Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 66

Θέμα: Αγορά laptop

  1. #16
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 χρόνια εργοστασιακή; Πρώτη φορά το ακούω, και έπαιρνα για πολλά χρόνια Latitude. Όλοι είχαν 3, και μπορούσες να την επεκτείνεις με επιπλέον χρήματα.
    υπαρχει μεχρι 5 χρονια εξαρχης στα dell
    αναλογα πως θα εισαγει το στοκ μηχανημα ο μεταπωλητης
    πριν λιγα χρονια ηταν standard στα dell business μηχανηματα που στοκαρονταν στην Ελλαδα για να εχουν πλεονεκτημα εναντι του ανταγωνισμου
    τωρα τα φορητα business συνηθως στοκαρονται με 3 χρονια στην προαγορα


    δες πχ στα optiplex που παραμενει:
    https://www.msystems.gr/branded-pcs/dell-optiplex-7010-plus-sff-i7-13700-16gb-512gb-ssd-win-11-pro-prosupport-471490466

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.767
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει μεχρι 5 χρονια εξαρχης στα dell
    αναλογα πως θα εισαγει το στοκ μηχανημα ο μεταπωλητης
    πριν λιγα χρονια ηταν standard στα dell business μηχανηματα που στοκαρονταν στην Ελλαδα για να εχουν πλεονεκτημα εναντι του ανταγωνισμου
    τωρα τα φορητα business συνηθως στοκαρονται με 3 χρονια στην προαγορα


    δες πχ στα optiplex που παραμενει:
    https://www.msystems.gr/branded-pcs/...port-471490466
    Αυτό δεν είναι φορητός υπολογιστής.

  3. #18
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν είναι φορητός υπολογιστής.
    Δε νομιζω οτι με καταλαβες.
    Η Dell εδινε ανεκαθεν τη δυνατότητα προαγοράς εως και 5 ετών εγγύησης για όλα τα CLIENT PCs (desktop & laptop).
    Επειδή έγραψες "5 χρόνια εργοστασιακή; Πρώτη φορά το ακούω, και έπαιρνα για πολλά χρόνια Latitude."
    σου εξήγησα ότι ΠΛΕΟΝ στην Ελλάδα τα φορητα business συνηθως στοκαρονται με 3 χρονια στην προαγορα
    αλλα αν θες να δεις καπου την 5ετια σε Dell PC, σου εδωσα ενα link απο desktop, τα οποία συνεχίζει να στοκάρει με 5ετια.

    Γενικά για τη Dell που δουλεύει με νοοτροπία "built to order" (κυρίως στο εξωτερικό), η εγγύηση είναι κάτι πλήρως παραμετροποιήσιμο κατά την αγορά.
    Πχ στην Αγγλία μπορεις να πάρεις Latitude με 1 χρονο εγγυηση, ή 2 ή 3 ή 4 ή 5

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DellUK.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  213,3 KB 
ID: 252000

  4. #19
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.767
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομιζω οτι με καταλαβες.
    Η Dell εδινε ανεκαθεν τη δυνατότητα προαγοράς εως και 5 ετών εγγύησης για όλα τα CLIENT PCs (desktop & laptop).
    Επειδή έγραψες "5 χρόνια εργοστασιακή; Πρώτη φορά το ακούω, και έπαιρνα για πολλά χρόνια Latitude."
    σου εξήγησα ότι ΠΛΕΟΝ στην Ελλάδα τα φορητα business συνηθως στοκαρονται με 3 χρονια στην προαγορα
    αλλα αν θες να δεις καπου την 5ετια σε Dell PC, σου εδωσα ενα link απο desktop, τα οποία συνεχίζει να στοκάρει με 5ετια.

    Γενικά για τη Dell που δουλεύει με νοοτροπία "built to order" (κυρίως στο εξωτερικό), η εγγύηση είναι κάτι πλήρως παραμετροποιήσιμο κατά την αγορά.
    Πχ στην Αγγλία μπορεις να πάρεις Latitude με 1 χρονο εγγυηση, ή 2 ή 3 ή 4 ή 5

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DellUK.png 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  213,3 KB 
ID: 252000
    (Σχεδόν) το ίδιο λέμε. Η εμπειρία μου (στις ΗΠΑ) είναι ότι τα Latitude έρχονται με 3 χρόνια εγγύηση, αλλά την ώρα της αγοράς μπορείς να την κάνεις ότι θες (1-5) με την απαραίτητη αλλαγή του τελικού κόστους. Αν στην Ελλάδα ερχόντουσαν με προεπιλογή τα 5 χρόνια, και αν ο πελάτης ήθελε πχ 3 τότε κέρδιζε μείωση τιμής, 1) δεν το ξέρω, και 2) θα μου έκανε τεράστια εντύπωση.

  5. #20
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    (Σχεδόν) το ίδιο λέμε. Η εμπειρία μου (στις ΗΠΑ) είναι ότι τα Latitude έρχονται με 3 χρόνια εγγύηση, αλλά την ώρα της αγοράς μπορείς να την κάνεις ότι θες (1-5) με την απαραίτητη αλλαγή του τελικού κόστους. Αν στην Ελλάδα ερχόντουσαν με προεπιλογή τα 5 χρόνια, και αν ο πελάτης ήθελε πχ 3 τότε κέρδιζε μείωση τιμής, 1) δεν το ξέρω, και 2) θα μου έκανε τεράστια εντύπωση.
    Στην Ελλάδα για λιανικές πωλήσεις συνήθως δεν υπάρχει built to order οπότε το παίρνεις όπως ακριβώς το βρίσκεις.
    Με εξαίρεση την Apple όπου κάνει built to order ακόμα και σε 1 τεμάχιο λιανικής.

  6. #21
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    211
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Τελικά έκανα υπέρβαση στο ποσό και πήρα το zbook power G9 32GB Ram 1TB T600 GPU (αχρείαστη) με ποσό 1400€.
    Σημαντικά συνέβαλε η DDR5 RAM, η δευτερή θέση για NVME δίσκο στο κανονικό μέγεθος (power & elite book δέχονται μόνο τον "κοντό" δίσκο).
    Τα 3 χρόνια εγγύηση, τα 400 nits και το αριθμητικό τα έβλεπα λίγο πολύ ως προαπαιτούμενα.

  7. #22
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.767
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Με γεια!

  8. #23
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    γραψε και εντυπωσεις αν θες

  9. #24
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    211
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με γεια!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    γραψε και εντυπωσεις αν θες
    Ευχαριστώ.
    Εντυπώσεις μετά το unboxing κλπ, λογικά σήμερα το απόγευμα.

  10. #25
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Γνώμη
    Ξέχνα hp και probook

    Dell latitude ή
    Lenovo thnkpad σειρά Τ ή Ρ (αριθμητικό πληκτρολόγιο)

    Προτίμησε refurbished
    Λαπτοπάκι 4-5 ετών σε 350-500 €

    Το αριθμητικό δυσκολεύει την κατάσταση λίγα έχουν.
    Βαραίνει και μεγαλώνει το laptop

    Για τις μνήμες, πολλά έχουν μια κολλημένη και ένα slot ελεύθερο να βάλεις ότι θέλεις.
    Με cpu 8ης γενιάς είσαι έτοιμος για win 11 original.
    Ξανακοίτα αν θες αυτό με τα 32 ram που σου είχανε προτείνει, μπορεί η μία μνήμη να βγαίνει.

    Και χωρίς dedicated κάρτα γραφικών, συνήθως καίγονται, θα σου κρατήσει χρόνια

    Ο ι5 είναι καλύτερος ενεργειακά από ι7, καταναλώνει λιγότερη μπαταρία.

    Και κατά προτίμηση thunderbold και usb φορτιστής, με μία εξωτερική powerbank των 50 € έχεις εξωτερική μπαταρία.

    ΥΓ
    Το δικό σου γιατί θέλεις να το αλλάξεις ?

    ΥΓ2
    Τώρα είδα ότι διάλεξες.
    Καλοδούλευτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 15-11-23 στις 14:08.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    211
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    γραψε και εντυπωσεις αν θες


    Μόλις τελείωσα τα διαδικαστικά (εγγραφή για εγγύηση, bios update) και την εγκατάσταση (χωρίς τους drivers της nvidia ακόμα) του arch.
    Εντυπωσιακό είναι, αρκετά βαρύ όπως είναι αναμενόμενο για laptop με GPU, η οθόνη εντυπωσιακή σε σχέση με αυτή του παλιού. Αρνητική εντύπωση ότι ο φορτιστής δεν είναι type-c.
    Στην αρχή μου φάνηκε ότι στα windows ανεβάζει θερμοκρασία. Δεν χρησιμοποίησα κάποιο software, απλώς το έπιασα. Μου έκανε εντύπωση γιατί δεν έτρεξα κάτι ιδιαίτερο, ενημέρωση στο BIOS και εγγραφή στην hp για την εγγύηση.
    Η εγκατάσταση του arch (χωρίς το archinstaller) χρειάστηκε μόνο να αλλάξω boot loader γιατί ενώ ο refind ξεκίνησε δεν έβρισκε την διανομή και απλώς τον έσβησα και έβαλα grub.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    ΥΓ
    Το δικό σου γιατί θέλεις να το αλλάξεις ?

    ΥΓ2
    Τώρα είδα ότι διάλεξες.
    Καλοδούλευτο.
    Συνήθως τα αλλάζω στην τριετία και τα πουλάω ενώ έχουν εργοστασιακή εγγύηση.
    Το προηγούμενο, πάλι Latitude, αγορά του 13, το χρησιμοποιεί και σήμερα η κοπελιά που το αγόρασε για εργασίες γραφείου (email, office, internet και ένα πρόγραμμα πελατολογίου (client). Έχει βέβαια από την πρώτη ημέρα 8GB

    Αυτό μου είχε πέσει και είχε ένα χτύπημα στο σώμα και αλλαγμένη οθόνη. Δεν το πούλησα γιατί δεν θα έπιανε τα λεφτά που ήθελα. Το κράτησα και το έδωσα στον αδελφό μου πριν πριν 2-3 εβδομάδες. Είχε γίνει ενοχλητικό κάποιες φορές στον προαστιακό όταν το χτύπαγε ο ήλιος δεν έβλεπα σχεδόν τίποτα.

    Σε ευχαριστώ!

  12. #27
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν δεν κάνω λάθος, στο ADSLGR πρέπει να πρωτομπήκα όταν έψαχνα υπολογιστή για μένα...
    Τα χρόνια πέρασαν, ασχοληθήκαμε με ένα σωρό πράγματα (μεταξύ άλλων η όμορφη αλλά και επίπονη -τουλάχιστον τότε- εγκατάσταση και χρήση διαφόρων distributions Linux). Υπολογιστές αλλά και λάπτοπ ήρθαν και πήγαν :P και ήρθε η ώρα που αναζητώ απαντήσεις / λύσεις για την αγορά laptop πλέον αλλά όχι για μένα (ε, καλά, σίγουρα θα το χρησιμοποιώ και εγώ που και που :P ) αλλά για τον γιο μου!

    Καλά ρε παιδιά, ήμαρτον! Τί ποσά είναι αυτά; ...αν θέλεις να μπορεί να φορτώνει και κανά παιχνίδι από αυτά τα καινούργια, πρέπει να δώσεις κανά νεφρό τουλάχιστον για να πάρεις laptop!

    Εμένα οπτικά κυρίως μου άρεσαν τα ASUS ZenBook αλλά μου είπαν σε ένα κατάστημα, "...για παιχνίδια ξέχνα το!" Ισχύει; δεν υπάρχει ZenBook με κάρτα γραφικών απ'όσο βλέπω!

    Και αναρωτιέμαι γοάτ α φακ να πάρω;

    π.χ. με ή χωρίς κάρτα γραφικών, ...στην ηλικία που είναι σίγουρα θα θελήσει να βάλει και κανά παιχνίδι...
    αρκεί ο 512 gb ή θέλει ένα τέρα
    το 16άρι σε μνήμη το κόβω για μονόδρομο, κρίμα που κανένα από αυτά που είδα με 16 δεν είναι επεκτάσιμο στα 32! Αλλά ίσως και καλύτερα έτσι... Μάλλον είναι λίγο ξεπερασμένη η "επεκτασιμότητα" και εγώ συνήθως νέο σύστημα έπαιρνα.


    Καμιά πρόταση;

  13. #28
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κάνω λάθος, στο ADSLGR πρέπει να πρωτομπήκα όταν έψαχνα υπολογιστή για μένα...
    Τα χρόνια πέρασαν, ασχοληθήκαμε με ένα σωρό πράγματα (μεταξύ άλλων η όμορφη αλλά και επίπονη -τουλάχιστον τότε- εγκατάσταση και χρήση διαφόρων distributions Linux). Υπολογιστές αλλά και λάπτοπ ήρθαν και πήγαν :P και ήρθε η ώρα που αναζητώ απαντήσεις / λύσεις για την αγορά laptop πλέον αλλά όχι για μένα (ε, καλά, σίγουρα θα το χρησιμοποιώ και εγώ που και που :P ) αλλά για τον γιο μου!

    Καλά ρε παιδιά, ήμαρτον! Τί ποσά είναι αυτά; ...αν θέλεις να μπορεί να φορτώνει και κανά παιχνίδι από αυτά τα καινούργια, πρέπει να δώσεις κανά νεφρό τουλάχιστον για να πάρεις laptop!

    Εμένα οπτικά κυρίως μου άρεσαν τα ASUS ZenBook αλλά μου είπαν σε ένα κατάστημα, "...για παιχνίδια ξέχνα το!" Ισχύει; δεν υπάρχει ZenBook με κάρτα γραφικών απ'όσο βλέπω!

    Και αναρωτιέμαι γοάτ α φακ να πάρω;

    π.χ. με ή χωρίς κάρτα γραφικών, ...στην ηλικία που είναι σίγουρα θα θελήσει να βάλει και κανά παιχνίδι...
    αρκεί ο 512 gb ή θέλει ένα τέρα
    το 16άρι σε μνήμη το κόβω για μονόδρομο, κρίμα που κανένα από αυτά που είδα με 16 δεν είναι επεκτάσιμο στα 32! Αλλά ίσως και καλύτερα έτσι... Μάλλον είναι λίγο ξεπερασμένη η "επεκτασιμότητα" και εγώ συνήθως νέο σύστημα έπαιρνα.


    Καμιά πρόταση;
    Λάπτοπ με ξεχωριστή κάρτα γραφικών, ξέχνα το συνήθως καίγονται
    Αν θες δοκίμασε κανά thinkpad P50, P51 ...

    Θα σου πρότεινα
    https://www.zer.gr/lenovo-thinkpad-t...am-256gb-ssd-1

    45 € πρόσθετη μνήμη 16αρα, σύνολο 24
    80 € 1Τ ssd 970 evo

    Προσθέτεις ότι θες
    Μάλλον θα τον κρατήσεις εσύ και θα του δώσεις τον δικό σου

    ΥΓ
    Δεν έχει touch οθόνη..

    YΓ2
    Παρήγγειλα και περιμένω
    https://www.ecopc.com/en/laptop-conv...12=47&ca-13=45
    Θα πουλάει μούρη ο μικρός..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 27-11-23 στις 18:22.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #29
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εκπλήσσομαι!

    Στην αναζήτηση για την εύρεση οικονομικού και καλού - ξέρω, ο άκυρος συνδυασμός - λάπτοπ, έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο: "https://mashable.com/review/hp-victus-16"
    Στο άρθρο αναγράφει κάτω από $999,99 !!!

    Πριν αρχίσω την αναζήτηση στην "€ντόπια" αγορά, φανταζόμουν ότι εδώ, στην χώρα που τα δεχόμαστε όλα αβίαστα! Θα είχε κανά 20% παραπάνω!
    Αλλά πραγματικά εξεπλάγην όταν είδα την τιμή στο σκρουτζ! ...και μια που το σκρουτζ δεν είναι το κατάστημα το ίδιο, να γίνω περισσότερο συγκεκριμένος στο you, είχε 1528,99!!!

    Δηλαδή 53% επάνω !!!

    Τί γίνεται ρε παιδιά;

    "Να οργανωθούμε!"

  15. #30
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    gio4:
    Εχε υποψη οτι στην Αμερικη δεν εχουν ΦΠΑ.
    Επισης ενα μοντελο που κανει Χ στην Αμερικη δεν σημαινει οτι θα κανει το ιδιο στην Ευρωπη.
    Αυτο γίνεται εδω και δεκαετιες με διαφορα ειδη. Δεν ξερω γιατι εκπλησσεσαι τοσο που το ανακαλυψες τωρα

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας