθμιση για FQ_CODEL scheduler.
    Εχω περιέργεια αν έχει καποια ρύθμιση που μπορούμε να πειράξουμε απο το config file του 5530 για να βελτιωθεί το πράγμα (απο εδω: https://www.mengelke.de/Projekte/FritzBox-JSTool)
    Το pfsense έχει το FQ_Codel και το έχω βάλει εδώ με την βοήθεια από τα παιδιά καθώς δεν το γνώριζα, πάντα είχα pfsense αλλά δεν είχα αυτό το πρόβλημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ειναι σε passthrough , δεν σημαινει οτι δεν δουλευει η cpu του, καθε αλλο, πιθανοτατα να μην ειναι καν optimal.

    Τι σημαινει σε ολα ερχονται πανω?

    - - - Updated - - -



    Δεν εχει fq-codel scheduler o isp. Υποψιν οτι αυτο ειναι δουλεια του router μονο αν δεν υπαρχει congestion ΠΡΙΝ.
    πχ, αν εισαι με wifi και μπουκωνει η συνδεση στο pc, τοτε ΕΚΕΙ θα εχει bufferbloat. Βεβαια αυτο το bufferbloat θα ενοχλουσε αν εκανε πχ το pc file transfer και ταυτοχρονα video call. Δεν θα ενοχλουσε αλλους χρηστες στην ιδια συνδεση που ειναι και το ζητουμενο.
    Ναι δεν το έχει ο isp αλλά θα έπρεπε ο isp να δίνει συσκευές που να το έχουν.
    Δείχνει ότι δεν το έχουν δοκιμάσει το προϊόν
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  12. #27
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.389
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ειναι σε passthrough , δεν σημαινει οτι δεν δουλευει η cpu του, καθε αλλο, πιθανοτατα να μην ειναι καν optimal.

    Τι σημαινει σε ολα ερχονται πανω?

    - - - Updated - - -



    Δεν εχει fq-codel scheduler o isp. Υποψιν οτι αυτο ειναι δουλεια του router μονο αν δεν υπαρχει congestion ΠΡΙΝ.
    πχ, αν εισαι με wifi και μπουκωνει η συνδεση στο pc, τοτε ΕΚΕΙ θα εχει bufferbloat. Βεβαια αυτο το bufferbloat θα ενοχλουσε αν εκανε πχ το pc file transfer και ταυτοχρονα video call. Δεν θα ενοχλουσε αλλους χρηστες στην ιδια συνδεση που ειναι και το ζητουμενο.
    Το cpu δεν παει ποτέ πάνω από 65% under full load.
    Επειδή είναι σε computer room με θερμοκρασια 18-22 βαθμούς, το sfp δεν παει πάνω από 55 όπως επισεις το fritzbox ποτε πάνω από 60

    Όλα τα pppoe connections. Θεωρώ ότι κάτι παίζει σε limitation από τη πλευρά cosmote (σε εμενα) και όταν έχει continues υψηλό bandwidth και transfer rate ρίχνει το interface η το κάνει limit.
    Προσωπικά δεν χρειάζομαι qos διότι δεν βγάζω real-time εφαρμογές από εκείνες της γραμμές. Για voip έχω dedicated άλλες.

  13. #28
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.040
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Κάποιοι αντιμετωπίζουν το bufferbloat βάζοντας speed limit στις συνδέσεις τους. Αν βάλετε στις 1000άρες όριο τα 900 Mbps, εξακολουθεί να εμφανίζεται το πρόβλημα;

    Το όριο μπορεί να μπει είτε στο router, είτε στους client, είτε σε ενδιάμεσο managed switch.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 16-10-23 στις 11:45.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  14. #29
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.389
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι αντιμετωπίζουν το bufferfloat βάζοντας speed limit στις συνδέσεις τους. Αν βάλετε στις 1000άρες όριο τα 900 Mbps, εξακολουθεί να εμφανίζεται το πρόβλημα;
    Το δοκίμασα σε torrent... 80% της σύνδεσης. Μετά από λίγο. Τσίου

  15. #30
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    760
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps-100mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Fritzboox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ektorasdj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον,
    Εκανα ενα τεστ με το Energy Efficient Ethernet κλειστό.
    Παλι τα ιδια. Χάνει τη σύνδεση μετα απο λιγο (σαν τεστ κατεβάζω το Elder Scrolls Online 80GB 122mb/s download speed).
    Τιποτα στα logs και απλως δεν εχω ιντερνετ και σιγα σιγα κλεινουν και οι vpn συνδεσεις που εχω με αλλα fritz (απλως βγαζει το log vpn connection cleared χωρις να εχει εμφανισει πουθενα οτι τo internet connection εχει γινει drop).
    Θερμοκρασιες ειναι οκ του εχω και ανεμιστηρακι. Επισυνάπτω screenshots αφου έχασε τη σύνδεση. Θα το κανω και report στην AVM. Οταν γυρνάω τη θύρα στο 1gbit δε το κανει. Γενικα μονο η σύνδεση στο ιντερνετ ειναι το θεμα , το εσωτερικο δίκτυο δουλευει κανονικα οπως και η προσβαση στο interface του ρουτερ.Οι δοκιμές εγιναν με την 7.58 αλλα και την 7.70 beta εκδοση με το ιδιο αποτελεσμα.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  25,5 KB 
ID: 251465Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  47 
Μέγεθος:  39,5 KB 
ID: 251466Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  72,6 KB 
ID: 251467Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.png 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  30,6 KB 
ID: 251468
    Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα μονο με την 2.5 θυρα. Ξοδεψα πολλες ωρες με το support της AVM αλλα ακρη δεν...
    Μηπως κατα τυχη εχεις realtek καρτα δικτυου; Γιατι εγω μονο εκει μπορω να φανταστω το προβλημα. Δεν χρειαζοταν να κατεβασω για να ξεκινησει διακοπες. Το εκανε και σε idle κατασταση.

Σελ. 2 από 35 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας