Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord
    WAntilles
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ducklord
    Και μία επισήμανση, αν και τώρα πουλήθηκε: μην πλασάρεις βρε "σοβαρή" κάρτα σαν παιχνιδοκάρτα! Οι παιχνιδάδες θα σε κοπανήσουν, αφού στα παιχνίδια είναι "χειρότερη" από τις Audigy ZS, αφού δεν υποστηρίζει EAX3/EAX4 που απαιτούν κάποια παιχνίδια.
    Δεν πα να έχει και ΕΑΧ 114, άμα ακούς θόρυβο από τα αναλογικά της μέρη φσσσσσσσσσσσστττττττττττ, και όλες μα όλες οι άλλες συσκευές στο PCI bus "τρίζουν" συνεχώς από τα IRQ conflicts που προκαλούν οι "φοβερές και τρομερές" Audigy, να τις βράσω.

    Και μην ξεχνάς και το τρομερό τους latency.

    Κάνεις video capture Φωτόπουλο π.χ.

    - Θα κάτσεις φρόνιμος;
    - Χάααααααααααααααααααααααααααααααααρακας


    Και με την Audigy στο video που θα κάνεις capture έχει ήδη κλείσει το στόμα του Φωτόπουλου στην εικόνα ενώ από τον ήχο μόλις τώρα ξεκινά να κούγεται η φωνή του.

    Κι ύστερα σου λέει ποιότης Audigy & Creative.
    Φιλε μου ασχολεισαι με μουσικη,ηχογραφησεις κλπ?Αν ναι χαιρομαι ιδιαιτερα γιατι κι εγω ασχολουμαι εδω και 6 χρονια με το αθλημα και μαλιστα το σπουδαζω κιολας!
    Να σου κανω μια αδιακριτη ερωτηση?Εχεις χρησιμοποιησει Audigy 2 Platinum EX?Στο λεω γιατι εγω τη χρησιμοποιουσα ενα ολοκληρο χρονο και τωρα την πουλαω http://www.adslgr.com/forum/thread13158.html επειδη αποφασισα να σεταρω και το pc που την δουλευε μονο για μουσικη.
    Κανεις φοβερο λαθος που τις θαβεις για τη latency τους.Η καρτα δουλευει σταθεροτατα στα 7 ακομα και στα 5ms και αν εχεις και δυνατο επεξεργαστη ακομα και σε 2ms.Μπορει να μην ειναι η top(αλλα για να ειναι τοπ πρεπει να τα σκασεις οχι να περιμενεις με 300 ευρω να κανεις δουλεια :P ) για ηχογραφηση αλλα 106db snr δεν ειναι διολου ευκαταφρονητα νομιζω.Οσο για τα τριξιματα που λες,το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι ειτε ειχε προβλημα το pc η μιλας για αρκετα παλιοτερα μοντελα Soundblaster.
    Κι ολα αυτα τα λεω εχοντας αγορασει καρτες ηχου με α*****α για μουσικη παραγωγη οπως RME Hammerfall DSP,EMU 1820m(με τους converters του interface Pro Tools),καρτες τις οποιες λιγοι γνωριζουν αλλα ολοι οσοι ασχολουνται με το αντικειμενο τις προσκυνανε.Παρολα αυτα για καποιον που θελει να δει ενα DVD,να παιξει ενα παιχνιδι,να ψηφιοποιησει ενα βινυλιο ακομα και να ηχογραφησει ενα ολοκληρο demo στο Cubase για το γκρουπ του(το εχω κανει 8) ) μια καρτα τετοιου τυπου ειναι η καλυτερη επιλογη.


    Αυτα για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους επειδη φανταζομαι οτι γνωριζεις το αντικειμενο για το οποιο μιλας και επειδη βλεπω οτι την πουλησες την καρτουλα

    Φιλικα Greator

    Και btw ορθα εφη Ducklord

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πάω στη συνάντηση.

    Θα σου απαντήσω μετά (ξανά - γιατί τα έχω γράψει πριν από πολλούς μήνες).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλη φαση!Εγινε και ξεχωριστο thread!Thanx mod!

  4. #4
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Πάω στη συνάντηση.

    Θα σου απαντήσω μετά (ξανά - γιατί τα έχω γράψει πριν από πολλούς μήνες).
    No prob!Δεν ξερω φυσικα τι ειπες και τι προκειται να μου πεις γιατι πριν απο πολλους μηνες δεν ημουν μελος στο φορουμ

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0

  6. #6
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Πάω στη συνάντηση.

    Θα σου απαντήσω μετά (ξανά - γιατί τα έχω γράψει πριν από πολλούς μήνες).
    Ποσες μερες θα κρατησει αυτη η συναντηση?

    Μαλλον ξεχαστηκες φιλε WAntilles

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Η παρακάτω ιστορία είναι απόλυτα αληθινή, πότε-πότε όμως θα διανθίζεται και με χιούμορ ώστε να περάσει τα μηνύματα που θέλω.

    Είναι δική μου, προσωπική εμπειρία.

    Βρισκόμαστε στο 1999 μ.Χ.

    Πάσα η αγορά καρτών ήχου είναι υπό Κριεϊτιβική κατοχή.

    Απαξάπασα;

    Όχι.

    Υπάρχει ακόμα μία μικρή εταιρία, η Aureal Semiconductors που αντιστέκεται ακόμα στον κατακτητή.

    Η Aureal βγάζει εκείνη τη χρονιά το εκπληκτικό (και σε πολλά ακόμα αξεπέραστο) Aureal Vortex2 AU8830.

    Ο γράφων, χτυπά μία τέτοια (σε υλοποίηση Diamond Multimedia) με τελική τιμή 17.000 δρχ (ε50 σημερινά πάνω-κάτω).

    Αυτή είναι η πρώτη του κάρτα ήχου PCI και φυσικά αμέσως αρχίζει να παίζει με αυτή. Αμέσως εντυπωσιάζεται από:

    - τα αναλογικά της μέρη (ίχνος θορύβου)

    - τους καλογραμμένους drivers

    - την επιτάχυνση στο DVD audio decoding

    - το A3D 2.0 (έχετε παίξει ποτέ το 1ο original Star Trek Voyager - Elite Force με A3D 2.0 σε Aureal Vortex2 AU8830 με 4 όμοια ηχεία γύρω σας - 2 μπροστά και 2 πίσω; - αν όχι, βρείτε το και πάτε στην πίστα που είστε μέσα στο Borg cube)

    Ύστερα από 1.5 χρόνο, και ενώ ο κόσμος, ως πρόβατα αγοράζουν μαζικώς την SoundBlaster Live που έχει πρωτοβγεί, ο Θείος μου (μου μένει δίπλα μας - και χρόνια τώρα συμβουλεύεται εμένα για τις αγορές του) παίρνει καινούριο υπολογιστή.

    Ψάχνω μανιωδώς να του βρω κάρτα βασισμένη στο AU8830 αλλά δυστυχώς η κλίκα των μαζαγατόρων δεν φέρνει, ο κόσμος δεν αγοράζει και η Aureal Semiconductors, που σημειωτέον έχει καί αντικειμενικά ποιοτικότερο προϊόν σε όλους τους τομείς (θόρυβος, latency, "τριξίματα", πραγματικό 3D rendering ήχου γύρω-γύρω - όχι προσεγγιστική τοποθέτηση σε μία από 8 θέσεις ανά 45 μοίρες), καί ταυτόχρονα και φθηνότερο (η Live κάνει τα διπλά λεφτά) πάει για κλείσιμο.

    Μην έχοντας άλλη επιλογή, παίρνω για τον Θείο μου μία Live.

    Και δυστυχώς, επιβεβαιώνω από 1ο χέρι, την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ σε σημείο εμπαιγμού, ποιότητα κατασκευής της.

    Φφφφφφφφφφφφφσσσσσσσσσσσστττττττττττ στα αναλογικά μέρη, με τα δικά μου πολύ καλά ηχεία της Yamaha (τα έχω ακόμα και τώρα), με κομμάτι και εκτέλεση που το αυτί μου το ξέρει όσο ο,τιδήποτε άλλο (STAR WARS main theme - Episode V variant).

    Τότε έχουν βγει τα 2000 (πριν από 7 μήνες).

    Ένα απλό MP3 να βάλεις να παίξει η Live, η Creative έχει βγάλει ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ drivers που το Winamp 2.x όποτε του καπνίσει, πηδάει 10 ή 20 sec μπροστά στα MP3, έτσι στα καλά καθούμενα. Και μιλάμε τώρα για MP3 CBR που να έχουν γίνει με τον πλήρη MP3 Frauhoffer CODEC (δηλαδή ΤΟ standard στον τομέα αυτό).

    Αυτό το πρόβλημα, ή δεν το έχει λύση ακόμα η Creative, ή το έλυσε πολύ αργότερα (δεν θυμάμαι), κάπου μέσα στο 2002 ή 2003.

    Δηλαδή για 2-3 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια, δεν μπορούσες να ακούσεις σαν άνθρωπος ένα απλό MP3.

    Καλά για ηχογράφηση από την Live δεν συζητάμε.

    Ίσως και διπλάσιος θόρυβος από ό,τι στην αναπαραγωγή.

    Εκεί που η Aureal βγάζει κρυστάλλινο ήχο, με όλα τα πνευστά (που είναι δύσκολο θέμα) να ακούγονται στην εντέλεια, η Live βγάζει "αέρα" κάμποσων μποφόρ.

    6 μήνες αργότερα, κάνω εγώ αναβάθμιση και μαζεύονται κάποια εξαρτήματα με τα οποία μπορεί να φτιαχτεί 2ο PC ώστε να έχει και η οικογένεια ένα.

    Φυσικά το 2ο PC χρειάζεται κάρτα ήχου.

    Δυστυχώς στην αγορά δεν υπάρχει τίποτα άλλο από Live, τότε έχει μόλις βγει και η Live 5.1. Αναγκαστικά λοιπόν, και ελπίζοντας να έχουν φτιάξει αυτά τα απαράδεκτα, παίρνω μία Live 5.1.

    Αποτέλεσμα;

    Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου.

    Και σαν να μην έφτανε αυτό, η Live 5.1 όταν πρωτοβγήκε είναι περίπου 30% ακριβότερη από ό,τι ήταν η απλή Live όταν και εκείνη είχε πρωτοβγεί.

    Γιατί; Ανέβηκε η "ποιότης";

    Ας καγχάσω που έλεγε και ο Σταυρίδης.

    Στο μεταξύ έχοντας πλέον αρκετή υπολογιστική ισχύ, και έχοντας πάρει και ένα επιτραπέζιο DVD Player, αποφασίζω να χτυπήσω μία Hauppauge WinTV στερεοφωνική (την έχω ακόμα και τώρα) για να ασχοληθώ με video capture.

    Το full PAL capture είναι ΑΚΡΩΣ απαιτητικό και εκεί ξεχωρίζουν τα πρόβατα από τα ερίφια.

    Πρέπει λοιπόν να δοκιμάσω με ποιά από τις 2 κάρτες ήχου θα έχω καλύτερα αποτελέσματα - ενώ ήδη ξέρω ότι με την Live θα έχω σαφώς κατώτερη ποιότητα ήχου - στο video capture χρειάζονται και άλλα πέραν της ποιότητας -> συχγρονισμός ήχου-εικόνας.

    Χωρίς να γράψω πολλά για video capture θα εξηγήσω σύντομα τί παίζει:

    Όταν γίνεται video capture, με χωριστά κυκλώματα για ήχο και video, το Α και το Ω είναι πόσο καλά θα συγχρονιστούν αυτά μεταξύ τους. Ένα καλό πρόγραμμα λοιπόν για capture (VirtualDub) λαμβάνει τα clocks του ενός από τα 2 (κάρτα ήχου - κάρτα τηλεόρασης) ως σημείο αναφοράς, και αναλόγως, πετά πληροφορία ή αφήνει κενή πληροφορία από το άλλο, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ώστε να υπάρχει πάντα ο βέλτιστος δυνατός συγχρονισμός μεταξύ ήχου - εικόνας. Συνήθως, λαμβάνεται σαν σημείο αναφοράς το clock της κάρτας ήχου αφού είναι πολύ μεγαλύτερη η συχνότητα στην οποία λειτουργεί (44.1 ή 48KHz) έναντι 25fps της κάρτας τηλεόρασης.

    Για να μην τα πολυλογώ, ενώ η Aureal έβγαζε πολύ καλά αποτελέσματα, δείχνοντας ότι έχει γίνει πολύ προσεκτικός σχεδιασμός του chip όσον αφορά το latency και τη συμπεριφορά και συνεργασία με τις άλλες κάρτες στο PCI bus, η Live ήταν κυριολεκτικά ΟΝΕΙΔΟΣ. Συνεχώς πέρα-δώθε ο ήχος, πότε μπρος και πότε πίσω, πότε σαν Μαυρομμάτης (να λέει άουτ πριν ο παίκτης καν σουτάρει) και πότε να υπολείπεται. Στην αρχή δε του capture, πάντα η Live έβγαζε τον ήχο καθυστερημένα (το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ latency των Creative).

    Και φυσικά όλα αυτά τα τεστ έγιναν με σκηνές από ταινία που την ξέρω κυριολεκτικά απ' έξω που λέμε. Ξέρω ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ πότε αναμένω να ακουστεί κάποιος ήχος σε σχέση με τα όσα βλέπω. Και είχα πάει και το στερεοφωνικό βίντεο σε service για καθαρισμό κεφαλών.

    Όπως καταλαβαίνετε, η Aureal έβγαζε όχι μόνο πιο καθαρό και ποιοτικό ήχο, αλλά και πολύ καλά συγχρονισμένο. Συνολικά το VirtualDub είχε πετάξει για συγχρονισμό ήχου το 1/100 - ναι καλά το διαβάζετε - το ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΣΤΟ - από τα καρέ που είχε πετάξει με την Live. Και φυσικά είχα κάνει 8-10 απανωτές δοκιμές, με πάνω από 2-3 διαφορετικές σκηνές του έργου. Όλες οι δοκιμές σε dedicated φυσικό δίσκο WD-400-BB, με ένα μόνο NTFS primary partition επάνω του, σε ATA-100 controller (με 80άρι καλώδιο), σε Windows 2000 Pro.

    Ήταν αποδεδειγμένα λοιπόν οι Live και Live 5.1 για τον Καιάδα.

    Ύστερα από ένα 6μηνο περίπου γνώρισα έναν πολύ ενδιαφέροντα τύπο ο οποίος μεταξύ άλλων ασχολείτο και πολύ σοβαρά με τη μουσική - εγώ από μουσική ουσιαστικά δεν ξέρω τίποτα (3 μήνες πιάνο δεν μετράνε φυσικά) - αλλά έχω διαπιστωμένα πολύ καλό αυτί. Δηλαδή αφήστε με να ακούσω ένα κομμάτι 3-4 φορές, και θα το βγάλω στο πιάνο με το ένα φυσικά (και αυτό κουλό χέρι) χωρίς να χάσω ούτε δίεση.

    Τέλος πάντων, με τον τύπο αυτό κάναμε αρκετή παρέα, και κάποια στιγμή αποφασίζει να πάρει μία Audigy - την 1η-1η που μόλις είχε πρωτοβγεί τότε - για να αρχίσει να ψηφιοποιεί κάποια κομμάτια του.

    Έχοντας πικρή πείρα από 2 διαδοχικές λύσεις PCI ήχου Creative του πρότεινα να το ξανασκεφτεί και να αναζητήσει και άλλες εναλλακτικές λύσεις.

    Αυτός όμως επέμενε. "Ε δεν μπορεί. Ολόκληρη Creative. Κάνανε βλακείες μία, κάνανε βλακείες δύο, ε τρεις και θα το πετύχουνε).

    Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, πήγε και την πήρε.

    Αρχίζει και για αρκετές ημέρες κάνει τις δοκιμές του ώσπου ύστερα από καμμιά βδομάδα με παίρνει τηλέφωνο περίλυπος: "ΠΕΤΑΞΑ τα λεφτά μου ο ΒΛΑΚΑΣ". Του λέω "Είσαι σίγουρος"; "Ναι. Καί το αυτί μου το ακούει, καί το λένε και τα όργανα. Έλα σπίτι να δεις."

    Πάω σπίτι του - ο τύπος ήταν τρελαμένος με την ποιότητα του ήχου - είχε και παλμογράφο για να μετρά την απόκριση συχνοτήτων για την κάρτα.

    Τον ανοίγει και μου λέει: "Κοίτα τις μετρήσεις. Εδώ στην αρχή..." και μου δείχνει στα αριστερά τις χαμηλές συχνότητες, "...για τα λεφτά που έδωσα, θα έπρεπε να έχει πολύ πιο άμεση απόκριση από πιο χαμηλά στις συχνότητες. Και κοίτα και εδώ..." μου έδειξε μία περιοχή στα 2/3 περίπου προς τις υψηλές. "Εδώ δεν θά 'πρεπε να έχει αυτή τη βύθιση καθόλου. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Είναι μία ολόκληρη περιοχή που δεν την πιάνει πρακτικά καθόλου. Και στις υψηλές..." μου δείχνει το διάγραμμα σχεδόν τέρμα δεξιά, "...πολύ γρήγορα βουτά προς τα κάτω."

    "Μήπως έχει πρόβλημα ο παλμογράφος;" του λέω.

    "Αυτό νόμισα και εγώ στην αρχή..." απαντά, "...μέχρι που τον έστειλα για service. Και με πήρε ύστερα από μέρες ο τεχνικός και μου λέει ότι δεν θα με χρεώσει γιατί ο παλμογράφος δεν έχει απολύτως τίποτα. Μήπως έχει τίποτα το PC; Δεν ξέρω πια τί να υποθέσω;"

    "Αν κοπανήσουμε μέσα άλλη κάρτα, αντίστοιχης ποιότητας από άλλη εταιρία, να δούμε τί κάνει εκείνη; Έχεις καμμία υπόψη σου;"

    "Η Terratec έβγαλε μία πολύ πρόσφατα που επίσης θεωρείται πολύ καλή. Αλλά φυσικά και δεν θα δώσω άλλα 80 χιλιάρικα για μια δοκιμή."

    Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, είχα ένα γνωστό που είχε Terratec και μου χρώσταγε κάποιες χάρες. Του δανείστηκα λοιπόν την κάρτα για μία εβδομάδα και τη δίνω στον φίλο μου.

    Αρχίζει αυτός και πάλι κάνει τις δοκιμές του για κάποιες μέρες και πάω πάλι σπίτι του.

    "Δεν μπορεί να ξεχάσει ο γνωστός σου ότι έχω δανεική την κάρτα του;"

    "Γιατί;" του λέω γελώντας.

    "Άκου γιατί." μου λέει.

    Μου έβαλε να ακούσω συμφωνικό κομμάτι που είχε ηχογραφήσει αυτός από το πολύ καλό πικάπ του. Ακουγόταν εμφανέστατα ποιοτικότερο από την Terratec.

    "Κοίτα και τί έβγαλε το όργανον."

    Και μου έδειξε το output του παλμογράφου.

    Στην αρχή του γραφήματος, η Terratec ανυψωνόταν πολύ πιο γρήγορα και απότομα από την Audigy, και στο τέλος έπεφτε πολύ πιο δεξιά και απότομα πάλι. Στη δε περιοχή στα 2/3 που η Audigy δεν έπιανε σχεδόν τίποτα, δεν υπήρχε καν βύθιση και ήταν σχεδόν ευθεία το γράφημα.

    "Και μάλιστα..." μου λέει, "...τον ξαναέστειλα για service".

    "Γιατί;"

    "Γιατί ακούγοντας και βλέποντας τόσο εντυπωσιακά καλύτερα αποτελέσματα, ήθελα να δω αν πάλι έπαθε κάτι και τα έβγαζε όλα καλύτερα. Το αυτί μου δεν μπορούσα να το στείλω για service."

    "Και να μαντέψω. Στον έστειλε πάλι πίσω γιατί δεν είχε τίποτα και ούτε τώρα σε χρέωσε".

    "Ακριβώς."

    "Και τώρα τί θα κάνεις;"

    "Θα μείνω αναγκαστικά με την παλιο-Audigy." και μου έδωσε πίσω την Terratec να την επιστρέψω στον γνωστό μου.

    Μετά από καμμιά βδομάδα με παίρνει περιχαρής τηλέφωνο.

    "Φοβερά νέα. Η καθαρίστρια μου βραχυκύκλωσε το PC !!!" (το είχε συνέχεια αυτός ανοικτό από το πλάι).

    "Καλά πώς έγινε αυτό;"

    "Ε προφανώς όπως σφουγγάριζε η βλαμμένη εκεί δίπλα το πάτωμα, και στράγγιζε τη σφουγγαρίστρα στον κουβά, πλιτς - πλατς κανα-δυο σταγόνες θα πετάχτηκαν πάνω στη motherboard. Όταν γύρισα ύστερα από 10 λεπτά σπίτι, μόλις τον άνοιξα, με υποδέχτηκαν στιγμιαία κάτι αστραπο-σπινθήρες και αμέσως έκλεισε με ένα ανησυχητικό τσαφ, ρίχνοντας και το ρελέ."

    "Ωχ. Δηλαδή τώρα πας για νέο PC. Και φαντάζομαι θα τ' άκουσε χοντρά η καθαρίστρια."

    "Οχι. Αντιθέτως της έδωσα μικρή αύξηση."

    "Γιατί;"

    "Γιατί το μόνο που κάηκε ήταν η Audigy. Έτσι όπως ήταν τοποθετημένη στο PCI slot και έτυχε να εκσφενδονιστούν οι σταγόνες, λειτούργησε ως ασπίδα για το chipset. Αν δεν ήταν εκεί, extrapolated οι τροχιές των σταγόνων πήγαιναν κατευθείαν επάνω του. ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ TERRATEC. Α ΚΑΙ ΚΕΡΝΑΩ ΣΗΜΕΡΑ."

    Έκτοτε, χαθήκαμε με τον τύπο αυτόν, γιατί μετακόμισε σε άλλη πόλη.

    Έκτοτε, η Creative έχει βγάλει άλλες 2-3-4 και γω δεν ξέρω πόσες Audigy με πλήθος επιθεμάτων στο τέλος (EX, Platinum, Gold, Silver, Bronze, super, duper κλπ.).

    Αλλά ύστερα από την συσσωρευμένη ΚΑΚΙΣΤΗ εμπειρία που έχω για 3 διαδοχικές γενιές καρτών ήχου PCI Creative, δεν πρόκειται ποτέ να ξαναπάρω τίποτα από αυτούς. Και εμπειρία όχι μόνο προσωπική, αλλά και από αυτόν τον τύπο, του οποίου τη γνώμη σε όσα θέματα γνωρίζει εμπιστεύομαι πάρα πολύ.

    ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Ο ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ CREATIVE.

    ΥΓ: Όταν αποφάσισα να βγάλω δυστυχώς από το PC (καθαρά λόγω έλλειψης drivers) την Aureal, φυσικά χωρίς 2η σκέψη πήγα και χτύπησα την ίδια ακριβώς Terratec που χτύπησε τότε και ο φίλος μου αυτός.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ένα απλό MP3 να βάλεις να παίξει η Live, η Creative έχει βγάλει ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΥΣ drivers που το Winamp 2.x όποτε του καπνίσει, πηδάει 10 ή 20 sec μπροστά στα MP3, έτσι στα καλά καθούμενα. Και μιλάμε τώρα για MP3 CBR που να έχουν γίνει με τον πλήρη MP3 Frauhoffer CODEC (δηλαδή ΤΟ standard στον τομέα αυτό).
    αυτό μου το κάνουν σχεδόν όλες οι κάρτες!!
    λύση, μην βάζετε codecs packs!

    Όταν γίνεται video capture, με χωριστά κυκλώματα για ήχο και video, το Α και το Ω είναι πόσο καλά θα συγχρονιστούν αυτά μεταξύ τους. Ένα καλό πρόγραμμα λοιπόν για capture (VirtualDub) λαμβάνει τα clocks του ενός από τα 2 (κάρτα ήχου - κάρτα τηλεόρασης) ως σημείο αναφοράς, και αναλόγως, πετά πληροφορία ή αφήνει κενή πληροφορία από το άλλο, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, ώστε να υπάρχει πάντα ο βέλτιστος δυνατός συγχρονισμός μεταξύ ήχου - εικόνας. Συνήθως, λαμβάνεται σαν σημείο αναφοράς το clock της κάρτας ήχου αφού είναι πολύ μεγαλύτερη η συχνότητα στην οποία λειτουργεί (44.1 ή 48KHz) έναντι 25fps της κάρτας τηλεόρασης.
    βρε το καταραμένο το windvr δούλευει αλλά δεν είναι καλό πρόγραμμα!!

    "Γιατί το μόνο που κάηκε ήταν η Audigy. Έτσι όπως ήταν τοποθετημένη στο PCI slot και έτυχε να εκσφενδονιστούν οι σταγόνες, λειτούργησε ως ασπίδα για το chipset. Αν δεν ήταν εκεί, extrapolated οι τροχιές των σταγόνων πήγαιναν κατευθείαν επάνω του. ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΗΝ TERRATEC. Α ΚΑΙ ΚΕΡΝΑΩ ΣΗΜΕΡΑ."
    και όχι σκέψου το ετσί, αν δεν είχε την audigy δεν θα είχε σωθεί το Pc!!

    ενας ΑΠΟΛΥΤΑ ευχαριστημένος χρήστης creative προίοντων!

    sb16, sb64 awe, sb live, audigy

  9. #9
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    WAntilles, θα διαβασω την ιστορια πιο προσεκτικα οταν γυρισω γιατι τωρα πρεπει να φυγω και δεν εχω χρονο.

    Ποσο δικιο ειχα παντως...ημουν 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν ειχες δοκιμασει καθολου Audigy 2.Δεν αρκει να εχεις δοκιμασει ολες τις πατατες της Creative και να λες για την latency τους οταν η απλη Audigy αν δεν κανω λαθος δεν υποστηριζε καν Asio drivers!
    Εχουν περασει απο τα PC μου καρτες και καρτες ηχου και μαλιστα συμπεριλαμβανεται και η Terratec DMX fire η οποια δεν με ενθουσιασε και το τονιζω σε σχεση με την Audigy 2 Platinum EX αν καποιος τη θελει για να κανει σχεδον τα παντα στο pc του(δηλαδη να δει και καμια ταινια,να παιξει και κανα παιχνιδι).Αλλο πραγμα σου ειπε ο Ducklord κι εσυ απλα εβγαλες ολο σου το μισος για την Creative(παω πασο,κι εγω δεν την παω την εταιρια αλλα το σωστο να λεγεται).
    Καλο θα ειναι να μην θαβουμε παντως ενα προιον αν δεν το εχουμε δοκιμασει οι ιδιοι πρωτα

  10. #10
    Το avatar του μέλους Yngwiedis
    Yngwiedis Guest
    οταν η απλη Audigy αν δεν κανω λαθος δεν υποστηριζε καν Asio drivers!
    H Audigy ( 1 ) υποστηρίζει ASIO 2.0
    Latency στο Guitar Rig ( αν το ξέρετε ) < 5 ms.

  11. #11
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yngwiedis
    οταν η απλη Audigy αν δεν κανω λαθος δεν υποστηριζε καν Asio drivers!
    H Audigy ( 1 ) υποστηρίζει ASIO 2.0
    Latency στο Guitar Rig ( αν το ξέρετε ) < 5 ms.
    ]

    Φυσικα και το ξερουμε!Το presetaki Malmsteen καλο φιλε Yngwiedis ε???

  12. #12
    Εγγραφή
    01-11-2004
    Μηνύματα
    196
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εεεεετσι,οχι να χρησιμοποιουμε ακομα Amplitube(πολυ καλο επισης παρεπιπτωντως αλλα οχι Guitar Rig)

  13. #13
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Greator
    Ποσο δικιο ειχα παντως...ημουν 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν ειχες δοκιμασει καθολου Audigy 2.
    - Το μύθο του Αισώπου με τον ψεύτη βοσκό τον ξέρεις;

    - Όταν κάποιος σε έχει κυριολεκτικά εμπαίξει - κοροϊδέψει, εν γνώσει του (γιατί αλλιώς δεν θα ήταν εμπαιγμός) 3 συνεχόμενες διαδοχικές φορές, θα τον εμπιστευθείς ποτέ ξανά;

    Φυσικά και όχι.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    - Όταν κάποιος σε έχει κυριολεκτικά εμπαίξει - κοροϊδέψει, εν γνώσει του (γιατί αλλιώς δεν θα ήταν εμπαιγμός) 3 συνεχόμενες διαδοχικές φορές, θα τον εμπιστευθείς ποτέ ξανά;

    Φυσικά και όχι.
    off topic
    αν δεν κάνω λάθος έχεις αρχίσει να αλλάζεις γνώμη για την nvidia!

  15. #15
    Το avatar του μέλους Yngwiedis
    Yngwiedis Guest
    Φυσικα και το ξερουμε!Το presetaki Malmsteen καλο φιλε Yngwiedis ε??? Very Happy Very Happy Very Happy
    Χεχε...
    Marching Out εποχές το preset που λες.
    Παλιές καλές εποχές

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κινητά τηλέφωνα και ακτινοβολία (split από σχετικό θέμα για τις οθόνες)
    Από gallahant στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-06, 03:08
  2. split από: ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΠΕΡΕ
    Από HaRRy στο φόρουμ Aθλητικά θέματα και γεγονότα
    Μηνύματα: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-05, 12:44

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας