Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    03-02-2009
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά επειδή η Vodafone με είχε άφησε 16 μέρες χωρίς ίντερνετ (vdsl) και επειδή είμαι από εκείνους τους περίεργους τύπους που δεν έχουν smartphone θέλω την βοηθειά σας για να μην την ξαναπατήσω στο μέλλον.

    Σε εποικοινωνία μου με την vodafone μου είχαν προτείνει να μου δώσουν δωρεάν καρτα sim ως ρεζέρβα. Τους ρωτάω αν θα μου δώσουν κάποιο ρούτερ ή στικάκι κτλ για να βάλω την κάρτα, μου λένε όχι. Πήρα την κάρτα sim και πήγα Στουρνάρη να βρω κανένα φθηνό ρουτεράκι και οι τιμές ήταν 60-70 ευρώ (απαγορευτικές για ρεζέρβα).

    Υπάρχει κάποια πιό οικονομική λύση; Δίνει η vodafone κάποιο ρούτερ με υποδοχή για κάρτα sim; Ή κάποιο στικάκι; Επειδή τους είχα κάνει καταγγελία σε Επιτροπή Τηλεποικοινωνιών και όταν με πάρουν για το πιστωτικό θέλω να τους ζητήσω να μου στείλουν κάποιον εξοπλισμό για ρεζέρβα.

    Και μια τελευταία ερώτηση του τεχνολογικά αναλφάβητου. Υπάρχει κάποιος αντάπτορας usb-sim card που μπορεί να μπει στο υπάρχον modem/router H300s και να έχω ασύρματο ίντερνετ;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.526
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    GL-MT6000 (+openwrt)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήρα την κάρτα sim και πήγα Στουρνάρη να βρω κανένα φθηνό ρουτεράκι και οι τιμές ήταν 60-70 ευρώ (απαγορευτικές για ρεζέρβα).
    Αν σκεφτείς ότι ένα τελείως βασικό 4G cat6 router θαχει ~150€ (και ανεβαίνουν με κέφι...), τι περίμενες?
    Θέλω να πω, δεν ξέρω αν είναι απαγορευτικό το 60-70,
    αλλά γενικά αυτά τα πράγματα δεν είναι φτηνά.
    Εγώ θεωρούσα ότι είναι ακριβά τα 4G μέχρι που είδα πόσο κάνει ένα 5G της προκοπής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνει η vodafone κάποιο ρούτερ με υποδοχή για κάρτα sim;
    Δίνει:
    https://www.vodafone.gr/eshop/intern...dband/c-100123

    αλλά τα δίνει σε όσους έχουν συμβόλαιο/σύνδεση LTE.
    Δεν φαντάζομαι να στο δώσει για περιστασιακή χρήση ρεζέρβας, είναι σχετικώς ακριβά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή κάποιο στικάκι;
    Δίνει,
    https://www.vodafone.gr/eshop/syskeu...hite/p-149026/
    ~40€.
    Αν παίζει με το H300s είναι ένα ερώτημα,
    μην το θεωρήσεις δεδομένο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν με πάρουν για το πιστωτικό θέλω να τους ζητήσω να μου στείλουν κάποιον εξοπλισμό για ρεζέρβα.
    Αν η βλάβη χρονίζει μπορείς να ζητήσεις να σου πιστώσουν αναλογικά μέρος των παγίων της σύνδεσης σου.
    Περεταίρω απαιτήσεις δεν μπορείς να έχεις σε οικιακή σύνδεση, θα παίζει όταν παίζει,
    σε περίπτωση βλάβης κρίμα μέν, συμβαίνουν αυτά δε, θα το φτιάξουν (κάποια στιγμή).

    Αν/όταν ο x isp προσφέρει εξοπλισμό για backup/failover σε 4/5G,
    αυτή τυπικά είναι επιπλέον υπηρεσία (και χρεώνεται αναλόγως).
    Η Cosmote πχ, έχει το "internet backup", και σου δίνει ένα 4G stick που παίζει με το cpe της,
    και την σχετική sim, και παίζει και η τηλεφωνία, αλλά έχει +10€/μήνα.
    H vodafone δεν ξέρω να προσφέρει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα, αλλά ρώτα τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VasP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιος αντάπτορας usb-sim card που μπορεί να μπει στο υπάρχον modem/router H300s και να έχω ασύρματο ίντερνετ;
    Αντάπτορας όχι.

    Υπάρχουν 4G modems σε μορφή usb stick (30-50€ συνήθως),
    αν το x usb modem/stick θα παίξει ok με το z router/cpe είναι ένα ερώτημα.
    Εξαρτάται και από το software που τρέχει το stick και από το software που τρέχει το cpe.
    Δες τι λένε τα docs του H300s και διάβασε/ρώτα το/στο σχετικό νήμα,
    δεν έχω ιδέα τι κάνει το συγκεκριμένο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας