Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας,

    Έχει ασχοληθεί κανείς με cisco enterprise sip phones και asterisk. Ξερω θα μου πείτε ότι δεν αξίζει τον κόπο και ότι ακόμα και να είχαν το λογισμικο 3pp πάλι δεν θα άξιζε. Αλλά για κάτω απο 30 ευρώ που βρίσκω το 7841 νομίζω είναι μια τίμια λύση για ενα ποιοτικό τηλέφωνο με 4 γραμμές. Αυτη στιγμή τα έχω με pjsip χωρίς patch του asterisk. Τα βασικά δουλεύουν εισερχόμενες εξερχόμενες, παύση. Δεν δουλεύει ομως πχ η προώθηση κλήσης, η συνδιάσκεψη. Αξίζει να ασχοληθώ με patching του αστερισκ και chan_sip που θα αφαιρεθεί στην εκδοση 20. Έχουν δυνατότητες πχ ονλινε ευρετήριο ή να φτιάξεις κάποιες εφαρμογές για αυτά πχ παρκαρισμενες κλήσεις. Περίπλοκες όλες οι λυσεις βέβαια. Αν κάποιος τα έχει δουλέψει με πατσαρισμενο αστερισκ να μου πεις αν δούλευαν χωρίς προβλήματα. Επίσης αν υπάρχει κάποια άλλη καλή επιλογή σε κοντινή τιμή.

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    https://usecallmanager.nz/documentation-overview.html

    Blf θέλουν ειδική παραμετροποίηση.
    Call forward μερικές φορές μπαίνει και δεν βγαίνει.
    Για να αλλάξεις μια ρύθμιση θες reboot.
    Πατσαρισμα κάθε φορά που θες να αλλάξεις τον asterisk.

    Τα υπόλοιπα που σου λείπουν θα τα βρεις στο παραπάνω site.

    Ναι είναι καλά τηλέφωνα αλλά θα έδινα άλλα τόσα να πάρω ένα φτηνό grandstream.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αυτό που δεν μου αρέσει στα grandstream είναι οτι έχει 50 μοντέλα. Επίσης για να τα ρυθμίζεις κεντρικά θέλει από cloud της grandstream. Θα υπάρχει σίγουρα και τοπική λύση του στυλ freepbx endpoint manager αλλά πάλι θα χρειαστεί να γράψεις xml για πιο σύνθετες ρυθμίσεις. Και αν είναι τόσα διαφορετικά μοντέλα δεν ξέρω αν θα φτιάξεις κατι μια φορα και θα δουλέψει και σε αλλα μοντέλα.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.823
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και το συγκρινεις αυτο με τη δυσκοιλια λυση της cisco?
    Αμα θες cisco βαζεις callmanager και γουσταρεις
    Ασε που πλεον το sip ειναι legacy

    Γιατι να φτιαξεις ΟΛΑ τα μοντελα? Επισης και τα yealink ειναι καλα και τα fanvil. Εχει και sangoma αμα θες , με built in support του freepbx

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Έχουν web interface που μπορείς να δεις από οποιοδήποτε browser. Έχουν μια σειρά που είναι για providers που δεν έχει gui αλλά όλα τα υπόλοιπα ρυθμίζονται και από το web gui.

    Ξεκινά από το φτηνότερο και δες τα χαρακτηριστικά αν σε καλύπτουν. Αν όχι πας στο επόμενο δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να καταλάβεις τις διαφορές.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2014
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Έχουν δυνατότητα να τραβάνε τις ρυθμίσεις από ένα κεντρικό server πχ από έναν http ή tftp σερβερ όπως τα cisco;

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι, υποστηρίζουν όλα τα είδη provisioning.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας