Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Με την αποφαση της nova να μην δωσει τους κωδικους voip αποφασισα να παρω το σταθερο μου απο την nova (VDSL100 + 2καναλια φωνης) και να το παω στην vodafone με τα ιδια χαρ/κα. Σημερα με ενημέρωσαν οτι ο ΟΤΕ τους ειπε οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμα κυκλωματα και να περιμενω κανενα τριμηνο. Πως γινετε αυτο αφου ειναι φορητοητα με υπαρχουσα γραμμη χαλκου.
    Επισης μου ειπαν τον αριθμο βρογχου που εχουν ο οποιος δεν αντιστοιχει με αυτον που εχω τώρα.
    Ξερει κανεις τι παίζει ακριβώς??

  2. #2
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίζει σοβαρή περίπτωση λάθους

  3. #3
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mc00080 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει σοβαρή περίπτωση λάθους
    Τους πηρα στο 1399 και η πρωτη εκπροσωπος μου λεει οτι ετσι γινεται και αλλαζει ο βρογχος σε καθε φορητοτητα και ηταν καθετη σε αυτο. Την ευχαριστησα και ξαναπηρα αργότερα.
    Ευτυχως η δευτερη εκπροσωπος φαινεται να ηθελε να βοηθησει και με εβαλε στην αναμονη, μιλησε με το τμημα συνδεσεων και μου ειπε οτι οντως δεν αλλαζει ο βρογχος αλλα θα με καλουσε αργοτερα.
    Οντως με πηρε και μου ειπε πως βλεπει οτι θα αλλαξει ο βρογχος επειδη η γραμμη ειναι ανενεργη! Της εξηγησα οτι μαλλον εχουν κανει λαθος και οτι δεν μεταφερω μονο νουμερο αλλα και την γραμμη την VDSL. Παραδεχτηκε οτι μαλλον το τμημα αιτησεων πρεπει να εκανε βλακεια και θα μιλουσε με το τμημα ενεργοποιησεων ωστε αυριο να με καλεσει με νεα ενημερωση!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πηρα στο 1399 και η πρωτη εκπροσωπος μου λεει οτι ετσι γινεται και αλλαζει ο βρογχος σε καθε φορητοτητα και ηταν καθετη σε αυτο. Την ευχαριστησα και ξαναπηρα αργότερα.
    Ευτυχως η δευτερη εκπροσωπος φαινεται να ηθελε να βοηθησει και με εβαλε στην αναμονη, μιλησε με το τμημα συνδεσεων και μου ειπε οτι οντως δεν αλλαζει ο βρογχος αλλα θα με καλουσε αργοτερα.
    Οντως με πηρε και μου ειπε πως βλεπει οτι θα αλλαξει ο βρογχος επειδη η γραμμη ειναι ανενεργη! Της εξηγησα οτι μαλλον εχουν κανει λαθος και οτι δεν μεταφερω μονο νουμερο αλλα και την γραμμη την VDSL. Παραδεχτηκε οτι μαλλον το τμημα αιτησεων πρεπει να εκανε βλακεια και θα μιλουσε με το τμημα ενεργοποιησεων ωστε αυριο να με καλεσει με νεα ενημερωση!
    Με πηραν και μου ειπαν να περιμενω 3-6 μηνες να βρεθει νεα γραμμη. Τους ειπα οτι ηδη εχω ενεργη και μου λεει οτι και να εχω καθε παροχος δημιουργει δικο του κυκλωμα και τωρα δεν υπαρχουν πορτες!

    Ισχύουν αυτα??

  4. #4
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    1.037
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Vodafone / Cosmote
    Σε επιχειρηματικες συνδεσεις, συνηθως επιλεγουν να ερθουν με κατασκευη νεου βροχου, ωστε να σιγουρεψουν οτι παιζει καλα. Εφοσον ειναι ΟΚ, προχωρανε και στην φορητοτητα των αριθμων...

  5. #5
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NexTiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε επιχειρηματικες συνδεσεις, συνηθως επιλεγουν να ερθουν με κατασκευη νεου βροχου, ωστε να σιγουρεψουν οτι παιζει καλα. Εφοσον ειναι ΟΚ, προχωρανε και στην φορητοτητα των αριθμων...
    Με ξαναπήρε αυτή που είχα μιλήσει χθες και μου ειπε το ποιηματάκι για την αναμονή διαθεσιμότητας.
    Και της ζητησα να κανουμε μια επιβεβαιωση τον στοιχειων ενεργοποιήσης της αιτησης. (οδος, συντετ., αριθμος κυκλώματος)
    Απο αυτά μονο η οδός ηταν σωστή αλλα δεν ισχυεί οδος λογω επαρχίας δηλαδη παντα ολοι ζητανε συντετ.
    Η συντεταγμενες ηταν για ενα σπιτι 500μ μακρια απο το δικό μου και ο αριθμός βρογχου ήταν ενας άσχετος που δεν ταυτιζόταν με αυτον που έχω τωρα.
    Τις ειπα τα σωστα στοιχεια και μου ειπε οτι θα το στειλει στις ενεργοποιησεις γιατι και εκεινης της φανηκε περιεργο που ειναι φορητότητα και ζητάνε νεα γραμμή.
    Επίσης ανέφερε το ενδεχόμενο οτι αν οντως εχει γινει λαθος ο αρ.βρογχου και συντετ. μηπως το θεωρησαν μεταφορα και μετακομιση και πανε να τραβηξουν νεα γραμμη.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έχεις πέσει σε περίπτωση πολλών λαθών και κακών υπαλλήλων ταυτόχρονα, όταν κάτι είναι να στραβωνει, στραβωνει πολύ και όχι λίγο, ο βροχος δεν έπρεπε να αλλάξει, δεν έκανες μετακόμιση, φορητοτητα είναι,κουράγιο.οσο για το επαγγελματικό ή οικιακό....εδώ γελάμε...στο ίδιο κουτί καταλήγουν,από το ίδιο καλώδιο του κτιρίου σου. τσάμπα λεφτά τα δηθεν επαγγελματικά.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Με ξαναπήραν και επιμενουν οτι εχουν δίκιο και οτι να περιμενω 3-6μηνες. Εγω της διαβασα τα παρακάτω

    https://www.eett.gr/wp-content/uploa...E%95%CE%9A.pdf
    Spoiler:
    Σημειώνεται ότι οποιαδήποτε ενέργεια σχετικά με την τυχόν υφιστάμενη σύνδεση μέσω
    χάλκινου ζεύγους στην κατοικία του Τελικού Χρήστη, συμπεριλαμβανομένης και της τυχόν
    φορητότητας του αριθμού αποτελεί ευθύνη του Τ.Π., χωρίς να υπάρχει καμία εμπλοκή του
    ΟΤΕ. Αναλυτικότερα, η πορεία της αίτησης από την υποβολή της μέχρι την ολοκλήρωσή της,
    ακολουθεί την παρακάτω ροη



    https://www.eett.gr/wp-content/uploads/2016/03/EETT.pdf
    Spoiler:

    Ο όρος «τοπικός βρόχος» αναφέρεται στο χάλκινο καλώδιο που φτάνει στο σπίτι σας
    από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ όπου ανήκετε. Σύμφωνα με την ευρωπαϊκή και την
    εθνική νομοθεσία, ο ΟΤΕ οφείλει να διαθέτει (να αποδεσμεύει) τους τοπικούς βρόχους
    και σε άλλες εταιρίες τηλεφωνίας, ώστε να είναι εφικτή η παροχή υπηρεσιών στους
    συνδρομητές αυτών των εταιριών.
    Συνεπώς, για τη μεταφορά της σταθερής σύνδεσής σας σε νέα εταιρία πρέπει να αποσυν-
    δεθεί ο τοπικός βρόχος από το δίκτυο της υφιστάμενης εταιρίας και να συνδεθεί σε εκείνο
    της νέας. Επίσης, μπορεί να απαιτείται κατασκευή νέου βρόχου, περίπτωση που είναι γνω-
    στή ως «ανενεργός βρόχος».
    Η αποδεσμοποίηση του τοπικού βρόχου είναι υποχρεωτική, εκτός εάν συντρέχει κάποιος
    από τους, καθορισμένους από την ΕΕΤΤ, λόγους απόρριψης, όπως έλλειψη δικτύου, λει-
    τουργία της σύνδεσης σε οπτική ίνα και ύπαρξη αυθαίρετου κτίσματος


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AlexT544 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ξαναπήραν και επιμενουν οτι εχουν δίκιο και οτι να περιμενω 3-6μηνες. Εγω της διαβασα τα παρακάτω

    https://www.eett.gr/wp-content/uploa...E%95%CE%9A.pdf
    Spoiler:
    Σημειώνεται ότι οποιαδήποτε ενέργεια σχετικά με την τυχόν υφιστάμενη σύνδεση μέσω
    χάλκινου ζεύγους στην κατοικία του Τελικού Χρήστη, συμπεριλαμβανομένης και της τυχόν
    φορητότητας του αριθμού αποτελεί ευθύνη του Τ.Π., χωρίς να υπάρχει καμία εμπλοκή του
    ΟΤΕ. Αναλυτικότερα, η πορεία της αίτησης από την υποβολή της μέχρι την ολοκλήρωσή της,
    ακολουθεί την παρακάτω ροη



    https://www.eett.gr/wp-content/uploads/2016/03/EETT.pdf
    Spoiler:

    Ο όρος «τοπικός βρόχος» αναφέρεται στο χάλκινο καλώδιο που φτάνει στο σπίτι σας
    από το αστικό κέντρο του ΟΤΕ όπου ανήκετε. Σύμφωνα με την ευρωπαϊκή και την
    εθνική νομοθεσία, ο ΟΤΕ οφείλει να διαθέτει (να αποδεσμεύει) τους τοπικούς βρόχους
    και σε άλλες εταιρίες τηλεφωνίας, ώστε να είναι εφικτή η παροχή υπηρεσιών στους
    συνδρομητές αυτών των εταιριών.
    Συνεπώς, για τη μεταφορά της σταθερής σύνδεσής σας σε νέα εταιρία πρέπει να αποσυν-
    δεθεί ο τοπικός βρόχος από το δίκτυο της υφιστάμενης εταιρίας και να συνδεθεί σε εκείνο
    της νέας. Επίσης, μπορεί να απαιτείται κατασκευή νέου βρόχου, περίπτωση που είναι γνω-
    στή ως «ανενεργός βρόχος».
    Η αποδεσμοποίηση του τοπικού βρόχου είναι υποχρεωτική, εκτός εάν συντρέχει κάποιος
    από τους, καθορισμένους από την ΕΕΤΤ, λόγους απόρριψης, όπως έλλειψη δικτύου, λει-
    τουργία της σύνδεσης σε οπτική ίνα και ύπαρξη αυθαίρετου κτίσματος
    Με καλεσε Supervisor και μου εξήγησε οτι ο τροπος που η πωλήτρια πέρασε την αίτηση (One Net Integration) απαιτεί την κατασκευή νεόυ βρόχου και προσπαθούν να βρόυν αν και τι μπορούν να κάνουν ώστε να γίνει μεταφορά και οχι δημιουργια νέου βρόγχου

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2007
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    66799/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΕΡΜΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 12,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως και σ' εμένα που μπήκα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μου άλλαξαν βρόχο, αν και ήταν από φορητότητα. Βέβαια εγώ πήγα από 50άρα σε 100άρα (ο Θεός να την κάνει), οπότε δεν ξέρω αν παίζει και αυτό ρόλο.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kvkpls Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως και σ' εμένα που μπήκα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μου άλλαξαν βρόχο, αν και ήταν από φορητότητα. Βέβαια εγώ πήγα από 50άρα σε 100άρα (ο Θεός να την κάνει), οπότε δεν ξέρω αν παίζει και αυτό ρόλο.
    Εγω πηγαίνω από 100αρα σε 100αρα.
    Κάτι που επίσης είναι περίεργο είναι ότι ενώ το σπίτι ειναι σε μια μικρή κοινότητα με γύρω στα 40-50 σπίτια από τα οποία τα 30 έχουν Ίντερνετ και τουλάχιστον τα 10 VDSL μου φαίνεται περίεργο ο ΟΤΕ να λέει ότι υπάρχει έλλειψη δικτύου

  10. #10
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δυστυχως ελλειψη γνωσης επαγγελματισμου και κατανοησης υπαρχει και οχι δικτυου

  11. #11
    Εγγραφή
    07-05-2021
    Περιοχή
    Λόφος Σκουζέ
    Μηνύματα
    1.555
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mc00080 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως ελλειψη γνωσης επαγγελματισμου και κατανοησης υπαρχει και οχι δικτυου
    Μετά απο πολλά τηλεφωνήματα και email βρήκα σε ενα απο τα email που μου ειχαν στειλει για την καταχωρηση της αιτησης το email της Business District Manager. Της έστειλα email για το οτι η αιτηση εχει κολλησει διοτι η πωλητρια/καταστημα περασε την γραμμη inactive και ως αποτελεσμα ζητανε νεα γραμμη/βροχο απο ΟΤΕ οπου λογω λίγων γραμμων δεν υπάρχουν αλλές για να τραβήξουν . Επισης της ανεφερα στο email οτι εδω και 1 εβδομαδα η πωλητρια δεν απανταει. Μετα απο 30λεπτα με πηρε τηλεφωνο απο το κινητό της αλλα δεν την πρόλαβα. Ξανακαλεσε 1 ωρα μετα απο No Caller ID μου ζητησε συγνωμη που η πωλητρια δεν απανταει (ειπε οτι ειναι σε meeting συνεχως) και με ενημερωσε οτι ακυρωσε την προηγουμενη και περασε νεα αιτηση οπου εχει βαλει active τον βροχο/γραμμη και εχει βαλει τον βροχο μου. Οντως μετα απο αυτο με πηρε το 1399 με ενημερωσαν και αυτοι απο την μερια τους οτι καταχωρηθηκε, επιβεβαιωσαμε αριθμους βρόχου κλπ και θα με καλεσουν ξανα την τριτη να μου πουν ποτε θα ενεργοποιηθει!

    Ας ελπίσουμε να μην υπάρχει αλλο θέμα!

  12. #12
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΥΡΓΟΣ
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αντέ μπράβο. Βρες την πωλήτρια στο κατάστημα και πες της τα.... Χαιρετίσματα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας