Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-57 από 57
  1. #46
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.669
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γνωρίζω. Δεν έχει νόημα να αναφέρω και τα υπόλοιπα γιατί θα αρχίσουν να μου λένε περίεργα, όπως σε άλλο νήμα για signal/telegram.

    Ο λαός ξέρει από zip/rar/7zip. Δεν χρειάζεται να διαταράξουμε τις ισορροπίες
    Δεν ξέρω τι σου λένε σε άλλα νήματα που δεν παρακολουθώ, αλλά όταν η ερώτηση είναι συμπίεση για Linux, η απάντηση είναι gz, bzip, xz, κλπ. Όχι tar, και σίγουρα όχι rar/7zip. Έχω δει zip σε Linux, αλλά σπάνια.

  2. #47
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι σου λένε σε άλλα νήματα που δεν παρακολουθώ, αλλά όταν η ερώτηση είναι συμπίεση για Linux, η απάντηση είναι gz, bzip, xz, κλπ. Όχι tar, και σίγουρα όχι rar/7zip. Έχω δει zip σε Linux, αλλά σπάνια.
    Ας μην παίξουμε την κολοκυθιά. Η ερώτηση αφορούσε πρόγραμμα διαχείρισης archives, όχι απαραίτητα συμπίεσης.

    Έτσι κι αλλιώς κανείς δεν θα ασχοληθεί με tar.bz2 κλπ. Οπότε τζάμπα το κουράζουμε.

    Το point είναι πως όταν κάποιος δουλεύει σε linux περιβάλλον, το καλύτερο είναι να ασχοληθεί με τα compression/archiving formats του GNU και να απαγκιστρωθεί από τα αντίστοιχα των windows.

    Καλό στον εαυτό του θα κάνει
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #48
    Εγγραφή
    28-10-2022
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο linux παίζεις μπάλα με tar, άντε και κανα zip. Τι να το κάνεις το rar εκεί; Πέρα από αποσυμπίεση εννοώ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Rar για linux υπάρχει https://www.win-rar.com/download.html?&L=0 Η λειτουργία του rar/unrar εκτός από το terminal είναι ενσωματωμένη στους διάφορους file managers.
    Συνημμένο Αρχείο 251640
    Πέρα από παλιά αρχεία που θα μπορούσα βέβαια να τα μετατρέψω και θα τα μετατρέψω κάποια στιγμή, πρέπει να στέλνω .rar και .7z αρχεία σε άλλους με συγκεκριμένες προδιαγραφές καθώς και μερικές φορές να κάνω edit περιεχόμενα τους και εκεί οι γνωστοί archivers των linux πολλές φορές δυστυχώς βγάζουν error ή δεν μπορούν να με καλύψουν δυστυχώς, εκεί αναγκαστικά WinRAR με Wine για .rar και PeaZip για .7z. Το PeaZip με λίγη προσπάθεια μπορεί να κάνει τα πάντα συνήθως και για .rar αλλά έχει άλλα κουσούρια ακόμα… άσε που αργεί πολύ στο άνοιγμα σε linux και ώρες ώρες μένει ξεχασμένο ανοικτό στο background.

    Μακάρι το PeaZip ή οι άλλοι καθαρά linux archivers να βρoυν υποστηρικτές στην ανάπτυξη τους για καλύτερη διαχείριση έστω των 7zip που είναι open source, για .rar φυσικά δεν μπορεί να γίνει τίποτα καλύτερο από το να βγάλει GUI version το ίδιο το WinRAR.

    Τώρα να είχαν όλοι Linux καλά θα ήταν και καλά θα ήταν και να κάλυπταν όλους οι archivers τους. Με άλλα πράγματα εντάξει να τρέξω και Win σε virtual machine αλλά με τα συμπιεσμένα αρχεία θα ήθελα πολύ να μπορούσα να τα κάνω όλα εν γένει στο Linux έστω και αγοράζοντας κάποιο LinuxRAR εφόσον είμαι στις εξαιρέσεις και το χρειάζομαι.

    To RAR έχει και επίσημη εφαρμογή που λειτουργεί μια χαρά σε android δεν μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο και με τα Linux να ξεμπερδεύουμε;

    Τα zip τα αποφεύγω όσο γίνεται, μα να μπορείς να κάνεις rename αρχεία μέσα σε encrypted zip αρχείο; (βέβαια μερικοί το θεωρούν feature)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 7zip παρεχει δυνατοτητα κλειδωματος αρχειων και με αποκρυψη περιεχομενων οπως το Winrar?
    Χρηστης και εδω winrar εδω και 10ετιες και ηθελα να δω αν αξιζει η μετακομιση.
    Στο PeaZip γίνεται να φτιάξεις 7z αρχείο με τις προδιαγραφές που λες άρα και στο 7-Zip θα γίνεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος arxelaos : 23-10-23 στις 21:02.

  4. #49
    Εγγραφή
    01-10-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    742
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προκύπτει αυτό ακριβώς, αλλά σχετίζονται στενά.
    Το είδα αυτό, είναι fork. Αλλά υπάρχει τεράστια απόσταση από το «επισημος διαδοχος», κάτι που υπονοοεί ούτε λίγο ούτε πολύ ότι το 7-Zip εγκαταλείφθηκε και ότι υπάρχει επίσημη συνέχεια, δηλαδή με κάποιου είδους ανάμιξη του δημιουργού του 7-Zip. Ισχύει κάτι από αυτά τα δύο;

  5. #50
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.915
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς προκύπτει αυτό; Δεν βρήκα σχετική πληροφορία.
    Και γω που ψαχνω τωρα δεν το βρισκω. Εχω την εντυπωση πως ειχα διαβασει στο site του Igor να το προτεινει. Τωρα βεβαια βλεπω πως υπαρχει καποιος ανταγωνισμος μεταξυ τους.

    I think it's time for me to start the new history of NanaZip. I will announce that NanaZip is not only a simply 7-Zip fork anymore, the relationship between NanaZip and 7-Zip is more like Chromium and WebKit because I think most of changes I will do for NanaZip which has no chance to be accepted by Igor Pavlov.

    But NanaZip will still keep the Core Library and Self Extracting Executables implementation synchronized to the latest 7-Zip mainline implementation. This is why I rewrite and split the implementation of the Core Library and the Self Extracting Executable to the separate NanaZip.Core project. The other parts will be modernized as soon as possible. Also, I think I will try to make the modernized 7-Zip Plugin SDK with 100% C++/WinRT style in the future because Igor Pavlov changes a lot in every releases, and we need more simplified way to develop plugins for 7-Zip and NanaZip.
    Αρα ισως κατι εχει αλλαξει. Αλλιως να θυμαμαι τοσο λαθος; Τι να πω, μπορει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wonderland Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είδα αυτό, είναι fork. Αλλά υπάρχει τεράστια απόσταση από το «επισημος διαδοχος», κάτι που υπονοοεί ούτε λίγο ούτε πολύ ότι το 7-Zip εγκαταλείφθηκε και ότι υπάρχει επίσημη συνέχεια, δηλαδή με κάποιου είδους ανάμιξη του δημιουργού του 7-Zip. Ισχύει κάτι από αυτά τα δύο;
    Για να ειμαι πιο ακριβης πρεπει να ειχε να κανει με την gui εκδοση και οχι την μηχανη. Οπως δηλαδη προτεινει το p7zip για linux που το φτιαχνει αλλος dev.

    Οχι οτι εχει καποιο νοημα δυστυχως καθως δεν μπορω να βρω την σχετικη πληροφορια.

  6. #51
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    το 7zip παρεχει δυνατοτητα κλειδωματος αρχειων και με αποκρυψη περιεχομενων οπως το Winrar?
    Χρηστης και εδω winrar εδω και 10ετιες και ηθελα να δω αν αξιζει η μετακομιση.
    ε ναι προφανως

  7. #52
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    1.625
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H300S
    Το ξηλωνω άμεσα,αν και δεν είμαι φαν του 7zip.

  8. #53
    Εγγραφή
    23-10-2023
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54545/5455
    ISP
    V-H Corrupted limied
    Router
    ISP Wind Routed
    Path Level
    Interleaved
    Είμαι νέος στην κοινότητα και θα μάθω λίγο υπομονή παρακαλώ, προσπαθώ να απαντήσω σε εκείνον που σχολίασε το σχόλιό μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομίζω ότι το rar σπάει τόσο εύκολα, ίσως και το zip αν έχουν αλλάξει την μέθοδο κρυπτογράφησης στις τελευταίες του εκδόσεις. Ναι, υπάρχουν προγράμματα που κάνουν brute force και χρησιμοποιούν τη GPU, αλλά θα θες πολύ χρόνο, εκτός αν ο άλλος έβαλε κανά απλό κωδικό, πχ. 5-6 γράμματα.
    Το βρήκα, λοιπόν στείλε μου ότι αρχείο θέλεις με ότι κωδικό θέλεις και σου υπόσχομαι ότι σε 5 λεπτά από τη στιγμή που θα το κατεβάσω, θα το έχω ανοίξει χωρίς να χρησιμοποιώ κάποια βάση κωδικών για την βίαιη χρήση προσπάθειας εύρεσης κωδικού!

  9. #54
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MintPCUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βρήκα, λοιπόν στείλε μου ότι αρχείο θέλεις με ότι κωδικό θέλεις και σου υπόσχομαι ότι σε 5 λεπτά από τη στιγμή που θα το κατεβάσω, θα το έχω ανοίξει χωρίς να χρησιμοποιώ κάποια βάση κωδικών για την βίαιη χρήση προσπάθειας εύρεσης κωδικού!
    Δοκιμάζεις με αυτό που επισυνάπτω εδώ:

    test.rar
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  10. #55
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.915
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Να σου στειλω και εγω ενα archive των 32GB;

  11. #56
    Εγγραφή
    23-10-2023
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54545/5455
    ISP
    V-H Corrupted limied
    Router
    ISP Wind Routed
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμάζεις με αυτό που επισυνάπτω εδώ:

    test.rar
    Θα το κατεβάσω αύριο και θα ασχοληθώ! Έχεις το λόγο μου! Δεν το κατεβάζω τώρα μη θεωρηθεί ότι κάνω εξυπνάδες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MintPCUser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα το κατεβάσω αύριο και θα ασχοληθώ! Έχεις το λόγο μου! Δεν το κατεβάζω τώρα μη θεωρηθεί ότι κάνω εξυπνάδες
    Είχες απόλυτο δίκιο! Με επιθετική χρήση βάσης κωδικών γίνεται το σπάσιμο. Σου έστειλα προσωπικό μύνημα με τις λεπτομέρειες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MintPCUser : 25-10-23 στις 21:05. Αιτία: Ορθογραφία

  12. #57
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.616
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Έβγαλε νέα έκδοση 7.0 beta1 με dictionary sizes > 1GB και άλλα: https://www.win-rar.com/whatsnew.html?&L=0
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας