Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    06-08-2011
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους. Αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να κάνουμε μια έρευνα για μεγάλη τηλεόραση σαλονιού -όχι πάντως λόγω Black Friday, η οποία μάλλον θα κάνει την έρευνά μου πιο δύσκολη... Έχουμε μια Samsung εδώ και 11 χρόνια (UE40ES6710) από την οποία είμαστε άκρως ευχαριστημένοι, κυρίως ως προς την αντοχή της -ως προς την ποιότητα της εικόνας, για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα κάνει ιδιαίτερες συγκρίσεις τότε. Κάνοντας, λοιπόν, ένα μεγαλύτερο άλμα, λέμε πλέον να κινηθούμε από 55 έως 65 ίντσες και έως 1000 € (ή κάπου εκεί τέλος πάντων). Βασικές προτεραιότητές μας είναι:

    1) Να έχει την πιο πλήρη συνδεσιμότητα. Άψογο miracst/screen casting από κινητό, ethernet/wifi, και να δέχεται πραγματικά τα πάντα στις θύρες της (οποιασδήποτε μάρκας/χωρητικότητας φλασάκια -ακόμα και εξωτερικούς σληρούς δίσκους μεγάλης χωριτικότητας που ενδεχομένως χρειάζονται και ρεύμα-, οποιοδήποτε tv box, ποντίκια, πληκτρολόγια, υπολογιστές, λάπτοπ, ασύρματα χειριστήρια του pc κτλ.)

    2) Ως προς τις ταινίες που θα αναπαράγουμε μέσα από ένα φλασάκι, να παίζει κυριολεκτικά τα πάντα! Ό,τι codec/format κυκλοφορεί. Η παλιά μας τηλεόραση, για παράδειγμα, αδυνατεί να παίξει το x265 codec, κάτι που μας δυσκολεύει εδώ και χρόνια να παρακολουθήσουμε πολλές ταινίες σε αυτή τη μορφή. Θα θέλαμε για αρκετά χρόνια να μη σκεφτόμαστε αν κάτι θα το παίξει ή όχι.

    3) Αξιόπιστο, εύχρηστο και παραμετροποιήσιμο περιβάλλον smart tv. Δυστυχώς, στην προηγούμενή μας τηλεόραση το smart tv στα 3-4 χρόνια είχε πεθάνει· youtube, browser, netflix και iptv μάς είχαν αποχαιρετήσει για τα καλά… Ειδικά το youtube, λόγω και των παιδιών μας, θέλουμε να είναι πάντα σε πλήρη ετοιμότητα και να μην κολλάει. Εδώ έχω και κάποιες απορίες που θα ήθελα να μου λύσετε: Να προτιμήσω περιβάλλον android ή όχι; Στο δικό μου μυαλό φαντάζομαι (χωρίς να έχω προηγούμενη εμπειρία) πως αν έχω και στην τηλεόρασή μου android θα μπορώ να κάνω παπάδες, δοκιμάζοντας και παίζοντας με άπειρο πλήθος εφαρμογών (μέσω online ή offline install), όπως και στο κινητό μου. Ισχύει αυτό, ή καμιά σχέση το android του κινητού με αυτό των τηλεοράσεων;

    4) Σοβαρή εγγύηση/εξυπηρέτηση.

    Συγγνώμη αν σας κούρασα. Σαφώς, ψάχνοντας, αποκτώ μια εικόνα από διάφορα μαγαζιά στο διαδίκτυο, αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο η γνώμη ατόμων που έχουν περισσότερη εμπειρία από προσωπική χρήση, γνωρίζουν παραπάνω λεπτομέρειες και μπορούμε να τα συζητήσουμε όλα αυτά σε ένα forum. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος efthiktos : 11-11-23 στις 19:38.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.019
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    1. best-case η x tv που θα πάρεις θάναι android tv based.
    Τα της google θα παίζουν.

    Τα περί απόλυτης συμβατότητας με το όποιο 3rd-party περιφερειακό
    είναι στη σφαίρα της φαντασίας, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο,
    ούτε και ενδιαφέρει τέτοιο ενδεχόμενο τους κατασκευαστές.

    Η x smart tv είναι πλατφόρμα κατανάλωσης media,
    και ως τέτοια είναι ικανά κλειδωμένη.
    Το ζητούμενο απο τους χρήστες είναι να παίζει ικανά η x streaming υπηρεσία,
    αν αυτό το κάνει επιτυχώς είναι ok.

    Αν δεν παίζει το x περιφερειακό, τι να κάνουμε, συμβαίνει.
    Αναμενόμενο είναι.

    2. Τα soc των tv είναι mid-range στην καλύτερη περίπτωση,
    δεν υπάρχει κάτι που "να παίζει κυριολεκτικά τα πάντα"
    (όσον αφορά τα διάφορα encodes που μπορεί να κυκλοφορούν στο net),
    για αυτό άλλωστε έχουν και profiles οι encoders.
    Μια σύγχρονη tv πάντως θα παίζει ok το h265 (<- αν αυτό είναι encoded στο ανάλογο profile),
    όταν θα γίνει της μόδας το επόμενο std θα είναι ώρα για νέα τηλεόραση,
    ή, τότε, θα βάλεις ένα σύγχρονο media player που θα υποστηρίζει το νέο std να αναλάβει τα σχετικά.

    Εναλλακτικά, και για μέγιστη συμβατότητα με την x τηλεόραση,
    στήνεις plex και ο server κάνει transcode το περιεχόμενο πριν το στείλει στον client.

    Αλλά, tv που να μπορεί εγγυημένα να παίξει ότι mkv κυκλοφορεί στο δίκτυο, δεν υπάρχει,
    θες ένα pc για αυτήν την δουλειά.

    3. best-case, θα είναι android tv,
    θα υποστηρίζεται αρκετά χρόνια (ψάξε την πολιτική του vendor να δεις ακριβώς πόσα...),
    τυπικά μπορείς να κάνεις side-load ότι δεν υπάρχει στο store,
    λόγω widevine θα είναι (και τυπικά θα παραμείνει...) κλειδωμένη, δεν θα έχεις root.

    4. Κοιτάς σε Κορεάτη, ή κάποιον απο τους μεγάλους κινέζους.
    Αυτού λεχθέντος, προσωπικά δεν θα ανέμενα μεγάλη αξιοπιστία απο τις σημερινές tv.
    Αλλά όπως όλα τα consumer electronics έχει να κάνει και με το που ήταν τα άστρα όταν την συναρμολόγησαν.

    Hint: βάλε ένα ccwgtv στην υπάρχουσα tv να δοκιμάσεις το android tv
    να δεις αν είναι του γούστου σου.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας