Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Πριν απο λίγο καιρό βρήκα από έναν γνωστό, τον συγκεκκριμένο επεξεργαστή
    και το συνδύασα με αυτό το motherboard, που το είχα spare.

    Με λίγο ψάξιμο στο Google, βρήκα ότι, με ένα bios update στην τελευταία έκδοση, μπορούσες να ξεκλειδώσεις και τους άλλους 2 hidden/inactive πυρήνες.

    Πράγματι έκανα το bios update και στο BIOS μου εμφάνισε μια νέα επιλογή, την "Advanced Clock Calibration". Η συγκεκκριμένη επιλογή έχει 4 υποεπιλογές: 1. Disabled, 2.Auto, 3.All Cores, 4.Per Core.

    Οποιαδήποτε και άν επιλέξω, εκτός από το Disable, έχει σαν αποτέλεσμα, να μην ποστάρει το pc, δεν στέλνει σήμα στην οθόνη. Απλά λειτουργουν τα fans του κουτιου και το fan της ψύκτρας.
    Η μόνη λύση, για να επανέλθει, είναι γίνει clear cmos.

    Επειδή, απ ότι έχω βρεί στο Google, είναι κάποιοι που λένε, ότι όντως κατάφεραν να ξεκλειδώσουν όλους τους πυρήνες, η ερώτηση είναι, δεν κάνω εγώ κάτι σωστά στην διαδικασία ή είναι θέμα επεξεργαστή ή motherboard;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20231108_220828.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Δεν μπορούσαν να ξεκλειδωθούν όλοι οι διπύρηνοι επεξεργαστές Phenom II, π.χ. σε κάποιους οι 2 κλειδωμένοι πυρήνες ήταν προβληματικοί, σε άλλους ήταν εντάξει και οι δυο, ενω σε άλλόυς μόνο ο ένας. Πιθανόν είσαι άτυχος και έπεσες σε προβληματικούς κλειδωμένους πυρήνες.

    Προσπάθησε να ξεκλειδώσεις εναλλάξ, μόνο τον έναν από τους δύο. Αν πετύχει τρέξε stress tests για να δεις αν ειναι σταθερός ή βγάζει errors. Και στο τέλος τέλος κάνε και memtest για σιγουριά ότι όλα είναι ΟΚ.

    Note: Ισως χρειαστεί να ανεβάσεις λίγο το cpu vcore. Καλύτερα ψάξε για καποιο guide/tutorial.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Επίσης και κάτι άλλο, που ακομη δεν έχω βρεί την λύση.
    Οταν ανοίγω το pc ή κάνω restart ή όταν κάνω save changes and exit από το bios, το pc δεν ποστάρει. Ανοίγουν τα fans και τα λοιπά, αλλά δεν έχω σήμα στην οθονη και δεν ποστάρει.
    Πρέπει να κάνω 4 φορές reset ή on-off απο το power switch για να ποστάρει.

    Kαμιά ιδέα?

    Εκτώς την onboard graphic card, έχω βάλει και μια PCI Express 2.0 x16 slot graphic card.
    Υπάρχει περίπτωση, τα restar/on-off που πρέπει να κάνω, να χρειάζονται για να κάνει κάποιου είδους looping μεταξύ των θυρών.
    Το εν λόγω motherboard, έχει τα εξής slots:

    - 1 x PCI Express 2.0 x16 slot (green @ x16 mode)
    - 1 x PCI Express 2.0 x1 slot
    - 2 x PCI slots

    Επίσης, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά η συγκεκκριμένη graphic card, επειδή οι έξοδοι που έχει ειναι DVI & DisplayPort, για να την συνδέσω με το monitor, χρησιμοποιώ, έναν DisplayPort to HDMI converter, για να συνδέσω το pc με το monitor.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AMD64 : 12-11-23 στις 01:58.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας