Σελ. 20 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 286-300 από 523
  1. #286
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.392
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρουμε αν και στο business παραμένει σε PPPoE;
    Κανονικά. Δεν αλλάζει κάτι. Πάλι στην ιδια ίνα είναι. Η μόνη διαφορά είναι η στατικ ip

  2. #287
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικά η όλη μου ερώτηση για σήμερα έχει να κάνει λίγο με το ότι είδα το speedport να ταβανιάζει =ως εκεί που μπορεί anyway= σχεδόν άμεσα ενώ το N100 mini-pc με pfSense μου το πάει σκαλί-σκαλί και ίσως μετά από 1 λεπτό να πιάσει τα δικά του μέγιστα και θέλω να δω γιατί συμβαίνει αυτό.
    Στην αρχή έλεγα μην είναι το suricata και το pfblockerng αλλά και με αυτά κλειστά δεν βλέπω να αλλάζει συμπεριφορά. Από CPU load δεν το έχω δει να πάει πάνω από 60% στα 4 cores που έχει και αυτό ενώ έκανε install packages και κατέβαζα στο τέρμα για ώρα. Το έχω και με 120fan πάνω του γιατί με το passive cooling το είδα να πιάνει 77c σε μια φάση, ίσως να έχει πάει και πιο πάνω απλά να μην το είδα.
    Θα μου πείτε τώρα σιγά τα ωα για 1 λεπτό κάνεις έτσι; Κανονικά όχι δεν θα με ένοιαζε αλλά είμαι σε φάση μεταφοράς server και είναι λίγο κρίσιμο να πάρω instant backups και όχι 1 λεπτό μετά που σε βάθος αρκετών αρχείων έχουμε απόκλιση και ώρας οπότε θέλει εκ νέου backups κτλ με λίγα λόγια μια δουλειά που θα την έκανα σε 3 ώρες μπορεί να πάει εκθετικά πάνω προς 8 (ως να βρω ώρα χαμηλού load για backup).
    Έλεγα να άφηνα του ΟΤΕ επάνω αλλά έτσι χάνω τα VPN. Οπότε αν κατάλαβα καλά και το ΜΤ πάλι single thread το τρέχει; Δεν με εξυπηρετεί το περιβάλλον του οπότε αν δεν έχει και κάποιο πλεονέκτημα να μην το σκεφτώ καν για αλλαγή

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά. Δεν αλλάζει κάτι. Πάλι στην ιδια ίνα είναι. Η μόνη διαφορά είναι η στατικ ip
    Ναι για αυτό ρωτάω γιατί σε στατική δεν θέλει PPPoE απλά βάζεις της στατικής τα info πχ gateway & subnet και πρέπει να παίξει, απλά δεν ξέρω την υλοποίηση του ΟΤΕ.
    Από VF σε 2 πελάτες που έχω δεν θέλει login
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  3. #288
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.392
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά η όλη μου ερώτηση για σήμερα έχει να κάνει λίγο με το ότι είδα το speedport να ταβανιάζει =ως εκεί που μπορεί anyway= σχεδόν άμεσα ενώ το N100 mini-pc με pfSense μου το πάει σκαλί-σκαλί και ίσως μετά από 1 λεπτό να πιάσει τα δικά του μέγιστα και θέλω να δω γιατί συμβαίνει αυτό.
    Στην αρχή έλεγα μην είναι το suricata και το pfblockerng αλλά και με αυτά κλειστά δεν βλέπω να αλλάζει συμπεριφορά. Από CPU load δεν το έχω δει να πάει πάνω από 60% στα 4 cores που έχει και αυτό ενώ έκανε install packages και κατέβαζα στο τέρμα για ώρα. Το έχω και με 120fan πάνω του γιατί με το passive cooling το είδα να πιάνει 77c σε μια φάση, ίσως να έχει πάει και πιο πάνω απλά να μην το είδα.
    Θα μου πείτε τώρα σιγά τα ωα για 1 λεπτό κάνεις έτσι; Κανονικά όχι δεν θα με ένοιαζε αλλά είμαι σε φάση μεταφοράς server και είναι λίγο κρίσιμο να πάρω instant backups και όχι 1 λεπτό μετά που σε βάθος αρκετών αρχείων έχουμε απόκλιση και ώρας οπότε θέλει εκ νέου backups κτλ με λίγα λόγια μια δουλειά που θα την έκανα σε 3 ώρες μπορεί να πάει εκθετικά πάνω προς 8 (ως να βρω ώρα χαμηλού load για backup).
    Έλεγα να άφηνα του ΟΤΕ επάνω αλλά έτσι χάνω τα VPN. Οπότε αν κατάλαβα καλά και το ΜΤ πάλι single thread το τρέχει; Δεν με εξυπηρετεί το περιβάλλον του οπότε αν δεν έχει και κάποιο πλεονέκτημα να μην το σκεφτώ καν για αλλαγή

    - - - Updated - - -



    Ναι για αυτό ρωτάω γιατί σε στατική δεν θέλει PPPoE απλά βάζεις της στατικής τα info πχ gateway & subnet και πρέπει να παίξει, απλά δεν ξέρω την υλοποίηση του ΟΤΕ.
    Από VF σε 2 πελάτες που έχω δεν θέλει login
    πρεπει να κανεις κανεις pppoe dial , για να παρεις static στις wannabe bussines

  4. #289
    Εγγραφή
    20-11-2017
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Σε ένα ταπεινό J3455 που έχω περασμένο opnsense με IGB κάρτα lan πιάνω άνετα και άμεσα το 1Gbps της γραμμής μου.
    Δεν έχω ενεργοποιημένα IDS/IPS παρά μόνο κάποια optimizations για το pppoe και ενεργοποίηση RSS στις IGB.
    Έχω σε bridge το Huawei που δίνει η Nova.

  5. #290
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από comfuzio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρουμε αν και στο business παραμένει σε PPPoE;
    Εξαρτάται τι εννοείς "business"
    Αν εννοείς FTTH βαφτισμένα business, κάνουν κλήση PPPoE
    Αν εννοείς μισθωμένα κυκλώματα, όχι δεν παίζει κλήση PPPoE

  6. #291
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα 5009 και ενα hax3. Πέστε μου τι να τρέξω (not very familiar με mt). Στο 5009 μπορώ να βάλω και sfp gpon Κάι ethernet από ont

    Με pppoe client δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μεγάλο αρχείο.

    Καθώς κατεβαίνει, άνοιξε το Winbox: Tools>Profile>Cpu: All, και παρατήρησε τα CPU Cores. Εάν έχεις και NMS με SNMP, θα δεiς τα CPU Cores και από τα γραφήματα της CPU.

    Σε πρόσφατη δοκιμή 4011 με 1G Cosmote, δυστυχώς δεν έριχνε τον φόρτο σε άλλα cpu cores, με αποτέλεσμα να στουμπώνει κάπου στα 650-700 mbps. Με fastrack τερμάτισε την γραμμή.

    Το ίδιο config με 5009 χωρίς fastrack, τερμάτισε την γραμμή.

  7. #292
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρόσφατη δοκιμή 4011 με 1G Cosmote, δυστυχώς δεν έριχνε τον φόρτο σε άλλα cpu cores, με αποτέλεσμα να στουμπώνει κάπου στα 650-700 mbps. Με fastrack τερμάτισε την γραμμή.
    Εννοείς ότι χωρίς fasttrack θα πάρεις max 650-700
    ενώ με fasttrack θα τερματίσεις την 1000άρα;

    Τότε αυτό θα είναι σχετικό γιατί fasttrack έχεις μόνο με ν4
    οπότε αν κατεβάζεις από πηγή με ν6 θα έχεις πάλι θέμα.
    Εκτός φυσικά αν κόψεις τελείως το ν6.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #293
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μου το έκανε το πρόβλημα αυτό μόλις τώρα, οπότε είναι άσχετο το πρόβλημα με τον εξοπλισμό

    - - - Updated - - -

    Κάτι τον παίζουν στην cosmote μου φαίνεται
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2024-02-21_20-36-41.jpg 
Εμφανίσεις:  36 
Μέγεθος:  40,3 KB 
ID: 254187
    Εδώ τώρα κατεβάζω patch για το myths of empires 46,2gb και στα 30 ακριβώς, μαχαίρι! Τι scheduler τι limiters τι το....μην πω
    Να πω ότι ο τεχνικός του ΟΤΕ που μίλησα αυτή την φορά, έδειξε να καταλαβαίνει το πρόβλημα και να κάνει τις αντίστοιχες καταγραφές, ενώ κατά το παρελθόν που είχα καλέσει ήταν λίγο κουκουρούκου η επικοινωνία -λογικό όταν ακούς 8 ώρες την μέρα βρισιές και να μην φταις-.
    Ζήτησα αν μπορεί να περάσει στην καταγραφή να μπει στο siebeloubel κατηγορία για την απώλεια PPP session όταν τερματίζει η γραμμή έτσι ώστε να μπορούμε όσοι έχουμε το πρόβλημα να το δηλώνουμε με το σωστό λεκτικό για να βγαίνει μετά και grouping για τους TL των τμημάτων.
    Νομίζω σε μένα μόνο αν μου δώσουν στατική θα βρω ηρεμία, καθώς ναι μεν θα πεθαίνει το νετ αλλά δεν θα τραβάω τα πάνδεινα για να κάνω 2FA/DynDNS reverse resolve κάθε φορά που πρέπει να κάνω reboot και χάνω ip.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος comfuzio : 21-02-24 στις 22:24.
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  9. #294
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    άρα δεν είναι θέμα του Fritz...
    Υπέροχα (not!)

  10. #295
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα δεν είναι θέμα του Fritz...
    Υπέροχα (not!)
    Το fritz έκανε και άλλα όχι μόνο απώλεια PPP, σε μένα κόλλαγε γενικά και ούτε με reboot επανερχόταν. Μπορεί μια ώρα μετά ναι. Αλλά το ίδιο πράγμα έκανε και το speedport που μου δώσανε απλά με reboot αυτό έστρωνε.
    Τώρα για το pfsense δεν ξέρω τι να πω ρε γμτ...
    ΟΝΤ = 2.5gbps
    pfSense = 4 ports 2.5gbps
    switch = 4 ports 2.5gpbs
    PC = 2.5gbps
    Να πω ότι είναι low spec; Δεν είναι. Να πω ότι φταίει κάτι ενδιάμεσα; Το έχω δοκιμάσει και σκέτο χωρίς switch, το ίδιο πράγμα. Καλώδια; Τα έχω αλλάξει και αυτά!
    Καταλήγω ότι δεν είναι κάτι από τον εξοπλισμό μου, 6 διαφορετικά routers (2 fritz, 1 speedport, 1 asus(καλά το asus δεν τερμάτιζε την γραμμή αλλά πάλι το ίδιο πάθαινε και σε χαμηλότερη ταχύτητα), 2 pfsense), 8 διαφορετικά pc και δικά μου αλλά και φίλων και της δουλειάς. Είτε ενσύρματα είτε ασύρματα το ίδιο αποτέλεσμα.
    Το μόνο κοινό; Ο πάροχος. Τώρα τι και πως; Δεν έχω ιδέα, εγώ από την πλευρά μου έχω κάνει τα άπαντα από troubleshooting.
    Τι κάνουμε από εδώ και πέρα; Προβλέπει τίποτα η ΕΕΤΤ σχετικά με αυτό το περίεργο σενάριο; Γιατί να μην μπορώ να έχω απλά υπηρεσίες ρε γμτ;
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  11. #296
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ωραία διερεύνηση έχεις κάνει. Το ψάχνεις από παντού χωρίς προκαταλήψεις.

    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  12. #297
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ψάχνεις από παντού χωρίς προκαταλήψεις.
    Προκαταλήψεις γιατί να έχει;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #298
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία διερεύνηση έχεις κάνει. Το ψάχνεις από παντού χωρίς προκαταλήψεις.

    Ναι έχεις δίκιο, ξέχασα να αλλάξω σπίτι για να δω αν φταίει αυτό στην τελική.
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

  14. #299
    Εγγραφή
    19-02-2022
    Μηνύματα
    135
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σε ταπεινό ADSL έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, μόλις μπουκώσει πέφτει το ppp ενώ δεν υπάρχει αποσυγχρονισμός. Τα ίδια σε NOVA και μετά σε Vodafone. Με TP-Link, DrayTek Vigor και τώρα με το UDM-Pro.

    Με το DrayTek που είχα πλήρη εικόνα στο SysLog, το έκανε terminate ο BRAS. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι σε κάποιο Echo-request το Echo-reply έρχεται σε χρόνο μεγαλύτερο από ότι έχουν ορίσει στον BRAS και κόβει τη σύνδεση.

    Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για αυτά και το παράτησα…

  15. #300
    Εγγραφή
    01-08-2005
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    269
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Wind
    Router
    pfSense
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ταπεινό ADSL έχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα, μόλις μπουκώσει πέφτει το ppp ενώ δεν υπάρχει αποσυγχρονισμός. Τα ίδια σε NOVA και μετά σε Vodafone. Με TP-Link, DrayTek Vigor και τώρα με το UDM-Pro.

    Με το DrayTek που είχα πλήρη εικόνα στο SysLog, το έκανε terminate ο BRAS. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι σε κάποιο Echo-request το Echo-reply έρχεται σε χρόνο μεγαλύτερο από ότι έχουν ορίσει στον BRAS και κόβει τη σύνδεση.

    Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για αυτά και το παράτησα…
    Είχα από το 2014 VDSL 100άρι από wind ως πέρυσι τον Απρίλη που το γύρισα σε cosmote ftth 1000άρι, μια ζωή τάπα την πήγαινα την 100άρα και δεν είχα το παραμικρό θέμα. Πήγα στον ΟΤΕ και καλά ποιότητα και μιλάμε το απλό πράγμα δεν μπορούν να προσφέρουν! Και δεν είναι θέμα ότι πάει τάπα η γραμμή...ακόμα και το asus που είχα επάνω που τερμάτιζε στα ~600 (που να πήγαινε και αυτό 1000 δλδ) πάλι το ίδιο έκανε. Ε δεν γίνεται έτσι ρε γμτ! Έχω αλλάξει τα πάντα!
    Από logs δεν δίνει κανένα κάτι συγκεκριμένο για να βγει συμπέρασμα το τι φταίει
    E-Arena.gr Gaming portal!
    https://e-arena.gr
    Εναλλακτική μηχανή αναζήτησης https://whoogle.gr
    "Get Google search results, but without any ads, javascript, AMP links, cookies, or IP address tracking."
    File transfer between all your devices https://snapdrop.gr
    Dockerized solutions VirtualMachine

Σελ. 20 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 101518192021222530 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας